Ian Murdock hayatını kaybetti

Benim de gündelik yaşamımda önemli yer sahibi, Ubuntu dahil birçok GNU/Linux dağıtımının temeli ve en önemli özgür yazılım projelerinden biri olan Debian projesinin kurucusu Ian Murdock hayatını kaybetti.

Olayın detayları şu an için tam olarak bilinmiyor fakat Ian'ın dün attığı tweetlere bakıldığında, polis zorbalığına maruz kaldığı anlaşılıyor.

Başta Debian olmak üzere tüm özgür yazılım topluluklarına başsağlığı diliyorum.

30 Aralık 2015

Posted In: Gezegen

LibreOffice Android Görüntüleyicisi için hata avcılığı

Bir yazılım projesine verilebilecek en önemli desteklerden biri de hata raporlamak. Geliştiriciler her ne kadar yazılımı testlerden geçirseler de bunu ancak sınırlı sayıda donanımla ve sistemle yapabiliyorlar. Hata raporlamak için bir programlama bilgisine sahip olmak gerekmemesi onu tüm kullanıcılar tarafından yapılabilir bir şey haline getiriyor. Raporlanacak şey bir yazılımı kullanırken karşılaşılan bir hata olabileceği gibi, yazılımın bir parçasının davranışında beklenen bir değişiklik veya yazılımla ilgili bir yenilik önerisi de olabilir.

Bu yıl Çanakkalede bir grubun LibreOffice geliştiricisi olmak için çalıştığını daha önce yazmıştım. Bu ekip 29 Aralık saat 13:00'da LibreOffice Android Görüntüleyici sürümü için bir hata avcılığı etkinliği düzenleyecek. LibreOffice Windows, MacOS ve GNU/Linux üzerinde belge oluşturmak için kullanılabilirken Android üzerinde sadece belge görüntüleyici olarak çalışıyor. Bu ürünün mümkün olduğunca az hatayla ve çok özellikle çalışabilmesi için hata kaydı girilmesinin önemi çok büyük.


Eğer siz de Android kullanıyorsanız ve LibreOffice için bir şeyler yaptım demek isterseniz sizi de bekleriz. Elbette hata kaydı girebilmek bu gün ve saatle kısıtlı değil ama birlikte iş yapmanın keyfi de başka ;) Bu tarihten önce Nasıl Hata Kaydı Açılır belgesini okumanız emeklerinizin boşa gitmemesini sağlayacağı gibi çalışmanızın verimini de arttıracaktır. LibreOffice için Android uygulamasını marketten indirmek yerine bizim son halinden oluşturduğumuz geliştirme sürümünü kullanmanızı öneriyoruz.

Bu tarihte protonları çarpıştırmayacaksanız siz de katılın ;)

27 Aralık 2015

Posted In: android, bug hunting, etkinlik, Gezegen, libreoffice

LibreOffice Android Viewer için Hata Avcılığı Oturumu

Herkese merhaba, 

Libreoffice'in Android cihazlarda belge görüntüleme uygulaması olan Viewer için, 29.12.2015 salı günü saat 13:00'da Libreoffice Çanakkale Ekibi olarak bir hata avcılığı oturumu düzenliyoruz. 
LibreOffice hata takip sistemi olarak Bugzilla'yı kullanıyor. Hata avlama oturumunda gönüllüler tarafından, uygulamanın çalışırken beklenenden başka şekilde davranıp davranmadığı test ediliyor. Test sonucu beklenenden farklıysa hata raporlanıyor.

Bunun haricinde hata raporlama; uygulama için önerileri, iyileştirmeleri de içeriyor. Örneğin LibreOffice masaüstü uygulamasında olan bir özellik Viewer için yapılmamışsa bu da Bugzilla'ya öneri olarak eklenebilir.

Bug raporlama nasıl oluyor diye bu kaynağın okunması iyi olur. LibreOffice Viewer apk'sına da buradan ulaşabilirsiniz.

Hata avı süresince, IRC "#libreoffice-qa" kanalında geliştiriciler ile birlikte Çanakkale ekibi olarak aktif olacağız.

Herkesi bekleriz.

25 Aralık 2015

Posted In: android, bug, Gezegen, hunting, libreoffice

LibreOffice Viewer’ın Android Cihazlara Kaynak Koddan Kurulumu

LibreOffice, Android platformu için de uygulama geliştiriyor. Gapps'den kurulup kullanılabilir elbette. Ben kaynak kodundan kurup adımlarını görmek istedim. Atla deve değilmiş. :)

 

Masaüstü kurulumu için uygulanan adımlara benzer adımlar uygulanıyor. Masaüstü için bu kurulum nasıl oluyor diye daha önce yazmıştım. Bazı kısımları farklı.

 

* Öncelikle Android SDK ve NDK paketlerine ihtiyacımız var. 

 

* Daha sonra LibreOffice kaynak kodunu yerelimize çekmeliyiz ve dizinin içine geçmeliyiz:

 

$ git clone git://anongit.freedesktop.org/libreoffice/core libreoffice

$ cd libreoffice 

 

* İnen SDK paketini "android-sdk-linux" adıyla kaynak kodunu clone'ladığımız libreoffice dizini içindeki "external" dizini altına çıkartmalıyız ve "SDK Readme.txt" dosyasında dediği gibi aşağıdaki komutla güncelleme ve çalıştırma işini yapmalıyız:

 

$ tools/android update sdk --no-ui

 

* İndirdiğimiz android-ndk.bin dosyasına çalışma izni verip ardından çalıştırmalıyız. 

 

$ chmod a+x android-ndk.bin

$ ./android-ndk.bin

 

Bu çalışma bitiğinde "android-ndk" adında bir dizin oluşmuş olmalı. Bu dizini de yine libreoffice/external/ altına taşımalıyız.

 

* Daha sonra "autogen.input" diye bir dosya oluşturup (libreoffice dizininde) içine aşağıdaki satırı eklemeliyiz. Nedeni ise autogen.sh betiğinin bazı yapılandırma paramerelerini kontrol etmesi. Bunun için 3 tip dosya kullanıyor. Bunlar: autogen.input(ro), autogen.lastrun(rw) ve autogen.lastrun.bak(rw). Derleme sırasında izlenecek varsayılan yolu bu parametre ile değiştirmiş oluyoruz.
--with-distro=LibreOfficeAndroid

 

* Ardından "autogen.sh" dosyasını çalıştırmalıyız. ($ ./autogen.sh) Bitiminde eksik sdk paketleri varsa uyarı alacağız, çıkan uyarıda denildiği gibi bu paketleri de kurmalıyız. autogen.sh çıktısı sorunsuz ise derleme işlemini başlatabiliriz. ($ make)

 

Bu işlem bir miktar sürüyor. Derleme başarıyla tamamlandığında ise "android/source" dizinine geçeceğiz.

 

Bilgisayara android cihazımızı bağladıktan sonra android/source dizininde:

 

$ make install demeliyiz. Bu komut sonunda "LibreOffice Viewer" cihazımızda çalışıyor olmalı :)

 

Not: Android cihazda (Developer options -> Android debugging ayarı açık olmalı) (Bu ayar kapalıyken "adb devices" çıktısında cihazımızı göremeyiz.) 

 

Görüşmek üzere.


21 Aralık 2015

Posted In: android, compile, Gezegen, libreoffice, ndk, sdk, viewer

LibreOffice Geliştirme Atölyesi

İki ay önce Çanakkale'de bir grup bilgisayar mühendisliği öğrencisinin LibreOffice geliştirisi olmak için çalıştıklarını yazmıştım. Bu ekip çalışmalarını Akademik Bilişim Konferansı öncesi kurslarda LibreOffice Geliştirme Atölyesine taşımaya hazırlanıyor. Aşağıya bu kursun sayfasında da okuyabileceğiniz içeriğini taşıyorum. Kursa katılım için 20 kişilik kontenjan olacağından başvuru sayısına göre bir seçme işlemi de uygulanmak zorunda kalınabilir. Gelişmeleri etkinlik sayfasından okuyabileceğiniz gibi bu girdiye eklenen yorumlardan da öğrenebilirsiniz. Kurs başvuruları 2-10 Ocak tarihleri arasında alınacak diye de yazmış olayım.

Bu çalışma ile katılımcıların LibreOffice sürüm takip sistemini, hata takip sistemini ve kod gözden geçirme sistemini ayrıntılarıyla kavramaları ve bunları kullanarak LibreOffice için kod yaması gönderebilecek düzeye gelmelerini, LibreOffice geliştiricileriyle iletişimin kurmanın uygun yollarının öğrenilmelerini ve sonuç olarak LibreOffice bugzillasından olabildiğince çok hata kaydının çözmelerini hedefliyorlar.

Bu kurs bir C++ kursu olmadığından (ab öncesi kurslarda bu isimde bir kurs da var) katılmak isteyenlerin C++ ile kod yazabiliyor ve derleyebiliyor olmaları beklenecek. Katılımcıların git sürüm takip sistemini temel özellikleriyle kullanabiliyor olmaları ve İngilizce okuma yazma konusunda sorunları olmaması da gereklilikler arasında.

Her ne kadar LibreOffice bütün işletim sistemlerinde derlenebiliyor olsa da kurs eğitmenleri bütün geliştirme sürecini GNU/Linux kullanarak yapacaklar. Bütün katılımcılardan yanlarından getirecekleri bilgisayarlara Ubuntu 14.04 (veya üzeri) bir işletim sistemi kurarak gelmeleri beklenecek. Derleme işlemi çok fazla sistem kaynağı gerektirdiğinden sanal makine üzerine yapılan kurulumlar kursu takip etmeyi neredeyse imkansız hale getirecektir. Kurulum sırasında en azından 1gb’lık takas alanının ayrılması derleme sürecinde sorun yaşanmasının önüne geçecektir.

Bütün katılımcıların kurs öncesinde https://www.libreoffice.org/about­us/source­code/ adresinde tarif edildiği gibi LibreOffice kaynak kodunu indirip derlemeleri gerekmektedir. Derleme işlemi bir tam günü alacağından bu işlemi tamamlamamış kursiyerlerin kursu takip etmeleri mümkün olmayacaktır. Katılımcıların derleme işleminde kullanmak üzere KDevelop yazılımını kurup gelmeleri beklenecektir.

20 Aralık 2015

Posted In: akademik bilişim, aydın, Gezegen, kurs, libreoffice

İnet-tr 2015 Kadın Bilişim Paneli

Mustafa Akgül hocanın önderliğinde bu yıl 20. si düzenlenen İnet-tr İstabul üniversitesinde gerçekleşiyor. 3 Aralık'a kadar 5 salonda paralel şekilde bildiriler, seminerler ve paneller devam ediyor. Ayrıntılı program da burada.
Etkinliğin ilk günü Sevinç Gülseçen, İkbal Orundaş, Kader Sucuk, Elif Kuş, Büşra Emirli ve Ceyda Akaydın ile birlikte ben de Kadın Bilişim Paneli'nde konuşmacıydım. Daha çok soru cevap şeklinde ilerleyen panelde vermeye çalıştığım cevapları burada topluca paylaşmış olayım.

Kendinizi tanıtır mısınız? Bu konuya nasıl yöneldiniz? Alanınızla ilgili bu güne kadar neler yaptınız?

Herkese merhaba, ben Aybüke. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde son sınıf öğrencisiyim. 5 yıl önce özgür yazılım ile tanıştım. O zamandan beri kendi yaptığım projeler ve katkı verdiğim uluslararası projeler oldu. Geçtiğimiz 2 yıl boyunca, GNU/Linux çekirdeğine katkı verdim. Bu eylülden beri de Libreoffice’e katkı veriyorum. Libreoffice  25 yıllık, her platformda(Linux, Windows, MacOS) sorunsuz çalışan büyük bir ofis yazılım projesi. Benimle birlikte katkı veren Türkiye’de 13 kişiyiz. Proje geliştiricileri katkı vermek isteyenler için çok sıcakkanlılar aslında. Bu söylediğim sadece Libreoffice için değil, tüm özgür yazılım projeleri için geçerli. Mezun olmadan önce bir Libreoffice geliştiricisi olmayı hedefliyorum.

Teknik konularda kadınların yetersiz olarak algılanmasının sosyal, kültürel ve eğitimsel alanlardaki nedenleri sizce nelerdir?


Bu soruya bir örnek ile cevap vereyim. Kız çocukları 6-7 yaşlarında bakkala bile kardeşleri-abileri ile yollanıyorlar. Bu kardeşler-abiler düşünüyor ki ben olmadan bu iş yapılamıyor. Toplum da, bu kızlar büyüdüklerinde onların tek başına bir iş başaracaklarını düşünmüyor normal olarak. Çünkü toplumdaki her erkek bu bakkala giden bir kızın abisi, kardeşi, kuzeni. 

Bununla ilgili kısa bir anım da var. Ortaokulda okulumuza amatör bir rock grubu geldiğinde bateri çalmayı çok isteyip kafama koymuştum.  Çevremdekiler “sen de çalarsın tabi de bu erkekler için daha çok” demişlerdi. Lise bitene kadar gitar çaldım ama bateri çalmayı hala istiyordum. Liseden mezun olunca “mezuniyet hediyesi ne istersin” sorusuna ne dediğimi tahmin edersiniz. O yaz tatili boyunca günde 4-5 saat odadan çıkmadan ince bileklerimle çalışmıştım. Şimdi birçok erkeğin çaldığı kadar iyi bateri çalıyorum. Çünkü bu işi kadınlar da yapar, erkekler kadar iyi yapar.


Kadın olmanızla ilgili bu alanda karşılaştığınız bir engel oldu mu?


Bu alanda karşılaştığım bir engel olmadı. Çevremde tek başına ya da toplu şekilde çalışıp güzel işler yapan çokça kadın-erkek var. Şimdiki Libreoffice katkı sürecindeki grup da buna dahil. Hiçbir cinsiyetin yüceltildiği, ezildiği ya da “sen kadınsın yapamazsın, beceremezsin ver şu bilgisayarı halledeyim“ gibi durumlara şahit olmadım. Aynı şekilde “sen erkeksin dur ben yapayım” gibi bir durum da olmadı. Zaten varsayılan olarak böyle olmalı. Her ne iş olursa olsun cinsiyet değil yapılan iş ölçü alınmalı.
Benim bir parçası olmaktan gurur duyduğum  özgür yazılım dünyası tam da böyle; cinsiyetinizin, milliyetinizin, yaşınızın değil yaptığınız işin konuşulduğu projelerden oluşuyor.


Bütün geliştiricilerin ve kullanıcıların bir araya geldikleri topluluklar varken kadınlar neden ayrıca bir araya gelerek topluluk oluşturuyorlar ?


Ortak ilgi alanlarına sahip insanların bir araya gelip ortak bir enerji oluşturmaları sanırım herkesin üzerinde hemfikir olduğu bir kavram. Kadınların bilişim sektöründe sayıca az oldukları da bilinen bir gerçek. Kadınlar diğer topluluklardan kendilerini soyutlayarak da bir araya gelmiyorlar. Nasıl python kullanarak geliştirme yapan insanların bir araya gelmesine şaşırıp neden ruby kullanıcılarını da aranıza alıp bir yazılım geliştiricileri topluluğu kurmuyorsunuz demiyorsak kadınların da diğer bilişim grupları haricinde biraraya gelmesine şaşırmamalıyız.


Bu yılın başında ben de böyle bir topluluğun kurucusu oldum. Topluluk Pyladies Türkiye. Pyladies dünyada Python ile ilgilenen kadınların iletişimde bulunduğu, ekinlikler düzenlediği bir oluşum. Tokyo’da, Amsterdam’da, Newyork’ta, Çek Cumhuriyetinde yani çok yerde var. Türkiye’de yoktu. Madem yok, biz kuralım dedik :) Dünyada Python ile ilgili neler oluyor, başkaları neler yapıyor bunlardan haberdar olmak, etkinliklerde yüzyüze görüşüp güzel işler yapan insanlarla tanışabilmek, konuşabilmek güzel.


Neden ladies-gentelmen ayrı, diye soranlar için:
* Bırakın da kadınlar nasıl örgütleneceklerine kendileri karar versinler.


“Biz de gelebiliyos mu qıslar” diye soranlar için:
* Elbette gelebiliyorsunuz.


Kadınlara özel bir topluluk oluşturarak siz de ayrımcılık yapmış olmuyor musunuz?

Afyon Ötücü Kuş Sevenler Derneği için neden yöresel ayrımcılık yapıyorsunuz, neden sadece kuşları hatta ötücü kuşları seviyorsunuz veya onları sevenler-sevmeyenler arasında ayrımcılık yapıyorsunuz diye soruluyor mu? Çanakkale Üst Geçit Yaptırma ve Yaşatma Derneği insanları alt geçit sevenler-üst geçit sevenler diye mi ayırıyor? İstanbulda Yaşayan Yozgatlılar Dernekleri Federasyonu bir ayrımcılık yapmıyorsa, ki bence yapmıyor, python ile ilgilenen kadınların bir araya gelip bilgi ve tecrübelerini paylaşmaları neden ayrımcılık olsun? Kadınlar içinde erkeklerin de olduğu oluşumlardan kaçınıyor değil ki! Bakın ben buradayım :)


Bir panelde konuşmak benim için güzel bir deneyim oldu. Hala devam eden etkinliğe imkanınız varsa katılmanızı öneririm. Hoşçakalın :)3 Aralık 2015

Posted In: Gezegen, inet-tr, internetkonferansı, kadın bilişimci, panel

GDG Devfest İstanbul 2015

Devfest İstanbul geçtiğimiz pazar günü Bahçeşehir Üniveritesi'nde gerçekleşti. Biz de Çanakkale'den bir grupla oradaydık. (+Necdet Yücel , +Kerem Hallaç , +Ayşe Melike Yurtoğlu , +Gülşah Köse , +Kader Tarlan+yeliz taneroğlu)

İlk katıldığım sunum, sabahki sponsor sunumuydu. Sunum boyunca konuşmacının; cümle kurarken, el ve yüz hareketleri ile  bana ne düşündürdüğünü, bildiğini ne kadar aktardığına dikkat ettim. Konuşmacı hakkındaki gözlemlerimin sonucu olumlu olmadı. Benim konuşmacı olduğumda neler yapmamam gerektiği hakkında iyi bir örnekti.

Bence güzel bir sunum yapmak ve bildiklerimizi iyi bir şekilde aktarmak istiyorsak; dinleyicinin karşıdan bizi nasıl gördüğünü düşünerek davranmalı, konuşurken hareketlerimizin ve yüz ifademizin dinleyiciye ne hissettirdiğine dikkat etmeliyiz. Doğru kelimeleri seçmek de çok önemli. O sunumdan sonra başka bir sunuma katılmadım, standlarda dolaşıp yeni insanlarla tanışmayı tercih ettim. :)

Elbette Devfest'teki tüm sunumlar için değil bu yorumum. Katılan diğer arkadaşlarımdan çok güzel sunumların olduğunu da duydum. Bizim sunumumuz da çok akıcıymış mesela :D

Ben, +Gülşah Köse , +Kader Tarlan ve +yeliz taneroğlu  sunumumuzda, Libreoffice'e katkı sürecini ve Çanakkale'de çalıştığımız ekip ile şimdiye kadar neler yaptıklarımızı anlattık. Birlikte çalıştığım arkadaşlarımla, yaptığımız işleri anlatmak bana çok keyif verdi. Ayrıca sunumun sonundaki soru-cevap kısmı da oldukça eğlenceli geçti benim için. Slaytımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Etkinliğin benim için artısı, yeni insanlar tanımak ve sık sık göremediğim arkadaşlarımla hasret gidermek oldu. Bir de sunum deneyimlerime bir yenisini eklemiş oldum.

Görüşmek üzere. :)
3 Aralık 2015

Posted In: devfest, dfist, gdg, Gezegen, kripton, libreoffice

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com