@Override annotation ve Java5 ile Java6 arasındaki farkı

Java5 ile gelen annatationlardan biri olan @Override bir metodun eskisini geçersiz kıldığını (override) ifade eder. Ancak Gentoo’da bir hata nedeniyle farkettiğim üzereanlamı Java5 ile Java6 arasında farklılık göstermektedir. Java6’dageçersiz kılınan ve gerçekleştirilen metodlar için @Override kullanılabilirken Java5’te sadece ilk kullanımı geçerlidir. Bu bir hata olarak Sun hata kayıt sistemine defalarca raporlanmıştır. (Benzer ve çift hata kayıtlarından anlaşıldığı üzere) Benim hataların yorumlarından anladığım amacın Java5 için de her iki durumu desteklemek olduğu ancak derleyicideki hata sebebiyle Java5 spesifikasyonunun revize edilerek sadece ilk kullanımın desteklendiği ve Java6’da her iki kullanımım geçerli sayıldığı yönünde. Bunun sebebi ise hatalı da olsa Java5 için uyumluluğu korumak.

Şimdi bu durumu bir örnek üzerinden inceleyelim.

interface Interface {
	public abstract void b();
}

abstract class Base {
	public abstract void a();
}

public class Sub extends Base implements Interface {

	@Override
	public void a() {
	}

	@Override
	public void b() {
	}

}

Bu kod Java6 ile gelen derleyici ile derlenmekte ancak Java5’teikinci @Override için şu hatayı vermektedir.

Sub.java:15: method does not override a method from its superclass
	@Override

İşin ilginç yanı Java6 derleyicisi ile -source 1.5 -target 1.5 parametreleri verildiğinde de hata vermemekte 1.5 ile olan uyumsuzluğu ancak ecj (Eclipse Java derleyicisi) yakalayabilmektedir. Bu sebepten ötürü arayüz metodları gerçekleştirilirken @Override kullanılmaması başka amaçla illa Java6 gerekmiyorsa kodun uyumluluğunu arttıracaktır.


Yayınlandı gentoo, gezegen, java

7 Mayıs 2009

Posted In: gentoo, Gezegen, java

Tez çalışmam ve bulduğum hatalar

Tez çalışmamın yazımını çoğu Openoffice programını (Writer, Draw, Math) ve kmplot (ilk Google sonucu) kullanarak tamamladım (son rötuşlar olur tabi). Bu esnada Zemberek tarafından tanınamayan bazı kelimeler keşfettim ve hata kayıt sistemine raporladım. Ancak karşılaştığım hataların en ilginci Openoffice’te çıkandı. Çıktıyı (Neyse ki ciltli kopya değildi) bile aldıktan sonra arkadaşın gözle farkettiği formüllerim. Openoffice PDF çevrimi yaparken formüllerin bazılarında rakamları Arap alfabesindeki rakamlara çevirmişti. Araştırdığımda bunun bilinen ve uzun zamandır açık olan bir hata olduğunu öğrendim. Üstelik de yazılanlar gibi rasgele oluyor, bozulan rakamlar her seferinde değişiyordu. Şimdilik yazdırma için PDF’ye aktarmayı tercih edeceğim (Oysa kı yazıtipi, kayma gibi sorunlar olmasın diye özellikle PDF tercih etmiştim). Ancak PDF’ye çevirirken (CD’de PDF olarak da vermem gerekiyor sanırım) muhtemelen CUPS-PDF kullanmam gerekecek.

Ekleme: Tarık Zengin’in tavsiyesi ile dosyaya yazdır ile postscript dosyası oluşturup ghostscript ile beraber gelen ps2pdf ile pdf oluşturmaya karar verdim. Gayet de rahat oldu. Teşekkürler Tarık.


Yayınlandı gentoo, gezegen, linux, openoffice, zemberek

17 Ocak 2009

Posted In: gentoo, Gezegen, linux, openoffice, zemberek

Zemberek Firefox eklentisi layman ile kurulabilir

Rail ALİEV’ in geliştirdiği Zemberek Firefox eklentisinin SVN paketini kişisel depoma ekledim. Layman ile depoyu ekledikten sonra portage ile mozzemberek paketi kurulabilir. Ben de bu satırları Firefox’tan yazım denetimi yaparak yazıyorum. Sanırım artık benden daha hatasız günlük yazıları okuyabilirsiniz😛


Yayınlandı gentoo, linux, zemberek

28 Aralık 2008

Posted In: gentoo, linux, zemberek

Zemberek’in dağıtımlardaki durumu

Pek çok yerde dağıtımlarda Zemberek'in nasıl kurulacağına dair sorular ya da belgeler görüyorum. Onun için bunları tek yerden ulaşılabilir bir döküman haline getirmek istedim.

Pardus: Zemberek-server KDE ve GTK/GNOME etkileşimleriyle beraber entegre edilmiş durumda. Openoffice.org eklentisinin de eski bir sürümünü içeriyor. Firefox ve Thunderbird kullanırken Zemberek ile yazım denetimi yapılabiliyor.

Gentoo: Zemberek kütüphanesi, Zemberek-server KDE ve GTK/GNOME etkileşimleriyle beraber entegre edilmiş durumda. Openoffice.org eklentisi ve Firefox Zemberek eklentisi (MozZemberek) layman ile geliştirici depomu kullanarak kurulabilir. Kurulum ile ilgili kişisel günlüğümde yazdığım yazılar[1][2][3] incelenebilir.

Arch Linux: Zemberek kütüphanesi, Zemberek-server KDE ve GTK/GNOME etkileşimleriyle beraber entegre edilmiş durumda. Firefox kullanırken Zemberek ile yazım denetimi yapılabiliyor. Openoffice.org eklentisi programın kendi eklenti yöneticisi ile kurulabiliyor. Arch Linux paketleme çalışmaları için Samed BEYRİBEY'e ve Alper KANAT'a teşekkürler. Alper KANAT'ın duyurusuna http://raptiye.org/blog/2008/10/13/arch-linuxda-turkce-yazim-kontrolu/ adresinden ulaşılabilir.

Lapis Linux: Zemberek-server KDE ve GTK/GNOME etkileşimleriyle beraber entegre edilmiş durumda. Openoffice.org eklentisi de birlikte geliyor. Firefox ve Thunderbird kullanırken Zemberek ile yazım denetimi yapılabiliyor.

Debian ve Ubuntu için Rail ALİEV'in çalışmaları sürüyor. Tamamlandığında Zemberek kütüphanesi, Zemberek-server KDE ve GTK/GNOME etkileşimleri ve Openoffice.org eklentisi olacak. Bu iki dağıtım için de bilgileri tamamlandığında vereceğiz.

1: http://serkank.wordpress.com/2008/07/19/zemberek-gentoo-ile-bulustu/
2: http://serkank.wordpress.com/2008/11/22/zemberek-ooo-eklentisi-layman-ile-kurulabilir/
3: http://serkank.wordpress.com/2008/12/28/zemberek-firefox-eklentisi-layman-ile-kurulabilir/

Düzenleme: Pardus paketi kaldırıldıktan sonra Zemberek Openoffice eklenti listesinde görünmeye devam ediyor(muş)
Ekleme: Lapis Linux bilgileri
Ekleme: MozZemberek Gentoo için paketlendi.

26 Aralık 2008

Posted In: archlinux, Debian, gentoo, pardus, ubuntu, zemberek

Türkçe yerel ile hatalı çalışan programlar – Python’un derinliklerine yolculuk

Daha önceki yazımda bahsettiğim Bazaar hatasının aslında Python email kütüphanesinde olmaması gereken bir yerel  duyarlı büyük-küçük harf çevriminden kaynaklandığı ortaya çıktı. Sorunu araştırırken aslında bu ve benzer hataların Pardus tarafından belirlenmiş ve giderilmiş olduğunu öğrendim. Çeşitli hata kayıt sistemlerini taradıktan sonra hepsini birleştirerek bir yama oluşturduk ve Gentoo’ya dahil ettik. Bu şekilde bu hatalardan etkilenebilecek pek çok Python programı da düzeltilmiş oldu. Referans olarak hata kayıtlarını da vermek isterim:

Hata’nın diğer yan etkileri:


Yayınlandı gentoo, python

7 Aralık 2008

Posted In: gentoo, python

Lapis Gentoo deposu ömrünü doldurdu

Evet başlık için güzel bir ifade bulamadım ancak durum bu. Aslında ilk aşamada da bu çalışmaya yalnız başlamıştım ancak geliştirici olmamdan ve yine tek başıma kalmamdan sonra depoyu geliştirici deposu olarak sürdürmeye karar verdim. Depo yine layman ile serkan-overlay adıyla erişilebilir. Lapis deposunun kaldırılıp bu deponun eklenmesi yeterlidir. Ancak geçiş esnasında zaman ayıramadığım ya da hatalı olan paketleri temizledim ancak yine bzr deposundan LAPIS_SON etiketi ile lapis deposunun son haline erişilebilir.

Depoya paketleriyle emeği geçen Yavuz Selim BURGU, Tarık ZENGİN ve teknik olarak desteklerini esirgemeyen Erkan KAPLAN ve Rail ALIEV’e çok teşekkür ederim.


Yayınlandı gentoo

20 Kasım 2008

Posted In: gentoo

Türkçe StarDict sözlükleri portageda

Türkçe-İngilizce, Türkçe-Almanca ve İngilizce-Türkçe 3 adet StarDict sözlüğünü portagea ekledim. stardict-freedict-tur-deu, stardict-freedict-tur-eng, stardict-freedict-eng-tur paketleri kurularak kullanılabilir. Ekranda StarDict ile yapmak kelimesinin İngilizce be Almanca karşılıkları aranmaktadır.


Yayınlandı gentoo

10 Ekim 2008

Posted In: gentoo

Zemberek Gentoo ile buluştu

Aslında çok uzun zaman önce başladım Zemberek ile çalışmaya. Az değil, 20 ay geçmiş Zemberek paketlerini lapis overlaye alıp Lapis forumuna ilk başlığı yazmamdan. O günden bugüne çok şeyler oldu tabi. İlk önce Zemberek ardından Gentoo geliştiricisi oldum. Zemberek projesi sayesinde Ahmet ve Mehmet Akın gibi iki değerli insanı tanıdım. Jubler için Zemberek eklentisi yazdım. Ve bu hikayede benim ve diğer Türk Gentoo kullanıcılarının adına bir diğer mutlu son. Dün gece itibariyle Zemberek paketleri artık portageda yer alıyor. Evet artık GTK/Gnome ve KDE uygulamalarında Türkçe imla denetimi ile ilgili paketler direk portagedan yüklenebilir. Buradan test ve geliştirme sürecinde yardımını emeğini esirgemeyen herkese teşekkür ederim.

KDE için

emerge zpspell

GTK/Gnome için

USE=”zemberek” emerge =app-text/enchant-1.4*

komutlarını vererek gerekli paketleri kurabilirsiniz. KDE için yapılması gereken ayarları http://www.pardus.org.tr/projeler/masaustu/zemberek-pardus adresinden bulabilirsiniz.


19 Temmuz 2008

Posted In: gentoo, zemberek

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com