GDG Devfest İstanbul 2015

Devfest İstanbul geçtiğimiz pazar günü Bahçeşehir Üniveritesi'nde gerçekleşti. Biz de Çanakkale'den bir grupla oradaydık. (+Necdet Yücel , +Kerem Hallaç , +Ayşe Melike Yurtoğlu , +Gülşah Köse , +Kader Tarlan+yeliz taneroğlu)

İlk katıldığım sunum, sabahki sponsor sunumuydu. Sunum boyunca konuşmacının; cümle kurarken, el ve yüz hareketleri ile  bana ne düşündürdüğünü, bildiğini ne kadar aktardığına dikkat ettim. Konuşmacı hakkındaki gözlemlerimin sonucu olumlu olmadı. Benim konuşmacı olduğumda neler yapmamam gerektiği hakkında iyi bir örnekti.

Bence güzel bir sunum yapmak ve bildiklerimizi iyi bir şekilde aktarmak istiyorsak; dinleyicinin karşıdan bizi nasıl gördüğünü düşünerek davranmalı, konuşurken hareketlerimizin ve yüz ifademizin dinleyiciye ne hissettirdiğine dikkat etmeliyiz. Doğru kelimeleri seçmek de çok önemli. O sunumdan sonra başka bir sunuma katılmadım, standlarda dolaşıp yeni insanlarla tanışmayı tercih ettim. :)

Elbette Devfest'teki tüm sunumlar için değil bu yorumum. Katılan diğer arkadaşlarımdan çok güzel sunumların olduğunu da duydum. Bizim sunumumuz da çok akıcıymış mesela :D

Ben, +Gülşah Köse , +Kader Tarlan ve +yeliz taneroğlu  sunumumuzda, Libreoffice'e katkı sürecini ve Çanakkale'de çalıştığımız ekip ile şimdiye kadar neler yaptıklarımızı anlattık. Birlikte çalıştığım arkadaşlarımla, yaptığımız işleri anlatmak bana çok keyif verdi. Ayrıca sunumun sonundaki soru-cevap kısmı da oldukça eğlenceli geçti benim için. Slaytımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Etkinliğin benim için artısı, yeni insanlar tanımak ve sık sık göremediğim arkadaşlarımla hasret gidermek oldu. Bir de sunum deneyimlerime bir yenisini eklemiş oldum.

Görüşmek üzere. :)
3 Aralık 2015

Posted In: devfest, dfist, gdg, Gezegen, kripton, libreoffice

Özgür Yazılımı Richard Stallman’dan Dinlemek

    28 Şubatta Richard Stallman Sabancı Üniversitesine geldi. Biz de kalabalık bir grupla dinlemeye gittik.  Elbette bişeylere ikna olmak için orada değildik.  Bu konuyu çok kez Necdet Yücel'den dinledik. Ama bunu özgür yazılım akımını başlatan adamdan dinlemekte ayrı güzeldi. O konuşurken bi o kadar rahat biz ise acayip heyecanlıydık. :)

    Stallman önce yazılımların neden özgür olması gerektiğine,  özgürlük kavramının hükümet dahil çok kişiyi rahatsız etmesine değindi.  Aslında sadece yazılım tarafında değil sanatta, düşünceyi ifade etmede, hayatta özgürlükten bahsetti. Bunun nasıl sağlanabileceğinden bahsetti. Onu dinlerken insan böyle bir dünyayı hayal edemiyor tabi. Çıkışta Necdet hocayla aramızda geçen diyalog şöyleydi:

- Stallmanın hayalindeki dünya çok güzel ama insan böyle bir dünyayı hayal edemiyor.
+ Bundan 30 yıl öncede özgür yazılım diye bir şeyi de hayal edemiyordu insanlar.

:) (İç ses : Umut var)

    Bir de Linus'a gönderme yapmayı ihmal etmedi tabi. "Linux işletim sistemleri söylemi yanlış." Linux işletim sisteminin sadece çekirdeği. Geri kalan özgür araçlar GNU projesinin ürünleri. Lütfen Linux yenine GNU/Linux kullanalım Stallman'ın hakkını Stallman'a verelim :)

    Bir de Açık Kaynak mevzusundan bahsetti. Açık kaynak diye bir kavram var elbette. Ama bunun Stallman ile bi alakası yok. Açık kaynağın babası falan diye bahsedilmesinden oldukça rahatsız. Tam da bunu yazacakken Stallmanın türkçe viki maddesine bakayım dedim bir de ne göreyim. Her yerde açık kaynak yazıyor. Kolları sıvadım ve özgür yazılım ulan diye değiştirdim :)

    Kısacası Stallman'ı görmüş olmak heyecan ve mutluluk vericiydi. Bu konuşmayı kaçırdıysanız geç kalmış değilsiniz. 6 Mart 2015 te BİLMÖK'te yine konuşacak ve biz de orada olacağız :)Şimdi de en havalı fotoğrafımı paylaşıyorum :)3 Mart 2015

Posted In: Gezegen, kripton, Özgür yazılım, özgürlük, ozguryazilim, richard stallman

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com