Turkcell 3G Internet fiyatlarını açıkladı

(Güncelleme: 24/07/11: Bu yazı Turkcell’in açıkladığı fiyatların ne kadar pahalı olduğu ve milletimizi yine soyma hesabında olduğuyla alakalı. Yazının altında VINN kullanırken kazıklanan ve zarar gören Turkcell müşterilerinin yorumları var. Güncel fiyatları öğrenmek istiyorsanız Turkcell.com.tr’den bakınız. http://www.turkcell.com.tr/bireysel/Sayfalar/internet/cepteninternet/genel.aspx) Turkcell 3G internet fiyatlarını açıkladı tabi yine hayal kırıklığı. 3G cep telefonunda internet olması gerekirken, modemini, laptopunu satıp […]

30 Temmuz 2009

Posted In: 3G, linux

Oloid – Lovely geometry


Iki ozdes daireyi yuzeyleri birbirlerine dik sekilde merkezi gecirmeden icice geciriyorsunuz. Sonra birinin kenarindan oburununkine baglayaraktan geometrinize hacim kazandiracak yuzeyini olusturuyorsunuz. Ki bu yuzey ayni yaricapli kurenin yuzeyiyle (yani 4pirekare) ile ayni oluyor. Sora birakiyorsunuz, dumduz yuvarlaniyor. Yuzey olusturmasaniz da yuvarlaniyor(two-circle roller).

Paul Shactz bulmus. Ben hala yuzey olusumunu cozemedim. Paul Schactz kupu evirtip oloid bile bulmus. Geometriyi seviyorum, peki cok iyi anliyor muyum?

30 Temmuz 2009

Oracle’ın Linux stratejisi Ubuntu mu olmalı?

Bu adresteki haberin Türkçe çevirisini paylaşmak istiyorum. Elimden geldiğince cevirmeye çalıştım. Keyifli okumalar:Oracle geçtiğimiz yıllarda yaptığı satın almalarla, pazarda önde gelen teknolojileri portföyünde topladı. Fakat tüm bu satın almalara rağmen, hala eksik kalan bir şey var: işletim sistemi. Her ne kadar, yıllardır Red Hat'ı satın alınacaklar listesinde tutsa da, işletim sistemi olarak Ubuntu'yu seçmek Oracle için daha iyi olabilir.

Evet, Oracle Sun'u satın alarak Solaris işletim sistemini de elde etmiş oldu, fakat Red Hat yönetim kurulu başkanı Jim Whitehurst'un Çarşamba günü, finansal raporları açıklarken belirttiği gibi, Solaris'ten Linux'e olan kullanıcı göçü hızla devam ediyor ve Sun'ın Linux'a olan eğilime karşı geliştirdiği OpenSolaris bu göçü durdurmak için etkisiz kaldı.

Red Hat'ın en büyük 25 anlaşmasını, Oracle'a kaptırmadan yenilemesi ile birlikte, bir Red Hat Enterprice (Kurumsal) Linux (RHEL) klonu olan Oracle Enterprise Linux (OEL), Red Hat'ın egemenliğine son vermek yolunda büyük darbe aldı. RHEL'nin piyasadaki egemenliği Oracle'ın herşeyi içinde olan bir kurumsal yazılım paketine sahip olma hedefinin önünde büyük bir engel olarak durmakta. Red Hat'in elinde böyle bir kurumsal yazılım paketinin olması Oracle için gerçek bir tehdit olarak görülüyor.

Oracle satış ekiplerinin Oracle uygulamalarını ve veritabanlarını RHEL platformu üzerinde OEL'e göre daha kolay satması, OEL'in zamanla yok olacağına bir işaret gibi gözüküyor.

The Register'in da belirttiği gibi Oracle, Red Hat'i alabilir fakat sabit ve yüksek gelirleriyle Red Hat, Oracle için pahalı bir satın alma hedefi olarak görülüyor. Bununla birlikte, Red Hat, Redwood Shores'daki (California'da Oracle'in merkezinin bulunduğu yer) ortağı ve rakibi olan Oracle'ın kollarına atlamak için can atmıyor.

Tüm bu bilgiler ışığında, Red Hat ile devam etmek yerine Canonical, ticari Ubuntu sponsoru, ile güçlü bir ortaklık Oracle için doğru bir Linux stratejisi olacaktır.

Açık şekilde görülüyor ki, Masaüstünde egemenliği elinde tutan ve ticari sunucularda da güçlü bir yeri olduğunu iddia eden Ubuntu, Linux dağıtımları içinde en çok tercih edilen dağıtım. OEL, Oracle satış ekibi için pazarlaması zor olan bir ürün olduğu için Ubuntu'yu Oracle teknolojilerini tamamlayan bir ürün olarak pazarlamak daha kolay olacaktır.

OEL'i satmak için istek var fakat derman yok.

Sahibi olduğum, açık kaynak kodlu içerik yönetimi uygulamarı satan şirketin, Alfresco, verilerine bakılacak olursa Ubuntu Kurumsal ürünlerdeki yüzde 37'lik payıyla, yüzde 28 pay alan RHEL ve Fedorayı geride bırakmış durumda.

Bir yıl önce Ubuntu ciddi bir ilerleme içindeydi, bugün ise gerçek kurumsal kurulumlarda tercih edilen dağıtım Ubuntu olmuş gözüküyor.

Özetle, Ubuntu arkasına camianın desteğini almış durumda. Tek eksiğinin bir yazılım devinin desteği olduğunu düşünüyorum. Hala aklına gelmemesine rağmen, Oracle, Ubuntu'yu kurumsal bir marka yapabilecek güçte.

Oracle'ın yıllar önce Red Hat'a elini uzatması tesadüfi değildi. Oracle'ın Red Hat Kurumsal Linux dağıtımına (RHEL) verdiği destek olmasaydı, bugün RHEL'in olduğu yerde Novell'in SUSE'sini ya da diğer Linux dağıtımlarını görebilirdik.

Oracle'ın elinde Ubuntu'yu başlıca tercih edilen kurumsal sunucu yapma gücü var. Fakat akıllardaki soru, Oracle bunu istiyor mu?

"The 451 Group" ile çalışan analist Matt Aslett'in bana dediği gibi, "Oracle'ın Linux stratejisi mevcut müşterilerine hizmet vermek." Ve Oracle RHEL kullanan Oracle müşterileri Ubuntu kullanan müşterilerden fazla. Sean Michael Kerner'in belittiği gibi Oracle ürünlerini Ubuntu üzerinde çalıştırmadan önce hepsinin Ubuntu üzerinde problemsiz çalıştığını belgelendirmek zorunda. Bu yüzden RHEL (ve onun klonu OEL) Oracle için daha güvenli bir seçim gibi gözüküyor.

Pazar RHEL (parasını veren kurumsal müşteriler) ve Ubuntu'dan (para ödemeyen Linux camiası) yanayken, Oracle'ın OEL için neden bir sürü kaynak ayırdığını anlamak zor. Ya git OEL yerine RHEL üzerine yoğunlaş ya da Ubuntu'ya bir fırsat ver.

Oracle Ubuntu'yu seçerek hem bir işletim sistemi sahibine sahip olur hem de Ubuntu'nun populerliğini kazanç kapısına çevirebilir.

Siz ne düşünüyorsunuz? Ubuntu, Oracle için iyi bir hamle olabilir mi? Yoksa Oracle'ın sonradan aklına gelen Linux pazarında, RedHat ile devam etmek Oracle için daha mı iyi olur?

28 Temmuz 2009

Posted In: Gezegen, linux, ubuntu

3G Internet Hayatımıza Gerçekten Neler Katacak?

3G İnternetin Türkiye’ye gelmesi yaklaştıkça sağda solda çıkan haberler de artmaya başladı. Bunlardan birtanesi Milliyet websitesinde “3G hayatımıza neler katacak” başlığıyla yayınlandı. Ben de acizane yaklaşık 4 yıldır farklı vesilelerle (telefonda, USB/PCMCIA ve son olarak laptopa entegre edilmiş 3G kartı ile) 3G internet kullanan birisi olarak Türkiye’de oluşturulan bir nevi gazoz ağaçlarına birer birer cevap […]

24 Temmuz 2009

Posted In: 3G, linux

Mediatemple nasıl?

Yaklaşık 8 aydır Mediatemple kullanan birisi olarak deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim. Benim aldığım hizmet Grid Service’i (aylık 20 dolar olan) ve bu yazdıklarım birebir bununla alakalı, diğer verdikleri (dedicated) hizmetlerden daha iyi sonuç alan arkadaşlar biliyorum onun için öyle bir hizmet arıyorsanız kararınızı burada yazdıklarım çok etkilemesin. Hatırlatma: Yazının altına eklediğim ekran görüntülerine bakmayı unutmayın. […]

22 Temmuz 2009

Posted In: Hosting, linux

Mysql’de arama – 1

Yazı yazmayalı çok uzun zaman oldu, bu arada birçok yoğunluk, koşuşturma oldu ama güzel bir tatil geçirme imkanı da buldum. Geri geldiğimde karşıma çıkan bir problem, “mysql ile nasıl arama yapılır?” nasıl arama yapılırın cevabı kolay ama yapılan aramanın sonuçları ne kadar tatmin edici olur? Bir nevi arama motoru sorusu. Arama motorları da size milyarlarca […]

20 Temmuz 2009

Posted In: linux

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com