Yeni Eğitim Öğretim Yılı Kutlu Olsun

Her maaş zammında her hak ihlalinde seslerini seslerini yükseltiyor öğretmenler. İşte o zaman aklımdan geçiyor, "Öğretmenler haftada 15 saat çalışıyor sonra yatıyor" diyen bu günün muktedir nesillerini kimler yetiştirdi diye ?

Sadece 1-2 kişi olsa bunu söyleyen 5-10 tane yaptığı işin hakkını vermeyen öğretmeni suçlayabilirsiniz ama bunu söyleyen muktedirlerin çevresinde onlat gibi düşünen başka muktedirler var, onların etrafında onlardan nemalanmak için onlar gibi görünmekteyen çekinmeyen başka yarı muktedirler mevcut. Çemberin bir dış halkasında ise bunlar bizden diyerek kendi çıkarlarına aykırı işler yapsalarda bunu görmek istemeyen oy kaynakları bulunuyor.

E hocam bunları topla çarp böl memleketin %50'si ediyor. Ha kalan %50 nin ne kadarı kendi tercihleri iktidarda olsa daha farklı davranır o da ayrı bir konu.

Bu kadar insanın düşünmeyi, dürüstlüğü, sevgiyi, hoşgörüyü, doğruyu savunurken - haksızlığa uğradığında dik durmayı, kimsenin hakkını yemeden hakkını savunmayı öğrenmeden yetişmesinde hiç mi payı yok işlerini müfredat defterinden öte görmeyen öğretmenlerin ?

Size başka bir öğretmenin hikayesini anlatmak isterdim ama uzun uzun anlatsam biliyorum ki o utanır övüldüğü için. Çünkü istese çok daha yüksek ücretlerle çalışabileceği kimya mühendisliğini bırakıp kimya öğretmenliğini seçtiğinde ve yıllarca sabırla öğrenci yetiştirdiğinde aklında alacağı övgüler yoktu.

Ne kadar anlamsız gelmişti lise yıllarımızda parayı değil öğretmenliği seçmesi. Ama zaten bütün seçimleriyle şaşırttı bizi. Sınıfta arkadaşına tokat atan öğrenciyi tokatla terbiye etmeyi seçebilecek iken bütün beyefendiliği ile "Egonuzu tatmin ettiyseniz yerinize oturur musunuz ?" diyerek utanmayı öğretirken de, Pınar Su etiketinin arkasındaki içeriği sınavda verip "hadi bakalım ph değerini bulun" derken de, "Zeytin yağından yapılan sabun nasıl oluyorda yağı çözüyor" diye sorarken de, Sınavda kopya çekenlerin çektiği kopyaların yüzüne söyleyip tam not verirken de hep farklıydı ve sadece düşünmeyi değil, hayata karşı insanca durmayı da öğretmeye çalışıyormuş Ethem Hocam.

Belki bu günden sonra öğretmenler sınıfın kapısını her açışlarında sadece kendi geleceklerini değil, kendi çocuklarının ve ülkede yaşayacak diğer bütün insanların geleceğini de şekillendiriyor olduklarını fark ederler bir ihtimal. Çokça ortada gezinen klişe yazıları sevmem ama Haim Ginott'tan bir alıntı ile bitsin bu yazı da;

 Bir toplama kampından sağ kurtulmuş bir insanım. Gözlerim, hiçbir insanın görmemesi gereken şeyleri gördü.
Bilgili mühendisler tarafından yapılan gaz odaları. İyi eğitim görmüş doktorlar tarafından zehirlenen çocuklar. Eğitilmiş hemşireler tarafından öldürülen bebekler. Lise ve yüksekokul mezunları tarafından vurularak öldürülen kadınlar ve bebekler.
Bu nedenle, öğrenim olgusuna kuşkuyla bakıyorum. Sizden tek dileğim şudur: Öğrencilerinize insan olmayı öğretin. Çabalarınız bilgili canavarlar, yetenekli ruh hastaları ya da eğitilmiş Eichmann'lar yaratmamalı. Okuma-yazma, yazım, tarih ve matematik, ancak öğrencilerimizin insan olmasını sağlarsa önem kazanırlar.

17 Eylül 2012

"Eee Windows fazla oldun!" demek de lazım

Can Dündar "Eee-devlet fazla oldun!" yazısı ile devletin güvenlik birimlerinin gazetecileri nasıl izleyebildiğini bir örnekle anlatmış;

...
Bir gün polisteki bir tanıdığı arayıp “Sakıncalı şeyler yazıyorsun” demiş.
Dehşete kapılmış gazeteci...
“Ne yazıyormuşum” diye sormuş.
Telefondaki kitabı anlatmaya başlamış.
“Ama... Nerden biliyorsunuz” diye kekelemiş bizimki...
“İnternete bağlı olduğun sürece bilgisayarına girip yazdıklarını görebiliyorlar” diye izah etmiş arayan.
...


 
Bu örneğin doğru olup olmadığı değil mümkün olup olmadığı daha önemli ve teknik olarak Windows işletim sistemi kullanan herkes böyle bir tehlike ile yaşıyor. Kullanılan güvenlik yazılımlarının en babası bile Windows çekirdeğine ekleniyor, yani Windows çekirdeği ne kadarına izin verirse o kadar bilgi ile çalışıyor bu güvenlik yazılımları. Kısacası güvenlik yazılımlarının arkasına sığınmaya çalışmanın da faydası yok. (Buradan "Sizi güvenlik yazılımları değil GPL lisansı korur" diye bir slogan da çıkar ayrıca :)

Can Dündar'ın yazısında bahsettiği arkadaşı çözümü yurt dışına kaçmakta bulmuş, en azından içeri alınmam diye düşünmüş olabilir. Ama nereye kaçarsanız kaçın Windows'u açtığınız anda tehlike altındasınız demektir.

Çözüm ise çok basit, Eee Windows fazla oldun diyerek kullanmaktan vazgeçmek. Eğer bu yazıyı okuyup hala "Eee ne kullanacğım ki?, Mac mi alayım?" diye soran varsa Linux kullanıcıları olarak onlardan özür dilememiz lazım, daha çok tanıtım yapamamışız, Linux'u anlatamamışız.

Unutmayın Windows kullandığınız sürece asla güvende değilsiniz, ayrıca bu tek taraflı bir güvenlik sorunu da değil, aynı durum emniyet ve askeri birimler için de geçerli, bunu en iyi İran bilir

Bilgisayarda kendinizi tamamen güvende ve özgür hissetmenin tek yolu Linux kullanmaktır.
13 Eylül 2012

Posted In: linux, lkd_gezegen, Özgürlük için, windows

Google Hangout Linux Siyah Kamera Problemi

Daha nasıl açıklayacağım bilemediğim bir sorun. Google Hangout ta veya da önce google talk(web sürümü)ta kameralı görüşme yapmak istediğimde kamera ışığım yanıyor anca kendi görüntümü ve karşımdakinin görüntüsünü alamıyordum siyah bir ekran geliyordu.

Bunun için internette şöyle bir ayar buldum blogumu takip edenlerle paylaşmak ve kendime not düşmek için;

echo "O3D_OVERRIDE_RENDER_MODE=2D" >> /opt/google/talkplugin/envvars
Bunu root yetkileri ile yapmanızı isteyecektir.

12 Eylül 2012

Posted In: linux, Mint, ubuntu

Yazılım Özgürlüğü Günü’nü Birlikte Kutlayalım!

Uzun zamandır durmadan büyük bir heyecanla çalıştığım, özgür yazılım sevdalıları olarak hep birlikte çalıştığımız Yazılım Özgürlüğü Günü'ne çok az bir zaman kaldı...

15 Eylül 2012 Cumartesi bu özel günü hep birlikte kutlayacağız. Ben de İstanbul kutlamalarında olacağım! :)

İşe başlarken, insanlara birçok yerden çağrıda bulunurken güzel bir etkinlik olacağını biliyordum ama benim tahminimden daha da güzel gelişti her şey.

Dünya çapında kutlanan Yazılım Özgürlüğü Günü'nü, bu sene Türkiye'de de kutlayarak, dünya haritasına tam 4 şehir ile ülkemizi de dahil ettik!

Tabii posta grubumuzdan takip edip, görebileceğiniz üzere çalışmalar hâlâ devam etmekte..

O vakit etkinlik ile ilgili davet çağrısını bir de buradan paylaşıyor, tüm özgür yazılım sevdalıları, meraklarını bu özel günü birlikte kutlamaya davet ediyorum. :)

                   Yazılım Özgürlüğü Günü Çağrısı

Her yıl Eylül ayının üçüncü cumartesi kutlanan Yazılım Özgürlüğü Günü, bu sene 73 ülke ile birlikte Türkiye'de de kutlanıyor.

Google, Canonical Ubuntu, Joomla ve Özgür Yazılım Vakfı gibi sponsorların da destek vermesi ile dünyanın birçok yerinde kutlanan bu etkinlik, 15 Eylül 2012 Cumartesi  tarihinde Ankara, Çanakkale, İstanbul ve İzmir'de düzenlenen farklı kutlamalar ile bu sene Türkiye'de de kutlanmaya başlanacak.

Türkiye'deki özgür yazılım sevdalısı bireylerin yanı sıra; Alternatif Bilişim Derneği, Ankara Barosu Bilişim Kulubü, Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO), Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), İnternet Teknolojileri Derneği (INETD), İstanbul Python Kullanıcıları Grubu, Jstanbul,  Linux Kullanıcıları Derneği (LKD), Pardus Kullanıcıları Derneği (PKD), Türkiye PHP Grubu gibi grup, kulüp ve derneklerin yanı sıra Bahçeşehir, Bilkent,  Çanakkale, Ege, İstanbul Teknik ve Sakarya Üniversitesi'ndeki bilişim/internet/özgür yazılım kulüp ve toplulukları da destekleyerek, gerçekleşecek etkinliklere katkı veriyor.

Etkinliklerin yer, zaman ve içerikleri hakkında aşağıda yer alan bağlantılardan daha detaylı bilgi alabilirsiniz:

Uluslararası Web Sitesihttp://www.softwarefreedomday.org/


12 Eylül 2012

Posted In: GLFS

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com