İnceleme : Xfce 4.6.0

Uzun süredir beklenen Xfce masaüstünün final sürümü duyuruldu. Bir önceki kararlı sürümden bu yana yeni sürümde nelerin değiştiğini bu yazımda sizlere belirmeye çalıştım. Xfdesktop ile masaüstü deyimlerinizi artırın. Yeni masaüstü iconlarının Xfce 4.4 sürümünde duyurulmasında beri, insanlar aynı anda birden fazla ikonu seçebilmek istetiyorlardı. Xfce 4.6, Xfdesktop yöneticisi ile artık bu özelliğe sahip. Artık aynı […]

28 Şubat 2009

Posted In: 4.6.0, Desktop, linux, Masaüstü, Sistem, Xfce

bir yazı…..

Bursa Valiliğin yayınladığı bir genelge ile okullarda lisanssız yazılım bulundurulmaması, bunların kaldırılması veya lisanslarının alınması ile ilgili haber burada.

Valiliğin okullara gönderdiği bu yazıyı okudukça acaba bunun okullara maddi olarak ne kadar yük getireceğini merak ediyorum.(aslında rakamları az çok biliyorum ama.....)Aslında bu konuda yazılacak çok şey var ama neresinden tutsam elimde kalıyor. Yorumun gerisi size ait.....

27 Şubat 2009

Test Dünyasında Neler Oluyor ( Bölüm-4 Ubuntu )

Bu serinin son bölümünü Ubuntu oluşturuyor. Şu ana kadar incelediğim dağıtımlar arasında en iyi test süreçlerine sahip olanı mıdır emin değilim ama bu konudaki en iyi dokümantasyona sahip dağıtım olduğunu söyleyebilirim.

Ubuntu QA takımına ait 2 farklı anasayfa bulunuyor [1] [2] , bunlardan ikincisi bu girdi yazıldığı tarihte henüz tam olarak aktif değildi. Alt QA takımlarına ait siteler henüz işlerlik kazanmamıştı.

Bu nokta da QA takımına biraz daha yakından bakalım. Ubuntu QA takımı aktif olarak iş yapmaktan çok QA ile ilgili iş yapan ekiplerin kordinasyonundan sorumlu. Hata ayıklamak (çözmek değil), Testler, Brainstorm arayüzü gibi değişik pek çok alandan sorumlu QA takımı.

Hata Ekibi'nin [3] yaptığı işler ayrı bir yazı konusu olabilecek kadar fazla olduğundan burada detay vermeyi düşünmüyorum. Asıl sorumluluğunu hata sınıflandırmak olarak tanımlayabileceğimiz ekip bu başlık altında hataları uygun kişilere atama, hataları birbiri ile ve upstream ile eşleştirme, Bütün hataların istenilen temel bilgileri içermesini sağlamak, hata onaylamak gibi pek çok işi yapıyor. [4] [5]

* Pardus tarafına baktığımızda gönüllü sayısının azlığından dolayı aynı kişiler ile işler yürüyecek olsa da organizasyon olarak test ve hata ayıklama işlerini birbirinden ayrıştırmak mantıklı göründü bana da.

Gelelim Ubuntu Test Takımına; Takımın ana sayfası [6] oldukça düzenli ve özet bilgileri içeriyor. Öncelikle bir TODO listeleri bulunuyor [7] yapılacak işleri özetleyen. Bunun yanında bir sonraki sürümde yapılacak işler için de ayrı bir yol haritası [8] tutuyorlar.

Güncellemelerden çok yeni çıkacak sürümün testlerine yoğunlaşmış durumdalar, 6 aylık sürüm periyotları olduğunu düşünürsek bu çok garipsenecek bir durum değil aslında. Güncelleme testlerini ayrıca inceleyeceğiz, öncelikle sürüm testlerine bakalım.

Sürüme kadar olan süreçte oldukça fazla sayıda ön sürüm çıkartıyorlar ( Örneğin bu yazı yazıldığı tarihte 4 tane Alfa sürümü mevcuttu ). Testler için ayrı bir makina veya disk ayrılmasını istiyorlar.

Testler 2 safhada gerçekleşiyor. İlki Smoke Test [9] adı verilen ara sürüm çıkmadan önceki 4-5 günlük periyotta gerçekleşen testler. Bu testlerde herbir ara sürüm için show-stopper olan sürümün temel işlevlerini test ediyorlar. [10]

Ara sürümün çıkmasının ardından ise image validation olarak adlandırılan daha geniş kapsamlı testlere geçiliyor.

Testlerin raporlanmasını Launchpad üzerinden ISO Tracker [11] adındaki bir web uygulaması ile gerçekleştiriliyor. ISO Tracker ile güncelleme yolu ile sürüm yükselten testçilerin test etmesi mümkün olmayan ISO üzerinden farklı biçimlerdeki kurulum alternatifleri test ediliyor ve hatalar raporlanıyor. Burada Launchpad in merkezi hata takip yapısının sunduğu avantajlardan faydalanılarak yeni hata girişi ve var olan hataların takibi kolaylıkla mümkün olabiliyor. Bunun yanı sıra ISO testlerindeki onay bekleyen hataları da wiki aracılığı ile listeliyorlar. [12]

Bunun dışında kalan testler için uyguladıkları metodlara ait dokümanlara ulaşamadım ancak kullandıkları test yönergelerine [13] ulaşılabiliyor. Ayrıca bu test caselerin neleri kapsadığını görebilmekte güzel. [14] Bu noktada son olarak dikkatimi çeken bölüm eklenecek olan yeni özelliklere ilişkin herşey ( uygulamasından testine kadar ) wiki aracılığı ile detaylı bir biçimde paylaşılıyor. [15]

Şimdi de sürüm içi güncelleme testlerine bakalım. Bu testler konusunda oldukça hassas davranıyor Ubuntu. Her güncellemeyi almıyor kararlı sürüme [16] ( Sık sürüm çıkartmanın bir başka avantajı ) genellikle çok önemli bir hatayı çözüyor olması gerekiyor. Hatta güvenlik güncellemelerinde bile aynı seçilikle yaklaşıyor [17] kararlı sürüm güncellemelerine.

Bu süreçlerin her ikisinde de özel durumlar haricinde sürüm güncellemesi yapmıyor, sadece hatayı çözen yamayı mümkün olduğunca minimal bir şekilde backport ediyorlar.

Gelelim bizim için asıl önemli nokta olan güncelleme prosedürüne;

1- Öncelikle hatanın o anki geliştirme sürümünde düzeltildiğinden emin olunur.

2- Güncellemenin çözdüğü hata raporuna gerekli açıklama girilir. Bu açıklamada hatanın etkileri, geliştirme sürümünde nasıl çözüldüğü, hatanın nasıl tekrarlanabileceği ve yamanın yaratabileceği olası yan etkiler anlatılır. Ayrıca hatayı çözen minimal yama da eklenir. Eğer bu yamayı hazırlamak çok uzun bir süre alacaksa SRU ( Stable Release Updates ) takımından onay alınır ( anladığım kadarıyla sürüm güncellemesi için alınıyor bu onay ).

3- Paket aday olarak işaretlenir ve SRU takımına haber verilir. Yöneticiler tarafından onaylanan paket derlenir ve test edilmek için hazır hale gelir.

4- SRU onaylama takımı açık olan verification-needed etiketli hataları [18] düzenli olarak inceler ve onay veya ret kararı verir.


[1] https://wiki.ubuntu.com/QATeam
[2] http://qa.ubuntu.com/
[3] https://wiki.ubuntu.com/BugSquad
[4] https://wiki.ubuntu.com/Bugs/HowToTriage/
[5] https://wiki.ubuntu.com/Bugs/HowToTriage/Charts
[6] https://wiki.ubuntu.com/Testing
[7] https://wiki.ubuntu.com/Testing/TODO
[8] https://wiki.ubuntu.com/QATeam/RoadMap
[9] https://wiki.ubuntu.com/Testing/ISO/Schedule
[10] https://wiki.ubuntu.com/Testing/ISO/Smoke
[11] http://iso.qa.ubuntu.com/qatracker/
[12] https://wiki.ubuntu.com/Testing/FixesToVerify
[13] http://testcases.qa.ubuntu.com/
[14] http://testcases.qa.ubuntu.com/Coverage/Overview
[15] https://wiki.ubuntu.com/EncryptedPrivateDirectory
[16] https://wiki.ubuntu.com/StableReleaseUpdates#When
[17] https://wiki.ubuntu.com/SecurityUpdateProcedures
[18] http://people.ubuntu.com/~ubuntu-archive/pending-sru.html

9 Şubat 2009

Deniz Dalgasından Enerji Üreten insanoğlu

Bugün RSS listemdeki türkçe bloglarda yeni neler var diye bakarken Mavigenç’in sitesine oradan da yazılardan birine bırakılmış yorum ile Ömer Terakki’nin sitesine geçtim. “Acaba RSS’i takip edilesi bir site mi” diye incelerken gözüme Dalga Enerjisinden Elektrik başlıklı yazısı çarptı. Böyle bir yazının türkçeye çevirilmesinden tam zevke gelmişken bir baktım aslında Dalga Enerjisinden Elektrik yazısı Cihan […]

4 Şubat 2009

Posted In: linux, teknoloji

Bilgisayarlarınızı kontrol edin

Uzun bir süredir kullanıcı parolarını ele geçirip sistemden sisteme SSH ile atlayan bir takım art niyetli ve/veya meraklı kişiyi takip ediyorduk. Onlar parola ele geçirdikçe ilgili kullanıcıların hesaplarını kilitleyi parolarını değiştirmelerini sağlıyorduk. Ara sıra oynadığımız bu köşe kapmaca fazla sık olmadığı için elle tutulur çok fazla önlem almamıştık.

Bu son bir haftalık bir süre içinde, ele geçirilen kullanıcı hesaplarından girilip, yerel açıklardan faydalanarak pek çok makinada root olunduğunu fark ettik. Root olduktan sonra saldırganımız, ssh sunucusunu ve istemcisini kendi getirdiği sürümlerle değiştiriyor; aynı makinaya bağlanan başka kullanıcıların parolalarını topluyor. ssh istemcisini değiştirerek de, bu ele geçmiş makina üzerinden yapılan diğer ssh bağlantılarındaki parolaları da kaydediyor.

Olayın çapı oldukça geniş, ele geçirilen makina üzerinden geçerek bağlantı kurulan tüm diğer makinalar da ele geçirilmiş. Bunun içinde sunucular, asistanların ve hocaların ofislerindeki makinaları, ve bağlantı kurdukları evlerindeki diğer makinalar da var. Bize yapılan saldırının aynısının kendi makinalarınıza yapılıp yapılmadığına bakmak için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz. Eğer komutlar ekrana çıktı veriyorsa siz de etkilenmişsiniz demektir.

strings /usr/sbin/sshd|grep "password auth from"
strings /usr/bin/ssh|grep "password auth to"
Temiz bir makinada bu komutlar çıktı vermiyor. Ancak komutun çıktı vermemesi makinanıza girilmemiş olduğunu garantilemiyor. Farklı bir yöntem kullanılarak bilgisayarınıza girilmiş olabilir. Eğer komutlar çıktı veriyorsa bizim makinalarımızda kullanılan yöntem ile sizin makinanıza da girildiğinden emin olabilirsiniz.

Saldırganımız çaldığı paroları /usr/share/doc ve /usr/share/locale altındaki dosyalarda şifrelenmiş bir biçimde tutuyor. "file" komutu bunları "data" dosyası olarak gösteriyor. Şüpheli dosyaları aramak için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz. Kurduğunuz paketlere göre /usr/share/doc altında bazı "data" dosyaları bulunuyor olabilir, bunlara tek tek bakarak şüphelerinizi giderebilirsiniz.

find /usr/share/locale/ -exec file {} \; | grep ": data"
find /usr/share/doc/ -exec file {} \; | grep ": data"

İşletim sisteminin farklı olmasının pek faydası olmadı bu saldırıda. Debian ve Ubuntu'nun farklı sürümlerinin yanı sıra Gentoo makinalara da girildiğini tespit ettik. Pardus ya da Fedora gibi başka bir dağıtım kullanıyor olmanız sizi tek başına korumaz; parolanız ele geçirildiğinde sudo ile root olunabilir. Ya da -şimdilik- sadece hesabınızı etkileyen bir keylogger ile root parolası ele geçirilebilir. Neler yapabileceğinizle ilgili aşağıda öneriler var.

Eğer makinanıza girilmişse, makinanıza tekrar güvenebilmek için sıfırdan kurulum yapmalısınız, çünkü saldırgan root olduktan sonra nereye nasıl bir arka kapı koyduğunu bulamazsınız. (Bazı şeyler bulsanız bile hepsini bulduğunuzdan %100 emin olamazsınız).

Yeni kurulum yaptıktan sonra bu tarz bir saldırıdan korunmanın yollarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Kurulu paketlere güncelleme geldiğinde bunları hemen uygulayın. Servisleri ya da makinayı yeniden başlatmanız gerekiyorsa bunu ertelemeyin. Kullandığınız dağıtımın güvenlik duyurularını takip edin. (Pardus, Debian, Ubuntu)
  • SSH bağlantılarını sadece sizin kullanıdığınız bir kaç IP adresine sınırlayın.
  • Parola ile girişleri devre dışı bırakın: sadece anahtar çiftleri ile girişe izin verin. Evet çok sert bir önlem ama, IP kısıtlaması uygulayamayacağınız kadar çok kullanıcınız varsa şart. iki yıl köşe kapmaca oynadıktan sonra makinaların kırılabilme eşiğini oldukça yükseltecek olan bu önlemi alacağız, sizlere de tavsiye ederiz. Böylelikle basit bir keylogger kullanarak yakalanan parola ile makinaya girilemeyecek, girilebilmesi için anahtar çiftindeki özel anahtar dosyasının da ele geçirilmesi gerekecek. Nasıl yapacağınızı öğrenmek için SSH ile anahtar çifti kullanımı yazısı faydalı olacaktır.
  • Tek kullanımlık parolalara geçin: diğer iki önlemle birlikte de kullanılabilir. Özel anahtar dosyasının ele geçmesi senaryosuna karşı da korunmuş olursunuz. tek kullanımlık parola(one time password) yazısı yardımcı olabilir.

Son olarak siz de bir kurban iseniz; makinası ele geçirilen sistem yöneticileri için terapi grubumuza bekleriz :)

4 Şubat 2009

Posted In: Debian, Gezegen, güvenlik, linux, oi, ssh

Ubuntu Server konsol (TTY) çözünürlüğü

Ubuntu Server ilk kurduğunuzda Vesa ayarlarıyla göze gerçekten hiç hoş gelmeyen bir çözünürlükte geliyor. Okuyup yazmak ve bişeyleri konsol başından takip etmek istiyorsanız çok zor oluyor. Netten araştırırken bulduğum tablo ve nasıl güncelleyebileceğinizi burada kısaca eklemek istedim. /boot/grub/menu.lst dosyasında düzenleme yapmanız gerekiyor. Bu dosyayı açtığınızda en altta: title Ubuntu 8.04.2, kernel 2.6.24-23 server …. …. […]

3 Şubat 2009

Posted In: linux

Google translate artık Türkçe

Biraz önce facebook üzerinde üye olduğum bir gruptan bu bilgi geldi. Google translate sayfasına baktığımda diğer dillerin arasında Türkçe’yi görmek gerçekten mutluluk verici. Uzunca bir süredir İngilizce’den İspanyolca’ya çeviri için kullandığım bu araç artık Türkçe biliyor. Google translate içine Türkçe...

The post Google translate artık Türkçe appeared first on Bahri Meriç CANLI Kişisel Web Sitesi.

1 Şubat 2009

Posted In: linux, pardus, pardus-linux, Search

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com