Çok güzel hareketler bunlar ( II. Bölüm )Bursa Özgür Yazılım Grubun daha önceleri bir iki etkinliğini yazmıştım. Gelen istek doğrultusunda Nilüfer İlçesinde bulunan Karamehmet İ.Ö.O.'nun atıl durumunda bulunan bilgisayar sınıfını da Özgür Yazılım Dünyasına kattık.

25 Kasım 2008

Lapis Gentoo deposu ömrünü doldurdu

Evet başlık için güzel bir ifade bulamadım ancak durum bu. Aslında ilk aşamada da bu çalışmaya yalnız başlamıştım ancak geliştirici olmamdan ve yine tek başıma kalmamdan sonra depoyu geliştirici deposu olarak sürdürmeye karar verdim. Depo yine layman ile serkan-overlay adıyla erişilebilir. Lapis deposunun kaldırılıp bu deponun eklenmesi yeterlidir. Ancak geçiş esnasında zaman ayıramadığım ya da hatalı olan paketleri temizledim ancak yine bzr deposundan LAPIS_SON etiketi ile lapis deposunun son haline erişilebilir.

Depoya paketleriyle emeği geçen Yavuz Selim BURGU, Tarık ZENGİN ve teknik olarak desteklerini esirgemeyen Erkan KAPLAN ve Rail ALIEV’e çok teşekkür ederim.


Yayınlandı gentoo

20 Kasım 2008

Posted In: gentoo

64 bit önündeki bir engel daha kalktı

64 bit önündeki en büyük engellerden olan kapalı kodlu yazılımlardan birisi daha 64 bit sürümünü çıkardı. Evet Adobe Flash Player’dan bahsediyorum. Bufün (17/11/2008) itibariyle Flash Player 10 deneme sürümünde 64 bit için de paket yeralıyor. http://labs.adobe.com/downloads/flashplayer10.html adresinden indirilebilir ve kullanılabilir. Artık darısı Sun Java sürümüne diyoruz (IcedTea’nin yeni java eklentisini denemediğim için başarısı konusunda fikir sahibi değilim)


Yayınlandı firefox, gezegen, linux

17 Kasım 2008

Posted In: firefox, Gezegen, linux

Kişisel Hayatta Scrum

Scrum'un en faydalı yönlerinden biri de kolayca özelleştirilerek yazılım geliştirme projelerinin dışında da uygulanabilmesi. (Scrum hakkında daha fazla bilgi için). Bence bunun en önemli sebebi Scrum'un çok fazla kural ve kaidesinin olmaması ve temel prensiplerinin insanların düşünce ve çalışma yapısına uygun olması. Örneğin Maryland üniversitesinden Michael Hicks and Jeffrey S. Foster Scrum'u doktora öğrencilerinin katıldığı akademik araştırma gruplarında uygulamak üzere SCRAM adı altında özelleştirmişler.

Bunun gibi örneklerle karşılaştıkça ve Scrum hakkında daha fazla bilgi edindikçe acaba "Scrum'u kişisel hayatıma uygulayacak şekilde nasıl özelleştirebilirim?" diye düşünmeye başladım. Ufak bir araştırma sonucunda bu düşünceyi bir çok insanın hayatına uyguladığını ve olumlu sonuçlar elde ettiklerini gördüm. Ve Scrum'u aşağıdaki şekilde özelleştirip elimden geldiği kadar günlük hayatıma uygulamaya başladım;
  • İlk adım olarak kısa zamanda yapmam gereken ve 6 aylık zaman içerisinde yapmayı planladıklarımı öncelik sırasına göre yazarak bir liste oluşturdum (Product Backlog). Bu listeye zaman içerisinde yeni şeyler ekliyorum, yapmaktan vazgeçtiklerimi çıkarıyorum veya öncelik sıralarını değiştiriyorum. (Bunun için bir text dosyasını veya bir template olarak bu excel dosyasını kullanabilirsiniz.)
  • İkinci adım olarak her pazar akşamı o hafta içerisinde yapmayı planladıklarımı bu listeden alıp ve herbir iş bitirmem için gereken zamanı tahmin ederek ayrı bir liste oluşturuyorum. (Sprint Backlog). (Yine bunun için basit bir text dosyasını veya bu excel dosyasını kullanabilirsiniz.)
  • Ve her akşam yatmadan önce Sprint Backlog'u inceleyip, bitirdiğim işleri işaretleyerek Scrum'un en faydalı adımı olan Daily Sprint Meeting'i uyguluyorum.
  • Bugün neler yaptım?
  • Neler yapmayı plandıklarıma engel oldu ve nelerle karşılaştım?
  • Yarın neler yapacağım?
Yaklaşık 3-4 haftadır uyguluyorum ve gerçekten faydasını görmeye başladım. Eğer siz de zamanı iyi kullanamadığınızı, işlerin bir türlü yetişmediğini ve kendinize zaman ayıramadığınızı düşünüyorsanız Scrum'u kendize göre özelleştirip uygulayabilirsiniz, eminim ki daha ilk haftadan faydasını görmeye başlayacaksınız.

Kaynaklar:
http://agilesoftwaredevelopment.com/
http://www.cs.umd.edu/~mwh/papers/hicks08scram.html
http://www.agileadvice.com/archives/2006/07/personal_scrum.html

16 Kasım 2008

Posted In: Gezegen, life, scrum

Zemberek Openoffice.org eklentisinin yeni sürüm adayı yayınlandı.

Önceki duyurumuzda Openoffice.org eklentisinin daha ileriki tarihlerde yayınlanacağını belirtmiştik. Openoffice.org'un 3.0 sürümümün çıkışının beklenmesi ve eklentiyi Gentoo'da kaynak kodundan derleyip paketleme çalışmalarımın yakın zamana kadar başarısız olması sebebiyle sürüm sürekli ertelendi. Şimdi kararlı sürümden önce bir önceki sürüm adayından bu yana yapılan değişikliklerle yeni bir sürüm adayı çıkarmak istedim. Her zamanki gibi http://code.google.com/p/zemberek/downloads/list adresinden dosyalar indirilebilir. Bu sürüm adayıyla beraber:
  • Openoffice.org 2.x ve 3.x ile derlenebilme özelliği eklendi. Dizin yapılarının değişmesi sebebiyle 3.0'da kütüphaneler bulunamıyordu.
  • Zemberek kütüphanesinin son sürümü olan 2.1.1 kullanılmaya başlandı.
  • Eklentinin kaynak kod paketi oluşturulmaya başlandı.
  • Eklentinin harici zemberek kütüphanesi dosyalarını kullanabilecek şekilde paketlenebilmesi de sağlandı.
Buradan eklentide proje grubu haricinde emeği geçen Rail Aliev'e teşekkür etmek isterim. Kendisinin paketleme konusunda yardımları büyük.

15 Kasım 2008

Atatürk “dogma” değil “SEVDADIR”

Her zaman çok şanslı oldum. İş konusunda da bu böyle oldu. Çok iyi bir yere işe alındım sanarken çok değerli bir ailenin bir parçası oluverdim. Ailemizin en büyük üyesi çok değerli bir farmakoloji profesoru. Türkiye'de sadece farmakoloji alanında değil tıp alanında bir çok şeyin öncülüğünü de yapmış. Aslında dehasını ve yaptıklarını anlatmaya satırlar yetmez. Bir süre önce bir beyin rahatsızlığı geçirdi, iyileşme sürecinde olmasına rağmen geçmişinin büyük kısmını kaybettiğini düşünüyoruz. Bunun yanında Atatürk'le ilgili hiç bir konuda eksik, hatalı yorum yaptığını görmedik, üstelik kendine ait anılarından belki daha fazlasını hatırlıyor. Hatta 'Atatürk yaşasaydı çok üzülürdü', yorumunu yapabilecek kadar da sağlıklı düşünüyor. Hocamız 1921 doğumlu, bunu da göz önüne alarak, anlıyoruz, başkalarının da anlamasını diliyoruz;

ATATÜRK dogma değil SEVDADIR.

11 Kasım 2008

Çok güzel hareketler bunlarBiz Bursa Nilüfer Belediyesi Yerel Gündem 21 çatısı altında toplanan
bir grup gönüllüyüz. Değişik meslek gruplarından arkadaşlar toplandık
ve kendimize "Özgür Yazılım Grubu" adı verdik.
Bursa'da topladığımız (çoğu PII, PIII) bilgisayarların bakımlarını
yapıp bunların ethernetten boot etmelerini sağladık. Nilüfer
Belediyesinden bir adet servere uygun bilgisayar bağış aldık (P4) ve
buna Centos K12LTSP kurduk (başta Pardus denedik ama..... ), Gruptaki arkadaşlarla daha önce
belirlediğimiz, Bursanın 30-35 km batısındaki Badırga Köy okuluna bir
adet server ve 11 adet clientları kurduk. Sorunsuz çalışan
bilgisayarlarda hızlı mükemmeldi.

Pazar gününü böyle çalışmaya ayıran grub arkadaşlara, bize her türlü
desteği veren Bursa Nilüfer Belediyesi ve Yerel Gündem 21'e sonsuz
teşekkürler.

Diğer resimler http://picasaweb.google.com.tr/murattikil/OkGZelHareketlerBunlar#

8 Kasım 2008

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com