Nasıl Sıralama Analizi Yapılmaz

Veri Yapıları ve Algoritmalar (COMP231) dersinin bu haftaki projesinde sıralama algoritmalarının implementasyonu ve analizi yapılması istendi. Proje Quick sort ile beraber ders kitabı olarak kullandığımız Cormen’in Introduction to Algorithms kitabındaki Merge sort algoritmasının yazımını bize bırakmış ve Insertion sort ile beraber birtakım yardımcı fonksiyonları hazır olarak vermişti.

Güzel bir pazar günü başlangıcında quick sort’u yazıp diğer kısımlarını akşama bırakmış idim. Sanırım eğlence akşam vaktini bu işe ayırmamla başladı. Gece 10.30 – 3.30 arası Cormen’in Merge sort algoritmasını yazmakla,  toplamda 4 tane algoritmanın analizini yapıp anlamlı veri elde eden programcığı yazmakla ve gnuplot öğrenmekle geçti. Sonunda gnuplot ile sonucu elde ettim ancak twitter’da bahsettiğim üzere bir problem vardı. Gecenin o vaktinde artık ekrana bakacak halim kalmadığı ve proje teslimine 5 saat kaldığı için projenin o hali ile gönderip sabah labda bakmaya karar verdim.

Sabah problemi reb’e söylemem ile beraber durumun hocaların bulunduğu e-posta listesine atılması bir oldu :) Şimdi bulduğum sonucu ve olması gereken sonucu yan yana koyalım.

İlk analizde görüyoruz ki harika bir gariplikte O(n^2) çalışması gereken insertion sort O(n) çalışmakta. Normalde O(n . lgn) çalışması gereken merge sort neredeyse O(n^2) çalışıyor gibi görünüyor.

Tabi ki hata bu veriyi üreten kodda meydana geliyor. Sıralama algoritmalarının çalışmasında herhangi bir sıkıntı mevcut değil. Sakin kafa ile düşününce anlıyoruz ki durum tamamiyle mutation, yani bir dizinin (array) ortak kullanımından kaynaklanıyor. Alınan kahve oranı ve gecenin ilerleyen saatleri ile yazılan kod kalitesi arasında bir ilişki olabileceğini düşünürsek ilk veriyi üreten kodun kirli bir biçimde yazıldığına şaşırmamak gerek. Kod tek bir liste alıp o liste üzerinde tek tek sıralama algoritmalarını çalıştırıyor. Yani ilk sıralamadan sonra elimizde sıralı bir liste oluyor ve devamındaki 3 algoritma sıralı liste üzerinde sonuç veriyor. Durum böyle olunca, insertion sort çalışması gereken bir biçimde sıralı liste üzerinde O(n) zamanda çalışıyor. Merge sort sıralanmamış liste üzreinde ilk olarak çalıştırıldığı için onun dışındaki diğer algoritmalar da aynı şekilde sıralı listeler üzerinde sonuç veriyor.

Sabah veri üreten programığı düzgün bir biçimde yazdıktan sonra doğru olan yukarıdaki sonuçları elde ettim. Sağda görüldüğü üzere insertion sort O(n^2) zamanda çalışıyor ve diğer algoritmalar yok denecek kadar az bir sürede işlemi tamamlıyor. Soldaki grafikte ise kalan algoritmaların analizi mevcut. Görüldüğü gibi 25.000.000 elemanlı listeye kadar analizi mevcut ki bu kadar büyük bir rakamda insertion sort’u beklemek çok uzun süreceği için çıkarmak zorunda kaldım.

Yanlış veriyi üreten programcığı buradan görebilirsiniz. Farkedeceğiniz üzere getAnalysis metodu tek bir liste üzerinde işlem yapmakta. Düzgün ve temiz haline ise buradan ulaşılabilir. getAnalysis artık bir metod ve liste alarak, önce listeyi kopyalıyor, ardından da zamanı döndürüyor. Bu işlemi 4 algoritma için tekrarlayıp zamanlarını aldıktan sonra dosyaya yazdırıyorum.

Ne öğrendim? 

Temel olarak yorgunken bir problemin içinden çıkılamadığında dinlenilmesi gerektiğini öğrendim. İşin teknik kısmında ise mutation konusunda dikkatli olunması gerektiğini, sıralama algoritmalarının nasıl davrandığını düzgün bir biçimde aklımda yazdım. Tabi sonucunda bölüm içerisinde eğlence konusu olmam ve “Eren The Sorter” olarak adlandırılmamın kaçışı olmadı :)

Not: Grafikleri geç bir saatte oluşturduğum için yazım yanlışı yaptım. Grafiklerin sadece başlığının düzeltilmiş hali ile uğraşacak ve görselleri tekrar yükleyecek gücü bulamadığım için grafikleri okurken comprasion kelimesini comparison şeklinde okumanızı rica ediyorum efem.

25 Ekim 2011

Posted In: gnuplot, insertion sort, java, Linux Gezegeni, merge sort, mutation, Oi-gezegeni, Pardus-gezegeni, quick sort

Paylaşımlı kitaplıklar – kullanımı ve yönetimi

Paylaşımlı kitaplıklar (shared libraries) linux dünyasının olmazsa olmazlarından bir kavram. Linux altında iş yapmış herkesin bir kere eli bulaştığını düşünüyorum. Web’de bununla ilgili kaynak çok. 1-2 gün önce IRC’de #pardus-gelistirici de bunu uzun uzadıya tartıştık hatta.Karmakarışık bir yapı vardı önümde (ldconfig, ld-linux.so, rpath, LD_PRELOAD, soname, linker, loader, etc..). Baktım olmuyor dün akşam araştırmaya koyuldum ve bulduğum her belgeyi okuyup bir resim ortaya çıkartmaya çalıştım. Burada yazılanlar bunların ve IRC’de not aldıklarımın birer yansıması. Merak etmeyin kimseyi ayrıntıya boğumayacağım, sadece gerekli olabilecek bilgileri sizlere sunacağım. Benim bir çok şeyi daha iyi anlamamı sağladı, umarım sizin de işinize yarar. Uzun bir yazı, haliyle teknik konular da içeriyor, öncesinden bir çay/kahve yapıp o şekilde okumanızı tavsiye ederim :) Başlayalım:

Paylaşımlı kitaplıklar nedir?

Paylaşımlı kitaplıklar adı üstünde bir çok uygulama tarafından kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Uygulama başlatıldığında bu paylaşımlı kitaplıklar yüklenip kullanılmaya başlanır. Bunun şüphesiz en güzel yanı, bir çok uygulamanın aynı kitaplığı paylaşabilmesi, bizlere esneklik sağlaması, az yer kaplaması, vs… Yani siz bir tane kitaplık yazıyorsunuz ve diğer tüm uygulamalar bundan faydalanabiliyor. Dezavantajı ise kararsızlığın çabuk bozulabilmesi. Bir uygulama libfoo.2.0.0 kitaplığın ihtiyaç duyuyorsa ve siz sisteminizde bunu kullanmaya karar verdiyseniz, o zaman eski sürümüne bağlı diğer tüm uygulamaları kırmış olursunuz. Çünkü diğer bazı uygulamalar libfoo.1.0.0 sürümüne ihtiyaç duyuyacak ve sistemde artık bunu bulamayacak.

Linux dağıtımları bunlara dikkat ederek sistemlerini güncel ve kararlı tutmaya çalışır. Örneğin “Python 2.7”, “Xorg-Server 1.9.5”, vs.. Sistem’de “Xorg-Server 1.10” sürümünü kullanmaya karar veriseniz buna bağlı tüm uygulamaları da tekrar gözden geçirerek güncellemeniz gerekecek. O yüzden dağıtımlar bu tarz işleri her yeni sürüm çıkışının başlarında yaparlar.

Burada gördüğünüz gibi sürüm numarası büyuk bir önem taşıyor. Linux altındaki bu sistem de tümüyle bu sürüm kavramını üzerine oturtulmuştur. Kitaplık isimleleri genel olarak “lib” öneki ile başlar. Örneğin libpng, libzlib, vs… Alt seviye C kitaplıklarında ise “lib” ön-eki bulunmaz. Bunlar genelikle /lib dizininde yer alır. Diğer genel kitaplıklar ise /usr/lib altına konulur (şimdilik böyle düşünelim, biraz sonra ldconfig ile daha ayrıntılı anlayacağım). Bu dizine şöyle bir göz attığımızda kitaplıkların birbirine benzeyen dosyalar olduğunu ve her birinin birbirine bağlı olduğunu görürsünüz. Aşağıda bunun bir örneğini görebilirsiniz (yazımda bu örneğe sık sık atıfta bulunacağım):

..
libagg.so -> libagg.so.2.0.4
libagg.so.2 -> libagg.so.2.0.4
libagg.so.2.0.4
libchoqok.so -> libchoqok.so.1
libchoqok.so.1 -> libchoqok.so.1.0.1
libchoqok.so.1.0.1
..

Peki bu numaralar nedir? Niye birbirine bağlı bu kadar dosya var? İlk bakışta kafa karışıklığına yol açsa da her birinin anlamı var.

Kitaplıkların adlandırılması

Yukarıda gördüğünüz kitaplıklar üç farklı türe ayırabiliriz. Bunlar şu şekilde:

 • İlki “Real name” adını verdiklerimiz. Bunlar.so son-eki, sürüm numarası ve son olarak bir minör numarası(seviye inebilir) sahiptirler. Bizim örneğimizde bu “libagg.so.2.0.4” ve “libchoqok.so.1.0.1”. Bunlar uygulama’nın çalıştırabilinir kodlarını taşır. Yani sisteminizde asıl işi yapanlar bunlardır. Bunları sistemden sildiğiniz veya değiştirdiğiniz an buna bağlı tüm uygulamalar kırılır ve çalışmamaya başlar.

 • İkincisi “Soname” adını verdiklerimiz var. Bunlar .so son-eki, sürüm numarası(bu sürüm numarasına soversion da denilinir) sahiptirler. Örnek olarak “libagg.so.2” ve “libchoqok.so.1” . Soname’ler sistemdeki en kararlı sürüme bağlandığı için büyük bir önem taşır. Sistemdeki kararlılığı soversion tematiği ile sağlamaya çalışır. Soname diyebilmenin bir başka şartı ise “Real name”‘lere sembolik bir bağ oluşturmaları. Yani yukarıda örneklerimize göre:

libagg.so.2 -> libagg.so.2.0.4
libchoqok.so.1 -> libchoqok.so.1.0.1

Soname’ler önemlidir çünkü sistemimiz her daim bunları görür. Yani bir uygulama çalıştığında yukarıdaki örnek için konuşursak, “libagg.so.2” kitaplığını yüklemeye çalışacaktır. Bu da bizim gerçek kitaplığımıza bağlı olacağından sorun oluşmayacaktır zaten. Bir uygulamanın hangi soname’lere ihtiyaç duyduğunu “ldd” komutu ile kolayca bakabiliriz. Mesela “choqok” uygulaması için bize şöyle bir çıktı verecektir:

# ldd /usr/bin/choqok | grep libchoqok
libchoqok.so.1 => /usr/lib/libchoqok.so.1 (0x00007f6252cff000)

Gördüğünüz gibi “choqok” uygulaması “libchoqok.so.1” soname’ine ihtiyaç duyuyor. Normal bir Linux dağıtımda binlerce kitaplık olabileceği için bu bağlama işlerini kolayca yapabilmemiz lazım. Tek tek elle yapmak yerine, ldconfig adındaki bir araç bunu bizim yerimize hallediyor. ldconfig kısaca sistem’deki “real-name” kitaplıklarını tarar ve gerekli “soname” bağlarını oluşturur. ldconfig sadece bununla yükümlü değil elbet. Kapsamlı ve önemli bir araç olduğu için birazdan buna tekrar değineceğim.

 • Son olarak “Linker-name” olanlar var. Bunkar sadece .so son-ekini alırlar. Bizim örneğimizde bunlar “libagg.so” ve “libchoqok.so”. Bunlar linker tarafından “link-time” zamanında kullanılınır. Yani bir uygulamaya derleyip, inşa etmeye çalıştığınız anlarda. Genel olarak soname’a bağ içerelirler. Ama bazıları doğrudan realname kitaplığına bir bağ içerir. Bizim örneğimizde:
libagg.so -> libagg.so.2.0.4
libchoqok.so -> libchoqok.so.1

Gördüğünüz gibi libagg.so realname dosyasına bir bağ oluşturuken, libchoqok.so soname kitaplığına bir bağ oluşturmuş. Bu bağları linker(ld uygulaması) kullandığı için genel olarak elle kendimiz yapmamız lazım. Burada şunu unutmayın, bu bağlantıları ldconfig yapmıyor,** inşa sistemi tarafından (örneğin Autotools)** ve ya kendiniz tarafından yapılıyor. Bir uygulamanın hangi kitaplığa bağlı olduğuna kısaca siz karar veriyorsunuz. Örneğin libagg.so.2.0.4 kitaplığını yeni bir sürümü çıktı, geliştirici doğrudan en soversion’u yükselti ve bunu libagg.so.2.0.5 yaptı. Şimdi siz geldiniz bunu sisteminize kurdunuz. Bir uygulamayı derlemeye başladınız, libagg.so’ya ihtiyaç duyuyor. Peki şimdi sorayım size, hangi sürüme linklenmesini istiyorsunuz? Evet tamamen size bağlı, eğer yeni özellikleri istiyorsanız, yeni sürüme bağ oluşturursunuz:

libagg.so -> libagg.so.2.0.5

Ama gördüğünüz gibi burada aslında minör bir sürüm değişikliği var. Bu yüzden çoğu zaman “linker-name”‘ler real-name yerine soname’e bağ oluştururlar. Çünkü bu tarz küçük değişiklikler yüzünden inşa sırasında sorun çıkmaması gerekiyor. Verimli bir durum anlayacağınız, her seferinde bu bağları güncellemeniz gerekmeyecek.

ld-linux.so ile kitaplıkların yüklenmesi ve çalıştırılması

GNU/Linux sistemlerinde ld.so ve ld-linux.so adında iki tane “loader” vardır. Bunlar paylaşımlı kitaplıkların yönetimini sağlar. ld.so kitaplığı a.out çalıştırabilir dosyaların kitaplıklarını yönetirken, ld-linux.so ELF türündeki çalıştırabilir kitaplıkları yönetir. Günümüzde genel olarak tüm çalıştırabilinir dosyalar ELF türündedir. Bazen ld-linux.so ismi ld-linux-x86-64.so olarak da anılıyor. Isimler değişebilir ama genel olarak bu şekilde olurlar.

Elinizdeki çalıştırabilir dosyaya (binary) başla dediğinizde, ilk önce ld-linux.so devreye girer, tüm kitaplıkları tarar ve bulduklarını taramaya başlar. ldd komutu bildiğiniz gibi bir dosyanın ihtiyaç duyduğu paylaşımları kitaplıkları listeler. Aslında tek yaptığ şey ld-linux.so’ya haber vermek.** Listemeyi “loader”ın kendisi yapar.** Aşağıda tipik bir ldd çıktısını görebilirsiniz (libao.so.2.1.3 kitaplığı için):

# ldd /usr/lib/libao.so.2.1.3
linux-vdso.so.1 => (0x00007fffe93b2000)
libpthread.so.0 => /lib/libpthread.so.0 (0x00007fcc248e1000)
libdl.so.2 => /lib/libdl.so.2 (0x00007fcc246dd000)
libc.so.6 => /lib/libc.so.6 (0x00007fcc2436c000)
/lib/ld-linux-x86-64.so.2 (0x00007fcc24d30000)

Burada gördüğünüz gibi “/lib/ld-linux-x86-64.so.2” kitaplığı gözüküyor. Bu yukarıda anlattığım loaderin kendisidir. Buna ihtiyaç duyuyor. Ardından diğer ihtiyaç duyduğu kitaplıkları listelemeye başlar. Peki nasıl ve hangi sıralamaya göre listeliyor ? Yani sistemde o kadar kitaplık varken hangisini seçiyor ? Bunu da belirli ve önemli bir sıralaması var (ELF dosyaları için). Sıralama şu şekilde:

 1. Çalıştırabilir dosyanın başlık kısmındaki DT_RPATH değişkenine göre (DT_RUNPATH aktif edilmediyse)
 2. LD_LIBRARY_PATH çevre değişkenine göre. Bunu loader ile değiştirebilirsiniz (örneğin: /lib/ld-linux.so.2 –library-path $KİTAPLIK_DIZINI)
 3. Çalıştırabilir dosyanın başlık kısmındaki DT_RUNPATH`değişkenine göre.
 4. /etc/ld.so.cache önbellek dosyasına göre. Bu dosyayı ldconfig adındaki uygulama oluşturuyor.
 5. /usr/lib ve /lib dizinlerine göre

Yukarıdaki maddelerin her biri dizinleri gösteren değişkenler ya da doğrudan dizinlerdir. Tüm bunların dışında bir de LD_PRELOAD değişkeni var. Bunu kullanırsanız yukarıdaki tüm maddeleri ezmiş olabilirsiniz, ama burada büyük bir dezavantaj ise LD_PRELOAD değişkenin sadece birer dosya ismi aldığıdır(absolute path). Yani dizin veremiyorsunuz. Bu yüzden çoğu zaman LD_LIBRARY_PATH kullanmak isteyeceksiniz.

RPATH değişkeninin dejavantajları ve zararları

Şimdi ldconfig’e gelmeden önce rpath mevzusuna bir el atalım. RPATH` istenmeyen eski bir teknolojidir. Linker’e (yani ld) “-Wl,-rpath, $(KİTAPLIK_DIZINI)” parametlerini ekleyerek açabilirsiniz. Rpath, yukarıdaki liste’de da görüldüğü gibi listenin en tepesinde ve doğrudan çalıştırabilir dosyanın içinde “hardcoded” olarak yer alıyor. Yani siz ne yaparsanız yapın, uygulama hep RPATH’deki dizine bakmaya çalışacak. Bunu değiştirmenin imkanı da yok (chrpath gibi uygulamalar dışında). Bu da bizim paylaşımlı kitaplıklarla anlattığımız her şeyin hiç bir işe yaramayacağını gösteriyor.

Pardus’ta RPATH mevzusunu ciddiye alıyoruz. Depo’da şöyle bir göz atarsanız bununla ilgili onlarca yama bulabilirsiniz. Bu yamalar genelikle -rpath değişkenini kaldırır ve gerekli değişiklik yapılır. RPATH’ı düzeltmenin bir başka yolu ise –enable-new-dtags paramtresini linkere eklemek. Yani şu şekilde: “-Wl,-rpath, $(KİTAPLIK_DIZINI), -enable-new-dtags”. Bunu yaptığınız vakit, DT_RPATH dışında DT_RUNPATH değişkenini de aktif hale getiriyoruz. Loader yüklendiğinde DT_RUNPATH ‘i görür görmez DT_RPATH değişkenini pasif hale getirir. Bu da bizim işimizi kolaylaştırıyor. Yukarıdaki sıralamaya bakarsanız, DT_RUNPATH değişkeni üçüncü sırada olduğunu görürsünüz. Yani artık LD_LIBRAY_PATH değişkenini gönül rahatlıyla kullanabiliriz.

ldconfig ile paylaşımlı kitaplıkların yönetimi

Tüm bunların dışında bir de ldconfig var. Şu ana kadar yazdıklarımda sıkça karşımıza çıktı. ldconfig komut satırında verilmiş parametreleri, /etc/ld.so.conf dosyası içeriğini ve güvendiği dizinleri tarayarak gerekli sembolik bağları ve /etc/ld.so.cache belleğini oluşturur.  Sırayla bunlarına üzerinden gidelim

 • Parametre olarak. ldconfig’e doğrudan bakması gereken dizinleri parametre olarak verebilirsiniz. Örneğin:
ldconfig -n /home/pars/lib 

Bu komut sadece /home/pars/lib dizinine bakar. Yani güvenli dizinleri ve /etc/ld.so.conf hiçe sayar. Anı kurtarmak veya bir şey denemek için kullanabilirsiniz. Sistemi yeniden başlatırsanız eski haline geri döner

 • /etc/ld.so.conf dosyası. Bu dosyanın içeriği her dizin bir satır ile ifade eder. Örneğin:
/usr/x11/lib
/opt/lib
..

Bunun dışında içeriği şu şekilde de olabilir: “include /etc/ld.so.conf.d/*.conf”. Pardus’da mesela bu şekilde kullanıyoruz. Tüm dizinlerimiz /etc/ld.so.conf.d/ dizini içindeki dosyalar içinde saklı. Bu dizinin içeriği şu şekilde:

10-local.conf
20-java_jre.conf
20-xulrunner.conf
21-java_jdk.conf
..

Bunları açıp inceleyebilirsiniz.

 • Güvenli dizinler. Yukarıdaki dosyalara incelediyseniz /lib ve /usr/lib dizinleri nerede diye kendinize sorabilirsiniz. Bu dizinler ldconfig olarak öntamlı kabul edilen güvenli dizinlerdir. O yüzden bunları eklemenize gerek yok.

ldconfig buradaki dizinlerden soname -> realname sembolik bağlarını oluşturur. Bu kitaplıkları bir önceki yazımda anlattım. Bunun dışında /etc/ld.so.cache adında bir önbellek. Bir çok uygulama açılıp/kapanacağı için hızlı bir mekanizma sunuyor. Yazımın başında da bahsettiğim gibi loader’imi (ld-linux.so) bu dosya’ya da bakıyor.

Bu önbellek dosyası her yeni kitaplık ile güncellemesi gerekiyor. Yani ldconfig’i tekrar çalıştırmanız gerekiyor. Pardus kullanıyorsanız bunları sizin için otomatik olarak yapıyoruz. Pardus’ta ldconfig “baselayout” paketinde yer alan bir çomar betiği ile her kurulan paketle birlikte çalıştırılır. Sizin hiç bir şey yapmanız gerek kalmıyor anlayacağınız :)

Paylaşımlı kitaplıklar ile ilgili çok kapsamlı bilgiler mevcut. Burada anlatıklarım ve yazdıklarım işin temelini oluşturuyor. Örneğin C ile yazdığınız bir uygulama’da bunları nasıl kullanacaksınız ? Bunu gibi sorular biraz da ileri seviye konuları olduğu için şimdilik burada bırakıyorum. Belgeyi yazarken yararlandığım döükmanlar aşağıda listelenmiştir (ingilizce).

Umarım yazdıklarım kitaplıklarla ilgili bilinmezlikleri gidermiştir. Sorularınız, eleştirileriniz veya düzeltilecek yerler varsa yorum kısmında belirtirseniz sevinirim :)

Kaynaklar:

 1. http://tldp.org/HOWTO/Program-Library-HOWTO/shared-libraries.html
 2. http://www.ibm.com/developerworks/library/l-shobj/
 3. http://www.yolinux.com/TUTORIALS/LibraryArchives-StaticAndDynamic.html
 4. http://cs.nyu.edu/~xiaojian/bookmark/linux/ld_so%20%20Dynamic-Link%20Library%20support.ht
 5. http://blog.lxgcc.net/?p=15

22 Ekim 2011

Yeni bir başlangıç

Pardus projesinde çalışmaya 2006 yılında başladım, Bahadır Kandemir ile birlikte aynı gün işe girdik. Çalışmaya başladığımızda bir çoğunuzun yakından tanıyacağı isimler Barış Metin, Onur Küçük, İsmail Dönmez, A.Murat Eren, A.Erkan TekmanGürer Özen, Görkem Çetin, S.Çağlar Onur, Eray ÖzkuralUmut Pulat, Serdar Köylü, Mehmet D. Akın ve Koray Löker ekipte yer alıyordu. Şu anda iş yerinde sadece Koray Löker ve A.Erkan Tekman var bu ekipten tanıdığım.

Biz işe girdikten sonra bu ekipteki insanlar yavaş yavaş ayrıldı, yerlerine yenileri gelmeye başladı. Faik UygurEkin Meroğlu, Pınar Yanardağ, Ali Erdinç Köroğlu, Gökçen Eraslan, Ozan Çağlayan, Eren TürkayFatih Aşıcı, Mete Alpaslan, Işıl Poyraz, Semen Cirit, Serbülent Ünsal, Ali Ulvi TunçTaner Taş, Gökhan Özkan… Sonra onlardan da bir çoğu gitti, geriye sadece Ekin Meroğlu, Ozan Çağlayan, Eren Türkay, Ali Ulvi TunçSemen Cirit ve askerden döndüğünde aramıza geri dönmeye karar verirse Fatih Aşıcı kaldı.

Ben askere gittim geldim, 2010 başında yeni ofiste işe başladım. İşe başladığımda aramıza yeni insanlar katılmıştı; Renan Çakırerk, H.İbrahim Güngör, Akın Ömeroğlu, Serdar Dalgıç, Mehmet Emre Atasever… İşe başladıktan sonra yeni gelenler de oldu; Yasemin Yiğit Kuru, Hakan Şimşek, Uğur Eke. Sonrasında ekip büyümeye devam etti; Metin AkdereFatih ArslanBeyza ErmişÇağlar KilimciGökhan ÖzbulakMehmet ÖzdemirMeltem ParmaksızErdem Bayer ve Mete Bilgin aramıza katıldılar. Ve en son katılımla Nihan KatipoğluBertan GündoğduKaan Özdinçer ve Pamir Talazan ekipteki yerlerini aldılar.

Ne çok insan geçmiş değil mi Pardus ofisinden? (Sayamadıklarım kusura bakmasın, öptüm kıps)

Neyse, konuya biraz geçmişten başlamış olsam da aslında son durumdan bahsetmek istiyordum. Geçmişi hatırladık fena olmadı ;)

En son sevgili dostum Gökçen Eraslan, akademik dünyanın altını üstüne getirecek genç bilim adamı olmak üzere aramızdan ayrıldı. Ondan önce 10 yıldan fazla zamandır tanıdığım ağabeyim (iki~üç yaş var aramızda ama adam ağabey gibi:)) Onur Küçük, özgür yazılıma başka alanlarda da katkı verebilmek üzere 2004’ten beri çalıştığı Pardus’tan ayrıldı. Daha öncesinde de yine çok sevgili dostum Bahadır Kandemir ve Mete Alpaslan Living in America şarkısını seslendirmek üzere eski ekipten Barış Metin, Gürer Özen ve S.Çağlar Onur‘un da çalıştığı Verivue‘da işe başladılar. Erdem Bayer askere gitti. Meltem Parmaksız Tübitak içerisinde başka bir projede çalışmaya başladı.

Artık ofiste karşı masamda Bahadır yerine Bertan oturuyor. Çözemediğim soruları sorup kafasını ütülemeye gittiğim Onur‘un yerinde Nihan, Gökçen‘in yerinde henüz kimse oturmuyor. Meltem için de durum aynı. Çağlar, Mete‘nin yerine geçmekle kalmayıp bilgisayarını bile sahiplenmiş :)

Hiçbir şey eskisi gibi değil, olmayacak da, olmaması gerekiyor zaten. Bunların hepsi yeni yeni başlangıçlar yapmak, tazelenmek, toparlanmak, ayağa kalkıp geleceğe tekrardan bakabilmek için ortaya çıkan fırsatlar aslında. İşte bu yüzden elimizdeki fırsatları değerlendirmek zorundayız, ne kadar zorlanırsak zorlanalım sonuna kadar mücadele etmeliyiz.

Ben özgür yazılıma inanan biriyim, özgür yazılım ile birlikte insanların daha çok şey keşfedebileceklerine, ulaşamadıkları yerlere ulaşabileceklerine inanıyorum. Ne güzeldir ki yukarıda adı geçen insanların hepsi de öyle ya da böyle özgür yazılıma katkı vermiş, verdikleri katkı sayesinde insanlara yol göstermeyi başarabilmiş insanlar. Hepsi harika insanlar, umarım çok mutlu ve çok başarılı olurlar.

Sözün özü, bu ekip Pardus’u geliştirmeye, özgür yazılıma katkı vermeye, daha çok insana özgür yazılımı sevdirmeye devam edecek. Bu ekip bunu daha önce yaptı yine yapacaktır!

ps. Başlık biraz yanlış anlaşılmış olabilir, ben henüz bir yere gitmiyorum fakat yeni bir başlangıç için bir yere gitmeye gerek yok onu biliyorum ;)

18 Ekim 2011

Posted In: gezegen.linux, gezegen.pardus, life, pardus, Türkçe

2011 Cebit Eurasia Pardus Macerası


Previously on Cebit 
Geçen sene tadı damağımda kalan stand maceramdan sonra bu yıl bütün fuar boyunca katılmayı planlayıp belirtsemde bölümüm bana bir son dakika golü atarak fuarın ilk gününe staj mülakatı koydu. Onun dışında 3 gün boyunca standda bulundum.
Benim anlatmak istediğim bir çok şeyi Camia Koordinatörümüz Nihan ve Gönüllü Koordinatörümüz. Onur  bloglarında gayet güzel anlatmışlar. Ben de tekrardan bu güzel etkinliği beraber geçirdiğim herkese teşekkür edeyim.
GSM firmaları sponsorluktan çekildiğinden beri gitgide sönükleşen fuarın en güzel standının Pardus'unki olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.  Bu yıl geçen seneye ek olarak standımızda akıllı tahta, Sigma RD ekibinin geliştirdiği Pardus üzerinden Kinect aracılığı ile hareketleri algılayan bir doğal arayüz, Pardus üzerinde çalışan bir telsiz sistemi ve oyun alanımız vardı. Bu duruma birde girişin ücretsiz hale gelmesi eklenince fuar boyunca standımız oldukça kalabalık ve ana-baba günü seviyeleri arasında bir yoğunluk yaşadı. Ancak bizde özellikle hafta sonu 20 kişinin üzerinde bir kadroyla orada olunca ziyaretçilere yetebildik. Hatta stand oldukça kalabalıkken bile yardım edecek insan bulamadığım oldu.
Aslında fuarın geneli hakkında arkadaşlarımdan pek farklı şeyler söyleyemeyeceğim için biraz değerlendirme yapayım ve ilginç olaylardan bahsedeyim.
Geçen sene CD'lerin erken bitmesinden sonra Nihan'ın ortaya koyduğu yeni DVD dağıtma politikası gayet başarılıydı ve bu sene DVD'lerimiz fuar sonuna yetebildi.
Standda sürekli yetkili birinin olması da çok güzel bir gelişmeydi. Böylece Pardus ile kurumsal boyutta ilgilenen hemen hemen hiç kimseyi geri çevirmedik.
Onun dışında daha çok basılı materyalimiz olsa sanki daha iyi olurdu özellikle geçen seneki kurulum belgesini içeren posterler çok iyiydi.
Kendi adıma konuşacak olursa geçen 1 senede Linux topluluğu içinde kazandığım tecrübe sayesinde insanların sorularını fazla zorlanmadım.
Sistem yönetimi ile ilgilenmediğim için sunucu sorularında biraz zorlandım. Orada genelde Caner imdadıma yetişti. Onun dışında ekran kartı 2011'de çalışmayan ve açtığı hata kaydına cevap alamadığını söyleyen beyfendiye yardımcı olamadığıma çok üzüldüm.
Tv kartım çalışır mı, Excel'deki x fonksyonu LibreOffice'de var mı gibi spesifik sorular karşısında yapacak pek fazla bir şeyim yoktu.


Fuar kapanırken muzaffer futbol takımı edasında çektirdiğimiz fotoğrafı da ekleyeyim.Soldan sağa ayaktakiler: Ebubekir Akgül, Tuncer Çolak, Merve Karabulut, Nihan Katipoğlu, Filiz Günel, Nesrin Kalender, Sinem Oğuz, Uğurcan Ergun, Kaan Özdinçer, İsmail M. Gökbulut, Uğur Eke, Zeynep Dikici

Soldan sağa oturanlar: Ülgen Sarıkavak, Murat Savaş, Caner Başaran, M. Sami Gürpınar, Murat Açıkgöz, Pamir Talazan, Onur Güzel, Ekin Meroğlu

Fotoğrafta olmayan isimleri de aklımda kaldığı kadarıyla buradan ben yazayım Gökmen Göksel, Fatih Arslan, Serdar Dalgıç,Mete Bilgin,Akın Ömeroğlu, Eren Türkay, Koray Löker, Zeki Bildirici, Samedhan Karameşe,Umut Albayrak,Fırat Zencirci, Hüseyin Özkan

Hepinize tekrardan teşekkür ederim. İyi ki varsınız.

PS: Fuar boyunca yaşanan ilginç geyikleri ve epic failleri da ayrı bir yazıda toplamak istiyorum.

12 Ekim 2011

Posted In: Etkinlikler, Gezegen, gnu/linux, Özgür yazılım, pardus

Üç Belgesel Önerisi

Özgür Yazılım, Açık Kaynak, Gnu/Linux... hakkında üç tane belgeseli, yazın art arda izlemek hakikaten güzel olmuştu. Vakit bulup, izlemek isteyenler olursa diye belgeselleri ekliyorum.

Bu arada The Code Linux'un 30 dakikasının sonlarına doğru ise epey bir gülümsedim. Ben mi yanılıyorum, yoksa Richard Stallman Ankara Havası'nda mı dans ediyordu? Bundan pek emin olamadım. :)

The Codebreakers: Şuradan izleyebilirsiniz

The Code Linux:  Şuradan izleyebilirsiniz.

Revolution OS: (daha fazla bilgi için)

12 Ekim 2011

Posted In: GLFS

Google page rank sorgulama

Bugün bir iş için pagerank betiğine işim düşünce farkettim ki Google, “seo’cularin” gözbebeği olan Pagerank değerinin sorgulama sayfasında değişikliğe giderek kullandığı adres formatını değiştirmiş. Hatta son birkaç gündür forumlar ve twitter üzerinde bu konu ile ilgili çok yoğun bir mesaj trafiği varmış.

Elimdeki perl ve python betiklerinin çalışmadığını görünce ve güncellemelerden de hayır gelmeyince betiği kendim güncelleyerek github hesabıma eklemeye karar verdim. Yeni URL ve shell kullanımı ile ilgili bir iki satır ekledikten sonra commit ettim. Betiğin son haline http://github.com/dirigeant/google-pagerank adresinden ulaşılabilir. Betiği kabukta, istediğiniz adresi argüman olarak vererek ya da uygulamanızdan, kütüphane olarak çağırarak kullanabilirsiniz.

Son olarak belirtmek isterim ki, bu betik örnek bir çalışma olarak dağıtılmakta olup, kullanımından doğabilecek her türlü sorundan kullanıcının kendisi mesuldür. :)

9 Ekim 2011

Posted In: betikler, Gezegen, github, Google page rank, python, scraping, script

HTML5 Speech Input


Gecenin bir yarisida olmus olsa bu postu bloga yazmak istedim. Internette ufak tefek arastirmalar yaparken gozume carpan bir ozellikten bahsetmek istiyorum. Su anlik sadece Google Chrome destekliyor bu ozelligi (Eh zaten bu ozelligide Google Speech Api ye borcluyuz:) ama umarim ileride butun browserlar destekleyecek. HTML5 uzerinde hicbir zahmete girmeden ustelikte Turkce olarak speech recognition(konusma tanima) islemi yapabiliyoruz. Bu ozelligin Turkce olmasi inanilmaz derecede hosuma gitti dogrusu:) Neyse cok fazla laf kalabaligi yapmayayimda kodu vereyim:)<input type="text" size="60" name="input" x-webkit-speech />
Eklemeniz gereken sadece bir satirlik kod:) Denemek istersenizde bu link emrinize amade:) Linkler duzenlendi arkadaslar:)

2 Ekim 2011

Posted In: Gezegen

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com