Death Note

- Death Note'a ismi yazılan insan ölür. İsmi yazıldıktan sonra 40 saniye sonra ölüm nedeni, ölüm nedeninden 6 dakika 40 saniye sonra detaylar yazılabilir.
- Death Note'u kullanan biri, öldüreceği insanın yüzünü görmüş olmalıdır. Aynı isimdeki diğer kişiler bu şekilde etkilenmezler.
- Death Note'u kullanan insan ne cennete ne cehenneme girebilir.
- Death Note başkalarına verilebilir. Ancak bu durumda onunla ilgili tüm hatıralar kişinin aklından silinir.
- Death Note olanaksız şeyleri sağlamaz.
- Shinigamilerin gözleri, insanların adı ve soyadını, yaşam süresini, yaşını vb. gösterir. İnsanlarla bu gözler değiştirilebilir ancak karşılığında insan ömrünün yarısı Shinigami'ye geçer.
- Bir Shinigami, insan hayatını kısaltmak için yaratılmıştır. Bunu uzatmak için defteri kullanan Shinigami ölür.
- Death Note, eğer bir insanın eline geçerse, deftere önceden sahip olan Shinigami, o kişiyi 39 gün içinde bulmalıdır. Bu kitap ölüm tanrısı ile insan arasında bir bağ olacaktır.

Evet efendim yeni hastalığımız bu. Herkese tavsiye edilebilecek pek leziz bir anime. Bağımlılık yapması dışında hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

27 Ağustos 2007

Posted In: Anime

Muhtacım Sana İE

Daha önce Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin kütüphanesindeki bilgisayarların Fedora’ya döndüğünü ve bunun yepyeni bilgisayarlara geçişle gerçekleştiğini yazmıştım. Eğer bu yaz ben yokken bir değişiklik olmadıysa şu aralar kampüse uğramışken bütünleme kaydını da yapmayı düşünen arkadaşlar ilginç bir durumla karşılaştılar. Bütünleme kayıt arabirimi sadece İnternet Explorer ile çalışıyor. Firefox, Konqueror, Opera vs. ne denerseniz deneyin hatta tarayıcıyı [...]

26 Ağustos 2007

Posted In: gnu/linux, KTÜ, Linux Gezegeni, microsoft

Teşekkürler Sun

Pozitif PC okurken aklıma gelen yüksek performansa dayalı analizleri bir sunucu çiftliği ile ya da Sun gibi bir sağlayıcıdan hizmet alarak gerçekleştirme fikrim, teknoloji dünyasına katkılarını bizden esirgeyen Sun sayesinde suya düşmek ve düşmemek arasında gidip gelmeye başladı. Sun’ın network.com ile sağladığı hizmet, elinizdeki bilgisayarda günler alacak uygulamaları dev sunucu çiftliklerinde gerçekleştirip kısacık sürede sonuca [...]

23 Ağustos 2007

Posted In: biyoinformatik, biyoteknoloji, Linux Gezegeni, sinir bozucu, Türkiye

Uzaktaki dosyaları lokale kopyalamadan CD’ye veya DVD’ye yazmak

Genelde kullandığım makinede yeterli alanım olmadığı ve DVD-Writer'in usb kablosunu bundan söküp yaklaşık 1.5 metre ötedeki pc'ye takmaya üşendiğim için uzaktaki dosyaları lokale almadan dvd'ye yazayım dedim ve bunun çok kolay bir yolu olduğunu öğrendim.

sshfs ile uzaktaki dizini kendi lokalimdeki bir dizine bağlıyorum.

>sshfs uzaktaki_kullanıcı_adı@ip:/kaynak_dizin /hedef_dizin
(ardından uzaktaki kullanıcı şifresini girin)

ardından k3b'ye lokalimdeki dizini verip, uzaktaki dosyalarla istediğim işlemi yapıyorum.

Burada daha ayrıntılı açıklaması var, ve sshfs neci burada, burada ve bir de naçizane burada.

10 Ağustos 2007

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com