Apple is leading today for tomorrow?

All tech blogs and all mainstream media are full of news about Apple and its tablet computer called the iPad. But interesting thing, all of them are talking about price, features of and prospective demand to iPad but none of them is talking about the iPad’s DRM (Digital Rights Management / Digital Restrictions Management), which […]

28 Ocak 2010

Posted In: Apple, bilgi teknolojileri, DRM, Genel, Gezegen, iPad, iPod, Mobil

IPad

Ipad, apple in tanitimini yaptigi tablet pc. Apple in sitesinde gordugum kadariyla 9.7 inch boyutunda bir ekrana sahip olan bir iphone a benziyor. Iphone gibi 3G ve wireless ozelligine sahip. Multi touch ozelligi var ve en begendigim ozelligiyse10 saate varan pil omru.


Yukaridaki resimlere gore kendi dusuncem olarak mukemmel bir alet. Iphone gibi oyun oynayabilmekse bu boyutlara gore enfes bir ozellik...

Buda tanitim videosu

28 Ocak 2010

Posted In: Gezegen, Guncel ve Teknoloji

Django İle Sunucuya Taşınma

Sonunda taşınma işi bitti! Evet arkadaşlar sorunları halledip sistemimi tamamen sunucuya taşıdım. İlk django sitem nysera.net artık açık ama test yayınında diye not düşüyorum! Duyurusunu şimdiye kadar yapmamıştım çünkü tüm problemleri halledememiştim lanet bir satırın sonuna "/" işaretini koymayı unuttuğum için 10 sayfa hata kaydını okumak zorunda kaldım. Baştan daha dikkatli okusaydım bu sorunu yaşamayacaktım hatalara bakıyordum "mediaccs" diye bir şey var dikkatimi çektide anca fark ettim.

Django'yu Ubuntu kurulu bir sunucu üzerinde Emre Yılmaz'ın tavsiyesi ile apache ve mod_wsgi ile çalıştırıyorum. Aslında çoğu sitede mod_python örneği gösterildiği için onu kullanacaktım ama Emre'nin uyarısıyla mod_wsgi'a geçtim. Kendi hatalarımda dışında gayet memnunum.

Neyse mod_wsgi kullanmak için bu dökümanı tavsiye ederim.

Temel olarak kaynak kodlarınız arasına django.wsgi isimli bir dosya ekliyorsunuz sonra apache de confing dosyanıza bir iki ekle site hazır hale geliyor. Fazla uğraştıracak bir kısmı yok ama ben admin medya dosyalarının adresini düzgün yazmamışım. Öncelike ilk hata dökümanın tekinden direkt kopyalamam olmuştu. Bu Linux'a ne kadar alışık olduğunuzla alakalı bir şey hiç aklıma gelmemişti kütüphanenin orada olmayabileceği, sonra kendim arayıp doğru dizini buldum. Belki de bilerek yanlış yazmışlardı doğrusunu öğrenmemiz için... /usr/lib/ altına bakmanızı tavsiye ederim. Sonra bu konumu yazarken satırın sonuna "/" eklemeyi unutmayın derim. Apache'yi yeniden başlatırken bir uyarı vermiyor ama sitenizin kayıtlarına baktığınızda uzun bir listeyle karşılaşıyorsunuz^^

Bir başka hata debug seçeneğini kapattıktan sonra 404.html ve 500.html gibi hatalar için gerekli dosyaları oluşturmamaktı. Debug seçeneği açıkken Django'nun kendi hata sayfalarıyla karşılaşıyorsunuz ama debug'ı kapattığınızda bu dosyaların template klasörünüzde bulunması gerekiyormuş.

Bir diğer hata Türkçe karakter problemiydi. Şimdiye kadar hep sqlite üzerinde çalıştığım için mysql'de ayarların nasıl yapılacağı konusunda pek bilgim yoktu. Türkçe karakter problemini gidermek için yeni bir veritabanı oluşturmam gerekti ama bu sefer veritabanını oluştururken CREATE DATABASE mydb DEFAULT CHARACTER SET utf8 DEFAULT COLLATE utf8_general_ci; şeklinde karakter set ve collation ayarlarını ekledim. Bu Türkçe karakter problemini ortadan kaldırdı. Zaten kodları utf8 ile kaydediyorum tema dosyalarında da kodlama bilgisi utf8 olarak geçtiği için başka bir ayar yapmama gerek kalmadı. Bu tüyoyuda Ozan Hazer'in blogundan öğrendim, kendisine buradan teşekkür ederim.

Başka bir hata da setuptools'u kurmayışımdı. Django eggs dosyalarını kullanıyormuş. Ben bunu bilmiyordum dökümanın tekinde de kurulması gerektiği yazmıyordu ama eğer kendi sunucunuzu yönetiyorsanız python-setuptools'u da mutlaka yükleyin. Egg nedir merak ediyorsanız IBM'in geliştirici sitesinde çok güzel bir makale mevcut, işinize yarayacaktır.

Umarım bu yazı işinize yarar. Herkese kolay gelsin

9 Ocak 2010

Posted In: django, linux, mod_wsgi, MySQL, python, ubuntu

murattikil 2010-01-01 14:31:00


Bu sene Almanya'den gelen bir akrabamın telefonundan aldığım bir görüntü. Almanya'da otobanda bir kaza sonrasında çekilmiş. Hepinizin dikkatini ortada ki boşluk çekmiştir. İki şeritli yolda araçlar kenara çekilerek ulaşım için yol açmışlar. Aynı manzarayı Türkiye için düşündüm de bir an, herhalde burası 5 şerit olurdu. Hepsini bir kenara bıraktım da sağ alttaki motor sürücüsüne daha da hayret ettim. Adam park etmiş, diğer araçlar gibi bekliyor. (Akrabamın dediğine göre kuyruk kilometrelerce uzunluğunda ve saatlerce sürmüş...)

1 Ocak 2010

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com