linux hayat kurtarır ???İçinde kurtarılması gereken bilgiler olan bir (Çökmüş) Mac'i nasıl kurtaracaz diye kara kara düşünürken, imdada yine eski bir dost yetişti....

15 Aralık 2009

NetbeansNetBeans, Sun Microsystems tarafından geliştirilen bir Java geliştirme ortamıdır (IDE) ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Özellikle kullanıcı arayüzü tasarımında sağladığı kolaylıklardan dolayı tercih edilmektedir. Eclipse kullanimii karisik bulanlar, eclipse kullanmak istemeyenler ve benim gibi JavaFX ogrenmek isteyenler icin ideal alternatiflerdendir. Sun sirketininde destegini aldigi icin oldukca iyidir. Bu kadarlik tanitimdan sonra yukleme islemine gecelim. Yuklemek icin linke(download) tiklayin. Istediginiz versiyonu secin ve download islemine baslayin. Download islemi bittikten sonra elimizde nurtopu gibi bir sh uzantili dosyamiz olacaktir:)

Simdiyse konsolu acip .sh uzantili dosyamizin bulundugu dizine gidelim. Burada root olup;

chmod +x dosyaadi.sh

komutunu verdikten sonra dosyanin uzerine cift tiklamak suretiyle yukleme islemine baslayalim. Kurulum surecinde jdk nin pathini isteyecektir. Muhtemelen benimde basima geldigi gibi bu pathi bulamayacaktir. Burada siz bulabiliyorsaniz bulun yoksa benim gibi tekrar jdk yi indirmeye baslayin:) (JDK Download)

Bu islemde bittikten sonra elimizde .bin uzantili bir dosya olacaktir. Bir onceki yazimizdanda yararlanarak bu dosyamizi yukleyelim. Eger yuklenecegi yeri degistirmezseniz muhtemelen home klasorunuze yuklenecektir.

Simdi tekrar netbeans yukleme ekranina geri donelim. Burada JDK icin istedigi Path kismina biraz once JDK yi kurdugumuz klasoru secelim ve ileri tusuna baslim. Yukleme islemi bitene kadar bekleyelim ve iste bu kadar:)

6 Aralık 2009

Posted In: Gezegen, linux

.bin Uzantili Dosya Yukleme

Pisi iyi bir paket yoneticisi olmasina ragmen bazen istedigimiz programlari barindiramiyabiliyor ve bilgisayarimiza bu tur programlari kurmaya calistigimizda cesitli dosya uzantilariyla karsi karsiya kaliyoruz. Iste bu uzantilardan biride .bin uzantili dosyalar. bin uzantili dosyalari yukleyebilmek icin dosya uzerinde sag tikliyoruz ve birlikte ac secenegini tikliyoruz. Daha sonra buradaki search kismina sh yaziyoruz ve uc birimde calistir secenegini isaretliyoruz. Bundan sonrasi  zaten cocuk oyuncagi:)

Ya da  direkt olarak konsola giriyoruz. root olduktan sonra .bin uzantili dosyamizin bulundugu yere gidiyoruz. Burada;

chmod +x aaa.bin
./aaa

komutlarini vererek yine uygulamamizi yukleyebiliriz:)

6 Aralık 2009

Posted In: Gezegen, linux

Google Chrome OS

Google’ın işletim sistemi çıkartacağına dair dedikodular çok önceden İnternet’te duyulmaya başlamıştı. Hatta söylendiğine göre daha Google buna karar vermeden böyle şeyler söyleyenler vardı. Bu söylentiler Google’a ilham kaynağı oldu. Öncelikle bir çeşit Linux dağıtımı olacağını duyduk daha sonra bir Ubuntu türevi olacağını duyduk.Herkesin kendine göre bir beklentisi gelişti. Ben de bu yazıyı Google Chrome OS’un ne olduğunu var olanlardan ne farkı olduğunu anlatmak için yazıyorum.

İngilizceyle aranız iyiyse şu videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum. Google’ın Chrome OS’u tanıtmak için hazırladığı bir video.

Google Chrome OS’un ne olduğunu anlayabilmek için Chrome‘un en azından ne olduğunu bilmeniz gerekir. Chrome Google’ın hazırladığı webkit motorunu kullanan bir web tarayıcısıdır. Temel amacı kullanımı kolaylaştırmak, basit ve hızlı bir web deneyimi sağlamaktır.

Chrome OS ise bir işletim sistemidir. İsminde Chrome bulundurmasının sebebi kendi içerisinde Chrome tarayıcısını çalıştıran bir işletim sistemi olmasıdır. Başka bir işletim sisteminde de pekala tarayıcı çalıştırabilirsiniz fakat Google Chrome OS bilgisayar başında asıl yaptığı İnternet kullanmak olan kullanıcılar için ortaya atılmış bir işletim sistemidir. İnternet olmadan pek anlamlı olduğu söylenemez.

Beklentilerin aksine Google tarafından desteklenecek olan masaüstü bilgisayarlar için olan bir Linux dağıtımı değildir. Şu anda kaynak kodundan derlenerek bilgisayarınıza denemek amacıyla kurulabiliyor olsa da asıl amacı Apple mantığıyla belirli donanımlar üzerinde (ki bu çoğu zaman netbooklar) sorunsuz çalışmak üzere geliştirilmektedir. Klasik bir bilgisayar kullanıcısının bütün ihtiyaçlarını karşılamak amaçlanmamıştır. Tamamen hafif istemci (thinclient) mantığına göre yapılmıştır ve bütün uygulamaları web uygulamalarıdır. (E-posta, video izleme, müzik dinleme, oyun oynama, ofis uygulamaları,…) diğer yandan internette kullanabileceğiniz tüm web uygulamaları da aynı zamanda bir Chrome OS uygulamasıdır. Dolayısıyla yükleme gerektirmezler.

Proje basit şekilde çekirdeğin Chrome tarayıcısının değiştirilmiş bir versiyonunu çalıştırmak için özelleştirilmesi bunun yanında gerekli olmayacak bütün servislerin ve uygulamaların yok edilmesi ve duruma uygun kütüphanelerin, yazılımların geliştirilmesi olarak özetlenebilir. Google’ın açıklamasına göre “Televizyon mantığında açılıp kapatılarak kullanılabilen bir İnternet cihazı için öngörülen bir işletim sistemidir.”

İnternette dolaşan Türkçe haberlerde malesef haberciliğin kötü örneklerini gördük. Google’ın “Sabit disk ve RAM’e ihtiyaç duymayan işletim sistemi geliştirdiğine” dair haberler yayınlandı. Malesef bunlar meselenin bilgisiz kişiler sonucu haber yapılması tercümelerin ise eksik ve yanlış yapılması ile ilgili durumlar. Hiç RAM’e ihtiyaç duymadan şu andaki bilgisayar mimarilerinde bir işletim sisteminin çalışması mümkün değildir. Asıl söylenmek istenen “fazla” RAM ve disk alanına ihtiyaç duymayan bir işletim sistemi olduğu dolayısıyla son derece ucuz donanımlarla performans gösterebileceğidir. Dönen diskli bellekler yerine flash bellek gibi bellek üniteleri tercih edilecektir. Bu bellekler de önbellek olarak (cache) kullanılarak sistem performansını arttırmayı amaçlamaktadır. İşletim sisteminin kendisi ise salt okunur (read only) bir kısımda bulunarak herhangi zararlı bir yazılımın etkisinden korunmuş olacaktır.

Özetlemek gerekirse:

 • Google Chrome OS Chrome tarayıcısını çalıştırmak için asgari düzeyde hizmet ve yazılım koşturacak bir işletim sistemidir.
 • Verilerinizin tümü İnternet’te depolanır. Mevcut donanım üzerindeki veriler performansı arttırmak için önbelleklemede kullanılır.
 • Uygulamaların tümü web uygulamasıdır. Chrome OS ile bütün web uygulamaları da kullanılabilir. Herhangi bir uygulamanın yüklenmesi söz konusu değildir.
 • (Televizyon mantığıyla) Hızlı başlayan ve hızlı çalışan İnternet cihazları içindir.
 • Başka bir cihazda oturum açıldığında tamamen aynı arayüz ve aynı uygulamalarla karşılaşılır.
 • Kullanıcı verileri önbellekte tamamen şifrelenmiş biçimde saklanır, böylece bir başkasının veriye erişmesi engellenir.
 • Hız, basitlik ve güvenlik öğeleri üzerinde tasarlanmıştır.
 • Masaüstü (ta da dizüstü) bilgisayarınızın yanına bir internet cihazı olarak öngörülmüştür. Kullanacağınız ana işletim sistemi olarak tasarlanmamıştır.
 • Usb gibi arayüzlerden kendi bellek ünitelerinize erişmenize olanak sağlar (film izlemek, resimlere bakmak)
 • Chrome OS açık kaynak kodlu bir projedir ve açık kaynak kodlu teknolojiler kullanır.
 • Proje sonuca ulaştığında firmalarla anlaşılarak İnternet kullanımı için özelleşmiş Chrome OS cihazları çıkacaktır.

Bir arkadaşım kaynak kodundan Chrome OS’u kendi bilgisayarında derledi ve çalıştırdı. İzlenimlerini okumak isterseniz yazıya buradan ulaşa bilirsiniz.

Daya ayrıntılı bilgiye İngilizce olmak üzere şuralardan erişebilirsiniz:

 • http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Chrome_OS
 • http://googleblog.blogspot.com/2009/07/introducing-google-chrome-os.html
 • http://www.techradar.com/news/software/operating-systems/10-things-to-know-about-google-chrome-os-614370
 • http://www.youtube.com/watch?v=5JyFbF7QFlY (Open Source Announcement)

1 Aralık 2009

Posted In: bilgisayar, google, Google Chrome, Google Chrome OS, internet, linux, LinuxGezegen, Özgür yazılım, teknik

Knowledge Economy, Copyright and IP in Digital Age?

When a law or policy draft process related to the internet or communication takes place in public, the question “What about the common/individual rights” comes to mind. But, this time, the process is not open to public. It is a little bit secret for some reason or other. What we are talking about is Anti-Counterfeiting […]

1 Aralık 2009

Posted In: ACTA, bilgi teknolojileri, copyright, eff, free software, fsf, Gezegen, internet, Özgür yazılım

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com