BDD (Behavior Driven Development) Roadmap

So after a week I finally start to see the big picture for BDD. And here is the roadmap for a beginner on BDD. I think it'll be helpful on the road.


İntroduction to Behavior Driven Development
http://dannorth.net/introducing-bdd
http://behaviour-driven.org/
http://en.wikipedia.org/wiki/Behavior_driven_development


Jbehave2 Basics
http://jbehave.org/documentation/two-minute-tutorial/
http://www.bitmotif.com/java/jbehave-rave/


Jbehave2 Selenium and Matchers
http://blog.m.artins.net/tag/jbehave/


Jbehave2 Validations
http://www.testearly.com/2007/07/16/using-bdd-to-drive-development/


Mockito is your friend ( Also Jbehave's best friend )
http://code.google.com/p/mockito/wiki/FeaturesAndMotivations
http://mockito.googlecode.com/svn/branches/1.7/javadoc/org/mockito/Mockito.html


Deeper Jbehave2
http://www.ibm.com/developerworks/java/library/j-cq09187/


Deeper Jbehave2 Part-2 ( Some codes are misssing in the tutorial )
http://www.ryangreenhall.com/articles/bdd-by-example.html


Behavior Driven Database Development
http://www.methodsandtools.com/archive/archive.php?id=78

26 Haziran 2009

Posted In: agile, bdd, tdd

Django İle Hayat Güzel


Girdik bir kere uğraşıp duracağız. Yarım saat önce tasarladığım sistemi test edeyim dedim, patladı. Bundan böyle kendime not edeyim Web sitesi falan programlarken aşama aşama uygulamaları test edeceğim sonra vallahi bulunmuyor neyin hataya sebep olduğu. Neyse yarım saat modelleri falan oluşturduktan sonra halletim gibi. Şimdilik uygulamamızın haberler kısmı, anketi ve statik sayfaları mevcut ve bunları ekleyebileceğimiz bir admin panelimiz var(onu ben yapmadım kendisi oluşturdu). Uygulamayı denerken bir şey dikkatimi çekti. Ben modelleri falan hep İngilizce hazırlıyorum ama admin panelinin geri kalan kısmı Türkçe'ydi. :D settings.py dosyasında ayarlar ülkemize göre olduğu için Türkçe çıkıyordur, unutmuşum onu ama kalsın öyle. Şimdi bir yerden tema araklamam lazım. O temanın üzerine monte edeceğim ne olacak çok merak ediyorum. Memlekete gitmeden bitirmeye çalışacağım, kitaba orada devam ederimde şunu bitireyim bari. Zor bir şey yok mantığını kaptıktan sonra şakır şakır yapılıyor. Buradan belki anlatırım, ya da başka bir platform üzerinden...(Özgürlükiçin)

Django ile çalışınca bu uygulamayı barındıracak sunucu konusunda sıkıntı çekebiliyorsunuz. Ülkemizde maşallah hosting işlemleri çok uygun. Süper hizmet veriyorlar, her şey sınırsız! Ahh pardon o burada değildi! Bir kaç arkadaşı kafalayıp yurt dışından sunucu kiralamayı düşünüyorum. Şimdilik üç kişiyiz bir kişi daha bulduk mu tamamdır. Sürekli sunucuları denemekten bahsediyordum böylelikte tecrübede kazanmış olacağız. Evde kullandığım bilgisayarı sunucuya dönüştürüp denemeye çalışabilirdim ama yer yok! Yer olsa da diğer sistemlerde İnternet'e nasıl bağlanırım bilmiyorum Pardus ile USB modemler için gerekli paketler hazır geliyor. Diğerlerinde geliyor mu bilmiyorum... En azından Ubuntu da yoktu. Sunucuyu kiralayınca üstünde Ubuntu kuracağım. Dokümanları iyi ve az da olsa tecrübem var.

Pardus 2009 Beta çıktı. Kitap okurken uyuya kalmışım, kalktığım gibi haberi gördüm çok sevindim. Daha deneme imkanım yok kararlı sürüm çıktığında tüm bilgisayarı ona ayıracağım o zamana kadar Pınar Yanardağ ve Gazanya gibi başka kullanıcıların blogları üzerinden takip edeceğim. Lâl teması çok hoş! Zaten 2008'in rengini hiç sevmemiştim :P Ben daha çok böyle mavi, yeşil, mor(ve tabi ki siyah!) gibi renkleri severim. Kaptan'ın yeni görüntüsünden çok etkilendim tüm sistem böyle olacaksa sonunda beni tatmin edecek bir sisteme sahip olabilirim. "Never, Not Ever!" demiş cadının birisi en güzeli o söz üzerinden asla daha iyisini aramaktan vazgeçmeyelim.

Aranızda tagged kullanıcısı olan var mı bilmiyorum. Aslında o isimde bir başlık açıp duyura da bilirim de madem günlük yazıyoruz burada belirteyim. Cinsiyet bölümünü hangi tür istiyorsunuz anlayıp bayan işaretleyen ne kadar çok Türk erkeği var! İstanbul da ki bilmem ne isimli kızları aratıyorsunuz karşınızda sakallı adamlar ahahahaha Kocaeli de şu ilçede olan kızlara bakıyorsunuz karşınızda başka başka erkekler! :D Zaten takip etmiyorum siteyi de bazen arkadaşlara falan bakıyorum var mıdır tanıdık diye ama böyle tipleri görünce soğuyorum. Bildiğiniz sapık dolu site. Tagged'ı da bundan böyle ziyaret etmeyeceğim.

Kardeşimin okulu bitti. Bugün gelecekler inşallah bir aksilik olmazsa. Annem de geliyor :) Canım annem benim, çok özledim. Sonunda yine birlikte olacağız. Şimdi sabaha kadar evi temizlerim yoksa ne hale getirdin böyle diye kızıyorlar, komşulara falan da anlatıyorlar evi batırmış ayy bu oğlan ama hallettik gibisinden. :D Nefret ediyorum şu ev işlerinden. İnsan yalnız kalınca uğraşası gelmiyor hiç. Bulaşık mı? Koy makinaya beklesin. Çamaşır mı? Koy makinaya beklesin! Ya iki tane düğmeyi çevireceğim kalkıp ta halletmiyorum. Koşuya başladıktan sonra şart oldu çamaşır falan kalmıyor başka türlü. Evet, kirli çamaşırlarımız dökelim ortaya ahahah gece dörtte günlük yazarsan böyle olur. Yanda da metal müzik çalıyor psikolojimi tahmin edebilirsiniz. Neyse bu girdi burada bitsin ben de eğlenceye(temizlik) devam edeyim!

20 Haziran 2009

Posted In: Günlük, linux, pardus, Sunucu

Özgür yazılım ancak bu kadar güzel anlatılır.

Konfüçyüs bilgi konusunda der ki; "Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var. Ben yumurtamı sana verdim, sen yumurtanı bana verdin. Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var. Ama, Sende bir bilgi var, bende bir bilgi var. Ben bilgimi sana verdim, sen bilgini bana verdin.Bende iki bilgi var, sende iki bilgi var.”

17 Haziran 2009

Demir almak günü gelmişse zamandan…

Ayrılık hep zor gelmiştir bana. Hele bir de bunu bloglamak istediğinizde işiniz daha da zorlaşıyormuş.
Fazla uzatmamaya çalışacağım. 18 aydır profesyonel olarak yaptığım Pardus geliştiriciliğini artık amatör olarak sürdüreceğim.

Yeni işime bu gün başladım ama bu başka bir yazıya kalsın. Bütün bu macera boyunca tanıdığım, hepsinin bilgilerinden vizyonundan faydalandığım tüm ekip arkadaşlarıma, en zor zamanlarda camiamızı organize edip yardıma gelen Oi ekibine ve bu süre boyunca pek çok sorunda beraber çalıştığımız bir çoğunu yalnız ismen tanıdığım camia üyelerimize her şey için çok teşekkür ederim.

Nedense kelimeler akmıyor ekrana klavyeden, en iyisi şimdilik burada kesmek.

"So long and thanks for all the fish"

15 Haziran 2009

JAX-WS ile WsGen kullanmadan web servisi oluşturma

Yakın zamanda farkettiğim bu özellik basit web servislerinin oluşturulmasını ve test edilmesini oldukça kolaylaştırıyor. Araştırdığımda çok daha eskiden beri JAX-WS sürümlerinde var olduğunu öğrendiğim bu özelliği şans eseri 1.6u14 sürümüne girdikten sonra fark ettim. Bu şekilde artık @WebService ile işaretlediğimiz sınıfları Endpoint.publish() ile direk sunabilmekteyiz. Örnek olarak aşağıdaki kodu direkt çalıştırdığımda ws erişilebilir ve kullanılabilir hale gelmekte. Ayrıca çalıştırılırken gerekli sınıfların çalışma anında oluşturulduğuna dair log mesajları oluşturmakta.

package service;

import javax.jws.WebMethod;
import javax.jws.WebService;
import javax.xml.ws.Endpoint;

@WebService
public class Hello {

	@WebMethod
	public String hello() { return "Hello"; }

	public static void main(String[] args) {
		Endpoint.publish("http://localhost:8080/hello", new Hello());
	}

}

Referanslar


Yayınlandı gezegen, java, yazılım

10 Haziran 2009

Posted In: Gezegen, java, yazılım

Ulaknet Çalıştayı Ardından

Bir süredir Necdet Hocamla ÇOMU bilgi işlem daire başkanlığında çalıştığımdan dolayı bu seneki III. Ulaknet Çalıştayına ben de katıldım. 31 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında yapılan çalıştaya Adnan Menderes Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Didim MYO'unda yapılan çalıştay 4 gün sürdü. Çeşitli eğitim seminerleri düzenlendi ve birşeyler öğrenme fırsatı buldum. Ancak en önemlisi Türkiye'nin dört bir yanından gelen meslektaşlarımla(desem doğru olur mu emin değilim :)) tanışma imkanı buldum. Özellikle ipv6 projesinde birlikte çalıştığımız Ulakbim ekibi ile oldukça eğlenceli vakit geçirdim diyebilirim, Sayın Köroğlu'nu da unutmamalı tabi :)
Çalıştayda sadece seminer yoktu elbette ;)

5 Haziran 2009

Posted In: çalıştay, didim, Gezegen, ulaknet

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com