Türkiyede Patentler Üzerine

Türkiye'de bir süredir ülkede alınan patent sayısını arttırmak yönünde çalışmalar yürütülüyor. Özetle "Yaw yayın sayımız tavana vurdu, ama para kazanamıyoruz biz bu işten, bi eksiğimiz patent kaldı, onuda halledersek tamamdır" şeklindeki önermeden yola çıkan bu çalışmalar kapsamında Cuma günü izlediğim bir sunum " Bayh-Dole" yasasının bir benzerinin ülkemizde çıkartılacağı yönündeki hazırlıklardan bahsediyordu.

Temel yaklaşımdaki eksikler atıf sayılarından başlar, ulusal intihal alışkanlığımız ve doçentlik atama kriterlerine kadar uzun bir tartışma konusu olur.

Ancak bahsedilen yasa tasarısı özetle üniversitelerde yapılan tüm çalışmaların patent hakkının öncelikli olarak lüniversiteye ait olmasını buluşu yapan araştırmacının ise bundan pay almasını öngörüyor. Bu durum getirdiği artılar (daha çok patent, patent haklarının kurumsal ölçekte takibi ve satışı vb.) ve eksiler (araştırmacıların demotivasyonu, araştırmacıların kurduğu/ortak olduğu garaj şirketlerinin azalması vb.) daha bir süre tartışılır ancak konu ile ilgili önemli bir saptama var.

Türk Amerikan Bilim İnsanları ve Akademisyenleri Derneği (TASSA: www.tassausa.org) Başkanı Prof. Dr. Banu ONARAL diyor ki:

“Bildiğiniz gibi bilginin ve bilimin ekonomik değere dönüşmesi çok kapsamlı ve doğal olarak çok yönlü gelişmiş bir ‘ekosistem’ gerektiriyor. Fikri haklar ve yatırım sermayesi bu düzenin önemli öğeleri.
ABD’de Bayh-Dole Act geçtiğinden beri (1980′ler) kamu desteğiyle yapılan ArGe’den doğan buluşlara üniversitelerin sahip çıkması gerekiyor. Bu görev onların yükümlülüğü. Tüm kamu desteği alan üniversiteler gibi bizim okulumuz da ayni kurala tabi. Yani buluşçularımız üniversitede kurulmuş ‘teknoloji transfer’ ofisinin kanalıyla buluşlarını yola çıkarmak zorundalar.

Bilginin ticari ürüne dönüşmesi yolunda atılan bu adımın yararları kadar zararları da var. Girişimci ve stratejik üniversitelerde açılan bu tür merkezler (Stanford, MIT…) veya mezunların önderliğinde kurulan vakıflar (Wisconsin Univ’de WARF) başarılara imza atarken, bürokratik (yani riskten korkan) ve daha kötüsü hiyerarşik (emir-kumanda) yapılı devlet veya özel üniversiteler adeta buluş mezarlıkları haline geliyorlar. Ayrıca, girişimcilik ruhuyla ve işbilgisi ve deneyimi ile yaklaşılmayan fikri haklar portfolyosunun bakımı ve pazarlanması müthiş masraflı bir  hale geliyor. Üniversitelere yük oluyor… Ve kısır döngünün çarkları dönmeye başlıyor.
Kanımca, Türkiye’de fikri hakların korunması ve işlenmesi ‘İnovent’ veya ‘Embrio’ türü girişimci ve kar gayesi güden ve akademik buluşlara odaklanmış firmalar, yerel, yöresel veya ulusal kar gayesi gütmeyen vakıflar ve meslek, işinsanlari veya sektör kuruluşlarının oluşturduğu çok sesli ve çeşitliliği olan bir ‘ekosistem’ kavramıyla süratle yola koyulmalı.”

Daha fazla okuma için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

31 Mart 2012

Belge Özgürlüğü Günü

28 Mart tüm dünyada “Belge Özgürlüğü Günü” (Document Freedom Day) olarak kutlanıyor. Bu günde açık standartlarla ilgili toplantılar, seminerler, LibreOffice kurulumu, hatta pasta kesmek gibi etkinlikler düzenleniyor. Amaç tabii ki açık standartlara dair bir farkındalık yaratmak.

Şu bağlantılarda açık standartlarla ilgili İngilizce olarak daha fazla bilgi bulunabilir:

DFD
Wikipedia
FSFE

Biz de Ege Bilmuh GNU/Linux ve Özgür Yazılım Çalışma Grubu (ozgurpenguen.org) olarak bu güne kendi çapımızda katkı verelim dedik: http://documentfreedom.org/2012/events/#event-20120328-40

Pastamız ve broşürlerimiz olacak. Bilgi almak isteyen herkesi bekleriz.

27 Mart 2012

Posted In: linux, Özgür yazılım

Amatör Telsiz Özgür Yazılım Günlerinde

TuxHam_blog.jpg (200×173)Bilenler bilmeyenlere anlatsın. Linux Kullanıcıları Derneği ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Özgür Yazılım ve Linux Günleri 30-31 Mart 2012 tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’nde gerçekleştirilecek.

2 gün sürecek olan etkinlikte Telsiz ve Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) orada bulunacak. Cumartesi günü de  amatör telsizcilik ve linux konusunda kısa bir konuşma yapacağım. Linux veya amatör telsiz konusuna ilgi duyan herkesi bekliyoruz!

 

Etkinlik anasayfasına buradan, etkinlik programına ise buradan ulaşabilirsiniz.

73! DE TA1AET

(Fotoğraf: http://www.linuxjournal.com/content/amateur-radio-forums-now-tech-support-i-hope)


23 Mart 2012

Posted In: amatör telsiz, ham, hamradio, linux, Linux Gezegeni, Oi-gezegeni, Pardus-gezegeni

Google Dokümanlar 5 gündür kırık

Google Dokümanlar'da 15 Şubat'tan beri önemli bir hata mevcut, paylaşılan koleksiyonlara gogıl hesabı ile giriş yapılmadığı sürece erişilemiyor ve HTTP 500 sayfası ile karşılaşılıyor. Bazı kullanıcılar bir hata raporu ile durumu bildirmiş, bazı gogıl çalışanları da üzerinde çalıştıklarını ifade etmişler. Amacı paylaşmak ve ortak çalışmak olan bir hizmet hayati bir uzvunu yitirmiş durumda.

Ancak bana ilginç gelen şey özellikle ABD'de aralarında kamu kuruluşları da olan  pek çok kurumsal müşteri tarafından kullanılan bir serviste 5 gündür devam eden böylesine öldürücü bir hata karşısında gogılın hiçbir blog girdisi veya basın duyurusu yayınlamamış olması. Belki de benim takip etmediğim bir yerde yazılmıştır, öyle olsa bile pek çok teknoloji sitesinde haber olurdu diye düşünüyorum ama hala göremedim. Hadi gogıl açıklamıyor teknoloji sitelerinin de mi 5 gündür haberi yok? SkyDrive Sevenler Derneği üyeleri neden davul zurnayla ortaya dökülmedi anlayamadım. Bu işte bir gariplik var gibi geliyor bana.

19 Mart 2012

Posted In: internet, lkd_gezegen

Flattr kullan, destek ol.

Hani Facebook’un meşhur “Like” düğmeleri var ya her yerde, hani hepimiz tıklıyoruz ya beğendiğimiz kedi resimlerini görünce… İşte Flattr işi maddiyata döküyor ve tıkladığınız her kedi resmi için sizin önceden belirlediğiniz bir miktarı kediye gönderiyor. Aylık bir miktar belirliyorsunuz; minimum 2 € ya da 3 $, ve bu miktar ay boyunca beğendiğiniz kedi resmi sayısına bölünerek kedilere dağıtılıyor. Yani artık ufak tefek destekler için, PayPal’a giriş yap, miktarı belirle gibi zahmetlerden kurtuluyorsunuz. Sürekli açık bir oturum da sadece bir “tık” ile desteğinizi göstermiş oluyorsunuz. Özellikle özgür yazılım geliştiricilerinin büyük bir kısmının, yaptıkları işleri kullanıcıların destekleri sayesinde yaptığını düşünürsek bu ufak tefek desteklerin ne çok işe yaradığını tahmin edemezsiniz.

Ayrıca kendi siteniz, günlüğünüz ya da dünyayı yerinden sarsacak projeleriniz için de destek almak üzere siz de Flattr’a üye olup sitenize Flattr düğmelerinden yerleştirebilirsiniz.

Ayda 2 € hiçbirimize zarar vermez dostum.

17 Mart 2012

Posted In: gezegen.linux, gezegen.pardus, life, Türkçe

ROOT Dergisi

Linux Mint dağıtımının Türkiye topluluğu tarafından hazırlanan Root e-dergisi her ay yeni bir sayı hedefiyle yayın hayatını sürdürmekte ve GNU/Linux camiasına değerli bir kaynak sunmaktadır. Tamamı Türkçe olan derginin görselliği, dergi tasarımı, konu çeşitlemeleri ve akıcı anlaşılır yazarlarının kalemiyle her seviyede GNU/Linux kullanıcı ve takipçisinin faydalanabileceği bir kaynaktır. Dergide GNU/Linux dağıtım incelemeleri, açık kaynak dünyası,...»

16 Mart 2012

Posted In: linux mint root dergisi, root, root dergisi, Yayınlar

Özgür Yazılım Hareketinin Toplumsal Yönleri

Remziye Elifcan Çakmak Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü bitirme tezi olarak hazırladığı “Özgür Yazılım Hareketinin Toplumsal Yönleri” adlı çalışmasını herkesin faydalanabilmesi için web sitesi üzerinden paylaştı. Creative Commons Attribution 3.0 lisansı ile paylaştığı toplam 80 sayfadan oluşan araştırma çalışmasında Özgür yazılımı teknolojik, ekonomik ve kültürel yaklaşımlar ile ele almış ve çeşitli mesleklerden bir çok kullanıcı ile yapılan...»

11 Mart 2012

Posted In: Özgür Yazılım Hareketinin Toplumsal Yönleri, Remziye Elifcan Çakmak, tez, Yayınlar

Lightweight Portable Security (LPS)

LPS dağıtımı Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı (USA Department of Defence) tarafından kullanıma sunulmuş GNU/Linux dağıtımıdır. Çalışan CD ve USB yapısında olan bu dağıtımın en temel amacı kullanıcıya gizlilik ve güvenlik sağlamasıdır. Çalışan yapısı ile CD veya USB’den açılıp sistemde RAM üzerinde çalışmasıyla sadece RAM üzerinde geçici izler bırakarak (diğer tüm çalışan GNU/Linux dağıtımlarında olduğu...»

6 Mart 2012

Posted In: Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı, güvenlik, Lightweight Portable Security, Linux Dağıtımları, lsp, USA Department of Defence, USB Linux

MBR Kurtarma

Geçenlerde linux'ta kullanılmaması gereken komutların listesini yayınlamıştı bir arkadaşımız linux gezegeninde. Denemek istediğim süreçlerden birisi MBR'ı bozup kurtarmaktı bu yazıda MBR nasıl kurtarılır konulu denememizi anlatacağız.

Öncelikle MBR'ın yedeğini alıyoruz.
dd if=/dev/sda of=/home/ceyhun/Masaüstü/mbr.yedek bs=512 count=1
Ardından MBR'ı bozmak için içine sıfırları basıyoruz
dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count=1
Bilgisayarı yeniden başlattık şekilde gördüğünüz üzere işletim sistemi yok diye bir hata verdi, testi VM üzerinde yaptığımı fark etmişsinizdir :D
Herhangi bir live CD lazım bize elimde Ubuntu vardı. CD'yi takıp cd üzerinden ubuntuyu denemeyi seçtik
Terminalden bir kaç işlem yapmamız gerekti buraya yazmıyorum ama root passwd değiştirdim sonra MBR yedeğini diskte tuttuğum ve disk adı sorunlu olduğu için dosyayı /root klasörüne kopyaladım. Ardından yine dd komutunu kullanarak yedeğimi ilk kısıma yazdırdım
dd if=/root/mbr.yedek of=/dev/sda bs=512 count=1
Ardından sistemi yeniden başlattık cd'yi çıkardık ve Mint bize merhaba dedi.

2 Mart 2012

Posted In: linux, mbr

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com