Pardus Yazılım Kampı değerlendirmesi

Aslında adına yeni Pardus denen dağıtıma Pardus demeyi sevmiyorum. Pardus deyince o eski teknolojiler ve pisi zamanları geliyor akla insanın. Oysa Debian testing bozması ve Pardus temalı bir dağıtımdan başka bir şey değil eldeki. TÜBİTAK’ın düzenlediği ve adı Pardus Yazılım Kampı olan etkinlik sonlanmış. Necdet Yücel bu konuda bir değerlendirme yazısı yazmış. Bence yerinde tespitler var.

Bu yazılım kampının neden başarısız olduğu ile benim basit bir görüşüm var. Bence  TÜBITAK’ın ya da bu kampı düzenleyenlerin Pardus projesi adına bir amacı yoktu bu işi yaparken. Google Summer of Code’a bakalım. Özgür yazılım camiasına yazılımcı kazandırmak, var olan projeleri canlandırmak, topluluğa yenilerini katmak gibi hedefler var. Bu hedefler için de objektif ve açık yollar izleniyor. Bence yeniden Pardus Kampı düzenlenecekse önce şu anki dağıtım adına bir amaç olması gerektiğini düşünüyorum. Herhangi bir Linux dağıtımı üzerinde çalışabilecek ve ileride ne geliştirilmeyip ne de kullanılmayacak bir proje fikri başarısız olmaya mahkum aslında. Debianın bir eksiğinin giderilmesini hedeflemeyen, şu anki dağıtıma yazılımcı kazandırmayı planlamayan bir kampın adının Pardus Kampı olması da yanlış aslında.

Diğer bir nokta da bir öğrenci bu kampa neden katılır sorusunun cevabında. Prestijli bir iş değil neticede. İlk defa düzenleniyor. Herhangi bir dağıtımın geliştiricisi de olmuyorsunuz. Yapacağınız yazılımın öyle genel bir kullanımı olacağı da meçhul. Peki bir öğrenci neden böylesi bir kampa katılmak ister? Bu konuda konuştuğum bir iki öğrenciyi cezbeden nokta verilecek olan para ve de öğrencilerin bir şeyler yapmak istemesi ama ne yapacaklarını bilememeleri.

Google Summer of Code’da ise durum tersi. Başarılı her öğrencinin o projenin geliştiricisi olması, kodlamaya devam etmesi, topluluk içerisinde aktif yer alması isteniyor. Projeler yapılan işleri kullanmayı hedefliyor.

Hevesli gençlere tavsiyem, GSoC, Gnome Outreach, Rails Girls, gibi etkinlikleri takip etmeleri yönündedir. Ayrıca YE ikinci dönemini de bekleyip onu da takip edebilirsiniz.

27 Eylül 2013

Posted In: Gezegen

Google Summer of Code 2013 final değerlendirmeleri

GSoC 2013 son değerlendirmeleri yarın itibarı ile bitecek. Honeynet’in bu seneki proje gelişmelerini haftalık olarak günlük girdilerinden takip etmek mümkündü. Bazı projeler sürüm çıkarmayı başardı (Thug), daha çok test yapılması için üyelere istekler yapıldı.

6 ve 7 numaralı Ovizart-NG isimli proje benim danışmanlık verdiğim projelerdi. Genişletilebilir bir trafik analiz aracı geliştirmeyi hedeflemişti proje. 2 öğrenci kabul etme konusunda işin başında bazı çekincelerim vardı ama tavsiyeler iyi olabileceği, farklı iş adımları tanımlarsam daha çok özellik katabileceğim yönünde olunca hem Gürcan’i hem de Hao’yu seçmiştim. Gürcan Gerçek’i Yakından Eğitimin ilk dönemindeki MalwareZ projesinden hatırlıyorsunuzdur. Tabii burada akla bir torpil durumumu oldu düşüncesi gelebilir. Honeynet‘in GSoC için öğrenci kabul etme adımlarını anlatayım.

Her öğrenci bir başvuru metni ile Google Melange üzerinden projelere başvuruyor biliyorsunuz. Başvuru metni, haftada kaç saat çalışacaksınız, projeyi nasıl yapacaksınız, hangi araçları kullanacaksınız, zaman planınız nedir gibi başvurdukları, projeye dair kafalarında nasıl bir çözüm varla ilgili detayları içeren bir metin belgesi. Öncesinde de danışmanlarla iletişime geçip bu belgeyi şekillendirmek adına sorular sorup fikir almaları bir artı sağlıyor. Başvurulardan sonra başvuran her öğrenciye bir kodlama sınavı gönderdik. Bu kodlama sınavına göre ben ve projede bana destek veren diğer 2 danışman 1-5 arası bir not verdiler Melange üzerinden. Sonrasında Honeynet üyelerinden birisi, yazdıkları kodla ilgili her başvurana sorular sordu. Yazdığın kodda sence darboğaz olacak kısım hangisi, hata durumlarını nasıl test edersin, test yazman gerekse nasıl yazarsın tadında idi sorular. O da Melange üzerinden bir not verdi. Son olarak da öğrencilerle hiç konuşmamış biri tüm yazışmalara ve yazılan kodlara bakıp bir not verdi. Tüm notların ortalaması alındı. En yüksek notu alan seçildi.

Aslında bu değerlendirme süreci Honeynet Projesine özgü değil. Hemen her proje, hele hele Debian, KDE, Gnome gibi projeler yazılan koda yama gönderilmesini, bir hatanın kapatılmasını, koda saklanmış bir özelliğin keşfini dahi isteyebiliyor.

Bu değerlendirme sürecine rağmen Çinli öğrencimden memnun kalamadım. 2 öğrenci ile çalışmanın zor olduğunu söylemem lazım. Her ikisinin beraber iş yapmasının sağlanması işin zor tarafı aslında. birbirlerinin yazdıkları kodu anlayıp beraber çalışan iş yapmaları için epey emek harcamaları gerekiyor.

Bundan sonraki süreçte öğrencilere final değerlendirmelerine göre sonuçlar eposta ile gidecek. Honeynet Projesi geçen sene başarılı öğrenciler ile bir video konferans yaparak projelerini ve yaptıklarını anlatmalarını istemişti. Ayrıca Mayıs ayında Honeynet yıllık çalıştayına da bu öğrenciler davet edilecek ve orada da bir sunum yapmaları istenecek. GSoC’un zorunluluklarından birisi aslında bu. Yol ve konaklama paraları için de topluluklara bir bütçe ayırıyor Google. Büyük oranda verdikleri para uçak biletlerini ve konaklamanın büyük çoğunluğunu karşılıyor. Geçen sene her öğrencinin uçak biletinin tamamını ve konaklamasının %80’i karşılanabilmişti. Tabii danışmanlara verilen sembolik 500 dolarları da Honeynet danışmanları öğrenciler için kullanılsın diye almamışlar :)

Ovizart-ng projesi Honeynet Github deposunda geliştiriliyor. Henüz ne alfa ne beta bir sürümü yayınlanamadı. Umuyorum kısa sürede bir sürüm çıkacak hale gelir. Genişletilebilir bir mimari tasarımı oldu. Yeni protokol tespit eklentileriniz ile ham trafiği incelemeniz mümkün. Analizler için cuckoo, virus total, jsunpack-n kullanıldı. O kısımda da eksikler olmasına rağmen birleştirilmiş trafik dosyalarındaki (reassembled) ikiliklerin, html cevaplarındaki js dosyalarının incelenmesi, ham trafiğin uygulama katmanı seviyesinde tespit edilmesi, akış trafiğinin ayrılması gibi özellikler var. Belgelendirme için doc dizinleri altındaki Sphinx ile üretilmiş belgelere bakabilirsiniz.

26 Eylül 2013

Posted In: Gezegen, gsoc

GNU 30. Yaşında!…

Tüm dünyada Özgür Yazılım’ın bayraktarlığını yapan GNU, 27 Eylül 2013 itibari ile 30 yılı devirmiş oldu.

[ Celebrate 30 years of GNU! ]

Özgür Yazılım Vakfı’nın (Free Software Foundation – FSF) önderliğinde kutlanan bu gün Türkiye’de de Linux Kullanıcıları Derneği (LKD) tarafından kutlanacaktır.

   Konuşmacılar: İzlem Gözükeleş, Mustafa Akgül
   Tarih: 27 Eylül 2013 Cuma
   Saat: 18.30
   Yer: Elektrik Mühendisleri Odası Genel Merkezi
   Ihlamur Sk. No:10 Kızılay/Ankara

GNU, çekirdeği, sistem araçlarını, açıcılarını, kütüphanelerini ve son kullanıcı yazılımlarını içeren bir işletim sistemidir. İsminin açılımı GNU’s Not Unix” (GNU Unix değildir) dir. Bu ismi almasındaki sebep de tasarımının Unix’e benzerken kendisinin özgür yazılım olması ve herhangi bir UNIX kodunu içermemesidir.

GNU işletim sistemi planı 1983 Eylül’ünde Richard Stallman tarafından duyurulmuş, 1984 Ocak ayında işleyişe başlamıştır. 2006 itibarıyla GNU hâlâ etkin olarak gelişmektedir. GNU’nun geliştirilmesi GNU Tasarısı tarafından gerçekleştirilmektedir ve bu tasarı altında birçok GNU belgeleri ve yazılımları bulunur.

Özgür Yazılım, kullanıcıların yazılımı çalıştırma, kopyalama, dağıtma, üzerinde çalışma, değiştirme ve daha da iyileştirme özgürlüğüne atıf yapar. Kullanıcılar tüm bu özgürlüklere sahipse, o zaman bu program özgür yazılımdır [Stallman, R.M., 2009, s.51-52]

Özgürlük 0 :  Herhangi bir amaçla programı çalıştırma özgürlüğü.

Özgürlük 1:  Programın nasıl çalıştığı üzerine çalışma ve yazılımı ihtiyaçlara göre uyarlama özgürlüğü (Kaynak koduna erişebilmek, bunun için bir ön şarttır).

Özgürlük 2:  Komşumuza yardım etmenizi sağlayacak şekilde kopyaları yeniden dağıtabilme özgürlüğü

Özgürlük 3:  Programı daha da geliştirilebilme ve elde ettiğiniz yazılımı toplumun faydalanabilmesi için herkesle paylaşabilme özgürlüğü (Kaynak koduna erişebilmek, bunun için bir ön şarttır).

Bu felsefenin kurucusu olan Özgür Yazılım Vakfı (Free Software Foundation – FSF) tarafından duyurulan Genel Kamu Lisansı (GNU General Public License – GPL) en yaygın özgür yazılım lisans modellerinden biridir. Günümüzde GNU GPL, GNU FDL, Creative Commons, LGPL, AGPL, Mozilla, BSD vb. özgür yazılım lisans modelleri ile geniş bir yazılım çeşitliliği ve paylaşım oluşmuş durumdadır.

Özgür Yazılım gerek bilgisayar yazılımlarının ve içeriklerinin daha hızlı ve özgürce gelişmesine gerekse bu kavramların ve ürünlerin tüm kamuoyuna hızlı ve etkin bir şekilde dağılmasına ve paylaşılmasına olanak vermektedir. Sonuçta, yazılım bir insan ürünüdür. Bir kişinin, bir ekibin ya da bir kurumun bilgi, emek ve katkısı ile ortaya çıkmış bu eserlerin hem hukuki haklarının korunması hem de özgürce paylaşılabilmesi Özgür Yazılım lisansları ile sağlanabilmektedir.

Bilgi teknolojilerinin hayatımızı şekillendirdiği çağımızda, özgür yazılım felsefesi, ürünleri ve lisansları, toplumun bu olanaklardan en fazla yararlanmasının da önünü açmaktadır. Özellikle İnternet’in dünyayı küçültmesi ve küresel bir topluma giderken, bilginin daha fazla katılımla büyüyeceği, insanlığın ortak aklını geliştireceği gerçeği doğrultusunda, hukuk sisteminin de bu konuda kendini gözden geçirmesi gerektiği açıktır.

[1] Richard M. Stallman, 2009. Özgür Yazılım, Özgür Toplum, Richard M. Stallman’ın Seçme Yazıları. İngilizce aslından çevirenler: Serkan Çapkan, İzlem Gözükeleş, Tahir Emre Kalaycı, Çiğdem Özşar, Birkan Sarıfakıoğlu, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası, Ankara.

25 Eylül 2013

Posted In: Bildirgeler

SteamOS Duyuruldu!

Steam'in geri sayımlarının ilk ürünü ortaya çıktı, SteamOS! http://store.steampowered.com/livingroom/SteamOS/ Steam uzun süredir Ubuntu ile flört ediyordu. Resmi sayfalarında Ubuntu'yu öneriyor, Linux dağıtımları içerisinde ubuntu üzerinde Steam'in Linux versiyonunu koşturuyordu. Ayrıca Source motoru ve bir çok oyunun linux üzerinde çalışması için çalışmaları uzun süredir devam etmekteydi. Çeşitli yerlerde daha verimli sonuçlarla karşılaştıklarını da belirtmişlerdi, Gaben geleceğin Linux'ta olduğunu söylüyordu. Özellikle Windows 8 ile birlikte MS'u hedefleyen eski MS çalışanı ve kendi deyimiyle ilk 3 windows'un producer'ı Gaben Steam'in linux'a verdiği desteği ayan beyan duyururken Steam'in kendi dağıtımını çıkardığına şaşırmamak gerek. Steambox denilen bir de konsol geliştirilirken bu konsolun Linux temelli olacağı kesindi ama ben Ubuntu gibi bir dağıtımla devam edeceklerini düşünüyordum direkt kendi markalarıyla bir dağıtım çıkarmak ağzımı sulandırıp ekrana all all diye para saçmama sebep oldu :) Büyük ihtimal bu dağıtım Ubuntu temelli olacak, zaten ubuntu markasıda televizyonları hedefliyordu Valve'un kendi dağıtımını çıkarmasında Canonical'ın mutlaka payı vardır. Steam üzerinde hali hazırda uygulamalar satılabiliyor, oyunlar var, müzik ve film gibi içeriklerin eklenmesi de çok kolay olacaktır. Açıkçası çok çok açık bir dünya olacağını düşünmüyorum, elbette valve kendi gelirini arttırmak için sıkı çalışacak, olabildiğince topluluk desteği alıp maliyetlerini düşürmek isteyecek ama bunu yaparken üreticilerin Linux'u daha ciddiye almasını, güncel sürücü desteği almamızı da sağlayacak. Bir çok insan Steam sayesinde Linux'u duyacak ve belki de deneyecek. Bu fırsatı iyi değerlendirmek lazım, cep telefonlarıyla ceplere giren linux steamos ile oturma odalarına da girmeye başlarsa kötü olur diyemeyiz :) Çıktığı gibi dağıtımı inceliyor olacağım hatta yetiştirebilirsem ufak bir ürün de eklemeye niyetliyim.

23 Eylül 2013

Posted In: linux, steam, steamos

2013 Yazılım Özgürlüğü Günü’nü birlikte kutlayalım!


Yazılım Özgürlüğü Günü, 21 Eylül 2013 Cumartesi (evet bu Cumartesi) dünyanın birçok yerinde farklı farklı etkinlikler gerçekleştirilerek kutlanacak, her yıl da kutlanan özel bir gün. 

Bu güzel günü kutlayan topluluk, grupların yer aldığı haritaya bu sene 4 şehirden 5 etkinlik ile Türkiye'yi de dahil ettik. Tıpkı geçen sene olduğu gibi!

Ankara, Denizli, İzmir ve İstanbul'da toplam 5 etkinliğe sahibiz!

Siz de etkinliklerden birine katılmak isterseniz ya da duyurusunu yaparak destek olmak isterseniz diyerek bağlantıları ekliyorum.

Haydi Yazılım Özgürlüğü Günü'nü birlikte kutlayalım! :)

Etkinliklerimizin Listesi: http://yazilimozgurlugugunu.org.tr/2013/yog-2013/
Dünya Listesinde: http://wiki.softwarefreedomday.org/2013/Turkey/

Posta Grubu: https://groups.google.com/forum/#!forum/yazilimozgurlugu
Facebook: https://www.facebook.com/yazilimozgurlugugunu
Twitter: https://twitter.com/yazilimozgurgun

Uluslararası Web Sitesi: http://www.softwarefreedomday.org/
Türkiye Web Sitesi: http://yazilimozgurlugugunu.org.tr/2013/
Yazılım Özgürlüğü Günü'nün geçen sene olduğu gibi bu sene de Türkiye'de kutlanmasını isteyen özgür yazılım sevdalıları olarak birlikte hareket edip, iletişimi sağlamak, bir şeyler düzenlemek için posta grubu üzerinden iletişimi sürdürdük ve bir şeyler çıkardık.

Elbette ki bu etkinlikler, gönüllü çalışmaların, çabaların sonucunda ortaya çıkan etkinlikler. Bu nedenle eksikler, yetişmeyen durumlar vs oldu. (Misal web sitemiz hâlâ tasarımcımızın el atmasını bekliyor. Ya da daha erken kayıt olsak yurtdışından da şahane promosyonlarımız olacaktı)

Ama olsun! Farklı farklı şehirlerden insanların çabalarıyla çıkıyor bir şeyler. "Bu konuda Türkiye'de hiçbir şey olmamasından iyidir" diyerek hayatlarımızdan zaman ayırıp bu kampanya için çalışmak, o süreçte biz gönüllülerin birbirlerine destek olması beni inanılmaz mutlu etti, ediyor.

20 Eylül 2013

Posted In: GLFS, sfd2013, yog2013

Manjaro Linux ile bir kaç gün….

Manjaro, kullanıcı dostu ve profesyonel sloganı ile yola çıkan bir linux dağıtımı. Profesyonelliği bence Arch Linux gibi seçkin bir dağıtımı temel alıyor olmasından.
Arch Linux profesyoneller veya linux tutkunları tarafından sıkça tercih edilen linux dağıtımlarından. Ancak eğer benim gibi devamlı insanlara linux anlatıyor ve ne kadar kolay bak al sen de kullan diyorsanız ve bilgisayarınızda arch varsa :D işte bazen durumu anlatmakda zorlanabilirsiniz.

Ubuntu bu bağlamda hayat kurtarıcı. Harika kolaylıkta ve yaygın kullanımı olan bir dağıtım ancak arch profesyonelliğinde ve güncelliğinde ubuntu kolaylığında bir dağıtım arıyorsanız Manjaro biçilmiş kaftan. Unutmadan manjaro da aynen arch gibi yuvarlanan sürüm (rolling release)(böyle mi diyorduk buna? :)).

Grafik yükleyicisi ile hızlıca kuruluyor (512mb ramli centrino işlemcili 2005 yılından kalma bilgisayarıma 15dk gibi bir sürede yüklendi) Paket yöneticisi ise çok kullanışlı.

Ben hızlı ve klasik masaüstü deneyimi yaşamak istediğimden XFCE4 ü tercih ettim masaüstü ortamı olarak. Hızlı, elegant ve kolay :)

Sıradan bir kullanıcı için herşeyi yerli yerinde tutan manjaro, biraz sağı solu kurcalamayı sevenler için ise yeni heyecanlar yaratmıyor değil.

Kendinize farklı bir heyecan farklı bir dağıtım arıyorsanız bi deneyin derim.

Arkası yarın....

10 Eylül 2013

Posted In: linux

Pardus Yaz Kampı 2013 Hakkında…

Eylül ayına girdiğimiz bugün http://kamp.pardus.org.tr/ adresi altında yürütülen Pardus Yaz Kampı ne durumda diye merak edip bir bakınayım dedim. Sitedeki bol ünlemli bir duyuru sayesinde erişilen http://gitweb.pardus.org.tr/ sayfasına girdiğimde beklemediğim bir manzarayla karşılaştım.

pardusyazkampiAçıkçası bu sayfaya en son 1 ay kadar önce girmiştim, bugün girmeden önce “projelerin süresi de dolar yakında, artık ortam şenlenmiştir” diye düşünüyordum ama boşuna… Projelerle ilgili kişiler ya hayatlarında daha önce SVN, Git falan kullanmamışlar, ya da bu projelerde kullanmaya gerek duymuyorlar (o nasıl olacaksa) bilmiyorum ama en son 3 hafta, 5 hafta önce commit yapılan proje nedir yahu? Hem de bir değil, kaç proje birden…

1 Eylül 2013

Posted In: Gezegen Yazıları, git, linux, pardus, pardus yaz kampı

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com