Artık Bilişim Teknolojileri Sınıfımız Daha Özgür

2011 yılının sonlarına doğru başladığım çalışmadan Özgür Bilişim Teknolojileri Sınıfı başlıklı yazımda bahsetmiştim ve o günden bu yana 2,5 aydır bilişim teknolojileri sınıfımız daha özgür.

BT sınıfımızda öğretmen ve öğrenci bilgisayarlarının tümüne Pardus Kurumsal 2 versiyonu kullanıyoruz. 2,5 ay önce ders zili Pardus için çaldı ve hala çalıyor 🙂

İlköğretim düzeyindeki öğrencilerim beni şaşırtacak derece hızlı alıştılar. Bu kısa sürede birkaç öğrenci benden Pardus DVD’si istedi, kopyalayıp verdim. Birkaç öğrenciye evde de Libre Office kullanmak istediğini söyledi, kopyalayıp verdim. Bazıları da İnternetten kendilerinin indirdiğini söyledi.

Bu süre zarfında bazı öğrencilerin bana “öğretmenin bu Pardus daha güzelmiş”, “Öğretmenim evdeki bilgisayarıma ben de Pardus kurabilir miyim?”, “Öğretmenin USB bellek getirsem bana Libre Office çekebilir misiniz?” vb. sorularla gelmeleri inanın beni çok mutlu etti.

Özgür Bilişim Teknolojileri Sınıfını oluştururken

Öğretmen Bilgisayarına daha önce kurulumlarını anlattığım;

Pardus Kurumsal 2 – Squid Kurulumu (Web Proxy)(Vekil Sunucu)
Pardus Kurumsal 2 – NTP Zaman Sunucusu (NTP Server) Kurulumu
Sunucu yazılımlarını kurdum.

Öğrenci bilgisayarlarını ise gene daha önce yazdığım şekilde
Pardus Kurumsal 2 de Otomatik kullanıcı girişi
Pardus Kurumsal 2 – Sistem Koruma (Sistem Dondurma)
yapılandırarak sorunsuz bir biçimde çalışmalarını sağladım.

ve bu süre zarfında sayısız elektrik kesintisi, reset ve kapanmalara rağmen hala sorunsuz bir biçimde çalışıyorlar.

Daha önce Pardus Kurumsal – Bilişim Teknolojileri Sınıf Yönetimi (italc) yazımda kurulumunu anlattığım Açık kaynak kodlu bilgisayar sınıfı yönetim yazılımı olan italc ile BT sınıfı yönetimini sorunsuz bir biçimde yapıyorum.

Pardus üzerinde çalıştırmayı başaramadığım için bir öğrenci bilgisayarına aynı zamanda Ubuntu kurdum. Ubuntu üzerine şu yazıda ingilizce anlatımı bulunan “School Computer Disk Imaging” şekilde Clonezilla Server yazılımı ile 20 bilgisayarın tamamının kurulumunu disk imajı kopyalama tekniği ile neredeyse 20 dakikada tamamladım.

Tabi her şey bu kadar güzel gitmedi. Hevesle beklediğim yeni sürüm gelmediği gibi bu sürede Pardus ilgili ortalıkta neler oldu neler… forumlar, mail grupları karıştı. Bu konulara  girmek istemiyorum. Ama başta geliştiriciler olmak üzere Pardus’a başından beri destek vermiş, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Fatih Projesinin de durumu ortada… Herkesin bildiği konular. Bu konulara da girmek istemiyorum. Daha önce bir arkadaşın yorumuna yazdığım cevabı burada tekrar yinelemek istiyorum.

Yorum:Pardus projesindeki “belirsizlik” lere gelince; evet ne olacağı belirsiz gibi gözüküyor, günlerdir doğru düzgün bir açıklama da yok. Pardus Kurumsal 2 ile okulda ilk kez öğrenciler ile eğitime başladığım bugünlerde bu “belirsizlik”ler canımı sıkmıyor değil. Kaldı ki Kurumsal 2.1 alfa sürümünü takvime göre 16 aralıkta yayınlamayan ve hiç bir açıklama yapılmıyor olması Kurumsal sürümle de yola çok iyi devam edilemeyeceğini düşündürüyor insana. Ama benim hala umudum var. Bir proje biter başkası başlar, oradan çatallanır başka projeler doğar. Özgür yazılım dünyasında bunun örnekleri çokça görülmektedir.
Bu proje özgür bilişim teknolojileri sınıfı projesi ben bugün Pardus ile çabalıyorum. Yarın hangi dağıtım olur bilemem. Farklı dağıtımlar veya Linux kullanılıyor olması önemli değil, önemli olan bilişim teknolojileri sınıflarına bir fark getirebilmek. Bilişim teknoloji öğretmenlerine ve onların sayesinde öğrencilerin düşüncelerinde fark yaratmak.

Umarım bu farkı yaşayabiliriz…

 

Açıkçası bugün benim bazı alışkanlıklarım değişti. Belki ileride Pardus’la yola devam edemeyeceğiz. Ama artık bu gerçekten önemli değil çünkü ben bir bilgisayarda Ubuntu kullanıyorum, başka bir deneme bilgisayarına Linuxmint kurup deniyorum. Kütüphanemiz için eski bilgisayarlardan oluşan bir İnternet kullanım alanı yapacağız.Burada kullanmak üzere eski bilgisayarlar için sadece İnternet kullanımı amaçlı yapılmış dağıtımları inceliyorum.Yarın başka özgür bir sistemle yolumuza devam edebiliriz…

Son olarak söylemek istediğim istedikten ve çabaladıktan sonra özgür bilişim teknolojileri sınıflarına, özgür bilgisayarlara, özgür teknolojilere ve en önemlisi özgür düşünen bireylere ulaşabiliriz…

14 Şubat 2012

Posted In: Clonezilla server, Genel, linux, Özgür Bilgisayar Sınıfı, Özgür Bilişim Teknolojileri Sınıfı, pardus, Pardus Bilgisayar Sınıfı, Pardus Bilişim Teknolojileri Sınıfı, Sunucu Sistemleri, ubuntu

Özgür Bilişim Teknolojileri Sınıfı

Bilgisayar dünyasını dergilerden takip ettiğimiz 90lı yıllarda bu dergilerde Unix ve Linux’ten çokça bahsedilmeye başlamıştı. Dergilerde yazılanları okurken merakla anlamaya çalışıyordum. Fakat kullanıp deneyim edinemediğim için hep havada kalıyordu. Linux ve Türkçenin birlikte telaffuz edildiği Turkuaz Linux ve ardından ticari bir sürüm olan Gelecek Linux, diğer tarafta Slackware Linux, Red Hat Linux, Mandrake Linux ve daha başka dağıtımlar… Kulaktan kulağa yayılan en iyi Linux dağıtımı bu, bu dağıtım hepsini kapsıyor… vb. konuşmalar… Tabi bütün bu dağıtımların CD’lerini Bilgisayar dergileri ile ediniyorduk. İnternet’i kullanma imkanımızın yok denecek kadar az olduğu yıllardı. Dolayısıyla çok fazla kaynağa ulaşamıyorduk. Zaten İnternet’te Türkçe kaynak neredeyse hiç yoktu. Çıkan sorunlarla ilgili danışabileceğimiz kimseyi bulamıyorduk. O yıllarda bilgisayar dergilerindeki soru cevap bölümleri vardı. Tabi cevap için uzunca beklemek gerekiyor ve belkide dergide açıklanamayacak uzunlukta cevaplar gerekiyordu. Saatler süren kurulumlar sonunda karşımda bekleyen terminal ekranlarında ne yapacağımı bilemeden “login” komutunu yazıyordum. Bu uzun süren kurulumlar, kodlar, hatalar ve sonunda eğer çalıştırabilirsek biraz inceleme ve tekrardan Windows’a geri dönüş.

2000’li yıllar Linux açısından biraz daha verimli yıllardı. Dağıtımlar daha kullanıcı dostu olmuş direk CD’den takıp çalıştırabildiğimiz dağıtımlar bulunmaktaydı. Artık herhangi bir dağıtımı bilgisayarıma kurabiliyordum. Fakat bu kurulumlarda hep 1-2 kez sistemi açıp biraz karıştırıp hemen alıştığım Windows’a geri dönüyordum. Linux benim için deneme işletim sistemiydi. İlk Pardus çalışmalarını duyduğumda çok sevinmiştim ve ilk sürümü merakla beklemiştim. Ama Pardus deneyimlerimde hep bir denemeden ileriye gidemedi. Bütün Linux dağıtımları için “zaten yavaşlar, Windows kadar hızlı olamaz, alıştığım programlar çalışmıyor” diyerek Windows kullanmaya devam ediyordum.

Zaten ben Microsoft Sistemleri üzerinden para kazanıyorum ve herkes bunu kullanıyor fikri ile bu sistemleri kullanmaya devam ediyordum. Ta ki üzerine eğitim aldığım işi yani bilişim teknolojileri öğretmenliği yapmaya başlayana dek. Çocuklara derslerde Pardus’tan ve açık kaynak kodlu yazılımlardan bahsediyordum. Açık kaynak kod ve Linux dünyası yeniden kafamı kurcalamaya başlamıştı.

Önce kafamda bazı kalıpları değiştirmekle başladım işe. Bizler bilişim teknolojileri öğretmenleri hep bir “sistem yöneticisi” , “bilgisayar teknisyeni” havasında çalışırız. Bilgisayarlar stabil, düzenli ve çok hızlı olmalıdır. Evet bilgisayarların stabil olması çok önemlidir. Fakat o kadar da hızlı olmasına gerek yoktur. Öğrencinin öğreneceği yeni bilgiler ve farkına varacağı başka uygulamalar olmasının yanında daha yavaş çalışması pek önemsenmeyecek bir durumdur.

Sonra kendi bilgisayarıma popüler bir dağıtım olan Ubuntu Linux dağıtımını kurdum ve ilk defa tek işletim sistemi olarak bilgisayarımda bir Linux sürümü kullanıyordum. 2 ay boyunca ihtiyacım olan tüm yazılımları açık kaynak kodlu olarak bulup hiç zorlanmadan kurabildim. 2 ayın sonunda açık kaynak kod dünyasına bir kullanıcı olarak girmekle kalmayıp tam bir savunucusu olmuştum. Etrafımdaki insanların bilgisayarlarına kuruyor veya kendi bilgisayarımdan kullanmalarını sağlıyordum.

Ve artık okulda tamamen açık kaynak kodlu sistemle donatılmış bir bilgisayar sınıfında ders yapmak istiyorum. Çok araştırmama rağmen herhangi bir öğretmene veya bir örnek BT sınıfı projesine ulaşamadım.

Bende kendim bazı çalışmalar yapmaya başladım. Konudan sunucu sistemlerine ilgili başka bir bilgisayar öğretmeni arkadaşa ve bilgisayar öğretmeni olan eşime bahsettim. Onlarda konuya sıcak bakıp hemen çalışmalara başladılar. Öğrencilerin farklı işletim sistemlerini kullanabildiği, farklı yazılımları kullanabildiği özgür bir bilgisayar sınıfı için çalışmalara başladık. Ana işletim sistemi olarak kullanacağımız Linux Dağıtımı olarak Pardus kullanacağız. Henüz denemelerde bulunmadan bu kararı verdik. Pardus’un Türkçe’ye çok önem vermesi, yerelleştirme ve geliştirme çalışmalarına devlet tarafından destekleniyor olması bu kararımızda etkili oldu. Pardus’un daha fazla gelişebilmesi için kullanılması gerekiyor. Bu nedenle Pardus’un daha fazla kullanılmasını sağlayarak gelişimine de katkıda bulunabileceğiz. Öğrencilerin özgür yazılımların farkına varmalarının, hemde ülkemizde geliştirilen bir Linux dağıtımı olan Pardus’u tanımalarının, çıkabilecek olan sorunlardan daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Pardus’un yanında çeşitli Linux dağıtımlarının kurarak öğrencilerin farklı özgür yazılımları kullanabilme deneyimine sahip olmasını sağlayabiliriz.

Pardus’un artık okullara gönderilen bilgisayarlarla şartname gereği ikinci bir sistem olarak kurulmaktan çıkması gerekiyor. Çünkü Sistem ne kadar fazla kullanılırsa o kadar hızlı gelişir ve daha verimli hale gelir.

Proje fikriyle birlikte bütün aşamaları elimden geldiğince yazıya dökerek bir örnek okul projesine destek olmayı düşünüyorum.

 

 

Başlangıç için ilk aklıma gelen sistem beklentileri;

Öğrenci bilgisayarları için,

 • Sistem koruma yazılımı(sistemi her açtığında eski haline getirebilecek bir yazılım veya bir çözüm)(Belki de sistem sorunsuz çalıştığı için gerek duyulmayacak)
 • Kelime işlemci, tablo ve sunum hazırlama yazılımları (Ofis yazılımları)
 • Grafik düzenleme yazılımı
 • Html Editör
 • Eğer bulabilirsem F Klavye çalışma programı (10 parmak klavye programları alternatifleri)
 • Çeşitli İnternet tarayıcıları
 • Pardus dışında çeşitli Linux dağıtımları yüklenecek.

Sunucu Bilgisayar için,

 • Proxy Sunucu (yavaş İnternet bağlantısını daha verimli kullanmak için)
 • Web Sunucu (web sayfası denemelerinde kullanılmak üzere ve belki yerel bir okul içi portal uygulaması için)
 • Ftp sunucu (okul için öğrenciler ile ftp uygulamaları için)
 • Dosya Sunucusu (bütün dosya paylaşımları için)
 • Gelişmiş bir portal uygulaması (birlikte çalışmak ve belge yönetimi için)
 • Bilgisayarların gerektiğinde yeniden kurulmasını sağlayan bir image sunucusu
 • Öğrenci bilgisayarlarının yönetimi için BT sınıfı yönetim sistemi yazılımı

Eğer daha fazla hevesli öğretmen arkadaşlarla ve projeye destek vermek isteyenlerle bir araya gelebilirsek, “özgür bir BT sınıfı nasıl oluşturulur?” vb. gibi belgeler hazırlayabiliriz. Belki bunu Pardus’un Resmi Projesi haline getirebiliriz veya bir Pardus Eğitim sürümü oluşturulur, belki de böyle bir çalışmaları vardır… biraz deneyimden sonra onlarla irtibata geçebiliriz.

Şimdilik bu kadar kurulum sonrasında deneyimlerimi yazmaya devam edeceğim.

Umarım başladığı gibi biten bir Pardus Bilişim Teknolojileri Sınıfı Projesi olur…

 

6 Aralık 2011

Posted In: Genel, linux, Linux Bilgisayar Sınıfı, Linux Bilişim Teknolojileri Sınıfı, Özgür Bilgisayar Sınıfı, Özgür Bilişim Teknolojileri Sınıfı, pardus, Pardus Bilgisayar Sınıfı, Pardus Bilişim Teknolojileri Sınıfı

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com