Windows "Users" klasörünü başka bölüme taşımak

İşyerimdeki Windows 7 kullanılan sistemlerdeki klasik Windows sorunlarına karşı en çok güvendiğim yazılım Clonezilla. Ancak Windows sistem bölümünü yedeklemeye kalkınca mecburen "Users" klasörü altındaki kullanıcı dosyalarını da yedeklemek gerekiyor, eğer kullanıcı büyük boyutlu dosyalarla çalışıyorsa veya resim, video ve müzik klasörleri doluysa yedekleme işi gereksiz yere uzuyor, üstelik geri yükleme yapınca kullanıcının dosyaları yedekleme tarihine geri yükleniyor ve yeni dosyalar siliniyor.

Maalesef Windows kurulumunda Linux sistemlerde olduğu gibi kullanıcı klasörünü başka bir disk bölümüne konumlandırma seçeneği yok ve bunu elle yapmak biraz acı verici. (Böyle basit bir özelliğin neden eklenmediğini hep merak etmişimdir.)

Örneğimde Windows 7 kullanıyorum ve diskte 3 bölüm mevcut, en azından bizi ilgilendirenler 3 tane.
  1. Boot
  2. C: [System]
  3. D: [Data] (NTFS)
1. Boot bölümü kurulumda otomatik oluşturuluyor ve önyükleme sistemi var, ancak Windows içerisinde sürücü harfi atanmadığı için normalde görünmeyen bir bölümdür.
2. C: Kurulum yapılan ve Users klasörünün bulunduğu sistem bölümü.
3. D: Kullanıcı klasörünü taşıyacağımız bölüm. NTFS Olarak Biçimlendirilmiş olması gerekiyor.

Aslında yapılacak işlem klasörü kopyalamak ve yeni yerine bir bağlantı oluşturmaktan ibaret (Linux'taki sembolik bağ gibi), ancak Windows açıkken Users klasöründeki bazı dosyalar kilitli olduğu için kopyalanması mümkün olmuyor. Sistemi Windows Kurulum DVD'si ile açıp kopyalamak gerekiyor.

DVD'den açınca da disk bölümü harfleri farklı oluyor ve doğru bağlantı oluşturabilmek için bölümlere doğru harfleri elle atamak gerekiyor. Şükür ki bu iş için Windows'un "diskpart" adında bir disk yönetimi konsol aracı var. Uygulama şöyle;

Sistemi Windows DVD'si ile açıp, onarma seçeneklerini seçip, komut konsolunu açın ve "diskpart" komutunu çalıştırarak disk yönetim konsoluna geçin.

İhtiyacınız olan komutlar şunlar;
  • LIST DISK
  • LIST PARTITION
  • SELECT DISK X
  • SELECT PARTITION X
  • ASSIGN LETTER=Y
  • EXIT
LIST ... komutları mevcut disk ve bölümleri listeliyor, birimler listelerde 0,1,2,... gibi sayılarla isimlendiriliyor, bu sayıları SELECT ... komutlarındaki X parametresi yerine yazmanız gerekiyor. SELECT ... komutları ise üzerinde işlem yapacağınız birimi seçmek için kullanılıyor. İşlem yapmak için önce diski sonra bölümü seçmeniz gerekiyor. ASSIGN ... ise seçili bölümün harfini değiştirmek için kullanılıyor, Y parametresi yerine boşta olan bir harfi yazıyorsunuz. (Zaten komutlar yeterince kendisini açıklıyor, ayrıntıyı merak ediyorsanız HELP ve HELP <komut> çalıştırın.)

Örnekte disk 0, bölüm 2'inin harfini E yapalım;

>LIST DISK
>SELECT DISK 0
>LIST PARTITION
>SELECT PARTITION 2
>ASSIGN LETTER=E

Siz LIST komutlarının çıktısındaki bölüm boyutlarına bakarak sisteminizde gerçekte hangi bölümün hangi harfte olması gerektiğini biliyor olacaksınız. ASSIGN işleminde sadece kullanılmayan harfleri yazabildiğiniz için en iyisi önce mevcut bölümlerin harflerini alfabenin sonlarında birer harf olarak değiştirip sonra olması gerektiği gibi ayarlamanız iyi olur, böylece çalışacağınız C: ve D: harfleri de işin başında boşa çıkmış olacağından bir karışıklık yaşama ihtimaliniz azalır.

Son olarak EXIT komutu ile çıkış yapın ve DIR komutuyla doğru atama yapıp yapmadığınızı mutlaka kontrol edin (DIR C: gibi). DIR Komutu ile o bölümdeki dosyalar listelenir, doğru bölümün doğru harfe ait olup olmadığına böylece bakabilirsiniz. Artık C:\Users klasörünü D:\Users olarak kopyalama ve bağlama işlemi yapılabilir. Komutlar şöyle;

>ROBOCOPY  /COPYALL  /MIR  /XJ  C:\Users  D:\Users
>MOVE   C:\Users  C:\Users-backup
>MKLINK  /J  C:\Users  D:\Users

ROBOCOPY Komutunda hata alırsanız kesinlikle işleme devam etmeyin, parametreleri küçümsemeyin işin püf noktaları onlarda. Sorun yoksa sistemi yeniden başlatın, eğer her şey yolundaysa C.\Users-old klasörünü silebilirsiniz ve kullanıcı verilerine dokunmadan sistem bölümünü klonlayabilirsiniz.

Bu yöntemi pek çok bilgisayarda sorunsuzca uyguladım, ancak oluşabilecek veri kayıplarından beni sorumlu tutmayın çünkü henüz hiç başıma gelmediği için bir sorun çıkarsa nasıl eski hale getirileceğini bilmiyorum :)

26 Eylül 2011

Posted In: lkd_gezegen, windows

Kısa Yoldan Dosya Paylaşmak İstiyorsanız

Ofis içerisinde, ya da evinizde bir bilgisayardan diğerine dosya almak istiyorsunuz diyelim. Bunun için Samba, Scp (secure copy), FTP gibi yöntemler mevcut ancak bunların önceden ayarlanması ve üzerinde zaman harcanması gerekiyor. Bunun yerine basit olarak bri dizindeki dosyaları HTTP üzerinden sunmaya yarayan ve python ile beraber gelen basit bir sınıf mevcut, SimpleHTTPServer.

Tek yapmanız gereken bir konsol açmak ve dosyalarını paylaştırmak istediğiniz dizine girmek. Sonrasında konsola python -m SimpleHTTPServer 8080 yazarak o dizindeki dosyaları 8080 numaralı porttan sunmaya başlayabilirsiniz.


23 Eylül 2011

Posted In: dosya paylaşım, http, linux, Linux Gezegeni, Oi-gezegeni, Pardus-gezegeni, python

Amatör Telsiz CEBIT’te!

6-9 Ekim’de TÜYAP’ta gerçekleşecek CEBIT etkinliğinde ben de dahil olmak üzere birkaç amatör telsizci aktif katıılmcı olacağız. AMD Geode platformu ile beraber Pardus üzerinde çalışan amatör telsizcilik yazılımları ve bunların uygulamalarını sergileyeceğimiz Pardus standımıza hepiniz davetlisiniz. Eğer RoIP (Radio Over Internet Protocol), APRS (Automatic Packet Reporting System) ve genel anlamda amatör telsizciliğe meraklıysanız, standımıza gelmenizi tavsiye ederim. CEBIT’te görüşmek üzere!


21 Eylül 2011

Posted In: Linux Gezegeni, Oi-gezegeni, Pardus-gezegeni

Pardus Cebit’te

Teknoloji ile ilgilenen herkesin yoğun bir şekilde ilgisini çeken Cebit bu sene de her zamanki gibi Beylikdüzü’ndeki TÜYAP fuar merkezinde düzenlenecek. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da ekip olarak biz de Cebit’te olacağız; kocaman bir standımız, bir sürü Pardus 2011.2 DVD miz ve birçok sürprizimizle birlikte teknoloji severleri, özgür yazılım sevdalılarını bekliyor olacağız. Teknik sorulardan tutun da, özgür yazılım üstüne yapılacak geyiklerden, gelecekte bizleri ne gibi yeniliklerin beklediğini tartışabileceğimiz sohbetlere kadar birçok konu hakkında konuşabiliriz. Özgür yazılıma yeni başlayanların özellikle katılmasını, bizim standı bir ziyaret etmesini ve gönüllü olarak standda görev yapan arkadaşlarla sohbet etmesini şiddetle tavsiye ederim.

Bunların dışında her sene olduğu gibi, bu sene de Pardus’u görüp denemek, kullanmak isteyen ziyaretçilerimiz için (tabi ki Pardus kurulu) bilgisayarlarımız olacak. Diğer yıllardan farklı olarak bu yıl bilgisayarlar üzerinde oynamaktan zevk alacağınız birçok oyun da yüklü olacak. Hatta bu oyunlar arasında küçük bir yarışma düzenleyebilir, yetenekli oyuncuları Pardus tişörtü ile ödüllendirebiliriz ;) Eğer biraz çalışayım hazırlıklı geleyim derseniz biraz da oyunlardan bahsedelim:

World of Goo, 2D Boy firmasının biz teknolojik kullarına armağan ettiği bu eğlence ve keyif dolu bulmaca oyun, özellikle tüm platformlarda oynanabilmesi ile büyük bir hayran kitlesi yarattı. Kendine has hikâyesi, karakterleri ve eğlenceli tarzı sayesinde büyük ilgi toplayan World of Goo, Goo karakterlerinin kaçışını konu alıyor. Amaç karakterleri birbirine bağlayarak köprüler oluşturmak ve bu köprülerle Goo’ları bulundukları delikten çıkartmak.


Secret Maryo Chronicles, okunuşundan da anlayabileceğiniz gibi Nintendo’nun efsane oyunu Mario Kardeşlerin özgür olarak geliştirilmiş hali. Orjinali ile arasındaki (neredeyse) tek fark bu sürükleyici oyunun özgürce kullanılabilir, geliştirilebilir ve dağıtılabilir olması.

Crayon Physics, bu oyun ben orta okula giderken olsaydı büyük ihtimalle fizik derslerini daha çok severdim. Eğlenceli birçok bulmaca içeren oyunun en önemli özelliği fare kullanarak çizdiğiniz her şeklin gerçek dünyaya ait fizik kurallarına tabi tutulması. Oyunun en zevkli yanı da çözümlerin tamamen sizin hayal gücünüze ve biraz da çizim yeteneğinize kalmış olması; bu özelliği sayesinde oyunun her bölümünü farklı çözümler ile tekrar tekrar oynayabiliyorsunuz.


Open Arena, bu kadar 2 boyutlu oyunun ardından bir de 3 boyutlu bir oyunu araya sıkıştırmadan olmazdı. Yine başka bir efsane olan Quake ailesinin en çok ilgi gören sürümü olan Quake Arena’nın id Software firmasının özgür yazılıma verdiği önem sayesinde, açık olarak geliştirilmiş hali olan Open Arena ile -özellikle- ağ üzerinden arkadaşlarınızla yapacağınız karşılaşmaların orjinalini aratmayacağını garanti edebilirim.

Daha birçok sürpriz ve bahsedemediğim diğer eğlenceleri kaçırmamak için herkesi Cebit‘e bekliyoruz. Eğer gönüllü olarak çalışmak isterseniz de acele davranın bu cuma başvurular için son gün.

21 Eylül 2011

Posted In: gezegen.linux, gezegen.pardus, life, pardus, Türkçe

openSUSE Beta Pizza Partisi

22 Eylül'de çıkacak olan openSUSE 12.1 sürümünün betasını openSUSE topluluğu pizza partileriyle kutlamaya karar vermişler  Organizasyonun Türkiye ayağını çiçeği burnunda teknoloji portalı Teknokedi düzenlemeye karar vermiş.  Pizza yiyip Linux hakkında sohbet etmek isteyen herkesi bekliyoruz.
Teknokedi'nin haberi :

Linux dünyasında, özgür yazılım geliştirme işinden bahsederken Linus Torvalds'ın sözü olan "Just for fun" yani "Sadece eğlence için" deyimi çok kullanılır. Linux topluluğundaki insanlar eğlenmeyi hayatlarının merkezine koyar. Bu eğlence kaynağı bir parti olabilir, bir yemek olabilir, bir oyun olabilir ya da sadece bir bardak içecek olabilir. İçinde eğlenceli bir şeyler olmadığı sürece bir şeyler hep eksik kalır...
openSUSE topluluğu da işlerini eğlenceyle buluşturma konusunda çok iyiler. 22 Eylül günü openSUSE 12.1 Beta sürümünü kullanıcılarına sunacak ve bu beta sürümünü, tüm dünyada aynı anda gerçekleştirilecek Beta Pizza Partilerle kutlamaya karar verdiler. Bir araya gelip yeni sürümü kurmak, test etmek, bir yandan da pizza yiyerek sohbet etmek isteyenleri bir araya getirecek bu etkinliğin Türkiye ayağına katılmaya ne dersiniz?

Linux, pizza masasında kurtarılır

Bu eğlenceli etkinliğin Türkiye ayağını, openSUSE geliştiricisi olan sevgili İsmail Dönmez'in de cesaretlendirmesiyle, TeknoKedi olarak biz organize etmeye karar verdik. Bunun için 22 Eylül akşamı hepinizi openSUSE 12.1 Beta sürümünü kurmaya ve pizzalarımızla beraber Linux ve özgür yazılım sohbetlerine katılmaya davet ediyoruz!
Cihangir'de ilginç pizzalar yapan bir bir mekanda, Kort Pizza'da yerimizi ayırttık. 22 Eylül 18.30-20.00saatleri arasında openSUSE ve Linux konuşup bilgisayarına kurulum yapmak isteyen herkese kapımız açık. İster openSUSE, ister Ubuntu, ister Pardus, ister Arch Linux kullanıyor olun, isterseniz sadece özgür yazılım taraftarı olun, mutlaka o akşam bizimle bir dilim pizzayı paylaşmaya gelin. Katılım durumunuzu Facebook etkinliğinde belirtmeyi de unutmayın ;)
Arada eğlenmeyeceksek, bu hayatın tadı nasıl çıkar? :)
Etkinlik afişi :

17 Eylül 2011

Posted In: Etkinlikler, Gezegen, gnu/linux

Spor Genel Müdürlüğü Pardus’a kapılarını kapattı

Spor Genel Müdürlüğü 81 vilayette bulunan il müdürlüklerini de içerisine alan yeni bir yapılanma amacıyla tüm bilgisayar sistemlerini tek bir etki alanına (domain) dahil etme çalışmaları yürütüyor. Bu çalışma özel bir firmaya ihale yoluyla verilmiş durumda.

Ancak yapılan çalışmalar tamamen Microsoft teknolojileri kullanılarak yürütülüyor ve firma tarafından il müdürlüklerinde bulunan Pardus sistemler yerine Windows kurulması isteniyor. 81 İlde toplam 1600 civarında bilgisayar kullanılmakta.

Böylece ülke çapında teşkilatlanmış olan bir kamu kurumu adeta Pardus'a kapılarını kapatmış, gücün karanlık tarafına geçmiş oldu.

12 Eylül 2011

Posted In: lkd_gezegen, öi_gezegen, Özgürlük için, pardus, windows

Pardus Kurumsal 2 ile Vodafone 3G Bağlantısı

Merhaba değerli okurlar,
Bu yaz oldukça yoğun geçen bir seyahat sürecim oldu. Bu durumu önceden tahmin ettiğim için bi 3g modem almayı almıştım. Baktım en ucuz Vodafone vardı.
Memurum ya :) hemen gidip aldım.(Vodafone Mobil Modem ZTE K3570-Z) Sonraki araştırmalarımda gördüm ki pardus ile vodafone modemlerde bazı problemler yaşanıyor.

Pardus kurumsal 2 de network manager programı ile standart kurulumu tamamladığımda internete bağlanamadım. Bunun yerine KPPP ile bağlanmayı denedim. Anlattığım adımları uyguladığınızda umarım siz de sorunsuz bir şekilde internetin keyfini sürersiniz.

Öncelikle Kppp programını çalıştırıyoruz. Menü->Programlar->İnternet->Kppp yolundan çalıştırabileceğiniz uygulamayı başlatınca karşınıza çıkan pencerede yapılandırı tıklıyoruz.


[Resim 1]

Hesaplar sekmesinden Yeni butonuna tıklayıp şekildeki gibi dolduruyoruz.

[Resim 2]

Bu bölümü doldurduktan sonra DNS sekmesine geçip istediğiniz bir dns adresini eklemeyi unutmayınız.

[Resim 3]

Bu bölümde işimiz bitti tamam deyip kapatıyoruz. Daha sonra modemler sekmesine geçiyoruz. Burada da yeni deyip aşağıdaki şekilde dolduruyoruz ilgili yerleri


[Resim 4]

Burada aygıt ismi çok önemli değil ancak Modem aygıtı yazan yerdeki değer herkese göre değişebilir. Sizde hangisi olduğunu dmesg çıktısını inceleyerek görebilirsiniz. Mesela bende aşağıda işaretlediğim şekilde ttyUSB4 olduğu için son değer dev/ttyUSB3 ü seçmiş bulunuyorum bunu deneyerek bile bulabilirsiniz.

[Resim 5]

Ancak zaman zaman modeminizi bilgisayarınız yalnızca depoloma birimi olarak görebilir. Bunun için masaüstünde oluşan cdrom simgesine sağ tıklayıp çıkart(unmount) etmeniz gerekebilir. Bundan sonra dmesg çıktısını kontrol etmenizde fayda var.


Ardından Modem sekmesine geçiyoruz ve modem komutları kısmından başlama satırı 2 ye AT+CGDCONT=1,"IP","internet" komutlarını ekliyoruz.


[Resim 6]

Bu kısmı da tamam deyip kapattıktan sonra ana ekranımızda kullanıcı adı ve parolamıza vodafone yazıp bağlana tıklayabiliriz.


[Resim 7]

artık internetin keyfini çıkartabilirsiniz.

11 Eylül 2011

Posted In: linux, pardus

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com