Gnome 3’te kullanıcı resmi bilgileri

Gnome 3 kullanan dağıtımlarda sistemde kullanıcı resmi bilgileri 2 dizinde işleniyor.

Birincisi /var/lib/AccountsService/users
İkincisi /var/lib/AccountsService/icons

/var/lib/AccountsService/users

Dizinin altında her kullanıcı için .desktop dosya yapısına benzer bir metin dosyası mevcut. /var/lib/AccountsService/users/[Kullanıcı Adı] şeklinde tutuluyor. Kurulum esnasındaki tercihlere göre Ubuntu'da ortalama varsayılan olarak şöyle geliyor.
[User]
XSession=ubuntu
XKeyboardLayouts=
Kurulumdan sonra bir kullanıcı resmi belirlersek dosyaya "Icon=" ile başlayan bir satır ekleniyor. Eğer sistemin sunduğu resimlerinden seçerseniz "Icon=" karşısına seçilen resmin yolunu yazar. Başka bir yoldan resim seçerseniz resmi /var/lib/AccountsService/icons dizini altına seçimi yapan kullanıcının ismi ile bir resim dosyası oluşturur (/var/lib/AccountsService/icons/[Kullanıcı Adı] gibi) ve "Icon=" karşısına bu oluşturduğu resmin yolunu yazar.

/var/lib/AccountsService/icons

Seçtiğiniz resim Kullanıcı Hesapları uygulamasındaki sunulanın dışında bir resim ise, uygulama seçilen resmi /var/lib/AccountsService/icons dizini altına, 96x96 piksel boyutuna getirip, seçimi yapan kullanıcı adını dosya ismi olarak kullanarak, png formatına çevirerek atar.

Herhangi bir resim seçtikten sonra users dizini altındaki dosyanın son hali
[User]
XSession=ubuntu
XKeyboardLayouts=
Icon=/var/lib/AccountsService/icons/volkan

Kaynak:
http://askubuntu.com/questions/61637/where-is-the-users-profile-picture-stored-in-gnome-3
http://comments.gmane.org/gmane.comp.gnome.gdm.general/2513

29 Mart 2013

Posted In: Gezegen, gnome 3, linux

Merhaba Linux Etkinliği

Bugün Necmettin Erbakan Üniversitesinde Linux'a gönül vermiş Akademisyenlerimizle birlikte "Merhaba Linux" etkinliğini düzenledik. Çoğunlukla mühendislik fakültesinden gelen öğrencilerimize GNU/Linux ve Özgür Yazılım hakkında bilgiler verdik. Oldukça güzel ve aydınlatıcı bilgiler verdiğimizi sanıyorum. Necmettin Erbakan Üniversitesi olarak hem akademik hemde idari (Ben idari birimdeyim) birimlerde Linux'u kullanmak ve kullandırmak hedefindeyiz. Sayın Daire Başkanımız Yrd. Doç Dr. Ali Osman ÇIBIKDİKEN'in bunda payı çok büyük. Özellikle mühendislik öğrencilerini açık kaynaklı yazılımlarla daha üretken ve özgür düşünmeye yönlendiriyor. Yrd. Doç Dr. Akif ERİŞMİŞ hocamız ise Programlamaya Giriş dersinde öğrencilerimize öncelikli olarak linux kullanımı ve kabuk programlamayı öğretiyor. Türkiyede kaç üniversitede Linux bir ders olarak okutuluyor bilmiyorum ama çok az olduğu kesin.Etkinlik GDG Konya resmi topluluğu adı altında yapılan ikinci etkinlikti. GDG Konya olarak 2 haftada bir cumartesi günleri benzer etkinlikler düzenlenecek. Son olarak etkinliğimize ait bir kaç resmi paylaşıyorum. 
Özgür Kalın ...
24 Mart 2013

Posted In: Gezegen, linux

Functional Programming Principles in Scala

25 Mart tarihinde Coursera üzerinden Functional Programming Principles in Scala dersi başlıyor. İlgileniyorsanız kaydolmak için şu adrese gidebilirsiniz.
Dersi dilin yaratıcısı ve EPFL(kabaca Lozan Teknik Univ.) öğretim üyesi Prof. Martin Odersky'nin vermesi de cabası.

Bilmeyenler için Scala fonksyonel ve nesne yönelimli programlama paradigmalarını bünyesinde birleştirmeye çalışan nispeten yeni bir programlama dili. JVM üzerinde çalıştığı için Java uyumluluğu sağlayabilmesi de bir artı. Bu aralar oldukça revaçta hatta 1-2 sene önce Twitter altyapısını Scala'ya geçirmeye başladı. (Artık meşhur balina pek gözükmüyor di mi). Daha fazla bilgi için scala-lang.org adresine gidebilirsiniz.

Coursera'da günümüzün kutsal bilgi kaynaklarından sayılabilecek bir eğitim platformu. 60 kadar üniversite (Bu üniversitelerin içinde Stanford,Princeton, Caltech falan gibi çok iyi üniversiteler de var) tarafından dersler bedava olarak yayınlanıyor. Herhangi bir kısıtlama olmadan istediğiniz derse yazılabiliyorsunuz. Dersi takip eder ve verilen ödevleri yapıp internete gerekli puanı tutturabilirseniz dersi geçmiş oluyorsunuz. Salt video ve ödevden gayrı ders forumlarının bulunup bunlar aracılığıyla insanlarla iletişime geçebilmek güzel.

Bu ders ikinci defa açılımış, ilk açıldığında 50.000 kişi kaydolmuş ve bunların 10.000'i dersi geçmiş ki söylediklerine göre bir online dersin ulaştığı en yüksek başarı oranıymış.

23 Mart 2013

Posted In: Gezegen, Özgür yazılım, programlama

Belge Özgürlüğü Günü (2013) Çalışmalarımızın Özeti

Belge Özgürlüğü Günü, sitemizin bazı bölümlerinde de bahsedildiği üzere uzun soluklu bir kampanyanın sadece bir kısmı. Yani açık standartlar, belgelerimizin özgürleştirilmesi çalışmaları tek bir günde geçiştireceğimiz şeyler değil. Yine de güzel çalışmaları, özel günler ile kutlamak hem çalışmaları daha fazla kişiye duyurmak için hem de gönüllü insanların yalnız olmadıklarını görmeleri açısından güzel oluyor. 

 Bu nedenlerle bizler de gönüllüler olarak bu işlere girişelim, bu özel günün Türkiye'de daha çok bilinmesine olanak tanıyalım dedik. Şu ana kadar olan süreçte neler yaptığımızı maddeler halinde yazayım, sonraki çalışmalara da referans niteliğinde olur belki.  

Şimdiye kadar neler yaptık?   

Forum Altında Alan Oluşturulması: 
İlk önce Zeki Bildirici'ye Belge Özgürlüğü Günü'nün Türkiye'de bilinmesi adına işe girişmek konusunda bir danışma postası attım. Zeki Bildirici'nin de çalışmalara sıcak bakması ve onun tavsiyesi ile LibreOffice Türkiye Forumu'nun altında bir alan yarattık. ("Neden bir posta grubu oluşturmayı değil de LibreOffice'in Türkiye kullanıcılarının çatısının altında buluşmayı, forumunda yazışmayı tercih ettik?" dersek burada uzun uzun açıkladım.) 

 Çalışma Duyuruları: 
Ardından LibreOffice Türkiye Kullanıcıları Topluluğu'nun posta listesi ve sosyal paylaşım hesapları başta olmak üzere internet üzerinden hafiften duyurulara başladık ve çalışmalara katılmaya niyetli olan gönüllülere seslendik. 

Sunum Çalışmaları: 
Bir sunum hazırladım. Sunumu hazırlamam konusunda  Tahir Emre Kalaycı bolca yardım etti. Sunumun bazı yerlerinde metinleri kısa tutmaktan uzak kaldıysak da insanların dinleyici olmadan, internet üzerinden bir okuyucu olarak faydalanabilmesini düşündüğümüzden sanırım. Bu arada sunum ve broşürü kullanmak isteyen insanlar özgürce değişiklikler yaparak paylaşabilmeleri, kullanabilmeleri amacıylar sitemizde .odp ve .odt halleri ile de var. 

Broşür Çalışmaları: 
Bir broşür hazırladım. İzlem Gözükeleş, Tahir Emre Kalaycı'nın önerileri, Zeki Bildirici'nin geri bildirimleri ile hazırlanan bu broşürü dünyanın farklı yerlerindeki insanlar da kullanabilsin diye FSFE'ye yollamamız için Özgü Soyukibar da İngilizce'ye çevirdi.  

Banner ve Poster Çalışmaları: 
Banner ve posterler DFD'nin sitesinde vardı elbet; ama elimizin altında Türkçe halleri de olsun dedik. Osman Ünalan banner ve posterlerin Türkçe hallerini hazırladı.  

DFD Web Sitesi Çeviri Çalışmaları: 
Uluslararası kampanyanın, Document Freedom Day sitesinin Türkçe'ye çevrilmesi konusunda çalışmalara başladık. Can Karaimer ve Özgü Soyukibar çevirisi daha önce hiç yapılmamış sayfaları ve bu sene birçok ekleme yapılarak güncellenmesi gereken bir sayfayı Türkçe'ye çevirdi. Merve Gültekin de çeviri çalışmalarına başladı. Çevirisini yaptığı ilk sayfayı FSFE'ye ilettik. Tabii çeviri çalışmalarına devam ediyoruz. Kısa çeviriler yaparak destek olmak isterseniz işleyişi burada açıkladık.  

Alan Adının Alımı ve Web Sitesinin Kurulumu: 
İnternet sitemizin alan adının alımı konusunda başta Volkan Evrin olmak üzere LKD'den hem sitenin barındırılması hem de org.tr alımının resmi işlemleri konusunda yardım aldık. Birçok insan "org.tr" alımı çok uzun bir süreç olabilir dese de şansımız yaver gitti çok kısa bir süre içinde alan adımızı aldık. Zeki Bildirici de hemen site için Wordpress kurulum işlerine girişti. 

 Web Sitesi İçerik Girişi: 
Ardından bizler de hızlıca içerik girdik. Bilim ve Gelecek dergisinin Mart ayında çıkan 109. sayısında Belge Özgürlüğü Günü'nün 4 sayfa ile yer almasına imkan veren İzlem Gözükeleş yazısını yayımlamamız için bizlere izin verdi.  Açık Standartlar: İlkeler ve Pratik adlı çeviri çalışmasını paylaşmamız için Tahir Emre Kalaycı'dan da izin aldık.  

Web Sitesi Tasarım: 
Sitenin tasarımı konusunda Umuthan Uyan yardımcı olacağını belirterek çok hızlı bir sürede işe koyuldu. Elinin de hızlı olması sayesinde sitenin tasarımı hızlıca tamamlandı. Tasarım konusunda Avrupa Özgür Yazılım Vakfı (FSFEhayranlıklarını ve güzel geri bildirimlerini hem e-posta ile bizlerle hem de Twitter üzerinden takipçileri ile paylaştı. 


FSFE ve DFD ile İletişim:  
Tüm bu çalışmalar sırasında Avrupa Özgür Yazılım Vakfı (FSFE) ve DFD ekibi ile de iletişimi gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz. Güncel durumlar konusunda birbirimizi haberdar ettik, ediyoruz. 

 Belge Özgürlüğü Günü tek bir kişiye, tek bir topluluğa, tek bir dernek ya da tek bir vakıfa ait bir etkinlik değil.  İsteyen, gönüllü olan tüm bireylerin, topluluklarının, derneklerinin, vakıfların birlikte çalışması ile gerçekleştirilen bir etkinlik. Şu ana kadar gerçekleştirilmiş ve yukarıda yazdığımız çalışmalar bir birlikteliğin ürünü olduğunu gösteriyor. 

"Etkinlikler Düzenlenmesi" ve "Belge Özgürlüğü Günü Duyuruları" için neler yaptığımıza dair bir yazıyı önümüzdeki günlerde yazacak gibi duruyoruz. Yine de gönüllüler bunun için de çalışıyor, güzel şeyler de planlıyor diyebiliriz. 

27 Mart'a az kaldı. Peki ya siz, duyurular konusunda yardımcı olmak, bu çalışmalara destek olmak ister misiniz?

Belge Özgürlüğü Günü (Türkiye)
Twitter: twitter.com/belgeozgurlugu 
Facebookwww.facebook.com/belgeozgurlugu  
identi.ca: identi.ca/group/belgeozgurlugu

20 Mart 2013

Posted In: dfd2013, GLFS

Ubuntu da codeigniterBugün sabahtan beri hasta olduğum için yatmak zorunda kaldım. Bende boş boş yatacağıma biraz şu codeigniter frameworkü bende öğreneyim diye düşündüm. Bir giriş yapmış oldum. Ayrıca Özgür php yazılım dilini Pranga altına alır gibi Windows 7 işletim sisteminde kullanmak istemedim. Öncelikle apache ve php5 yükledim aşağıdaki linkten yararlandım ama siz php 5 yükleyin tutorial biraz eski sanırım.( sudo apt-get install php5 )
http://mfyz.com/ubuntuda-apache-php-mysql-ve-phpmyadmin-kurulumu--lamp/

Sonra başladım dreamveawer alternatifi aramaya yaklaşık 4-5 tane program kurup kaldırdım en sonunda Aptana programını buldum. önce arayüzü gözüme biraz karışık göründü ancak codeigniter kodlamaya başlayınca çok memnun oldum çünkü codeigniter'a intellisense (tamamlama) desteği veriyormuş.Şöyle ki "function" yazıp enter tuşuna basınca aşağıdaki gibi bir şablon geliyor:

public function functionName($value='')
{

}
aynı şekilde class yazınca da bir şablon geliyor.Aptana Studio 3 ü kurmak için de aşağıdaki yönergeyi kullanabilirsiniz.
http://www.samclarke.com/2012/04/how-to-install-aptana-studio-3-on-ubuntu-12-04-lts-precise-pangolin/

Şimdi un şeker tamam olduğuna göre helva yapmak için tarifleri anlatan güzel videolar lazım:
http://www.youtube.com/watch?v=QTN94rH4PVc&list=PLfAfrKyDRWrESaYx7_xaB50EP2LmYTjN_
afiyet olsun

17 Mart 2013

Posted In: codeigniter, Gezegen, ubuntu

Google Reader’dan Taşınma Zamanı

Google, en çok kullandığım RSS takip uygulamasını 1 Temmuz'da emekliye ayıracağını açıkladı. Daha 3 ay var ama o gün gelmeden başka bir yere taşınıp alışmak iyi olur diye düşündüm. 15 Dakikalık bir araştırma sonucu Bloglines'ı bir deneyeyim dedim.

Abonelikleri almak için https://www.google.com/takeout/#custom:reader adresine gidip zip arşivini bilgisayarınıza indiriyorsunuz, içinden çıkan subscriptions.xml dosyası OPML biçiminde, yani bloglines gibi sitelerde içeri aktarabiliyorsunuz.

15 Mart 2013

Posted In: internet, lkd_gezegen

Belge Özgürlüğü Günü (2013) Türkiye

Belge Özgürlüğü Günü, açık standartlar ve açık belge biçimleri  konularında kullanıcıları bilinçlendirerek, belgeleri özgür kılmak  amacıyla 2008 yılından beri her Mart ayının son Çarşamba günü kutlanan evrensel bir gün. Bu özel gün, Avrupa Özgür Yazılım Vakfı’nın (FSFE) öncülüğünde, dünyanın birçok yerinde, gönüllülerin destekleriyle yürütülen bir kampanya niteliğinde.


Bu sene biz de Türkiye’deki gönüllüler olarak, Belge Özgürlüğü Günü ve açık standartlar konusunda yürütülen bu kampanyaya destek olmak için çalışmaya başladık. Kısa zamanda Türkçe broşür, sunum, banner, afişler hazırladık, yakın zamanda tasarımı da yapılacak olan bir web sitesi oluşturduk, etkinliğin uluslararası web sitesinin bazı sayfalarını Türkçe'ye çevirdik (dahası da çevirilecek). DFD ve FSFE ekibi ile de iletişimi sürdürerek yapılacaklara devam ediyoruz.


Siz de bu kampanyaya destek olmak isterseniz, buradaki sunumu incelemenizi tavsiye ederiz. 

Bu sunumu diğer insanlara paylaşarak çalışmalara çok da güzel bir şekilde destek olabilirsiniz. Sizden en büyük ricamız belki de bu çalışmaların,  kampanyanın duyurulması konusunda yardımcı olmanız olacaktır. Belge Özgürlüğü Günü, gönüllü olmak isteyen herkesin katkılarıyla Türkiye'de kutlanacaktır.

Ayrıca İzlem Gözükeleş’in Bilim ve Gelecek dergisinin 109. sayısında yer alan yazısını da okuyarak Belge Özgürlüğü Günü ve bu konular hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. 

Belge Özgürlüğü Günü (Türkiye)
Web Sitesi:
belgeozgurlugu.org.tr/

Twitter
: twitter.com/belgeozgurlugu
Forum:
 
tinyurl.com/dfd2013calismalari

identi.ca: 
identi.ca/group/belgeozgurlugu

Document Freedom Day (Uluslararası) 
Web Sitesi: 
www.documentfreedom.org/
Twitter: 
twitter.com/documentfreedom
identi.ca:
 
identi.ca/documentfreedom

                      

13 Mart 2013

Posted In: dfd2013, GLFS

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com