Cumhuriyetimiz 85 yaşında

Bugün Anıtkabir'e gittim, her gittiğimde yaşadığım karmaşık duygular yine içimi kapladı.

Hüzün; yaşananan zorlukların, yapılan fedakarlıkların, feda edilen canların hüznü

Heyecan; bir halkı kurtarmanın, yoktan bir ülke yaratmanın heyecanı, 85 yıl sonra bile fotoğraflardan, panaromalardan, yüzlerden okunuyor

Gurur; güvenebileceği hiç bir şeyi olmadığı halde, dünyanın güçlü devletlerini karşısına alma cesaretini göstermiş, ve sonunda başarılı olmuş bir ülkenin evladı olmaktan duyduğum gurur

Hüzün; ülkemin ne hale getirilmeye çalışıldığını, üstelik bunun ne kadar "başarılmış" olduğunu görmenin hüznü

Heyecan; yurttaşlarımın benzer şeyler hissettiğini görmekten kaynaklanan, "her şey kötüye gitmek zorunda değil, yine başarabiliriz" umudunun verdiği heyecan

Gurur ? Var mı, çok şey yapabiliriz belki de, yeteneklerimiz dahilinde olanın ne kadarını yapabiliyoruz ? Neler yapabiliriz ?

Daha az kalabalık olduğu bir günde Anıtkabir'e gider, müzenin her yanını, her plakayı okuyarak gezerseniz bugüne kadar neler kaçırdığınızı görebilirsiniz. Belki Cumhuriyet'in heyecanını tekrar damarlarınızda hissedersiniz. Belki, güneş açar, içiniz umut dolar. Nöbet değişimi saatlerine denk gelirseniz, satılmış zihinlerin akıttığı bütün o zehire rağmen Türk İnsanı'nın, Türk Askeri'ne ne kadar sevgi duyduğunu gürürsünüz, belki içiniz ferahlar.

29 Ekim 2008

Posted In: cumhuriyet, Gezegen, oi

5 Adımda Dosyalarınızı Paylaşın…

Hepimizin kullandığı veya kullanacağı bir özelliktir Dosya Paylaşımı. Özellikle bilgisayarınızı bir ağ üzerinde ve Windows bilgisayarlar ile birlikte kullanıyorsanız. Şimdi Pardus 2008 ile Dosyalarınızı nasıl paylaştıracağınızı göreceğiz.

1. Tasma > Sistem Seçenekleri > Servis Yöneticini açalım, SMB Ağ Paylaşımı ve NFS Sunucusu servislerini çalıştıralım ve Açılışta çalışacak şekilde ayarlayalım.

2. Tasma > İnternet ve Yerel Ağ > Güvenlik Duvarı Ayarlarını açalım, Güvenlik Duvarı çalışıyor ise gerekli servislere ulaşılmasını sağlayalım.

3. Paylaşmak istediğimiz Dizini sağ tuşu ile seçerek, servis menüsünü açalım ve altta bulunan Paylaştır’ı seçelim.

3.1. Bilgisayarımızı ilk paylaşıma açtığımızda aşağıdaki iki pencere ile karşılaşacağız. Resimlerde görülen seçenekleri seçip paylaşıma 3ncü maddede devam edeceğiz.  Bu seçenekleri işaretleyince Size root şifrenizi soracak.

4. Açılan pencerede “Bu dizini yerel ağda paylaş ” seçeneğini işaretleyelim. Daha sonra paylaşım şeklimizi ve paylaşım özelliklerimizi ayarlıyalım. Yazılabilir seçeneği seçilmez ise misafir sistemler dosyalara salt okunur olarak ulaşacaktır.

5. Dizinimiz artık yerel ağ üzerinden paylaşılıyor. Artık Windows ve Linux sistemlerden rahatlı ile ulaşabilirsiniz.


Yayınlandı özgürlükiçin, pardus

29 Ekim 2008

Posted In: özgürlükiçin, pardus

KSynaptics ile Dokunmatik Pad ayarları.

Taşınabilir bilgisayarların hayatımıza hızla girdiği ve iyice yerleştiği şu günlerde, bir çoğumuz taşınabilir bilgisayarlar kullanmayı tercih ediyoruz. Ben taşınabilir bilgisayarımı aldığımda, hediye edilen taşıma çantasının yanında, ilk olarak küçük bir fare de satın almıştım. Çünkü elimin altındaki fare, yıllardır alıştığım dostumdu. Ama bu dost zamanla ayak bağım olmaya başladı, seyahat ederken kullanamıyor, çantaya tıkıştırmaktan dolayı sürekli bozuyordum. Sonra elimin altına da duran, elim çarptıkça sinir olduğum, gereksiz yere oraya, buraya tıkladığım Dokunmatik Pad geldi aklıma. Neden onu kullanmıyordum ve ben yazı yazarken neden bana destek olmuyordu. İşte bu andan sonra yaptığım araştırma sonun Pardus’un KSynaptics gibi bir araç sunduğunu keşfettin. Umarım bu yazıyı okuduktan sonra, Dokunmatik Pad size daha yakın olacak, ona daha kolay hükmedebileceksiniz.

”’Kurulum”’

Önce Paket Yöneticisi ile Contrib deponun sisteminizde bulunduğunu ve gerekli paketlerin kurulu olduğundan emin olalım. Kurulu olup olmadığını anlamanız için Paket Yöneticisinde, Kurulu Paketleri Göster seçeneğinde, arama çubuğuna synaptics yazmanız ve yeter.

Eğer gerekli paketler kurulu değil ise Yeni Paketleri Göster kısmında, arama çubuğuna synaptics yazalım ve yukarıda görülen paketleri seçerek kuralım. Artık KSynaptics sisteminizde kurulu sizin onu ayarlamanızı bekliyor.

”’Ksynaptics Ayarları”’

—-

Paketleri kurduktan sonra, gerekli ayarları yapmak için Tasma’yı açalım ve Çevre Birimleri sekmesine geçelim. Buradan yeni oluşan Dokunmatik Pad simgesini çift tıklayarak ayarlarımızı yapabileceğiz.

”’Genel Ayarlar”’

—-

Şimdi KSynaptics ile Dokunmatik Pad için ne kadar detaylı bir ayar imkanımız olduğunu göreceğiz. Ayarlar kısmının ilk penceresinde Dokunmatik Pad’in Genel ayarlarını yapıyoruz.

Buradaki seçenekler ile Dokunmatik Pad Açık veya Kapalı yapabiliriz. Ayrıca Ctrl+Alt+P tuş kombinasyonu ile de Dokunmatik Pad’i Açık/Kapalı yapabilmek hoşunuza gidecektir.

Diğer bir seçenekle tek bir tık ile Dokunmatik Pad simgesinin sistem tepsisine yerleşmesi sağlanabilirisiniz. Sanırım hepimizin derdidir, yazı yazarken elimizin Dokunmatik Pad’e çarpması ve işaretçinin farklı bir yere giderek orayı seçmesi, değil mi? İşte Akıllı Kip kısmında, “Yazarken dokunmatik padi etkisiz hale getir” seçeneği ile artık böyle bir derdiniz olmayacak. Gecikmeyi yeniden etkinleştir kısmından, Dokunmatik Pad’in tekrar aktif olma süresini de değiştirebiliriz.

Yine Genel sekmesinde bulunan Hassalık kısmı ile de Dokunmatik Pad’in fazla bastırmadan, ufak bir dokunuşumuz ile istediğimizi yapmasını sağlayabiliriz.

Hassaslık ne kadar yukarı ayarlanırsa, o kadar yumuşak bir dokunuş ile kontrol etmeniz sağlanır.

Dokunmatik Pad Kenarlarını ayarla kısmını seçerseniz. Dokunmatik Pad’inizin alt/üst/yan kenar ölçülerini yeniden tanıtabilirsiniz. Bunun için açılan pencerelerdeki talimatları takip edin ve elinizi gereken zamanlarda, sol tuşa basarak Dokunmatik Pad üzerinde gezdirin.

Eh boyutlarını da uygun hale getirdiğimize göre ayarları biraz daha kurcalayalım.

”’Vuruşlama”’

—-

Vuruşlama sekmesinde ise farenizin tıklamasını taklit edebilir, çift tıklama için arada geçecek zamanı ayarlıya bilirsiniz. Ayrıca Parmaklar kısmında seçenekler ile Dokunmatik Pad üzerinde tercih edeceğiniz bir köşeye de özel bir görev atarsınız. Örneğin ben sağ üst köşeyi, farenin orta tuşunu taklit edecek şekilde ayarladım.

”’Kaydırma”’

—-

Ve geldik son sekmemize, Kaydırma sekmesinde de farenin tekerlek tuşunu taklit etmemizi sağlayacak ayarlar bulunur. Yatay ve Dikey kaydırma kutucuklarını seçerek pencerelerin içinde çok daha rahat hareket edebileceğiz. Mesela Firefox ile İnternette gezinirken veya OpenOffice Calc ile büyük bir tablo üzerinde çalışırken, Dokunmatik Pad’in yatay ve dikey kenarları ile kaydırma yapabileceksiniz.

Eh haydi, Dokunmatik Pad’i şimdi daha bir keyifli kullanalım!


Yayınlandı özgürlükiçin, pardus

25 Ekim 2008

Posted In: özgürlükiçin, pardus

Yeni kişisel web günlüğüm!!!

Hayatımın ilk blog oluşturma girişimi, mahkeme kararına kurban gitti.:)

2 gün önce açtığım kubilaykocabalkan.blogspot.com adresine, diğer tüm blogger kullanıcılarında olduğu gibi Türkiye’den erişim yasağı geldi.

Hepimize geçmiş olsun.


Yayınlandı özgürlükiçin, pardus

25 Ekim 2008

Posted In: özgürlükiçin, pardus

64bit linuxta 32bit kod derleme

Bu tarzda ilk blog girdim. Burayı ziyaret edecek herkesi ilgilendirir mi bilemiyorum (ziyaret eden var mı onu da bilemiyorum). Ama birilerinin işine yarayabilir umuduyla yazıyorum. Teknik konuları da yazılar yazmayı düşünüyorum.

Okuldaki bir ödev için C ve Assembly kullanarak bir proje geliştirmem gerekiyordu. Derleyici olarak nasm ve gcc kullanılacaktı. Fakat bir sorun vardı ödevin 32 bitlik bir bilgisayarda geliştirilmesi öngörülüyordu ve benim kullandığım bilgisayarda 64 bit bir kubuntu sürümü vardı(8.04 Hardy). Teorik olarak 32 bit makinede çalışacak olan bir kod 64 bitlik derleyicide derlenebiliyordu ama işler teorikte olduğu kadar kolay yürümedi.

Bir assembly yordamının C kodu içerisinden çaırılması gerkiyordu.

Nasm ile assembly kodunu derlerken “nasm elf” seçeneğini kullandım. Zaten elf seçeneği elf32parametresiyle aynı anlama geliyordu. (64 bitlik bir derleme için elf64 kullanılacağını da belirteyim.) Assembly kodunun derlendiği kısımda pek bir zorlukla karşılaşmamıştım.

C kodunu doğrudan c ile derledikten sonra nasm’ın oluşturduğu ikili kod dosyasıyla bağlamak mümkün değildi. C kodunun da 32 bite göre derlenmesi gerekiyordu. bunun için gcc’nin -m32 parametresini kullanmak gerekti. Fakat stdio kütüphanesinin 32 bit için olan bir sürümü bulunamadığı için hata alıyordum.

error: gnu/stubs-32.h: No such file or directory

kubuntu için libc6-dev-i386 paketini yüklemek sorunu halletmişti

sudo apt-get install libc6-dev-i386

bu kez gcc ile dosyaları birbirine bağlamaya çalıştığımda şuna benzer bir hata alıyordum:

/usr/bin/ld: cannot find -lgcc…

Biraz araştırdıktan sonra gccnin bendeki 4.2.4 nolu sürümüyle ilgili bir sorun olduğunu öğrendim. Gccnin daha eski bir sürümünü yüklemek gerekecekti. gcc-3.4 benim işimi gördü:

sudo apt-get install gcc-3.4

daha sonra derleme işlemlerini bu gcc sürümüyle yapmak gerekiyordu. hala gcc komutu sistemde gccnin en son sürümüne karşılık geldiğinden derlemeyi

gcc-3.4 -m32 ….

şeklinde gerçekleştirdim ve elimde çalışan bir dosya oldu. 32 bitlik bir makinada denediğimde de programın sorunsuz çalıştığını gördüm.

Derleme işlemini gerçekleştirmek için makefile kullanmanız ve makefileda derlemeyi şöyle gerçekleştirmeniz işinizi kolaylaştırabilir

compiler=gcc-3.4 -m32

$(compiler) input…..

Bu tarz blog girdileri yazmak konusunda pek deneyimli sayılmam ama dilerim birilerinin işine yarar.

25 Ekim 2008

Posted In: 32bit, 64bit, bilgisayar, gcc, hata, linux, LinuxGezegen, nasm, teknik, yardım

Türkçe yerel ile hatalı çalışan programlar

Java’da daha önce pek çok kez karşılaştığım bir hatayı Python ile yazılmış olan Bazaar’da da yaşayınca buraya yazmak istedim. Java ve muhtemelen Python da büyük küçük harf çevrimlerinde aktif yerelin özelliklerini dikkate alıyor. Ancak bunun gerekmediği hatta istenmediği durumlar olabiliyor. Bunlara örnek olarak kod üreticiler verilebilir. Türkçe’deki I->ı ve i->İ çevrimi nedeniyle bazı programlar hatalı çalışıyor. Genellikle bunun için (en azından Java’da) uygulanan çözüm çevrimlerde İngilizce yereli baz almak. Eğer benzer hatalar (olmaması gereken yerlerde İ[büyük i] ya da ı[küçük I]) ile karşılaşırsanız ilk testiniz hatayı İngilizce yerel ile tekrar oluşturup oluşturamadığınızı test etmek olmalı.

Referanslar:

  • Java-Gnome’da Türkçe yerel ile karşılaştığım hata ve çözümü.
  • JAXB ve Türkçe yerel ile karşılaşılmış hata.
  • Bazaar ve Türkçe yerel ile karşılaştığım hata.
  • Rail Aliev’in Bazaar hata kaydına yazdığı yorum ile farkettiğim durumu açıklayan bir belge.

Yayınlandı bazaar, gezegen, java, linux, python

23 Ekim 2008

Posted In: bazaar, Gezegen, java, linux, python

Samsung ML-1610 Mono Laser Printer

Babam acilen bir lazer yazıcıya ihtiyaç duyunca bugün aşırı değerli dolara rağmen Samsung ML-1610 Mono Laser Printer aldık. Hatta o kadar acilen lazımdı ki şehirdeki Bimeks ve iki Teknosa’da bu modelden kutusu açılmamış tek bir ürün bile kalmadığından benim hiç yapmayacağım bir şeyi yapıp teşhir ürününü aldık. Gerçi karlı da çıktık. Normalde kutuyla gelen %60 [...]

19 Ekim 2008

Posted In: alışveriş, donanım, gnu/linux, Linux Gezegeni, pardus

Bazaar sürüm kontrol sistemi

Daha önce sadece Java-Gnome projesine yama (Bazaar terminolojisiyle bundle) göndermek için kullandığım Bazaar‘ı bu haftasonu deneme fırsatım oldu. Uzaktaki bir arkadaşım ile basit bir proje üzerinde çalışacaktık. Ne kadar basit olsa bile klasik yöntemlerle çalışsak aramızda ya email ile sürekli kod gidip gelecek ya da en iyi ihtimalle FTP sunucusu üzerine yazarak kodlarımızı paylaşacaktık. CVS, Subversion kurulumu ve ayarlaması hem zahmetli hem de modemden port açmamızı gerektireceğinden vakit kısıtımızdan da dolayı uygun değildi. Araştırdığımda varolan ftp sunucusunu Bazaar ile sürüm yönetiminde de kullanabileceğimi öğrendim. Bazaar kullanıcı rehberindeki adımları izleyerek ftp sunucusunda depomu açtım ve çalışmaya başladım. Bağlantıda da görülebileceği gibi protokoler ftp ile de sınırlı değil. Hatta svn depolarını bile Bazaar ile kullanmak mümkün. Bu kadar geniş bir protokol yelpazesini kullanabilmesi gereçekten çok iyi bir özellik. Tabi kendi bzr:// protokolünü de unutmamak lazım. Canonical‘ın arkasında olduğu bu sürüm kontrol sistemi gerçekten denenmeye değer.

Bazı belge bağlantıları:


Yayınlandı bazaar, gezegen

19 Ekim 2008

Posted In: bazaar, Gezegen

JBoss Seam kitapları ….

Bir önceki yazımda JBoss Seam'in klasik Java Enterprise Development (JEE)'a kazandırdığı çeviklikten, programlama modeline, metodolojisine getirdiği devrim niteliğindeki özelliklerinden bahsetmeye çalıştım. Yeni bir teknoloji öğrenmenin en iyi yolunun o konu hakkında yazılmış kaliteli kitap(lar)ı okumak olduğunu düşünenlerdenim. Bu yazımda da Seam hakkında yazılmış kitapları ve bu kitaplar hakkındaki düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım.


"Seam in Action" Seam'i en kapsamlı şekilde anlatan, okunması rahat ve bol örnekleri olan bir kitap. Manning yayınevinin diğer kitapları gibi bu kitap da oldukça kaliteli ve çok iyi edit edilmiş. Bu kitabı Early Access seviyesinden beri takip ediyorum ve her sayfasından yeni bir şeyler öğrendim diyebilirim. Ayrıca referans kitabı olarak kullanılabilecek şekilde kapsamlı olduğu için başucu kitabı niteliğinde. Fakat kitap Seam'e ilk başlayanlar için biraz ağır gelebilir onun için biraz deneyim kazanıldıktan sonra okunmalı. (5/5)

Apress yayınevinden çıkan "Beginning JBoss Seam" özellikle yeni başlayanlar için çok yararlı diyebilirim. Özellikle Seam'in getirdiği yeniliklerden Bijection ve Web Conversation kavramının temellerini başarılı ve kolay anlaşılır bir şekilde anlatıyor.
(4/5)
Seam'in 1.x versiyonu sürecindeki geliştiricilerinden Michael Juntao Yuan'ın yazarlığını yaptığı "JBoss Seam: Simplicity and Power Beyond Java" bu kitap yine Seam'e yeni başlayanlar için güzel bir kaynak. Şu anda satışta olan versiyon Seam 1.x sürümünü kapsıyor fakat yakın zamanda Seam 2.x'i kapsayan yeni sürümü yayınlanacak.
(4/5)


Apress yayınevinden çıkan diğer bir kitap "Practical JBoss Seam Projects". Henüz bu kitabı okumaya zamanım olmadı fakat okuma listemde üst sıralarda. Okuyan arkadaşlar fikirlerini paylaşabilirlerse çok sevinirim.
(?/5)Seam'in ve Hibernate'in yaratıcısı olan Gavin King'in yazarlığını yaptığı "Java Persistence with Hibernate"'in son ünitesi Seam'e ayrılmış. Seam'in ortaya çıkış sürecini ve temel özelliklerini yaratıcısının kaleminden okumak isteyenler mutlaka göz atmalılar.
(5/5)

16 Ekim 2008

Posted In: Gezegen, java, seam

JKota 0.5

JKota 0.5 sürümü yayınlandı.

Düzeltilen hatalar ve yeni özellikler:

  • Kota bilkgileri alınmadan istatistik sayfasının görüntülenmesi engellendi.
  • Sistem tepsisine kota alımıyla ilgili bilgilendirme mesajları eklendi.
  • TTNet domaininin ttnet.net.tr’den ttnet.com.tr’ye taşınması sebebiyle oluşan hatalar giderildi.

Görüldüğü gibi pek fazla değişiklik yok ancak TTNet’in adres değişikliğini farkettikten sonra hemen yeni sürüm çıkardım.


Yayınlandı gezegen, internet, jkota

13 Ekim 2008

Posted In: Gezegen, internet, jkota

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com