Bazaar ile /etc dizininin sürümlenmesi

Dağıtık sürüm yönetim sistemlerinin bir avantajı da yerel sürüm yönetimine imkan sağlaması. Aslında /etc dizini altındaki dosyalarımı nasıl yedeklerim eski hallerine ulaşabilirim şeklinde bir kaygı her zaman vardı. Ancak bunu gerçekleştirememiştim. Ta ki Bazaar ile tanışana dek.  Bazaar hakkında daha önce bir yazı yazmıştım. Hemen hemen aynı zamanda Alper KANAT da bir yazı kaleme almıştı. Sağolsun benim tanıtıcı yazım ardına onun verdiği ayrıntılı bilgiler iyi olmuş. Şimdi ise Bazaar’ı /etc dosyalarının sürümlenmesi için nasıl kullandığımdan bahsedeceğim ve izlenmesi gereken adımlardan bahsedeceğim. Bu adımlar root olduktan sonra izlenmelidir (bazı dosyalara erişim sadece root kullanıcısına ya da grubuna verilmiş olabilir)

/etc dizinine geçtikten sonra bzr init ile dalımızı hazırlayalım. Ardından ilk dosyalarımızı aktarabiliriz. bzr add –dry-run çıktısındakiler ya da bzr status çıktısında unknown olanlar yeni ekleneceklerdir. Bir kısmını gereksiz görerek sürümlememeyi tercih edebiliriz (Ben Gentoo’da _cfg* – etc altında portage ile üzerine yazılması engellenen dosyalar için oluşan dosyalar – ve .keep* – o dizinin portage tarafından silinmemesi gerektiğini bildiren boş dosyalar – için kullanıyorum) bunun içinde bzr ignore komutunu kullanabiliriz. (Örnek olarak bzr ignore .keep* şeklinde) İlk dosyaları ekledikten ve bzr commit ile kaydettikten sonra paket kurulumlarının ardından (belki birkaç kurulumda bir, belki cron ile – yaratıcılıkta sınır yok -) yeni dosyaları ekleyebilir değişenlere ait değişiklikleri kaydedebilir ve dosyaları silebilirsiniz (bzr commit dosya sisteminde olmayan dosyaları bildirmektedir) QBzr eklentisi içinde yeralan qbrowse komutu ile dalın belli bir revizyondaki haline ulaşabilirsiniz. Tabi Bazaar’ın diğer eklenti ve komutlarını inceledikçe varyasyonlar artabilir. (Futbol spikeri gibi konuştum :P)

Kısa tecrübemden not olarak komutları işletirken dikkatli olmanızı tavsiye etmeliyim. Özellikle işlem yapmadan önce bzr status çıktısını incelemek ve bazı komutlarda yer alan –dry-run seçeneğini kullanmak faydalı olacaktır.


Yayınlandı bazaar, gezegen, linux

29 Aralık 2008

Posted In: bazaar, Gezegen, linux

Zemberek Firefox eklentisi layman ile kurulabilir

Rail ALİEV’ in geliştirdiği Zemberek Firefox eklentisinin SVN paketini kişisel depoma ekledim. Layman ile depoyu ekledikten sonra portage ile mozzemberek paketi kurulabilir. Ben de bu satırları Firefox’tan yazım denetimi yaparak yazıyorum. Sanırım artık benden daha hatasız günlük yazıları okuyabilirsiniz😛


Yayınlandı gentoo, linux, zemberek

28 Aralık 2008

Posted In: gentoo, linux, zemberek

Zemberek-server Firefox Türkçe yazım denetim eklentisi

Daha önceki bir yazıda Ahmet hunspell sözlükleri oluşturarak Firefox'ta yazım denetimi yapılabilmesi için olan çalışmalarından bahsetmişti. Şimdi ise uzun zamandır düşündüğüm ve yapılabileceğini bildiğim bir çalışma Rail ALİEV tarafından başlatıldı. Firefox, Thunderbird 3 ve Xulrunner 1.9 yeni yazım denetim motorlarının yazılabilmesine ve eklenti olarak paketlenebilmesine olanak veriyor. Bu alanda yapılmış olan örnek bir çalışma da var aslında. Voikko Fince yazım denetim kütüphanesi için mozvoikko adında bir eklenti var. Ancak bunun yapılabileceği bilinmesine rağmen daha önceden uğraşan olmamıştı. Rail ise tam da bu boşluğu doldurdu. Eklenti kodu şu anda Pardus ekibi tarafından geliştirilen ve Zemberek-server kullanan yamayı baz alıyor ve üstüne eklenti eklenti olarak paketlenebilmesi için gereken altyapıyı ekliyor. Şu an deneysel aşamada olsa da çalışır durumda. Eklenti Firefox eklenti sitesinden[1] indirilebilir, eklentinin kodlarına da SVN deposundan[2] erişilebilir. Rail'e eline sağlık diyor, Zemberek şemsiyesi altındaki çalışmalarının devamını bekliyoruz.

Not: Eklenti şu anda tamamen deneysel aşamada olduğundan testiniz ve geri bildirimleriniz ciddi katkı sağlayacaktır.

1: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/10183
2: http://zemberek.googlecode.com/svn/trunk/mozzemberek/

28 Aralık 2008

Zemberek’in dağıtımlardaki durumu

Pek çok yerde dağıtımlarda Zemberek'in nasıl kurulacağına dair sorular ya da belgeler görüyorum. Onun için bunları tek yerden ulaşılabilir bir döküman haline getirmek istedim.

Pardus: Zemberek-server KDE ve GTK/GNOME etkileşimleriyle beraber entegre edilmiş durumda. Openoffice.org eklentisinin de eski bir sürümünü içeriyor. Firefox ve Thunderbird kullanırken Zemberek ile yazım denetimi yapılabiliyor.

Gentoo: Zemberek kütüphanesi, Zemberek-server KDE ve GTK/GNOME etkileşimleriyle beraber entegre edilmiş durumda. Openoffice.org eklentisi ve Firefox Zemberek eklentisi (MozZemberek) layman ile geliştirici depomu kullanarak kurulabilir. Kurulum ile ilgili kişisel günlüğümde yazdığım yazılar[1][2][3] incelenebilir.

Arch Linux: Zemberek kütüphanesi, Zemberek-server KDE ve GTK/GNOME etkileşimleriyle beraber entegre edilmiş durumda. Firefox kullanırken Zemberek ile yazım denetimi yapılabiliyor. Openoffice.org eklentisi programın kendi eklenti yöneticisi ile kurulabiliyor. Arch Linux paketleme çalışmaları için Samed BEYRİBEY'e ve Alper KANAT'a teşekkürler. Alper KANAT'ın duyurusuna http://raptiye.org/blog/2008/10/13/arch-linuxda-turkce-yazim-kontrolu/ adresinden ulaşılabilir.

Lapis Linux: Zemberek-server KDE ve GTK/GNOME etkileşimleriyle beraber entegre edilmiş durumda. Openoffice.org eklentisi de birlikte geliyor. Firefox ve Thunderbird kullanırken Zemberek ile yazım denetimi yapılabiliyor.

Debian ve Ubuntu için Rail ALİEV'in çalışmaları sürüyor. Tamamlandığında Zemberek kütüphanesi, Zemberek-server KDE ve GTK/GNOME etkileşimleri ve Openoffice.org eklentisi olacak. Bu iki dağıtım için de bilgileri tamamlandığında vereceğiz.

1: http://serkank.wordpress.com/2008/07/19/zemberek-gentoo-ile-bulustu/
2: http://serkank.wordpress.com/2008/11/22/zemberek-ooo-eklentisi-layman-ile-kurulabilir/
3: http://serkank.wordpress.com/2008/12/28/zemberek-firefox-eklentisi-layman-ile-kurulabilir/

Düzenleme: Pardus paketi kaldırıldıktan sonra Zemberek Openoffice eklenti listesinde görünmeye devam ediyor(muş)
Ekleme: Lapis Linux bilgileri
Ekleme: MozZemberek Gentoo için paketlendi.

26 Aralık 2008

Posted In: archlinux, Debian, gentoo, pardus, ubuntu, zemberek

İstenmeyen e-postalarla(Spam) mücadele

"Spam" olarak da bilinen "İstenmeyen e-postalar" ile mücadelede çeşitli yöntemler var. Eğer gmail, yahoo, msn gibi web tabanlı e-posta sağlayıcılarını kullanıyorsanız bu sağlayıcının sunduğu olanaklar dışında bir şey kullanamıyorsunuz. Eğer kendi e-posta sunucunuz varsa veya kurumunuzun e-posta sunucusunu kullanıyorsanız [[ ya da kurumunuzun sunucusunu yönetiyorsanız ;) ]], büyük olasılıkla SpamAssassin kullanıyorsunuzdur.

Spamassasin çeşitli kuralları uygulayıp, karalisteleri denetleyip her e-postaya ona göre bir "spam puanı" veriyor. Bir e-postanın spam puanı belirli bir değerin üstüne çıktığında ise istenmeyen e-posta olarak sınıflandırılıyor, ya işaretleniyor ya da posta kutunuza teslim edilmiyor.

Bir süredir bana gelen her istenmeyen postayı kara listelere bildiriyorum. Sizlere de aynısını yapmanızı tavsiye ederim. Ne kadar çok istenmeyen posta şikayet edilirse kara listelerin etkinliği o derece artar. Ayrıca, Türkiye'den bu listelere bildirim -tahminimce- az olduğu için Türkçe gönderilen spamlar hak ettikleri muameleyi görmüyorlar :) Bunun üstesinden birlikte gelebiliriz.

İstenmeyen posta bildiriminin en kolay olduğu iki kara liste uribl ve spamcop. Uribl, e-postaların içinde reklamı yapılan web sayfa adreslerini listeliyor. Spamcop ise, en az iki farklı kişiden şikayet gelmesi durumunda istenmeyen e-postanın kaynaklandığı ip adresini kara listesine ekliyor, bunun yanında bu IP adresinin ve -varsa- reklamı yapılan web sayfasının yer aldığı ağın yöneticisini haberdar ediyor.

spamcop'u kullanmak için özel bir şeye ihtiyacınız yok, üye olup giriş yaptıktan sonra, size gelen istenmeyen e-posta iletisini "Tüm başlık bilgileriyle birlikte" sayfadaki kutuya yapıştırıp, "Process spam" düğmesine basıp bekliyorsunuz. Daha sonra karşınıza bir analiz geliyor, burada e-postanın geldiği ip adresini, bulunduğu ağı ve o ağın yöneticilerinin e-posta adreslerini görüyorsunuz. Reklamı yapılan web sayfası adresleri için de benzer bilgiler görünüyor. "Send Spam Reports Now" düğmesine bastığınızda da ilgilere e-posta gönderiliyor. Daha önce belirttiğim gibi, e-posta göndermenin yanı sıra, yeterli sayıda şikayet geldiğinde spamcop'un kendi kara listesine bu IP adresleri ekleniyor. Detayları spamcop web sayfasında bulabilirsiniz.

uribl sadece spam ile reklamı yapılan web adreslerini listelediği için çalışması biraz farklı. Üye olduktan sonra önce "lookup" sayfasına web adresini yazıp listede yer alıp almadığına bakıyorsunuz "NOT Listed on URIBL" cevabı alırsanız sağ tarafta "request listing" bağlantısına tıklayarak listeleme isteyebilirsiniz. Karşınıza gelecek ekranda "List (required)" kutusunun içinden liste seçmeniz lazım. URIBL'nin farklı listeleme seviyeleri var ancak tüm şikayetlerin "black" listesi üzerine yapılmasını istiyorlar. Bu istenmeyen posta ve web sayfası ile ilgili kısa bir açıklama yapıp aşağıya postayı yapıştırın, ancak yine "tüm başlık bilgileriyle beraber" yapacaksınız unutmayın.

URIBL ile ilgili bir gözlemim; bir web sayfasının kara listeye girmesi için bir insanın onayından geçmesi gerekiyor. Her kabul edilen gönderiniz size "itibar puanı" kazandırıyor. Eğer üye olunca hemen Türkçe spamları raporlarsanız içeriği anlamadıkları için ve puanınız düşük olduğu için listelemeyebiliyorlar. Önceleri sadece İngilizce spamları raporlayıp bir miktar puan aldıktan sonra Türkçeleri de göndermenizi öneririm.

Bir e-postanın tüm başlıklarını(header) nasıl alacağınızı bilmiyorsanız, örneğin Thunderbird'de postanın üzerine tıkladıktan sonra "ctrl+u" klavye kısayolunu veya "Görünüm->Mesaj Kaynağı" menüsünü kullanabilirsiniz.

El ele verip spam ile mücadele edelim. Tabii en büyük mücadele arkadaşlarınızı ve ailenizi, virüs yuvası olup spam göndermekten sürüm sürüm sürünen windows makinalarından kurtarıp onları Linux ile tanıştırmakla olur, belirtmeden geçmeyelim :)

25 Aralık 2008

Posted In: Gezegen, istenmeyen posta, oi, spam, spamcop, uribl

GNOME’da FAT harici diskleri Türkçe karakter destekli bağlamak

Harici flash belleğime aktardığım adında Türkçe karakter içeren dosyalar Windows’ta hatalı gözüküyordu. Denemedim ama muhtemelen tam tersi durum da geçerli olacaktır. Sabit diskler için /etc/fstab dosyasında bağlama seçeneklerine iocharset=utf8 ekleyerek durum çözülebiliyordu. Ancak harici diskler otomatik olarak bağlandığından bağlama seçeneklerini bu dosyayı kullanarak vermek mümkün değil. Onun yerine Yapılandırma Düzenleyici (GConf-Editor) ile ayarlamak gerekiyor. Programı açtıktan sonra anahtar ağacından /system/storage/default_options/vfat anahtarına gelinir. mount_options anahtarının değer listesine utf8 değeri eklenir. Bağlanmış harici diskler var ise ayırılıp tekrar bağlanır. Böylece artık diskinizi Windows ortamında da sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.

gconf2

Önemli Düzeltme: Kernel dökümantasyonunda kullanılması gereken seçeneğin iocharset=utf8 değil utf8 olması gerektiği belirtiliyor.


Yayınlandı gezegen, gnome, linux

23 Aralık 2008

Posted In: Gezegen, Gnome, linux

64 bit önündeki bir engel daha kalktı – 2

Daha önceki yazımda Flash eklentisinin 64 bit sürümünün çıktığından bahsetmiştim. Bu sefer ki haber ise yine en beklenenlerden. Beta sürümü yayınlanan Java SE 6 Update 12 ile beraber artık Firefox 3 için (Firefox 2 desteklemeyecek) 64 bit Java eklentisi geliyor. Açıkçası baya bekleten bir hata kaydı oldu. 64 bit karnesi zayıf olan Sun Java en azından ağzımıza bir parmak bal çalmayı başardı. Evet artık  JMF, ve Wireless Toolkit için de 64 bit sürümlerini bekliyoruz. Java SE 6 Erken Erişim Programı sitesine girerek deneme sürümleri indirilip kurulabilir.

Ekleme: Şimdi farkettim ki Java Web Start da bu sürümle beraber 64 bit olarak gelmiş.

file /opt/sun-jdk-1.6.0.12_beta3/bin/javaws
/opt/sun-jdk-1.6.0.12_beta3/bin/javaws: ELF 64-bit LSB executable, x86-64, version 1 (SYSV), for GNU/Linux 2.4.0, dynamically linked (uses shared libs), not stripped

Ekleme: Java SE 6 Update 12kararlı sürümü yayınlandı.


Yayınlandı firefox, gezegen, java, linux

20 Aralık 2008

Posted In: firefox, Gezegen, java, linux

NFS ve Xen sorunu, çözüm UDP

Saç baş yolduran bir sorunla karşılaşan olursa yaşadıklarımızı yaşamasın diye günlüğe yazma ihtiyacı duydum.

Xen sanal makina altyapısını kullanan sanal makinalarımız var, ve bunlar NFS(Network File System: Ağ Dosya Sistemi) ile bir başka sunucudan kullanıcı ev dizinlerine erişiyorlar.

Bugün ilginç bir şekilde NFS işlemleri yavaşladı, dosyalara erişim ve IMAP sunucusu için elzem olan kilitleme işlemleri çooook uzun sürüyordu. IMAP sunucunun tepki vermediğini düşünen IMAP istemcisi ise (Thunderbird) tekrar tekrar bağlantı açıp sunucunun işini daha da zorlaştırıyordu.

İki koldan yaptığımız internet aramalarından çıkan çözüm önerilerinin tamamını tükettikten sonra (4 saat kadar sürdü bu) bir de IRC'ye sormak istedim. Daha önce de çözümsüz gibi görünen sorunları yaşamış birilerine IRC'de denk geldiğim olmuştu çünkü. Ancak "faydalı cevap/toplam soru" oranı düşük olduğu için yine son çare olarak gördüm. Freenode'da #solaris kanalına sorduk (NFS sunucu solaris, #nfs kanalında 10 kişi vardı ve cevap veren olmadı)

"UDP ile bağlan"

Dedi birisi, ve sorun çözüldü. Ben varsayılan olarak NFS'in UDP üzerinden çalıştığını düşünüyordum, ancak protokol belirtmediğinizde Deban Etch sürümü TCP bağlantısı kuruyormuş. NFS bağlama seçenekleri arasına "proto=udp" ekleyince sorunlar kuş oldu uçtu. Bunu komut satırından yapmak için

mount -t nfs -o proto=udp sunucu:/dizin /hedef
ve autofs kullanıyorsanız /etc/auto.master dosyasında, mevcut seçeneklerin yanına "proto=udp" ayarını aşağıdaki gibi eklemelisiniz.
/dizin map --ghost,intr,proto=udp

Bu meselenin sadece Xen altında çalışan sanal makinalarda ortaya çıktığını tekrar hatırlatayım.


ENGLISH VERSION

Today we had a problem with Xen virtual machines. Their NFS mounts started working very slow. Access to files and file locking were problematic and the IMAP server was crawling.

Web searches did not lead us to a solution, so we asked on #solaris IRC channel on Freenode.

It seems there is a problem with Xen guests, NFS and TCP. Switching to NFS mount over UDP did the trick. Use "-o proto=udp" as an option to mount command, or put "proto=udp" at the end of the map line in /etc/auto.master if you are using autofs. I tought that NFS used UDP by default but Debian Etch does not seem to agree.

17 Aralık 2008

Posted In: Gezegen, linux, nfs, tcp, udp, xen

Türkçe yerel ile hatalı çalışan programlar – Python’un derinliklerine yolculuk

Daha önceki yazımda bahsettiğim Bazaar hatasının aslında Python email kütüphanesinde olmaması gereken bir yerel  duyarlı büyük-küçük harf çevriminden kaynaklandığı ortaya çıktı. Sorunu araştırırken aslında bu ve benzer hataların Pardus tarafından belirlenmiş ve giderilmiş olduğunu öğrendim. Çeşitli hata kayıt sistemlerini taradıktan sonra hepsini birleştirerek bir yama oluşturduk ve Gentoo’ya dahil ettik. Bu şekilde bu hatalardan etkilenebilecek pek çok Python programı da düzeltilmiş oldu. Referans olarak hata kayıtlarını da vermek isterim:

Hata’nın diğer yan etkileri:


Yayınlandı gentoo, python

7 Aralık 2008

Posted In: gentoo, python

Karşınızda KDE4.2 beta1…

Evet geçen hafta duyurusu yapılan KDE4.2 beta1 (KDE4.1.8) paketleri Pardus test deposundaki yerini aldı. Bende durmadım hemen güncelledim.:) Beta1 olmasına rağmen bence iyi bir iş çıkmış. Görsel yenilikler yanında ( Yeni Plasma Eklentileri, Google Gadgets uyumu vs. ) teknik bazı esiklikler de ( Eklentilerin gelişmiş ayarları ) giderilmiş bu beta1 sürümünde. İşte size bir kaç ekran görüntüsü.

goruntu-yakalayici96

goruntu-yakalayici101

goruntu-yakalayici97

Ve işte yenilenmiş PIM4 ( Kişisel Bilgi Yöneticisi ) Özellikle sekmeli yeni yapı ve e-postaların gruplanması çok güzel olmuş.

goruntu-yakalayici99


Yayınlandı özgürlükiçin, pardus

1 Aralık 2008

Posted In: özgürlükiçin, pardus

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com