Özgürlükİçin’deki ÖWTG 2011 Haberi

Birkaç hafta evvel, Özgür Web Teknolojileri Günleri 2011 ile ilgili olarak Özgürlükİçin‘e bir haber yazmıştım. Oradan hâlâ okunabiliyor[1] ama burada da bi kopyası bulunsun bakalım:

Linux Kullanıcıları Derneği(LKD) ve Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu‘nun işbirliğiyle geçen yıl ilki düzenlenen Özgür Web Teknolojileri Günleri, 14-15 Ekim 2011 tarihlerinde yine Yeditepe Üniversitesi’nde düzenlenecek. Etkinliğin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da özgür yazılım meraklılarından bilişim çalışanlarına, web tasarımcılardan öğrencilere değin oldukça geniş bir yelpazedeki katılımcı profilinden yoğun ilgi görmesi bekleniyor.

Özgür yazılımla ilgilenen herkesin yakından bildiği gibi, LKD on yıldan uzun bir süredir ülkemizin her yerinde özgür yazılımların bilinirliğini ve kullanımını artırmak için onlarca seminer düzenlemesinin yanısıra, yılda birkaç kez düzenlenen büyük etkinliklerde de biz özgür yazılım kullanıcılarının bir araya gelmesini sağlıyor. Özgür Web Teknolojileri Günleri de, bu etkinlikler arasında özgür yazılımlar ile özgür yazılımların geliştirilmesi ve yaygınlaşmasında çok büyük payı olan web teknolojilerinin bir araya geldiği en büyük etkinlik olarak öne çıkıyor. İki gün süren etkinlik boyunca, konuşmacılar bir tanesi bilgisayar laboratuvarı olmak üzere üç farklı salonda eşzamanlı olarak web alanındaki birbirinden farklı ve ilgi çekici özgür yazılım uygulamalarını, programlama dillerini, geliştirme altyapılarını ve ilgili diğer konulardaki tecrübelerini dinleyicilere aktarıyorlar.

Geçen yıl düzenlenen ilk Özgür Web Teknolojileri Günleri’nde sunum yapan 40’ın üzerinde konuşmacı, 34 farklı konu başlığı sunarak katılımcıların merak ettikleri birçok konuda bilgilenmelerini sağlamışlar ve birçok katılımcıyı da yepyeni konularla tanıştırmışlardı. Benzer şekilde dopdolu bir içeriğe sahip olmasını beklediğimiz Özgür Web Teknolojileri Günleri 2011 için de oturum önerileri alınmaya devam ediliyor.

Etkinlikte seminer, atölye çalışması, kısa bildiri ve çalışma toplantısı olmak üzere dört farklı oturum çeşidi bulunuyor. Bu oturum türlerinden birini düzenleyerek etkinliğe katkı vermek isteyenler için hâlâ zaman bulunuyor. Başvurmak isteyenler, düzenlemek istedikleri oturumla ilgili bilgileri etkinliğin Etkin Katılım Çağrısı‘nda belirtildiği şekilde program-kurulu at ozgurwebgunleri.org.tr e-posta adresine 1 Eylül 2011 tarihine kadar gönderebiliyorlar.

[1] http://www.ozgurlukicin.com/haber/owtg-2011/

adil


30 Ağustos 2011

Posted In: etkinlik, lkd, lkd-gezegen, öwtg, özgür web teknolojileri günleri, Özgür yazılım, özgürlükiçin, yucomp

Faaliyet Raporu 2010 – 2011

Linux Kullanıcıları Derneği
8. Olağan Genel Kurulu
18 Haziran 2011 – Cumartesi
Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu

 

* İnternet sansürüne karşı yapılan çalışmalarda aktif rol aldık. sansursuzinternet.org.tr sitesinin teknik altyapısını sağladık, devlet kurumlarıyla yapılan ikili görüşmelerde yer aldık, yürüyüşlere ve gösterilere katıldık.
* Artık resmi bir tatil olan 1 Mayıs İşçi Bayramı için İstanbul Taksim’de yapılan kutlamalara dernek olarak yine katıldık.
* SEÇSİS, “İnternet Tekeline Son”, “Wikipedia’nın 10. Yılı”, “LibreOffice” konularında basın açıklaması yaptık. TOBB Bilgisayar Yazılımı Meclisi’nin ikinci dönem çalışmalarına katıldık.
* Teknik nedenlerle bir seneyi aşkın süredir kullanılamaz durumdaki seminer.linux.org.tr web sitesi sıfırdan oluşturularak kullanıma açıldı. Seminer videoları da eklendi.
* LKD’nin Tuxweet, Facebook, Twitter, Friendfeed, Identi.ca sosyal ağ sayfaları açıldı.
* Dernek üyeleri 23 şehirde, 40 etkinlikte birçok insanı Linux ve özgür yazılımlar konusunda bilinçlendirdik.
* INETD ile beraber 10 günlük “Linux Sistem Yönetimi Yaz Kampı” düzenledik. Kampa 20 farklı üniversiteden, 27 bilgi işlem personeli katıldı.
* Richard Stallman’ın Ankara’da konuşma yapması için EMO ve Ankara Barosu ile ortak çalışma yapıldı.
* Ankara Barosu Bilişim Kurulu’nun organize ettiği Bilişim Hukuku Seminerlerinde Özgür Yazılım temelli bilişim konularında 8 seminer verildi.
* Ankara’da 9 tane atölye etkinliği düzenlendi, dizüstü bilgisayarlarıyla beraber gelen dernek üyeleri çeşitli konular üzerinde birbirleriyle fikir alışverişi yaparak çalıştı.
* Derneğin özgür yazılım toplulukları ile ilişkileri güçlendirildi. Topluluk sunucusunda yeni 2 topluluğa daha teknik altyapı olanakları sağlandı, etkinliklerde stand verildi, web reklamları sitelerimizde gösterildi.
* Bir yıla yakın beraber çalıştığımız dernek mali müşaviri ile yollarımızı ayırdık.
* Avrasya Maratonu’na LKD bayrakları ile katıldık, Ağrı Dağı’nın zirvesine plaket bıraktık, Isparta Dağ Şenliği’ne katıldık.
* 15-16 Ekim tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu ile beraber ilk kez “Özgür Web Teknolojileri Günleri 2010” etkinliğini düzenledik. 750’nin üzerinde kişinin katıldığı 3 paralel oturumda 40 konuşmacı 34 konu başlığında bilgi ve deneyimlerini paylaştı.
* Derneğin 2002 yılından beri her yıl düzenlediği etkinlik, 1-2 Nisan tarihlerinde, İstanbul Bilgi Üniversitesi ile beraber Özgür Yazılım ve Linux Günleri adıyla düzenlendi. 1200’ün üzerinde ziyaretçinin katıldığı etkinlikte paralel 6 salonda 40’ın üzerinde konuşmacı bilgi ve deneyimlerini paylaştı.
* Aylık olarak “kurum bülteni” yayınlamaya başladık. Linux ve özgür yazılımlar üzerine destek, eğitim ve teknoloji hizmeti veren kurumlar bu alandaki çalışmalarını, ürün/hizmet tanıtım ve kampanyalarını anlatıyorlar.
* 8 çeşit özgür yazılım çıkartması tasarlanarak, binlercesini katıldığımız etkinliklerde dağıttık.
* TV8 ve Kanal D’de televizyon programına çıktık, İzmir Barosu bülteninde röportajımız yayınlandı.
* LKD malzemelerinin bulunduğu depo bir üyenin evinden diğerinin ofisine taşındı.
* ftp.linux.org.tr sitesi Debian da dahil yeni 7 dağıtımın daha Türkiye yansılığını üstlendi.
* Gezegen web sitesi, Türkiye’de özgür yazılım severlerin sesi olmayı bu yıl da sürdürdü.
* Pardus Kurumsal 2 için LKD bünyesinde açılan katkı (contrib) paket deposunun 64-bit deposu da oluşturuldu. Birçok yazılım güncellendi, yanlarına yenileri eklendi.
* Yurtdışındaki üyelerin de kredi kartı ile ödeme yapabilmesi sağlandı.
* Dernekle ilgili wiki’de belgeleme çalışmaları artarak devam etti, bir çok konuda onlarca belge eklendi.
* Web sitelerinin içerikleri geliştirildi ve zenginleştirildi.
* Sunucu altyapımızda güncellemeler yapıldı. Yeni sanal sunucular eklendi, farklı fiziksel mekanlara yedekleme yapılmaya başlandı.

 

Hakan UYGUN
Başkan

 

Volkan EVRİN
Genel Sekreter

15 Ağustos 2011

Posted In: Yıllık Faaliyetler

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com