CSS ve Fatih Hayrioğlu’nun kitabı

CSS bilgilerimi tazelemeye ve en son table ve classlarla bıraktığım bilgilerimi nihayet AJAX, CSS 2.0 ve mümkünse CSS 3.0 ile tazelemeye karar verdim. İngilizce kaynaklardan araştırırken Fatih Hayrioğlu’nun web sitesine denk geldim. Yazılarını, örnek kodlarını kolaçan ederken CSS kitabı kısmıyla karşılaştım. Bu kısma göz attım atmasına ama indirip kafa atmaktan başka çare olmadığına kanaat getirdim. […]

23 Şubat 2010

Posted In: linux, Nasıl yaparım?, Twitter - Kısa yazılar

WordPress Otomatik Güncelleştirme Hatası

Wordpress kullananlar bilir otomatik güncelleştirme gibi güzel bir özelliği vardır.
Bazı sitelerde bu bölüme girdiğinizde sizden bağlantı bilgileri isteyebilir. Bunun sebebi sitenin dizinin ait olduğu kullanıcıyla siteyi çalıştıran apache kullanıcısının farklı olmasıymış.
Bu hatayı düzeltmek için sitenizin yüklü olduğu dizinin haklarını apache kullanıcısına devretmeniz gerekmekte. chown komutunu bu işi çözmek için kullanabilirsiniz. Mesela şu şekilde:

chown -R www-data:www-data /sitenin/dizini/buradayuklu/

Değişikliği yaptıktan sonra sayfayı yenileyip tekrardan otomatik güncelleme tuşuna basarsanız sitenizi rahatça güncellersiniz.20 Şubat 2010

Posted In: linux, wordpress

Penguenci yeğenim.


Yeğenimin doğumgününde dayanamayıp aldığım t-shirt. Umarım büyüyünce o da koyu bir penguenci olur...

13 Şubat 2010

Pardus 2009.1+Windows7

Bilgisayarim da Pardus la windowsu beraber kullaniyorum. Bilgisayarim icin gelen Vista isletim sistemini Windows 7 ye yukseltmeye karar verdim ve bu baglamda bilgisayarima format attim. Windows 7 iyi bir sekilde yuklendi. Sira Pardus kurmaya geldi. Pardusu kurarken bir de ne goreyim Pardus icin ayirdigim bolumu gormuyordu bilgisayar. Sonra internetten biraz arastirdim ve baskalarindada ayni problemin oldugunu gordum. Bende bu problemi cozmek icin soyle bir yol izledim. Pardus cd sini takip Pardusu bolumleme yaparak yukluyoruz. Daha sonra Windows 7 cd sini takip windows icin ayirdigimiz yere windows7 mizi yukluyoruz. Bu islemler bittikten sonra windows grubu siliyor ve bilgisayar acilirken Pardusu gordugumuz ekrani goremiyoruz. Bu durumdada tekrar Pardus cd sini takiyoruz ve sanki tekrar Pardus yuklermis gibi devam ediyoruz. Pardus secenek ekrani geldiginde tamir et turunde bir secenek var. Onu seciyoruz. Bir sonraki ekranda Grubu duzelti secip islemimizi tamamliyoruz. Evet, artik bilgisayarimizda hem windows7 hemde Pardus var. Gule gule kullanin.

11 Şubat 2010

Posted In: Gezegen, linux

Pardus Kullanıcıları Grubu 100. Üyesi

2008 Yılının Mayıs ayında Linux.Com yeni sitesini yayına sokmuştu. Sitenin yayına girmesiyle birlikte yeni özelliklerinden biri olan gruplar bölümüne Pardus Linux User Group adı altında bir grup kurmuştuk. Amacı yabancı kullanıcılara Pardus'u duyurmak olan bu grup bugün itibariyle yüzüncü üyesiyle çok daha büyük çok daha güçlü.

Elimizden geldiğince Pardus'un tanıtımına katkı yapmaya çalıştık. Umarım grubumuz daha da büyür ve bazı şeylere ön ayak olur. Son zamanlarda topluluk süreçlerinden oldukça uzak kalmış olsam da 100. üyemiz olan Volkan arkadaşımızın aramıza katılmasından çok mutlu oldum.

Amacımız yabancı kullanıcılarla birlikte olmak olsa da üyelerimizin çoğu Türk. Dilerim onların bu öz verisi yabancı kullanıcılarında dikkatini çeker de daha fazla kullanıcıya ulaşabiliriz. Destek veren herkese teşekkürler.

6 Şubat 2010

Posted In: linux, pardus

For whom the bell tolls?

Privacy. It has become “hot topic” as number of people who use social networking tools grows and it seems that it will be so for a while. Recent case, provoking a protest storm across the internet, is about Mark Zuckerberg, Facebook founder. According to Mark Zuckerberg, privacy is no longer a social norm. (http://www.ustream.tv/recorded/3848950) So, […]

1 Şubat 2010

Posted In: bilgi teknolojileri, facebook, Genel, Gezegen, internet, privacy, social networking

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com