CV Hazırlama Üzerine Tavsiyeler

Geçtiğimiz günlerde WomENcourage Konferansı'na katılmıştım. Etkinlikteki kariyer fuarında İntel'in standına uğradım. Standdaki çalışanlarla tanışıp, hangi alanlarda çalıştığım hakkında konuşma fırsatı buldum. Standa şu anki açık pozisyonlarından bir kısmının çıktısını alıp, gruplara ayırarak koyduklarını gördüm.

Standda Bev ile iletişime geçtim. Etkinlik akşamı güncel cv'mi ona gönderdim. Bunun üzerine bir Skype görüşmesi ayarladık. Bana sıkı çalışmışsın ama proje detaylarını (amacı, önemi, yararı vs.) yazmamışsın dedi. Bu yüzden cv'min insan kaynaklarında çalışan birine açık olmadığı belirtti.

Bunun üzerine Google Doc belgesi açarak orada cv'mi baştan yazmaya başladık. Açıkçası kendimi tanıtırken etkili cümleler yazmak konusunda pek yetenekli değilim ve bu zamana kadar bunun çok da önemli olmadığını düşünüyordum (hala bir miktar öyle düşünüyorum :p). Bev de bunu fark ettiği için bana çok yardımcı oldu.

Bev'e ilk gönderdiğim cv'yi buradan inceleyebilirsiniz. Birlikte hazırladığımız cv ise burada. Özellikle yurtdışında bir yere başvuruyorsak şu anki konumumuzu belirtmeliyiz. Eski cv'me ek olarak: Profile, Key Skills and Experiences, Project History alanlarını ekledik ve Professional Experiences kısmına açıklamalar yazdık.

Profile kısmında; kendimi kısaca tanıtıp, ilgi alanlarımı belirttim. Key Skills and Experinences kısmında çalıştığım alanları alt başlıklara ayırıp, hangi görevleri üstlendiğimi yazdım. Project History kısmında ise sahip olduğum deneyimleri nasıl kazandığımı yazdım. Şimdi şurada çalışıyorum, daha önce şuralarda çalıştım şeklinde. Bev'in Red Hat'te çalışan bir arkadaşı var. Söylediğine göre o arkadaşı cv hazırlama konusunda çok iyiymiş. Bana yardım etmek için arkadaşıyla iletişime geçeceğini söyledi. Bir süredir arkadaşından gelecek cevabı bekledim (hala bekliyorum) :). Bir aya yakın bir zaman geçince bu yazıyı artık yayınlamam gerektiğini düşündüm. Zaten Bev de cv'min bu halinin eskisine göre çok daha iyi olduğunu söyledi.

Cv'de sen bu cümleleri nasıl hazırladın diye soracak olursak, Bev bir şey yazamadığımı görünce İntel'in iş ilanlarına (ya da başka bir firma) bakarak, kendinde oradaki gibi ilgi çeken cümleler kurabilirsin dedi, zaten yazmama Bev de yardım etti. Yani başvuracağımız şirketin tanımlarına bakıp oraya çok uygunmuşuz gibi cümleler kuruyoruz :p

Cv'de olması gereken diğer şeyler; telefon numarası, kullanmıyorsak bile bir github hesabı linki (mülakata almak için github hesabı olmasına bakan firmalar var), yaptığımız sunumlar varsa onları da eklemeliyiz.

Günlük tutuyor olmak iyi bir cv için gerçekten önemli. Günlükte teknik konularda yazmak, kişinin nasıl öğrendiği, nasıl çalıştığı, hangi yolu izlediği, sonuca nasıl vardığı hakkında karşı tarafa bilgi veriyor.

Bev bana WomENcourage gibi katıldığın başka önemli etkinlik var mı diye sordu, varsa onları da eklememi söyledi.

Eğer hakkında bir miktar bilgimiz olan ama çok uzun süre çalışmadığımız konular varsa "I am familiar with .." şeklinde yazmak gerçekten çok mantıklı :). Geçtiğimiz yıl bir yerde denk gelip görmüştüm.

Yukarıda linkini verdiğim eski cv'yi Rik'le birlikte, Red Hat başvurusu zamanında hazırlamıştım. Bu zamana kadar ne zaman cv hazırlamam gerekse hep gel cv'ni birlikte hazırlayalım diyen birileri oldu. Bu konuda çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Bev'le birlikte ilk kez bir İK çalışanıyla cv hazırlamış oldum.

Bev'in arkadaşından da tavsiyeler alırsak bu yazıyı güncelleyeceğim. diff'ini alıp paylaşırım :)

28 Kasım 2015

Posted In: cv hazırlama, Gezegen, tavsiye

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com