FSFE’den Başbakan Erdoğan’a Açık Mektup

Geçtiğimiz hafta Avrupa Özgür Yazılım Vakfı'ndan e-posta aldık. FSFE (Free Software Foundation Europe), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a açık bir mektup yazdıklarını ve bunu Türkçe'ye çevirmek için bizlerden yardım istediklerini iletti.

FSFE'den yazışmaları yürüttüğümüz, Belge Özgürlüğü Günü zamanında tanıştığım Lucile çok doğru bir zamanlama olmadığının farkında olduklarını söyledi; fakat gelecek nesillerin çeşitli özgürlüklerinin de ellerinden alınması konusunda endişeli olduklarını, milyar dolarların konuşulduğu anlaşmalar konusunda geç kalmaktan korktuklar için bu dönemde sürece dahil olmak istediklerini ve bir mektup yazdıklarını iletti.

Ardından hızlı bir şekilde T. Emre Kalaycı açık mektubun Türkçe'ye çevirisini gerçekleştirdi. Volkan Evrin de çeşitli düzeltmelerini yollayarak çeviriye dahil oldu.

Şu an FSFE'nin sitesinde Erdoğan'a açık bir mektup yer alıyor. Başbakanlığın e-posta ve adres bilgisi konusunda da bizlerden yardım isteyen FSFE bu konuda sürece dahil olmak, bir şeyler yapmak konusunda epey istekli.

FSFE'nin bizlerden beklentisi de olabildiğine fazla kişiyi süreçten haberdar etmek ve kamuoyunda bir farkındalık yaratmak.

Bu mektubu sosyal paylaşım ağlarında, e-posta listelerinde paylaşarak, eğer imkanınız varsa basında/haber sitelerinde bu konu ile ilgili bir haber çıkartarak katkı vermek hiç de zor değil...

FSFE'den Açık Mektup: Başbakan Erdoğan'a Açık Mektup: 5 Milyar Dolarlık Yatırımı Dijital Özgürlük İçin Yapın!

(bilimsoL ekibine çıkardıkları haber için sonsuz teşekkürler!)

24 Haziran 2013

Posted In: GLFS

Linux’da Fare Butonlarına İşlev Atama

Uzun süreden beri Logitech fare kullanıyorum. Farenin standart tuşları dışında scroll’un sağ ve solunda iki ayrı tuşu daha vardı. Film izlerken VLC player ile filmi ileri geri alabiliyordum. Fakat bunun dışında bu iki tuşu kullanmadığımı farkettim. VLC dışındaki bir uygulama ile film izlerken sürekli ses kısıp açma ihtiyacım oldu. Bu ihtiyaçtan dolayı ki bu iki tuşa ses azaltma ve arttırma özelliği ekledim. Siz de aşağıdaki adımları uygulayarak fare tuşlarınıza işlev atayabilirsiniz. Kullandığım Linux dağıtımı Fedora 18, fakat diğer dağıtımlar için de aynı şekilde yapılır. Öncelikle xbindkeys ve xev uygulamalarını kuralım.

Redhat tabanlı dağıtımlar için

yum install xbindkeys xev

Debian(Ubuntu,Mint etc) tabanlı dağıtımlar için

sudo apt-get install xbindkeys xev

komutları ile xev ve xbindkeys uygulamalarını sistemimize yükleyelim. Daha sonra xbindkeys komutunu çalıştıralım:

xbindkeys

Bu komutu çalıştırdıktan sonra aşağıdaki gibi bir hata alabilirsiniz:

Error : /home/omer/.xbindkeysrc not found or reading not allowed. please, create one with ‘xbindkeys –defaults > /home/omer/.xbindkeysrc’. or, if you want scheme configuration style, with ‘xbindkeys –defaults-guile > /home/omer/.xbindkeysrc.scm’.

.xbindkeysrc dosyasını bulamadığından dolayı böyle bir hataya rastlayabilirsiniz. Dosya oluşturmak için yukardaki çıktıda gördüğnüz gibi:

xbindkeys –defaults > .xbindkeysrc

Bu komutu girdikten sonra .xindkeysrc dosyası oluşacaktır. Fare butonlarına işlev atamadan önce butonların numaralarını öğrenelim. Bunun için xen uygulamasından faydalanacağız.

xen

Bu komutu girdiğinizde karşınıza bir “Event Tester” penceresi açılacaktır. Bu pencere üzerinde fare ile bastığınız her tuşun numarasını uçbirim ekranından görebilirsiniz. Örneğin sola tıkladığımda:

ButtonRelease event, serial 28, synthetic NO, window 0x2a00001, root 0x1db, subw 0x2a00002, time 7219539, (43,47), root:(293,488), state 0x100, button 1, same_screen YES

Aşağıda button 1 yazısı farenin sol tuşun numarasının 1 olduğunu gösterir. Örneğin benim atama yapmak istediğim scroll’un tuşların numarası 6 ve 7’dir. Sizin de aynı olmayabilir. Bu tuşlara işlev atamak için .xbindkeysrc dosyasını istediğiniz bir editörle açabilirsiniz.

Burada “komut” yerine neyi gerçekleştirmesini istiyorsanız onu giriyorsunuz. Bu satırı eklediğimde 6. butona bastığımda istediğim komutu gerçekleştirecektir. Ben 6. buton için ses azaltma, 7. buton için ses arttırma özelliklerini ekledim:

Dosyayı kaydedip kapattığınızda eğer xbindkeys uygulaması çalışmıyorsa, xbindkeys komutunu tekrar girebilirsiniz. Eğer sisteminiz her açıldığında xbindkeys uygulamasının aktif olmasını istiyorsanız. Aşağıdaki komutu girerek karşınıza çıkan pencerede xbindkeys i ekleyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

gnome-session-properties

Gnome Session Properties

Bu komut sadece gnome tabanlı masaüstü yöneticilerinde çalışacaktır. KDE kullanıyorsanız, nasıl yapıldığını öğrenmeniz gerekir.

Bir başka yazıda görüşmek üzere…

16 Haziran 2013

Yakından Eğitim final değerlendirmeleri ve MalwareZ projesi

10 Haziran itibari ile Yakından Eğitim projelerinin final değerlendirmelerini yaptık. Danışmanların, öğrencilerin çalışmaları, Github gönderimleri ve kapattıkları işler ve de hedeflere varma durumuna göre yaptıkları değerlendirmeler sonucunda 5 proje başarılı olarak değerlendirildi. Projelerin sonuçların duyurduğumuz günlük yazımızı okuyabilirsiniz.

Başarılı olarak değerlendirilenler arasında danışmanlığımı yaptığım MalwareZ projesi de var.

Ara dönem değerlendirmesinde MalwareZ projesi ile ilgili 0.1 alfa sürümünü duyurmuş ve bunu da Honeynet üye listesine yazmıştık. Üyelerden gelen olumlu geri bildirimler ile projenin ikinci kilometre taşı için yeni işler açtık. Bizim MalwareZ duyurumuzun hemen ardından Honeynet icra kurulu başkanı Christian Seifert Temmuz ayı sonuna kadar olan süreyi Hpfriends ayı ilan ettiklerini açıkladı. Hpfriends, Hpfeeds kullanarak dağıtık bal çanaklarından toplanmış verileri paylaşma ortamı olarak tasarlanmış. Hpfeeds verisini en iyi kullanan uygulama veya Hpfeeds için en iyi veri gönderimini yapana bu seneki çalıştaya katılım konusunda tam sponsorluk vadettiler. Biz de bu teklifi cazip bulup yapılacak oylamaya katılmaya ve bir beta sürüm hedefi koymaya karar verdik. Final değerlendirmesinde yayınlanan 0.2 alfa sürümü ile beta sürümü için açılan işlerin bir kısmını karşılamış durumdayız.

Beta sürümü ile daha farklı görsellemelere ve daha kullanışlı bir arayüze sahip bir uygulama olacağını umuyoruz. Demo sayfasını ziyaret edip geri bildirimde bulunmaktan çekinmeyin.

Yakından Eğitimdeki her proje, final dönemi sonundaki hedeflerinde uluslararası alanda katılımı sağlayacak ve yeni geliştiricileri özgür yazılıma kazandıracak hedeflere sahip idi. Final değerlendirmesinden sonra tüm projelerin bu hedefleri gerçekleştirdiğini gördüm.

Yakından Eğitim’in sonraki döneminde daha heyecan verici projeler ve daha yoğun başvurular ile eğlenceli ve heyecanlı işlerin ortaya çıkmasını umuyorum.

13 Haziran 2013

Posted In: Gezegen, Görselleme, yakindanegitim

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com