Eklektik Teknoloji Karnavalı

Nam-ı diğer Eclectic Tech Carnival Istanbul 9-13 Eylül tarihleri arasında Taksim- İstiklal Caddesi’nde bulunan Haymatlos bar/ performans merkezinde gerçekleşecek. Karnaval sadece kadın ve translara açık ve katılım ücretsiz.

Siz de Eclectic Tech Carnival Istanbul’da dünyanın dört bir yanından pek çok kadın ve transla birlikte kendiniz ve sevdikleriniz için özgür ve açık kaynaklı dijital danteller örmeye davetlisiniz.

Ben bu karnaval da "Açık Kaynak Toplulukları üzerine Açık Tartışma" isimli panelde uluslararası ve ulusal komuniteleri dilim döndüğünce anlatıyor olacağım. Ayrıca bu panele özgürlükiçin topluluğunu temsilen Gözde Orgun'u davet ettim. O da bizlere topluluk yapılarından ve toplulukta bayanların yer almasının topluluk için kazanımlarından bahsedecek. Panelimiz çarşamba günü saat 16:00'da başlayacak.

Yine karnaval
da Cumartesi akşamı saat 18:00'de başlayan PARDUS kurulum ve yapılandırma atölyesinde katılımcılara Pardus'un ne harika olduğunu anlatiyor olacağım. (Benden duymuş olmayın aynı gün bir iki sunum önce Pınar Python semineri veriyor olacak. )

Açık katılım duyurumuz burada, afişimiz burada ve program detayları burada. ETC ekibi o kadar güzel etkinlikler hazırlamışlar ki, beni onlardan ayırıp nasıl sunum yaptıracaklar merak ediyorum.

8 Eylül 2009

Posted In: etkinlik

Oloid – Lovely geometry


Iki ozdes daireyi yuzeyleri birbirlerine dik sekilde merkezi gecirmeden icice geciriyorsunuz. Sonra birinin kenarindan oburununkine baglayaraktan geometrinize hacim kazandiracak yuzeyini olusturuyorsunuz. Ki bu yuzey ayni yaricapli kurenin yuzeyiyle (yani 4pirekare) ile ayni oluyor. Sora birakiyorsunuz, dumduz yuvarlaniyor. Yuzey olusturmasaniz da yuvarlaniyor(two-circle roller).

Paul Shactz bulmus. Ben hala yuzey olusumunu cozemedim. Paul Schactz kupu evirtip oloid bile bulmus. Geometriyi seviyorum, peki cok iyi anliyor muyum?

30 Temmuz 2009

Aylardir ayni soru?

Motif Programming Manual'larda yazan sunu bunu yapabilirsinleri hala yapabilmis degilim. Tam bir sey okuyorum hevesleniyorum, ardindan hep ayni soru geliyor: "Iyi de nasil?" Cevabi kitapta yok sagolsun..

10 Nisan 2009

Atatürk “dogma” değil “SEVDADIR”

Her zaman çok şanslı oldum. İş konusunda da bu böyle oldu. Çok iyi bir yere işe alındım sanarken çok değerli bir ailenin bir parçası oluverdim. Ailemizin en büyük üyesi çok değerli bir farmakoloji profesoru. Türkiye'de sadece farmakoloji alanında değil tıp alanında bir çok şeyin öncülüğünü de yapmış. Aslında dehasını ve yaptıklarını anlatmaya satırlar yetmez. Bir süre önce bir beyin rahatsızlığı geçirdi, iyileşme sürecinde olmasına rağmen geçmişinin büyük kısmını kaybettiğini düşünüyoruz. Bunun yanında Atatürk'le ilgili hiç bir konuda eksik, hatalı yorum yaptığını görmedik, üstelik kendine ait anılarından belki daha fazlasını hatırlıyor. Hatta 'Atatürk yaşasaydı çok üzülürdü', yorumunu yapabilecek kadar da sağlıklı düşünüyor. Hocamız 1921 doğumlu, bunu da göz önüne alarak, anlıyoruz, başkalarının da anlamasını diliyoruz;

ATATÜRK dogma değil SEVDADIR.

11 Kasım 2008

The Unforgiven 2

root@sophia:/home/sickprincess# startx
The program 'startx' is currently not installed. You can install it by typing:
apt-get install xinit
bash: startx: command not found
root@sophia:/home/sickprincess# apt-get install xinit
The program 'apt-get' is currently not installed. You can install it by typing:
apt-get install apt
bash: apt-get: command not found

6 Ekim 2007

İzmir’i bu sene Penguenler Kurtaracak!

Bu caddede toplu halde gezen penguenler görürseniz sakın paniklemeyin. Derin bir nefes alın, gülümseyin ve kibarca onlara katılmanızda bir sakınca olup olmadığını sorun. Aynı şekilde onlarda size gülümserse şansınız yaver gidiyor demektir.

Ola ki caddede rastlaşamadınız, ama illa ki meraktasınız; aşağıda vereceğim buluşma adresine buluşma saatleri dahilinde uğrayın. Bir sandalye çekerek, bir kenara ilişin. (Bir de küçük bir sır vereyim size; bu penguenlerin yiyeceğine içeceğine dokunmadığınız takdirde yanlarında rahatça siz de yeyip içebilirsiniz. Çok neşeli olduklarından siz de bir güzel eğlenirsiniz.)

Pişşşt, buraya bak, çok gizli buluşma bilgilerini veriyorum:
Tarih: 9 Eylül Pazar
Saat: 11:00-15:00 arası(bu kesin uzar :))
Yer: The Pub - Gazi Kadınlar Sok. No:16 / Alsancak
Kabaca tanım: Kıbrıs Şehitliği caddesindeki italyan kültür merkezi karşı sokağında sol tarafta

Not: Gizli planı yalnızca penguen sevenlere anlat. Diğerlerinin bundan asla haberi olmamalı. Anlarlarsa çok kızarlar!

8 Eylül 2007

Uzaktaki dosyaları lokale kopyalamadan CD’ye veya DVD’ye yazmak

Genelde kullandığım makinede yeterli alanım olmadığı ve DVD-Writer'in usb kablosunu bundan söküp yaklaşık 1.5 metre ötedeki pc'ye takmaya üşendiğim için uzaktaki dosyaları lokale almadan dvd'ye yazayım dedim ve bunun çok kolay bir yolu olduğunu öğrendim.

sshfs ile uzaktaki dizini kendi lokalimdeki bir dizine bağlıyorum.

>sshfs uzaktaki_kullanıcı_adı@ip:/kaynak_dizin /hedef_dizin
(ardından uzaktaki kullanıcı şifresini girin)

ardından k3b'ye lokalimdeki dizini verip, uzaktaki dosyalarla istediğim işlemi yapıyorum.

Burada daha ayrıntılı açıklaması var, ve sshfs neci burada, burada ve bir de naçizane burada.

10 Ağustos 2007

Songbird 0.3pre

alt= Songbird Mehmet D. Akın sayesinde rastladığım bir medya oynatıcı. Mozilla tabalı ve açık kaynak kodlu. Songbird ekibi yazılımlarını; web tabanlı bir masaüstü medya oynatıcısı, dijital bir müzik kutusu ve internet tarayıcısının harmanlanması olarak tarif ediyor.

Songbird Linux, Mac ve Microsoft platformlarında çalışabiliyor. Songbird'ü kurduktan sonra ana sayfasında görebileceğiniz üzere, ürün şu an yoğun talebi ms tarafından görüyor.(%80 Microsoft, %11 Linux ve %9 Macintosh gibi bir dağılım gözleniyor.)O.3pre sürümü Songbird geliştiricileri ve takipçilerinin ürünün ne aşamada olduğunu görmeleri ve test etmeleri için hazırlanmış. Bunu yine ana sayfada da yer alan "geliştirici olun" , "kaynak kodu indirin" ve "bugzilla(hata takip sistemi)" linklerinden anlayabiliyoruz.

Bağlantıları takip etmeyi sevmeyenler için bir iki Songbird görüntüsü;


Kurulumu ve kullanımı çok basit. Ayrıca yazılımın web sitesinden bunlarla ilgili gerekli kaynaklara ulaşabiliyorsunuz. Buradan bağlamak gerekirse, işte wiki sayfası, işte özellikleri ile kullanımını da görebileceğiniz Songbird tanıtım videosu (Screencast)..

Songbird'ün tanıtım videosunu izlediğimizde hemen "mp3 blogs" kısmında ki, blog'u tarayıp içindeki media'ları listeleyen listeden müzik dinlemek isteyeceğiz. Bunun için sistemimizin gstreamer ile uzak (remote) dosyaları çalabiliyor olması gerekiyor. Bunu şu şekilde test edebilirsiniz;

gst-launch-0.10 playbin uri="full_url_of_media"

-( ben vfs ve neon eklentilerinin eksik olmasından dolayı bunu başaramıyorum. vfs bir çok gnome bağımlılığı ile geldiği için kurulu gelmesi sanırım pardus tarafında pek istenmiyor. Gnome 'la gelen dağıtımlar bu konuda şanslıyken neon'u iki tarafta da kurmak gerekiyor.) -

Gelişim safhasının çok başlarında olmasına rağmen 30'u aşkın add-on ile gerek ipod'unuzu gerek usb belleğinizi bağlayabileceğiniz, çok marifetli bir yazılım.

E yazılım mozilla tabanlı olunca bir browser havası arayüze hakim. Bir sekmede kütüphanenizi görüntülerken bir sekmede müzik sitelerini takip etmek, ayrı bir sekmede de işinizi görmek ayrı bir keyif oluyor. Ayrıca yazılımınız indirme yöneticisi görevini de üstlemiş durumda.

- (Yukarıda ki gibi eksik eklentilerle uzak müzikleri çalmak sorunken bunları lokalinize indirdiğiniz anda dilerseniz kütüphanenizden, dilerseniz indirdiğiniz yerden çalmak mümkün oluyor.) -

Duyduğumuz son bir fısıltıya göre geliştiriciler daha güçlü bir gstreamer desteği ile last.fm desteğini de sunmak istiyorlar. Gelişim bu aşamaya gelince masaüstü ortam oynatıcıları arasındaki rekabet kızışacağa benziyor.

Sistem kaynakları tüketimine bakınca da Songbird de bazı dezavantajlarını dengelemiş oluyor. Gözümüzü projeden ayırmamak lazım, Songbird istikrarlı bir şekilde geliyor.


Songbird'ü siz de desteklemek isterseniz buraya bakabilirsiniz.

29 Temmuz 2007

İstanbullu Penguenler Buluşuyor


İlla ki penguen olmanız gerekmiyor. Bu penguenler neye benzer, neyle beslenirler, neler konuşur, neler giyerler, diye merak eden herkesi buluşmamıza bekliyoruz. Biraz dernekten, biraz Özgür Yazılım Camiası'ndan bahsedeceğimiz, ama illa ki eğleneceğimiz sohbetimize gelin siz de katılın. Haydi, LKD penguenlerini İstanbul'da buluşturuyor.

Tarih :28 Temmuz - Cumartesi
Saat :15:00
Yer : Beşiktaş - Beer City

Adres : Ortabahçe Caddesi No:26 Beşiktaş/İstanbul
Not: Beer City, Elma Cafe(eski ad) olarak da biliniyor.Sonradan gelen edit: Buluşmadan sonra Penguenler hep beraber Ortaköy'e balık yemeye gidiyorlar. Cumartesi akşamınız müsaitse siz de isminizi yazdırın, siz de katılın. Tadına doyulmaz sohbetimizin devamını kaçırmayın.

Kayıt için sizleri buraya alalım.

21 Temmuz 2007

İstanbul’a hareket geliyor… Guadec 2008


7., yok olmadı 8. derken bir türlü gidemediğimiz Guadec için bazı arkadaşlar çalışmışlar, çabalamışlar, (adımı yanlış yazsalar da :) )organizasyonu ayağımıza getirmişler;

haberi -> buradan <- aldık, proposal'a da -> buradan <- bakıyoruz.

LKD olarak desteğimizi beklediklerini belirten gnome-tr ekibi ile güzel bir çalışma yapmayı umuyoruz.

17 Temmuz 2007

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com