GNU / LilyPond hakkında Elektronik Kitap

Besteci ve İnönü Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Prof. Server ACİM, ilk kitabını hazırladı. Bu kitap, bir İnönü Üniversitesi Yayını olarak İnönü Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yayın Komisyonu, İnönü Üniversitesi Yayın Komisyonu ve İnönü Üniversitesi Yönetim Kurulu tarafından onaylandı.

Bu kitabın önemli bir özelliği de, İnönü Üniversitesi tarafından yayınlanan ilk Elektronik Kitap olmasıdır. Diğer özelliği ise GNU / LilyPond yazılımı hakkında yazılmış ilk Türkçe kitap olma özelliğini taşımasıdır. Kitabın yazarı olan Prof. Server ACİM, bu kitabın bir Açık Kitap – Open Book olarak yayınlanmasının daha uygun olacağını düşünerek bu kitabı kendi web sayfasında yayınlayarak kamunun hizmetine sundu.

Prof. Server ACİM, bu kitabı LaTeX ve GNU / LilyPond gibi özgür yazılımlar ve Linux Mint gibi özgür işletim sistemi araçlarını kullanarak hazırlamış olup aynı zamanda bu kitap İnönü Üniversitesi – Sosyal Bilimler Enstitüsü – Müzik Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı - Yüksek Lisans Devresi'nde vermekte olduğu “Açık Kaynak Kodlu Müzik Yazılımları ve İşletim Sistemleri” dersi için kullanılacak bir ders kitabı olma özelliği taşımaktadır. Ancak, özgür bir nota yazma uygulaması olan GNU / LilyPond hakkında bilgi ve fikir sahibi olmak isteyen herkes, Elektronik Kitap formatındaki bu Açık Kitap'ı özgürce indirebilir ve okuyabilir.

Kitabın ağ adresine ulaşmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

http://bit.ly/AcimKitap-TR

25 Kasım 2013

Posted In: Gezegen, kitap, lilypond, malatya, müzik, Özgür yazılım

Linux Hibrid Grafik Kartları ile Uykudan Uyanma Problemi

Daha önce hibrid grafik(ati/intel) kartlı bir bilgisayar aldığımı ve yaşadığım ısınma ve pil sorunları ile ilgili ufak bir yazı paylaşmıştım.Şimdi karşılaştığım sorun ise uykudan uyanmama problemi. Bu problem ati açık kaynak sürücüleri kullandığımda meydana geliyor.

vgaswitcheroo ile harici ekran kartını(ati) kapatıyordum böylelikle bilgisayarım hem daha az güç tüketiyor hem de daha az ısınıyordu. ancak bu sefer de uyanma problemi ile karşılaştım. ((bu sorunun birden fazla çözümü olabilir)) Sistemim ve benim için en uygun çözüme; uykuya giderken ati ekran kartını çalıştırıp dönerken tekrar kapatmakla kavuştum.

Bunun için
gksudo gedit /etc/pm/sleep.d/00_custom-hgcco
ile uykuya giderken ve dönerken çalışacak kodlar için bir çalıştırılabilir bash scripti oluşturuyoruz. içerisine de

#! /bin/sh

# author : Birtan YILDIZ
# This bash script solves hybrid graphic cards(amd/intel) suspend
# wake up problem

case $1 in
     suspend|suspend_hybrid|hibernate)
    echo ON > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
        ;;
     resume|thaw)
    echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
        ;;
esac
yazıyoruz.Sonrasında dosyayı çalıştırılabilir şekilde düzenliyoruz

sudo chmod 755 /etc/pm/sleep.d/00_custom-hgcco
Artık bilgisayarımız uyumaya ve uyanmaya hazır. scripti isteğinize ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz. sleep.d içerisine yazılan scriptlerin root olarak çalıştırıldığını unutmayın :)

 

10 Kasım 2013

Posted In: linux, ubuntu

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com