Faaliyet Raporu 2010 – 2011

Linux Kullanıcıları Derneği
8. Olağan Genel Kurulu
18 Haziran 2011 – Cumartesi
Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu

 

* İnternet sansürüne karşı yapılan çalışmalarda aktif rol aldık. sansursuzinternet.org.tr sitesinin teknik altyapısını sağladık, devlet kurumlarıyla yapılan ikili görüşmelerde yer aldık, yürüyüşlere ve gösterilere katıldık.
* Artık resmi bir tatil olan 1 Mayıs İşçi Bayramı için İstanbul Taksim’de yapılan kutlamalara dernek olarak yine katıldık.
* SEÇSİS, “İnternet Tekeline Son”, “Wikipedia’nın 10. Yılı”, “LibreOffice” konularında basın açıklaması yaptık. TOBB Bilgisayar Yazılımı Meclisi’nin ikinci dönem çalışmalarına katıldık.
* Teknik nedenlerle bir seneyi aşkın süredir kullanılamaz durumdaki seminer.linux.org.tr web sitesi sıfırdan oluşturularak kullanıma açıldı. Seminer videoları da eklendi.
* LKD’nin Tuxweet, Facebook, Twitter, Friendfeed, Identi.ca sosyal ağ sayfaları açıldı.
* Dernek üyeleri 23 şehirde, 40 etkinlikte birçok insanı Linux ve özgür yazılımlar konusunda bilinçlendirdik.
* INETD ile beraber 10 günlük “Linux Sistem Yönetimi Yaz Kampı” düzenledik. Kampa 20 farklı üniversiteden, 27 bilgi işlem personeli katıldı.
* Richard Stallman’ın Ankara’da konuşma yapması için EMO ve Ankara Barosu ile ortak çalışma yapıldı.
* Ankara Barosu Bilişim Kurulu’nun organize ettiği Bilişim Hukuku Seminerlerinde Özgür Yazılım temelli bilişim konularında 8 seminer verildi.
* Ankara’da 9 tane atölye etkinliği düzenlendi, dizüstü bilgisayarlarıyla beraber gelen dernek üyeleri çeşitli konular üzerinde birbirleriyle fikir alışverişi yaparak çalıştı.
* Derneğin özgür yazılım toplulukları ile ilişkileri güçlendirildi. Topluluk sunucusunda yeni 2 topluluğa daha teknik altyapı olanakları sağlandı, etkinliklerde stand verildi, web reklamları sitelerimizde gösterildi.
* Bir yıla yakın beraber çalıştığımız dernek mali müşaviri ile yollarımızı ayırdık.
* Avrasya Maratonu’na LKD bayrakları ile katıldık, Ağrı Dağı’nın zirvesine plaket bıraktık, Isparta Dağ Şenliği’ne katıldık.
* 15-16 Ekim tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu ile beraber ilk kez “Özgür Web Teknolojileri Günleri 2010” etkinliğini düzenledik. 750’nin üzerinde kişinin katıldığı 3 paralel oturumda 40 konuşmacı 34 konu başlığında bilgi ve deneyimlerini paylaştı.
* Derneğin 2002 yılından beri her yıl düzenlediği etkinlik, 1-2 Nisan tarihlerinde, İstanbul Bilgi Üniversitesi ile beraber Özgür Yazılım ve Linux Günleri adıyla düzenlendi. 1200’ün üzerinde ziyaretçinin katıldığı etkinlikte paralel 6 salonda 40’ın üzerinde konuşmacı bilgi ve deneyimlerini paylaştı.
* Aylık olarak “kurum bülteni” yayınlamaya başladık. Linux ve özgür yazılımlar üzerine destek, eğitim ve teknoloji hizmeti veren kurumlar bu alandaki çalışmalarını, ürün/hizmet tanıtım ve kampanyalarını anlatıyorlar.
* 8 çeşit özgür yazılım çıkartması tasarlanarak, binlercesini katıldığımız etkinliklerde dağıttık.
* TV8 ve Kanal D’de televizyon programına çıktık, İzmir Barosu bülteninde röportajımız yayınlandı.
* LKD malzemelerinin bulunduğu depo bir üyenin evinden diğerinin ofisine taşındı.
* ftp.linux.org.tr sitesi Debian da dahil yeni 7 dağıtımın daha Türkiye yansılığını üstlendi.
* Gezegen web sitesi, Türkiye’de özgür yazılım severlerin sesi olmayı bu yıl da sürdürdü.
* Pardus Kurumsal 2 için LKD bünyesinde açılan katkı (contrib) paket deposunun 64-bit deposu da oluşturuldu. Birçok yazılım güncellendi, yanlarına yenileri eklendi.
* Yurtdışındaki üyelerin de kredi kartı ile ödeme yapabilmesi sağlandı.
* Dernekle ilgili wiki’de belgeleme çalışmaları artarak devam etti, bir çok konuda onlarca belge eklendi.
* Web sitelerinin içerikleri geliştirildi ve zenginleştirildi.
* Sunucu altyapımızda güncellemeler yapıldı. Yeni sanal sunucular eklendi, farklı fiziksel mekanlara yedekleme yapılmaya başlandı.

 

Hakan UYGUN
Başkan

 

Volkan EVRİN
Genel Sekreter

15 Ağustos 2011

Posted In: Yıllık Faaliyetler

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com