Uyap Döküman Editörünün linux sistemlerde çalıştırılması. (UDF Editör)

Bilindiği üzere Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı (ve belkide benim bilmediğim bazı diğer kurumlar) döküman editörü olarak "udf editör" adı altında bir yazılım kullanmakta. Bu editörle elektronik imzalama işlemlerini de gerçekleştirmekteler. Yazılım java da yazılmış olduğundan platform bağımsız çalışır hissi verse de, son kullanıcılar için hazırlanmış bir linux kurulum yönergesi veya paketi bulunmuyor.(En azından ben bulamadım).

Bir ubuntu kullanıcısı olarak sistemim de uyap döküman editörünü çalıştırmak için önce uyap.gov.tr den windows kurulum dosyasını indirip wine ile çalıştırdım. /home/username/.wine/drive_c/ altına uyap adında bi dizin oluşturup dosyaları buraya atmıştı. Baktığımda ise bir bat dosyası da bu java dosyalarını tetikliyordu. Bunun için ben de bi sh dosyası oluşturup bu jar dosyalarını çalıştırması için gerekli değişiklikleri yapmam yeterli oldu. Zaten deb dosyasının içini bir arşiv yöneticisi ile açarsanız yaptığım değişiklikleri görebilirsiniz.

Buraya kadar olan kısım kendi isteklerine göre dağıtımlarına uyap editörü kurmak isteyenler içindi. Bundan sonrası için ise; ubuntu kullanıcıları için hazırladığım deb dosyasını direk indirip kurabilirler. Bu deb i komut satırından indirdiğiniz dizinde sudo dpkg -i uyapeditor.deb komutu ile kurabilirsiniz. Dash da ise Uyap Editor yazdığınızda başlangıç simgesini göreceksiniz. Komut satırında ise uyap komutu ile açılıyor.


Ubuntu 14.04.1 LTS olan sistemimde denedim sorunsuz çalıştı. Olur da çalışmazsa haberleşelim :)

Deb Kurulum Dosyası


Not: Bu arada github dan baktığımda editörün paketi PisiLinux depolarında görünüyor. PisiLinux Geliştiricilerini de buradan selamlıyorum :) Harikasınız.

4 Şubat 2015

Posted In: Dys, linux, MEB, Program Tanıtımı, Uyap Editör

Toplu id3 tagı düzenlemek

Her zaman ki gibi amerikalıların bu duruma ne dediği ile başlayalım :D " bash id3 tag editing" . Android bi telefonum var şimdi marka söyleyip ele güne reklam etmeyelim. müzik falan da çalıyor :P güzel telefon ancak klasör halinde attığım müzikleri sıra ile çalma gibi bir huyu yok. Bir sonraki parça dediğimde albümde sıradaki parçayı çalıyor. Can sıkıcı. Nasıl çözerim diye düşünürken eğer indirdiğim bağımsız parçaları gruplarken albüm isimlerini aynı yaparsam albüm tanıma özelliği olan telefonumda sıkıntısız dinleyebileceğimi düşündüm.

Ancak o kadar mp3 'ün toplu bir  şekilde id3 taglarını nasıl düzenleyecektim? :S önce id3ed isimli ufak konsol yazılımını denedim tek tek yapıyordu uğraştıracaktı.


Bi an şimşekler çaktı yılların müzik oynatıcı Amarok aklıma geldi seçtiğim müziklerin biri üzerinde sağ tıklayıp id3 tagını düzenlemem için açılan pencereyi doldurmam yeterli idi. Gerçekten acısız oldu.

19 Şubat 2012

Posted In: linux, pardus, Program Tanıtımı

Linux Toplu Resim Boyutlandırma

Amerikalılar bu konuya Batch Image Resize da diyorlar. :) Eğer habire facebookta orda burda fotoğraf paylaşıyorsanız ama internetiniz yavaşsa (ki eminim öyledir) daha ufak boyutlarda upload etmek mantıklıdır. Bunun için windows kullanıcısı iseniz ben sizle konuşmuyorum :D haha! ama linux kullanıcısı iseniz kim bilir belki pardus kullanıyorsunuzdur.

O zaman imagemagic konsol uygulaması tam size göre diyebilirim. Kullandığınız dağıtıma göre apt-get install imagemagic , pisi it imagemagic veya paket yöneticinizden seçip kurduktan sonra ister komut satırından
mkdir kucukresimlerim
cp resimlerim/* /home/username/kucukresimlerim/ 
komutu ile isterseniz de Dosya Yöneticinizle

yeni bir dizin oluşturup resimlerinizi bunun içine kopyalayın ve ardından

cd /home/username/kucukresimlerim diyoruz ki o dizine gidelim
akabinde  mogrify -resize 640 *.jpg diyoruz ki bu dizindeki bütün jpg uzantılılar genişlikleri 640px olacak şekilde en boy oranı korunarak ufaltılmış oluyor.

Ne dersiniz hoş dimi ?
9 Kasım 2011

Posted In: linux, pardus, Program Tanıtımı, ubuntu

Office Belgelerini Dönüştürme

Öyle zamanlar olur ki ofis dökümanlarımızı başka formatlara çevirmek isteriz. Eğer bir kaç dosyamız varsa elimizde sorun değildir. Ancak çoksa ne yapacağız? Windows için ne yapacağız bilmiyorum :D ama linux unuz varsa işiniz kolay;

unoconv sizin için anahtar kelime. Kullanımı basit bu araç uno(openoffice,libreoffice) bağlantısını kullanarak çevirme işlemini başarı ile gerçekleştirebiliyor.

Şimdilik * Red Hat,Debian,Fedora,Mandriva,Ubuntu Lucid,OpenSUSE için paketleri bulunuyor. Ancak diğer dağıtımlarda kullanmak da çok zor değil. (Pardus Kurumsal 2 için olumlu sonuç aldım)

Kullanımı oldukça basit olan araç için şu komutlar yeterli olacaktır.
$ unoconv --listener
$ unoconv -f pdf *.odp *.odt (bu komut ile de dizinde bulunan tüm odp ve odt formatlarını pdf ye çeviriyoruz)

Nasıl? güzel değil mi?

Kim bilir belki bir hayır sever pardus için paketini yapar. :) Acaba kim bu yüce insan :D

:: pdf odp odt doc docx ppt dönüştürme ::

14 Mayıs 2011

Posted In: linux, pardus, Program Tanıtımı, ubuntu

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com