Vim eklentileri (olması gerekenler)

Vim altında eklenti yazmak ve kullanmak başlı başına bir alan. Çok güçlü ve her türlü işi yapmanıza olanak sağlıyor. Aslında eklenti demek bile anlamsız çoğu zaman. Bunların her birini her gün defalarca kez kullanıyorum. Beni çok hızlandırdığı gibi dakikalar süren işlemleri saniyeler içinde yapmamı da sağlıyor. Uzun vadede ne kadar yararlı olduğunu anlatamam bile. Bu yüzden kullandığım bu eklentileri bu yazıda ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Tüm eklentilerin ana başlığına tıklayarak ulaşabildiğiniz gibi, hepsini birden kullamak istiyorsanız benim düzenli olarak bakımını yaptığım ve bir sürü hatadan arındırılmış dotfiles deposundan da indirip kullanabilirsiniz. Mac ve Linux altında çalışacak şekilde düzenlendi (Mac ve Linux’a özgü ifdef’ler mevcut vimrc’de).

github.com/farslan/dotfiles

Yazıya başlamadan önce bir ayrıntıyı değineyim. Vim’de kısa yolları modife etmek çok kolay, bunun için de leader diye bir özellik de mevcut. vimrc de böyle bir değişken tanımlayıp bir karakter atayabiliyorsunuz (örneğin benim leader tuşu , karakteri.)

Kullandığım eklentiler ile hep bu tuş ile kullanıyorum, bu yüzden de örneklerimde hep ,a , ,,w, ,g vs.. gibi kombinasyonlar göreceksiniz. Örneğin ,n kombinasyonu önce , tuşuna sonra da n tuşuna basmak anlamına geliyor.


ack

Bu en sevdiğim eklentiler arasında ilk beşe girer. ack-grep adında, grep tarzında bir uygulama var. Kullanmadıysanız tavsiye ederim. Bu grep‘ten farklı olarak öntanımlı olarak bir çok önemli parametlerle geliyor, örneğin recursive olması,.svn ve .git gibi klasörleri atlaması, binary’leri atlaması,vs..

Bu eklenti ile doğrudan vim altından ack-grep çağırabiliyorsunuz. Bunu ben ,a kısayolun atadım. Herhangi bir kelimenin üzerine gelip ,a yaptığınızda o kelimeyi dizinde arıyor ve küçük bir pencere olarak gösteriyor:

Vim altında ack-grep kullanımı

Sonra bu pencerede istediğiniz dosyaya o tuşu ile geçebiliyorsunuz. En güzeli de go tuşları ile önizleme yapabilmenizdir. Yani 10 tane seçenek geldiyse her birine go basa basa içeriğini görebilmenize imkan sağlıyor. t ve v tuşları ile de sekme ve dikey olarak o dosyayı açabiliyorsunuz. Şahane bir eklenti.

a

Kaynak kodlar ile başlık dosyaları (foo.cpp ve foo.h) arasında hızlı geçiş için kısa yollar sunuyor. Örneğin foo.cpp ile uğraşıyorsam, :A ile doğrudan foo.h dosyasına geçiş yapıyor(:A yaptığımda tekrar eski dosyaya dönüyorum). :AS, :AV ve :AT ile de dikey, yatay ve sekme şeklinde açabiliyorum.

ctrlp

Bu eklenti sayesinde ctrl+p kısa yollu ile herhangi bir dosyaya aniden geçiş yapabiliyorsunuz. Basit ve kullanışlı. ctrl+p yaptıktan sonra ilk 1-2 harfi yazında kendisi o dizinde bulunan tüm dosyaları getiriyor. Şu şekilde bir şey:

Vim altında ctrlp kullanımı

Üç çeşit arama şekli var:

 1. Buffer’de bulunan dosyalar
 2. En çok kullandığınız dosyalar (bunun için bir bellek tutuyor)
 3. Dizinde bulunan dosyalar

Bu ayarları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Standart olarak dizindeki dosyaları arıyor, ama ctrl+f ile modu değiştirebilirsiniz (ctrlp pencersinde). Yine sık sık kullandığım ctrl+s, ctrl+v ve ctrl+t kısa yolları ile dosyaları yatay, dikey ve sekme olarak açabiliyorsunuz.

gist-vim

gist.github.com servisini doğrudan kullanmanızı sağlıyor. :Gist komutunu çalıştırdığınız anda kendisi tüm dosyayı gist’e aktarıp sonra da tarayıcıyı açmanızı sağlıyor. Çok basit ve güzel. Şu komutlarını sıkca kullanıyorum:

 • :Gist
 • :Gist -p
 • :'<,'>Gist
 • :'<,'>Gist -p

-p seçeneği “secret” olarak yolluyor. (Ben bunu özellikle de markdown ile yazdığım dökümanlara anında preview yapabilmek için kullanıyorum, o an bakıyorum sonra siliyorum) '<,'> de visual ile seçilen kısım anlamını taşıyor.

Visual moda herhangi bir kod parçasını seçip :Gist yazdığınızda otomatik olarak eklenir. Yine -p ile dilerseniz “secret” olarak yollama imkanınız var. :help gist-vim ile daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

(Bonus: :Gist -p ile markdown dosyalarınız için gizli bir Gist oluşturup ön izleme yapabilirsiniz)

gundo

Vim 7.x serisi ile beraber “undo” özelliği gelmişti. Şimdi bu undo özelliği bildiğimiz geri alma özelliklerinden farklı. Eğer vim/vimrc’de set undofile ayarını açtıysanız bu özelliği kullanabilirsiniz. Peki nedir bu özellik?

Bu özellike ile bir dosya üzerinde yaptığınız tüm değişikleri, dosyayı kapatsanız dahi kaydediliyor. Yani örneğin bir değişiklik yaptınız, dosyayı kaydetip çıktınız. 1-2 gün sonra tekrar açıp bildiğimiz u eski haline getirebilirsiniz (hali derken tabi 10 tane değişiklik yaptıysanız en eski haline bile getirebilirsiniz)

gundo ise “graphical-undo” anlamına geliyor. Dosya üzerinde yaptığınız tüm değişiklikleri ağaç formatında gösteriyor:

Vim altında gundo kullanımı

Ben bunu ,g kısa yolu ile açıp kapatacak şekilde düzenledim. Böylelikle eski sürümlere bakıp bir sorun olduğunda kolayca geçebiliyorum.

(Bonus: Undofile özelliği ile fazladan istemediğiniz dosyalar oluşuyor. Bunları set undodir=/tmp gibi bir seçenek ile değiştirebilirsiniz.)

nerdcommenter

Bu da çok sade ama en çok işime yarayan eklentilerden biri. Herhangi bir kod parçasını comment etmek için kullanıyorum. İki tane kısa yolu var biri kapatıyor diğeri de açıyor

 • ,cc
 • ,c<space>

Güzel olan ise ön tanımlı olarak bir çok dili otomatik olarak tanıyor ve ona göre comment ediyor kodu. Yani python kodlarının önüne # koyuyor, c,cpp kodlarının önünde \\ gibi.

Nerdcommenter çok kapsamlı ve bir çok modu destekleyen tarafları da var. Genelikle bu tarz eklentilerde bunlara boğulup gidebilirsiniz. :help nerdcommenter ile daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

supertab

Vim’in muhteşemem bir completion motoru var. Bunu ctrl+x ile çağırabiliyorsunuz ve sonra istediğiniz completion moda girmenizi sağlıyor(mesela ctrl+f ile file completion moduna girebiliyorsunuz.) Genelikle bir çok dil için completion eklentileri bulabilirsiniz, her biri bu motoru kullanıyor. Şu şekilde bir şey:

Vim altında supertab kullanımı

supertab ise insert modunda otomatik olarak bu modları kullanmanızı sağlıyor. Örneğin /usr/l<tab> ile otomatik olarak file completionu yapıyor, yani /usr dizindeki dosyaları getiriyor tab’e bastıkça. Bir çok ayrıntı özelliği de var. Olmazsa da olur bu eklenti, ama daha da güzelleştiriyor.

easymotion

Vim’deki kelime bazlı “motion” düzenkelerini kolaylaştıran bir eklenti. Örneğin normalde j,k,w,b,e,f,t,d,vs.. gibi envai çeşit tanımlar vim ile dolaşabilir ve gerekirse bunlar üzerinde işlemler yapabilirsiniz.

Easymotion gezmeyi daha da kolaylaştırıyor. ,,w ile doğrudan “w” bazlı motion üzerinden bir harf haritası çıkartıyor, yani kelime bazlı. Sonra istediğiniz kelimeye tek bir tıkla geçebiliyorsunuz. Örnek

<imleç>Lorem ipsum bir başka olabilirdi

İmleç Lorem kelimesinin önünde dururken ,,w basarak şu şekile getiriyorsunuz:

<imleç>Lorem {a}psum {b}ir {c}aşka {d}olabilirdi

c tuşuna basarak “başka” kelimesine geçiyorsunuz. Aşağıda örnek bir görüntü görebilirsiniz:

Vim altında easymotion kullanımı

surround

Surround eklentisi ile bir kelime ya da satırı belirli bir karakter ile kapatabilirsiniz. Örneğin

foo

kelimesini ysw" kombinasyonu ile

"foo"

haline getirebilirsiniz. Ya da yss" ile tüm satırı kapatabilirsiniz. Hangi karakter ile kapatmak istediğiniz size bağlı. Syntaxı berbat ama yine Vim’in motion’larını desteklediği için idare edilebilir. Bir sonraki eklenti ile daha bir anlamlı hale geliyor.

repeat

Bir önceki “surround” özelliğini tekrar tekrar yapmak işkence olacaktır. Mesela birden fazla kelime veya satır için. Normalde . karakteri ile Vim’de bir önceki “motion” tekrarlayabiliyorsunuz. Mesela yy ile bir satırı kopyaldıysanız tekrar . ile bir sonraki klasörü kopyalaybilirsiniz. Kendisi otomatik olarak son yaptığınız hamleyi yapıyor.

repeat ise bu . özelliğini daha da güçlü bir hale getiriyor. Surround gibi eklentiler ile uyumlu bir şekle getiriyor. Böylelikle . ile kolay bir şekilde kelimeleri veya satırları istediğiniz karakterle kapatabilirsiniz (yani tekrar tekrar aynı tuş kombinasyonları girmenize gerek yok)

tagbar

ctags, exuberant ctags, etags, vs.. gibi “tags” üreten uygulamalar için ayrı bir pencere açıyor. Böylelikle kullanılan modüller, fonksiyonlar, macrolar, enum’lar,vs.. gibi envai çeşitle bilgiyi tek bir hamlede görebilirsiniz. Bunu ben ,b tuşu ile kapatıp açıyorum. Görüntüsü ise şu şekilde bir şey:

Vim altında tagbar kullanımı

(Dipnot: ctags özelliği ile dahili vim-ctags özelliği ile fonksiyonlar ve ilintili dosyalar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.)

autoclose

Bu otomatik olarak parantez, kesme işaret,.. gibi karakterleri kapatıyor. Örneğin [ karakteri yazdığınızda ] otomatik olarak ekleniyor. Ayrıca " ', gibi bir sürü karakter de tanımlamak mümkün.

Güzel bir kaç özelliğe de sahip. Örneğin " karakterini eklediniz, kendisi gitti bir tane daha ekledi. Siz arasını doldurmaya başladınız ve ikinci " karakterin sonuna geldiniz. Burada insert modundan çıkıp " karakterini eş geçeceksiniz. Ama autoclose’de bunu yapmanıza gerek yok, " karakteri yazdığınızda doğrudan onu eş geçmiş olursunuz.

Ya da iki karakter arasında iseniz ve insert modunda ilkini sildiyseniz diğeri de otomatik olarak siliniyor.

fugitive

Git deposu için ara sıra kullandığım bir eklenti. Kurduktan sonra herhangi bir git deposunda (ki sadece bir git deposunda çalışır, git deposu yoksa : ile çağıramazsınız).

 • :GStatus ile değişen dosyaları ve sonrasında + ve - tuşları ile istediğim dosyaları staging alanına ekleme imkanı sunuyor
 • :Gcommit ile commit için gerekli alanı oluşturup depoya commit etmemi sağlıyor
 • :Gdiff yana yana olarak son değişiklikleri gösteriyor (ki bu pek sorunlu gerçi)
 • :Git ile git komutunu doğrudan çalıştırıp, push, pull gibi işlemlere olanak sağlıyor
 • vs..

:Gstatus’u çalıştırıca çıkan bir ekran görüntüsü:

Vim altında fugitive kullanımı

Normalde terminal’den ya da gui ile kullanıyorsanız bir sorun yok. Ama MacVim ya da GVim ile güzel bir şekilde çalışıyor. Bir sürü fazla özelliği de var. Dediğim gibi çok sık kullanmıyorum(tig + terminal ikilisini tercih ederim) ama yine de MacVim gibi arayüzlerle iyi oluyor.

nerdtree

Nerdtree başta güzel gözüken, ama pek kullanılmayan, sonra şuna bir daha göz atayım diyerek aşık olabileceğiniz bir eklenti. Benim olmazsa olmazlardan biri haline geldi. Yaptığı ise bulunduğunuz dizini ağaç şekilde sol tarafta göstermesi:

Vim altında nerdtree kullanımı

Hemen hemen her IDE’de olan bir şey gibi düşünebilirsiniz, ama nerdtree’nin güzelliği doğrudan Vim içinden kolayca klasör oluşturma, yer imi oluşturup onlara hızlıca geçme, istediğiniz dosya veya klasörü ayrı sekmelerde ve ya dikey,yatay pencerelerde açma imkanı sunmasıdır.

Kullandıkça eliniz, ayağınız oluyor. Bunu ,n tuşuna atadım ve kolayca kapatıp açabiliyorum.

(Bonus: Macvim altında mouse ile normal dosya yöneticisi gibi gezebiliyorsunuz!)

powerline

Powerline için çok söze gerek yok, Insert, Normal, Recording, Visual, Tagbar, Nerdtree, Ctrlp, Gundo,vs.. gibi envai çeşit mod için farklı renklendirme özelliğine sahip. Yukarıda şu ana kadar paylaştığım tüm ekran görüntülerinde en alta renkli renkli olarak mevcut

Kesinlikle tavsiye ederim.

(Dipnot: Mac altında dotfiles/stuff’daki “Source Code Pro for Powerline” fontunu kurarsanız “fancy” modundaki grafiksel özellikleri de görmüş olursunuz)


Hepsi bu kadar. Dotfiles klasöründe yukarıdakilerden farklı eklentiler de mevcut, onlar genelikle renklendirme, dosya tanımı,vs.. gibi işler olduğundan anlatmadım.

Bir sonraki yazımda sıkca kullandığım, bilin(mey)en Vim özelliklerini anlatmayı düşünüyorum. Kullandığız değişik ve güzel Vim eklentileriniz varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

16 Aralık 2012

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com