Yeni işim, yeni gelişmeler – Koding

Bundan yaklaşık iki-buçuk yıl önce “yeni bir başlangıç” başlığı ile Pardus’ta ise başladığımı paylaşmıştım. O zaman çok heyecanlı ve mutluydum. Uzun zamandır, Pardus’tan ayrıldıktan sonra ilk defa o anki mutluluğu ve heyecanı tekrardan yaşıyorum.

Yeni bir maceraya yelken açmış bulunmaktayım. Şubat ayı itibariyle Koding.com‘de çalışmaya başladım. İnanılmaz heyecanlı bir projede inanılmaz insanlarla çok güzel işler yapma fırsatı elde ettim. Pardus projesinden çok yakın iki arkadaşım (Gökmen Göksel ve Bahadır Kandemir) de Koding’de çalışmaya başladı(çok daha öncesinden). Onlarla tekrar olmak da mutlu verici bir gelişme. Koding’in kurucuları(Devrim Yaşar ve Sinan Yaşar) da bu konuda çok iyi ve işi bilen insanların olması ve en önemlisi de geliştiricilerin halden anlamaları benim açımdan daha da mutlu verici bir gelişme.

Yaklaşık iki aydır Koding için iki tane uygulama yazdım (Rails Dashboard ve Django Dashboard), iki tane uygulama geliştirmek üzereyim ve bunların üzerine uygulamaları yazarken kullandığımız KD Framework’un teknik belgelendirme sürecini de başlatmış bulunmaktayım. Bunların hepsini akşamları boş zamanımda yapmaya çalıştım. Uzun ve yorucu bir süreçti (kabul), ama özellike Devrim abinin bu süreçteki tutumu ve yaklaşımı bu işi sevmemi ve sahiplenmemi sağladı. Bundan sonra her günümü çok daha verimli ve Koding endeksli çalışıyor olabileceğim. Heyecanlı ve güzel bir iş kısacası.

Koding nedir?

Koding activity alanı

Koding’e biraz değineyim. Koding.com iki türk kardeşin kurduğu (Devrim Yaşar ve Sinan Yaşar), A.B.D, San Francisco menşeili bir şirket. Önümüzdeki sene bolca duyacağınız bu ismi bir yere not alın. Koding.com sayesinde dünyanın neresine giderseniz gidin, tek bir tıkla tüm geliştirme ortamınıza ulaşabileceksiniz. Yani bildğiniz terminal(evet kendinize ait bir Linux sanal makinesi), dosyalarınız için depolama alanı, yüzlerce farklı frameworku,vs.. gibi seçenekler mevcut. Ve size ait bir şubdomainiz bile var. Bu daha başlangıç diyebilirim. Daha inanılmaz özellikler sırayla devreye girecek.

Bu çalışma ortamını örnek vermek gerekişe şu şekilde kullanıyorum: arslan.koding.com/docs altında, Koding.com içinde uygulama yazabileceğiniz bir framework’un dokümantasyonları mevcut. Bunların son bir aydır kendim yazmaya çalışıyorum. Bu adreste yer alan dokümanların hepsi aslında bir github deposunda markdown olarak saklanıyor. Ben yeni doküman ekledikten sonra Koding’e giriş yapıp bu değişikleri terminal ile kolay bir şekilde alıyorum(git pull). Sonra bunları yine terminal altında markdoc ile html sayfalarına çeviriyorum. Ve tüm bunlar doğrudan hiç bir şey yapmadan arslan.koding.com/docs yüklenmiş oluyor. Yani anlayacağınız web sitemi buradan sunduğum gibi, geliştirmesini ve bakımını da Koding üzerinden yapıyorum. Aşağıda ise Koding içinden bu dökümanlara ulaşabileceğiniz uygulamanın ekran görüntülerini görebilirsiniz:

Koding belgelendirm

Herkes için farklı imkanlar

İnanılmaz değil mi? Fakat bununla bitmiyor. Söylece bir hayal edin ve şunları bir düşünün:

  • Sınıf arkadaşınla bir C++ örneğini denemek için Koding’e giriş yaptınız ve ikiniz de kendi sanal makinelerinizde kodu derleyip sonuçlarını gördünüz. Aynı kod parçasını beraber aynı anda düzenliyorsunuz. Onun makinesinde bilmem ne aracı kurulmamış, sende kod parçası yokmuş, gibi şeyler tarihe karıştı.

  • Netbook, ChromeOS, iPad gibi kısıtlı imkanlara sahip bir cihazdan Koding’e giriş yaptınız ve altınızdaki makine ile terminal, depolama alanı ve şahsınıza ait bir sanal makine üzerinde geliştirmenizi yapabiliyorsunuz (linode’da ssh bağlanmaktan farklı bu, ssh’e gerek yok çünkü her şey web tabanlı ve zeki, düşünülmüz bir arayüze sahip)

  • Sabah evden çıkarken çok önemli bir kodu yazmayı unuttunuz ve müşteriye eksik bir halde gönderdiniz (ya da bilgisayarınız almayı unuttunuz yanınızda!). Arkadaşınızın laptop’undan Koding’e giriş yapıp geliştirmeyi devam edip müşteriye kalan eksiklikleri tekrar gönderiyorsunuz.

  • SQL (MondgoDB, MySQL,vs..) öğrenmek istiyorsunuz, Linux nedir bilmiyorsunuz öğrenmek istiyorsunuz, Rails, Django gibi web framework’u öğrenmek istiyorsunuz, Git,Vim gibi araçları öğrenmek istiyorsunuz’vs.. her şey Koding ile mümkün! MySQL gibi bir veritabanını tek tıkla aktif hale getirebiliyorsunuz, Linux zaten terminal ile hazır kurulu geliyor,Rails kurmak tek tıklık bir şey, vs..

  • Hakkari’deki bir öğrenci, Ethiopia’daki bir genç, Güney Amerika’daki mühendisler,vs.. herkesi en kısıtlı bilgisayarla bile dünyanın en güzel teknolojilerini tek bir tarayıcı ve internet bağlantısı ile sunabiliyorsun. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi sizce?

Evet bunları hayal edin dedim, ama bunların çoğu hayalden öte gerçek. Ve Koding ile bunları yapma fırsatı elde edeceksiniz. Önümüzdeki senelerde eğer başarabilirsek inanılmaz ve devrimsel bir ürün ortaya çıkacak. Normalde herkese uzak olan bir çok teknolojiye ulaşma imkanınız olacak.

Son durum

Koding San Francisco ofis

Önümde üç haftalık bir San Francisco ziyareti var. Oradaki ofiste 3 hafta boyunca Koding’deki backend teknolojilerini yakından takip edip üzerine bir şeyler de ekleyeceğim ve kuracağım. Hem benim açımdan da bir nevi ‘kick-start’ ölmüş olacak (işi hızlıca öğrenip, giriş yapabilmek bizim gibi uzaktan çalışan insanlar için önemli) hem de Koding bünyesinde çalışan diğer insanları da tanımış olacağım. Kuzey Amerika kıtasını da ilk defa göreceğim için o açıdan da biraz heyecanlıyım. Hadi hayırlısı.

3 Şubat 2013

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com