Linux, Windows’u döver mi ?

Sayın Ali Erkan İMREK hazırladığı Linux İlk Sorulan Sorular belgesinde rastladığım belge gerçekten çok hoşuma gitti hatta hislerime tercüman olduğunu bile söyleyebilirim.Lafı çok uzatmadan sizi yazıyla baş başa bırakayım

Evet belgenin sonuna geldik, bu kadar sıkıcı konudan sonra bende biraz eğlenmek istiyorum.
Aslına bakarsanız Linux ile Windows sanılanın aksine çok iyi anlaşırlar, mesela bir ağda birbirleri ile çok güzel dosya paylaşımı yaparlar, bazen bir Linux Windows’a sunuculuk yapar bazen Windows bir Linux’a. Linux ve Windows benzetme yazılımları sayesinde birbirlerini kendi sistemlerinde ağırlayabildikleri gibi aynı bilgisayarda yan yana kardeşçe yaşayıp giderler ve birbirlerinin dosya sistemlerini okuyup yazarak her türlü sırlarını paylaşırlar. Bunun yanında sevimli
penguen, yardımsever, orta halli, paylaşımcı ve büyük bir ailede büyümüştür. Mahallede UNIX, BSD, MacOsX, Solaris gibi arkadaşları ile de en az Windows kadar belki daha iyi anlaşır ve herkes tarafından sevilir. Linux mahalledeki herkesin yardımıyla sıcak ve eğlenceli bir ortamda kendini
geliştirmektedir. Oysa Windows zengin bir ailenin tek çocuğu olarak büyük bir malikanede
yalnızlık içinde ve şımartılarak yetiştirilmiştir. Windows’un babası mahallede pek sevilmeyen birisidir ve Windows’a istediği her donanımın sürücü yazılımını satın alarak onu mutlu edebileceğini düşünmüştür. Windows, babasının her şeyi önüne hazır olarak sunmasından dolayı kendisini geliştirememiş ancak her istediği alındığı için de dışarıdan bakınca hiçbir eksiği yokmuş gibi görünmektedir. Bu durum ister istemez Windows’un psikolojisini olumsuz etkilemiştir. Mahalledeki arkadaşları ile iletişimi hiçbir zaman Linux’un ilişkileri gibi sıcak ve samimi olmamıştır ve mahallede çoğunlukla tek başına oynamıştır. Üstelik babası Windows için özel yaptırdığı DirectX adlı özel oyun bahçesine diğer arkadaşlarını almasına hiç izin vermez ve Windows’u hep tek başına oynamaya mecbur bırakır. Bu soğuk ve yalnız yetiştirilme ortamına onun mükemmel olduğuna inanan babasının sürekli öve öve göklere çıkarması da eklenince, zaman içinde Windows’da kişilik ve davranış bozuklukları ortaya çıkmıştır. (Örneğin Windows, bazen hiçbir neden yokken kendisini bir odaya kapatarak kapıya mavi bir perde asar ve onu oradan çıkartmanız için tüm oyuncaklarını ve elbiselerini çöpe atıp hepsini yeniden almanızı ister)
İşin en üzücü tarafı ise babasının onu hep en pırıltılı ve şık elbiselerle, en pahalı oyuncaklarla donatırken sağlığını hep ihmal etmesidir. Bu nedenle Windows'un bağışıklık sistemi gelişmemiştir ve çok sık hasta olur. En küçük rahatsızlıklar bile onu yoğun bakıma muhtaç bırakır. Buna çok üzülen Linux ise ona verdiği eşyaları hep dezenfekte etmeye özen gösterir ve söz dinlemeyen inatçı babasını bu konuda sürekli yönlendirmeye çalışır. Gördüğünüz gibi gerçekte Windows özünde çok kötü bir program değildir ancak babasının olumsuz tavırları yüzünden her anlamda pek sağlıklı yetişmediği de ortadadır. Windows’un babasını tanıyanlar Windows’un bu durumundan dolayı haklı olarak babasını suçlarlar ve Windows’a mümkün olduğunca hoşgörülü davranmaya çalışırlar. Ancak genelde mahalleye yeni taşınanlardan Linux’u sevenler bu gerçekleri bilmedikleri için Windows’a pek hoşgörüyle yaklaşmayarak kötü ve geçimsiz yönlerinden dolayı babasını değil haksız olarak Windows’u suçlarlar. Evet soruya dönersek, anladığınız üzere burada kimsenin kimseyi döveceği yok, muhtemelen siz de mahalleye benim gibi yeni taşındınız. Size tavsiyem Windows ve Linux konusundaki “kim kimi döver” gibi bitip tükenmeyecek gereksiz polemiklere pek kulak asmamanız ve gerçekleri iyi görmenizdir, her iki sistem de mükemmel değil. Sonuçta Windows'la maziye dayanan bir arkadaşlığınız olabilir ama geleceği parlak ve yakın zamanda önemli yerleregelecek birisiyle de iyi ilişkileriniz olması fena olmaz değil mi?

23 Kasım 2010

Posted In: Gezegen, gnu/linux

Dağıtım mı ? O da ne ? v2.0

GNU/Linux'a dolayısıyla özgür yazılıma adım atmak isteyen yeni kullanıcılar büyük ihtimalle kavram karmaşası ve seçim zorluğu yaşıyorlardır.Gelin bazılarını açıklığa kavuşturalım.
Önce bu dağıtım denilen şey ne kısaca ondan bahsedelim.Bunu da bir örnekle açıklayayım.
Toplama bilgisayarları bilirsiniz.Piyasadaki farklı donanımları birleştirerek yüzlerce değişik bilgisayar toplayabilirsiniz. Bu donanımların hepsi farklı olsalar dahi çalışmak için birbirlerine muhtaçtırlar. Linux'ta GNU yazılımları da diğer özgür yazılımlar da bu parçalar gibidirler. Ve biz sonuçta oluşan şeye bir GNU/Linux dağıtımı deriz.Bazen kendimiz toplamayız da bilen birinden yardım isteriz o bizim için istediğimiz gibi toplar ya bilgisayarı. Özgür yazılımın en büyük olgusu olan yardımlaşmak devreye burada girer ve hazırlanan dağıtımlar herkesin kullanabilmesi için internete konulur.
Şimdi bir dağıtımın yapısından bahsedelim
Bir dağıtım genel olarak
Çekirdek , Kabuk(Shell) ,Grafik ortam , Masaüstü ortamı ve Dağıtıma özel uygulamalardan oluşur.
Bunun detaylarını Ali Erkan İMREK bey hazırladığı Linux İlk Sorulan Sorular belgesinde çok güzel açıklamış oradan da okuyabilirsiniz ama ben özet geçeyim
1-Çekirdek
Çekirdek bilgisayardaki parçaların nasıl kullanılacağına dair kural ve yöntemlerin programlandığı bir yazılımdır. Çekirdek denmesinin nedeni Linux sisteminin temeli olmasıdır. Linux üzerindeki tüm programlar her türlü işlem için, mesela ekran
kartınıza, yazıcınıza veya diskteki bir dosyaya ulaşmak istediğinde bu çekirdek denen programın bazı bölümlerini çalıştırmak zorundadır.Bu nedenle bir Linux sisteminin zorunlu ve en önemli parçasıdır.
2- Kabuk (Shell)
Konsol olarak bilinen bu arayüz aslında Linux çekirdeğinin kullanıcı ile iletişime geçtiği en alt seviyedir ve bu seviyedeki programlara kısaca komut denilmektedir. Bu komutlar ile bir Linux'taki her şeyi en ince ayrıntısına
kadar kontrol edebiliyorsunuz. En yaygın kullanılan kabuk yapısı bir GNU projesi olarak geliştirilen Bash'dır.
3-Grafik arayüz sistemi
Bildiğiniz üzere konsol nam-ı diğer siyah ekran her şeyi yapabilse de genelde bilgisayarda işlerimizi grafik arayüzlerle hallederiz.İşin içine grafik girdi mi fare,ekran kartı,dokunmatik ekranla muhattap oluruz ve bunlarında yüzlerce çeşidi vardır. Takdir edersiniz ki her bir programı her bir donanım için ayrı ayrı programlayamayacağımıza göre bütün farklı donanımların imkanlarını programlara tek bir donanım gibi sunabilmek için bir soyutlama yazılımına ihtiyaç vardır ve bu iş için günümüzde en çok x.org adlı proje kullanılır. Windows'un aksine grafik arayüz(gui) çekirdeğe gömülü olmadığından gui kullanılamaz hale gelse bile sistemi onarmak mümkündür.
4-Masaüstü Ortamı
Ancak bu X sisteminin yaptığı sadece grafik programlara çalışmaları için uygun bir ortam hazırlamaktan ibarettir, tek başına çalışan bir X sisteminde boş ve siyah bir ekranda fare ile hareket eden kocaman bir X işaretinden başka bir şey yoktur. İşte bu boş ortamı eğlenceli ve kullanışlı bir masaüstüne çeviren programlara da Pencere Yöneticileri ve Masaüstü Ortamı denmektedir.
Pencere yöneticileri adı üstünde grafik ekrandaki pencere, buton, menü gibi grafik iletişim elemanlarının ekranda düzgün ve kullanışlı şekilde görünmesini sağlayan programlardır. Masaüstü ortamı da kullanıcıların ihtiyacı olan yönetim
işlemlerinin grafik ekrandan yapılmasını ve masaüstünün kullanışlı şekilde düzenlenmesini sağlayan araçları barındıran programlar veya program gruplarıdır. Günümüzde GNOME ve KDE adlı masaüstü ortamları kendi pencere yöneticileri de olan ve yaygın kullanılan iki projedir. Gnome ortamı, sadeliği ve KDE'ye göre daha az sistem kaynağına ihtiyaç duymasıyla tercih edilirken KDE,
özelleştirilebilme imkanları ve zengin araçlarıyla öne çıkmaktadır. Compiz-Fusion adlı pencere yöneticisi ise bu masaüstü ortamlarının kendi pencere yöneticileri yerine kullanıldığında pencereleri çeşitli görsel efektlerle süslemekte yaygın olarak kullanılmaktadır.
5-Uygulama ve Paketler
Paketleme konusunda başka bir yazı yazmak istediğim için fazlaca özet geçeceğim.
GNU/Linux dağıtımlarında yazılımlar paketler şeklinde ve tek bir merkezde bulunurlar ve bu paket sistemleri de dağıtımdan dağıtıma değişir.

Yeni linux kullanıcılarına dağıtım seçmelerinde yardımcı olsun diye Linux Kullanıcıları Derneğinin sitesinde bulunan dağıtımlar kılavuzunu önerebilirim. Belge biraz biraz eski (tahminen 2-4 yıl) olmasına rağmen başlangıç için gayet güzel. 
Yazıya http://www.linux.org.tr/dagitimlar-kilavuzu/ adresinden ulaşabilirsiniz

Bitirmeden şunu söylemek isterim ki aslında bir sürü dağıtım diğerinin türevi sadece değişiklikler bazen ise geliştirme ve iyileştirmeler içeriyorlar.
Aslında özgün dağıtım sayısı *25-30'lardadır.
Tamamen tahmin olup herhangi bir gerçeklik payı yoktur.

23 Kasım 2010

Posted In: Gezegen, gnu/linux, Özgür yazılım

Bilgi İmparatorluklarının Yükselişi ve Düşüşü

Kitap çığır açan bu buluşların once kendi sektörlerini yarattığını ve bu sürecinde açık bir süreç olduğunu ve innovation’a açık olduğunu fakat bir sure sonra bu açıklığın gerek monopol yapıların oluşması gerekse devletin müdahalesiyle nasıl kapalı ve innovationı kısıtlayan sektörlere dönüştüğünü, yani kapalı yapılar haline geldiğini anlatırken, bir süre sonra da yeni bir teknolojinin, “disruptive innovation”, tekrar o sektörü açık bir hale getirebildiğini gösteriyor.

22 Kasım 2010

Posted In: copyright, Gezegen, internet, telecom, the master switch, tim wu

Europass CV

Merhaba arkadaslar, bugun Daron hocanin tweetini okuduktan sonra acaba xml formatinda cv nasil yazilir diye merak ettim ve biraz olsun arastirdim. Bu arastirmalarim sirasinda AB ce ve dunya uzerinde kabul goren bir CV sistemi oldugunu gordum. Simdi sizlere bundan bahsedecegim. kariyer.net gibi sitelerde doldurdugumuz cv ler isverenlerce cok dikkate alinmayabiliyor maalesef(Bakiniz Daron Yondem`in tweeti) Iste bu yuzden kendi cv mizi yazmamiz gerekiyor. Bunun icinde dunyaca kabul gormus bir seyden yararlanmak guzel olur diye dusundum. Simdi siteden bir alinti yapiyorum:)


Europass Özgeçmiş (CV)

Nedir?

Europass'ı kullanmak isteyen herkes Europass Özgeçmişi doldurarak başlayabilir. Europass Özgeçmiş (CV) becerilerinizi ve yeterliliklerinizi görülür hale getirmenizi sağlar. Bu döküman ile kişisel bilgilerinizi, iş deneyimlerinizi, eğitim öğretim bilgilerinizi ve kişisel becerilerinizi belirli bir formatta oluşturabilirsiniz. Bu döküman formatı AB ülkelerinde de aynı olduğu için kendinizi işverenlere en etkin şekilde tanıtmanıza olanak sağlar.
Europass Özgeçmiş (CV) 2002 yılında çıkarılan Avrupa Özgeçmişinin (CV) yerini alır.

Europass CV'nin Kullanımı


Europass Özgeçmişi (CV) kullanmak için üç seçeneğiniz vardır;


-Europass CV'nizi Online Olarak Oluşturun


Yukarıdaki linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak sayfada sağ üst köşeden dil seçeneğini yaptıktan sonra, gerekli talimatları takip ederek CV’nizi oluşturabilirsiniz. CV’nizin tamamlanmış halini daha sonra elektronik olarak (e-posta ile veya indirerek) edinebilirsiniz.


-Europass CV belgelerini indirin


(boş şablon, talimatlar,farklı dillerde doldurulmuş örnekler ve Europass kapak sayfası). Bu bilgileri daha sonra bilgisayarınızda CV’nizi oluştururken kullanacaksınız.

-Europass CV'nizi Güncelleyin (XML/XML+PDF)


Eğer daha önceden CV'nizi yukardaki "Europass CV'nizi Online Olarak Oluşturun" linkinden oluşturmuş ve XML/XML+PDF formatlarında kayıt etmiş iseniz, bu CV'nizi ,bu linki kullanarak yükleyebilir ve verilerinizi güncelleyebilirsiniz.
Kişisel verileriniz otomatik olarak sisteme girilecektir.

21 Kasım 2010

Posted In: Geyik ve Ben, Gezegen, staj

Android-Read Sms

Merhaba arkadaslar. Bu aralar Android ile ilgilenmeye basladim. (Bitirme projem vesilesiyle) Ama hosuma gitmeye basladi. Ozellikle yazdiginiz uygulamayi kendi telefonunuzda calistirdiginiz ve kullanmaya basladiginiz zaman tadindan yenmiyor valla. Bu motivasyonlarla birlikte telefon hafizasindaki son mesaji ingilizce olarak seslendiren bir uygulama yaptim.(Bitirme projemin bir parcasi) Insallah ilerde sesli olarak sms alip gonderebileni yapicam. Ama simdilik sadece elimizde sms okuyani var. Bende simdi bu projemin kaynak kodunu sizlerle paylasmak istedim.
Read.java
package sms.TextToSpeech;

import java.sql.Date;
import java.text.SimpleDateFormat;
import java.util.Locale;

import android.app.Activity;
import android.database.Cursor;
import android.graphics.Color;
import android.net.Uri;
import android.os.Bundle;
import android.provider.SyncStateContract.Constants;
import android.speech.tts.TextToSpeech;
import android.speech.tts.TextToSpeech.OnInitListener;
import android.util.Log;
import android.view.View;
import android.widget.Button;
import android.widget.EditText;
import android.widget.TextView;

public class Read extends Activity implements OnInitListener{
    /** Called when the activity is first created. */
    private EditText et;
    private Button b;
    private String address;
    private String body;
    private String date;
    private TextToSpeech mTts;
    @Override
    public void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
        super.onCreate(savedInstanceState);
        setContentView(R.layout.main);
        b=(Button)findViewById(R.id.b);
        et=(EditText)findViewById(R.id.et);
        et.setEnabled(false);
        et.setClickable(false);
        et.setBackgroundColor(Color.WHITE);
        Uri SmsUri=Uri.parse("content://sms/inbox");
        String[] projection=new String[]{"_id","address","body","date"};
        Cursor cursor=null;
        try{
            cursor=getContentResolver().query(SmsUri,projection,null,null,null);//Bilgilerin nereden alinacagi belirlenir
          
            if(cursor!=null&&cursor.moveToFirst()){    //Ilk mesaja konumlanir
                    int id=cursor.getInt(cursor.getColumnIndex("_id"));    //Id sini alir
                    address=cursor.getString(cursor.getColumnIndex("address")); //hangi telefondan geldigini alir
                    body=cursor.getString(cursor.getColumnIndex("body")); //mesaj
                    date=cursor.getString(cursor.getColumnIndex("date")); //mesaj atilan tarih
                  
                    SimpleDateFormat formatter=new SimpleDateFormat("dd/MM/yyyy - HH:mm:ss");
                    date=formatter.format(new Date(Long.parseLong(date)));
                et.setText(body);
              
                }
            }
        finally{
            if(cursor!=null){
                cursor.close();
            }
        }
        b.setOnClickListener(new View.OnClickListener() {
          
            @Override
            public void onClick(View v) {
                // TODO Auto-generated method stub
                onInit(1);    //Click eventi olustugunda text to speech cagirilir
              
              
            }
        });
        mTts=new TextToSpeech(this,this);

    }
    //TTS=Text to Speech
    @Override
    public void onInit(int status) {
        // TODO Auto-generated method stub
        if(b.isPressed()){
            Locale loc = new Locale("en", "","");    //TTS ayarlari
            if(mTts.isLanguageAvailable(loc) >= TextToSpeech.LANG_AVAILABLE){
              mTts.setLanguage(loc);    //Dil ayarlanir
            }
            mTts.speak(et.getText().toString(), TextToSpeech.QUEUE_FLUSH, null);//Konusma islemi gerceklestirilir  
        }
    }
    protected void onDestroy() {//TTS destroy eder
          super.onDestroy();
          mTts.shutdown();      
        }

}
AndroidManifest.xml dosyasi iceriside taginden once ya da taginden sonra asagidaki kodu eklemeyi unutmayiniz. Bu kod Android telefonumuz icerisinde sms okuyabilmemiz icin gerekli olan izini bize verir.
<uses-permission android:name="android.permission.READ_SMS" />


Main.xml


<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<LinearLayout xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android"
    android:orientation="vertical"
    android:layout_width="fill_parent"
    android:layout_height="fill_parent"
    >
<EditText
    android:id="@+id/et"
    android:layout_width="fill_parent"
    android:layout_height="150px"
    android:gravity="top"
    />
    <Button
    android:id="@+id/b"
    android:layout_width="fill_parent"
    android:layout_height="wrap_content"
    android:text="Speak"
    />
</LinearLayout>

17 Kasım 2010

Posted In: android, Gezegen

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com