Linuxa Kolay Gecis

Evet arkadaslar uzun bir aradan  sonra tekrar yeni yazimla karsinizdayim. Bu yazim daha cok windows kullanicilarina hitab ediyor diyebilirim. Ama aklinin bir kosesinde Linux olanlarina ya da Linux a alismak istiyorum diyenlerine. Bu yazimla birlikte ozgurluk deryasina bir adim daha yaklasacaklarina inaniyorum. Evet bu adim sizin icin kucuk fakat insanlik icin daha ozgurluk icin daha kucuk bir adim olacak. Cunku siz ve ben gibi kullanicilardan cok var. Ama unutulmamasi gereken sudur "Damlaya damlaya gol olur." Neyse giris kismini biraz fazla uzattim sanki:) Konumuza yavas yavas gecelim. Linuxa ilk gecisler ve alimak isteyenler icin Linux makinamizi windows makinamiz uzerine sanal makinayla kuracagiz bugun. Boylelikle bilgisayarimiza acemilikten dolayi gelebilecek butun riskleri ortadan kaldirmis olacagiz ve gonul rahatligiyla Linux makinamizda calisabilecegiz. Simdi windows bilgisayarimiza VirtualBox sanallastirma programini indiriyoruz. Yaklasik 72mb bir program. Internet hiziniza gore 15dk lik bir bekleyisten sonra programi kurmaya basliyoruz.Kurulum islermi bittikten sonra yeni kullanicilara tavsiye edebilecegim Pardus un isosunu bilgisayarimiza indiriyoruz. Bu islemde bitince Pardus isosunu ister bir cd ye yazarak istersek Daemon Tools gibi bir programla sanal bir cdrom surucu yaratip oraya mount ederek aciyoruz. Bunun sonrasinda VirtualBox programimizi aciyoruz ve New e tikliyoruz.

Ekranimiza yukaridaki gibi bir ekran geliyor. Bu ekranda next diyoruz ve virtual makinemiz icin bir ad seciyoruz. Operating System kismini Linux yaptiktan sonra Version kismini Other Versiona ayarliyoruz.
Next dedikten sonra karsimiza sanal makinemize ne kadar ram vermek istedigimizi soran bir ekran cikacak. Burada benim tavsiyem 512 mb tan az ram vermeyin; Ben sistemime gore 1gb lik ram verdim.

Next diyoruz ve asagidaki gibi bi ekran karsiliyor bizi.

Bu ekranda da next diyoruz ve karsimiza harddisk icin ayarlar geliyor. Bu ayarlarda istediginiz ayarlari yapabilirsiniz. Dynamic secerseniz harddisk verdiginiz kisita kadar dinamik olarak buyur. Fixed size secerseniz belirli bir boyut her zaman ayrilmis olur harddiskinizde. Secimimizi yapiyoruz ve next diyoruz. Diger ayarlamalarida harddiskimize gore yaptiktan sonra Finish butonuna tikliyoruz. Finishe tikladiktan sonra karsimiza asagidaki gibi bir ekran cikiyor.


Start butonuna tikladiktan sonra isomuzun nerede oldugunu seciyoruz.Benim bilgisayarimda sanal olarak yarattigim Fsurucusunde.

Next ve Finish dedikten sonra karsimiza cikan ekranda ilk secenegi secerek kuruluma basliyoruz. GPL metnini okuyup kabul ettikten sonra ileri seceneklerine tikliyoruz. Bilgisayarimizdaki klavye ayarlarini yapiyoruz. Ileri ye tiklayip saat dilimi ayarlarinida yaptiktan sonra kullanici ve parolasini belirliyoruz ve ileri tusuna tikliyoruz. Burada da yonetici parolamizi belirliyoruz. Ileri sekmesine tikladiktan sonra karsimiza disk bolumlerndirme ekrani geliyor. Burada sanal makinemiz sadece sanal harddiski gordugu icin otomatik secili bir hade ileri tusuna tikliyoruz. Onyukleyici seciminde onerilen kismi isaretliyoruz ve tekrar ileriye tikliyoruz. Ileriye tikladiktan sonra karsimiza gelen ekranda yapmis oldugumuz ayarlari kontrol ediyoruz. Istemedigimiz bir sey varsa geri donup tekrar yapiyoruz ve Kuruluma Basla diyoruz. Eger Pardus kurulumu hakkinda resimli bilgiye ihtiyaciniz olursa bu kaynaktan yararlanabilirsiniz. Herhangi bi sorunuz oldugunda gungorbasa@gmail.com adresine maillerinizi bekliyorum.

21 Temmuz 2010

Posted In: Gezegen, Guncel ve Teknoloji, linux

Bursa için çağrı….

Çağdaş dünyanın en temel unsurları olan "İfade özgürlüğü" ve "Bilgiye erişme" haklarımız elimizden alındı. Biz sessiz kalmıyoruz, sen de kalma !!

24 Temmuz 2010 Cumartesi günü saat 18'de Ulucami Kozahan önünde basın açıklamasına bütün duyarlı arkadaşları davet ediyoruz.http://ozgurbilisim.org/

18 Temmuz 2010

Özgür Kuşlar Üzerine…

Aslında Gürer'in blog girdisine yorum olarak yazmaya başlamıştım ama laf çok uzayınca bir ayrı bir girdi olarak yazmaya karar verdim.

Sesli düşünmeye çalışacağım. Öncelikle Pardus, Debian ve benzeri dağıtımlardan farklı olarak belirli bir sponsor tarafından finanse edilen, belirli bir büyüklüğe ulaşmış (kanımca kritik eşiği aşmış) ve finanse edilmeye devam edecek bir proje. Bu bağlamda gönüllü geliştiricilerin ayrılması iş gücü olarak ciddi bir kayıp yaratmaz bence.

Hatta bugün bütün gönüllü geliştiriciler ayrılsa dahi projede çok önemsenecek bir değişim yaşanmaz. Projenin kullanıcıları zaten bu tip tartışmaların dışındalar çoğunlukla. Özellikle kurumsal kullanıcılar genel olarak tamamen habersizler camia ve topluluk süreçlerinden.

Eğer ayrılanlar gönüllü geliştiricilerin içerisinde kaliteli bir topluluksa bir süre boyunca gönüllü geliştiricilerin genel kalitesi düşer ancak kritik eşik aşıldığı için durum bir süre sonra normale döner.

Kaybedilecek olan büyüme ölçeklenebilirlik vs. değildir bana göre. İşe bu kavramlardan girilirse, proje yönetimi bunun aksini rakamlarla kısa süre içinde ispat edecektir muhtemelen.

Ama kaybedilen daha değerli bir şeymiş gibi geliyor bana. Maddi olmayan, öyle grafikle tabloyla falan gösterilemeyecek birşeyler. Projeye katkı verirken yaptığı işten zevk alan, bunu yaparken temel motivasyonu özgürlük olan geliştiricilerin kaybedilmesi demek, projenin her durumda ona doğruları çekinmeden söyleyen ve onun özgürlüğünü karşılığında hiçbirşey beklemeden savunan dostlarını kaybetmesi demektir bence.

Hele ayrılanların ardından "Biz süreçlerimizi başkalarına göre mi belirleyeceğiz" ve "Giden gider kalan sağlar bizimdir" türünden yaklaşımlar kalan geliştiricilerle bağları zayıflatmaktan başka bir sonuç doğurmaz. Bu durum değişmediği takdirde bunun sonuçları bugünden yarına da çıkmayacaktır ortaya .

Yalnız kamu ( Başbakanlık, UEKAE, DPT ne dediğiniz fark etmez ) tarafından fonlanan bir proje olduğunu da unutmamak gerekir Pardus'un. Malum devlet de genel olarak sahip olduğu otoriteyi bulabildiği her boşlukta arttırmaya çalışan bir yapıya sahip ülkemizde.

Bu gün özgürlüğü savunan gönüllüler bu projeden kopmaya devam ederse ve projenin büyüklüğüne güvenilip bu durumu değiştirmek için gerekenler yapılmazsa, yarın bu günkü yönetim kadar özgürlük kaygısı olmayan başka birileri bu projenin büyüklüğüne güvenerek ayrılacak 3-5 kişiyi önemsemeyip onu kendi tekellerine aldığında, Pardus'un yalnızca adı ve kodları kalır geriye ve sizin özgürlüğünüzü savunacak kimse kalmamış olabilir ortalıkta. Üstelik bu vaka ilk de olmaz, son da olmaz yalnız ve güzel ülkemde.

11 Temmuz 2010

WordPress Büyük Boyutlu Dosya Yükleme Sorunu


Başlık belki yanlış oldu, PHP'de büyük boyutlu dosya yükleme sorunu olarak çevirsem daha doğru olurdu ama sorunu Wordpress kullanırken yaşadığımdan ve büyük ihtimal çoğu yeni kullanıcının aynı dertten muzdarip olduğunu düşündüğümden bu başlığı tercih ettim.

Bugunneizlesem üzerinden video yayınlamaya niyetlendim. Eklediğimiz kısa film tanıtımlarına o filmlerin trailerlarını ya da ilgi çekici bazı sahnelerini eklemek ziyaretçilerimizin hoşuna gidebilirdi. Video yayınlama kısmını Wordpress'in zengin eklenti desteği sayesinde hemencecik çözdük. Bir video dosyası yükleyip seçmek yeterli oluyordu ama bir sorun vardı ki dosya yüklerken maksimum boyut 2MB olarak ayarlanmıştı.

Sorunun Wordpressten kaynaklanmadığı kesin gibi bir şeydi, zaten loglarda zaman zaman php ile ilgili çeşitli uyarılarla karşılaşıyordum ve bende php için maksimum dosya boyutu sınırını nasıl arttırabileceğimi araştırdım ve buldum.

.htaccess dosyanızı açıp şu iki satırı ekleyin:
php_value upload_max_filesize 20M
php_value post_max_size 20M

İlki maksimum dosya yükleme limitini, diğeri ise POST verisinin maksimum boyutudur. Başta php.ini dosyasını değiştirip her sitede bu ayarları kullanmayı düşündüm ama ayrı ayrı standartlar belirlemeyi daha uygun buldum. Umarım yazı işinize yarar, kolay gelsin.

4 Temmuz 2010

Posted In: linux, php, upload_max_filesize, wordpress

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com