Pardus 2008 – 20080411 Geliştirme sürümü

İlkini geçen hafta yayınladığımız Pardus 2008 haftalık geliştirme sürümlerinin ikincisi de ftp sunucumuzda yayınladık. Hafta boyunca yoğun bir geliştirme trafiğinin yaşandığı Pardus 2008 deposunun ve Pardus teknolojilerinin son hallerini içeren bu sürümdeki başlıca yenilikler şöyle :

 • Klavye dil seçimi ve CD bütünlüğünü kontrol et adımlarındaki sorunlar giderildi.
 • kdenetwork ve kdepim paketleri depodaki yerlerini aldı. böylece Pardus 2008 – ufak eksiklerle de olsa- masaüstü kullanımında da test edilebilecek noktaya geldi.
 • 2008 deposuna programlama araçlarından oyunlara kadar bir çok alanda onlarca yeni paket girdi, hepsi test edilip kullanılmayı bekliyorlar..

Tabii ki bu sürümün de Pardus 2008′e giden yolda yayınlanan bir geliştirme sürümü olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz : Sistem genelinde farkında olmadığımız bir çok hata olması kuvvetle muhtemeldir – sistemin deneme seviyesinde olduğunu unutmadan kullanmanızı öneririz. Yine benzer nedenlerle Pardus 2008 paketlerinin hiçbiri Pardus 2007 sistemi üzerine kurulmamalıdır – tüm temel araç seti değiştiğinden bu paketler sisteminizin çalışmasını tamamen engelleyecektir..

13 Nisan 2008

Posted In: linux - fs, Linux Gezegeni, ozgurlikicin.com, pardus dünyası

JKota 0.3

JKota 0.3 sürümü yayınlandı.

Yeni özellikler:

 • Tray menüsüne log dosyası görüntüleme seçeneği eklendi.
 • Issue #7.

Düzeltilen hatalar:

 • Ayarlar penceresi açıldığında API Key seçeneği görüntülenmesi doğru şekilde belirleniyor.
 • Issue #6 düzeltildi.
 • Tray desteği olmayan sistemlerde ana şifreyi sormadan uyarı vererek kapanıyor.

13 Nisan 2008

Posted In: internet, java, jkota, linux

İnternet Haftası 2008 KKTC

ih2008

İnternet Haftası 2008 etkinlikleri kapsamında 10-11 Nisan 2008 tarihlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde iki ayrı güzide üniversitede “Linux nedir, yenir mi?” semineri vereceğim, her iki üniversiteninde Lefkoşa içinden üniversitelere ücretsiz öğrenci servisleri bulunmaktadır. Tabiki seminer sırasında bundan da bahsetmeden geçemeyeceğim :)

Seminer Programı:
10 Nisan 2008 @ 12.40 : Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Salon4
11 Nisan 2008 @ 10.00 : Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Konferans Salonu

8 Nisan 2008

Posted In: cyprus, IBM, internet, lkd, seminar

Pardus 2008 – 20080404 Geliştirme sürümü

Pardus 2008 geliştirme süreci içinde geliştiricilerimiz ve kullanıcılarımız için gerçekleştirmeyi düşündüğümüz bir adımı daha attık ve haftalık geliştirme sürümleri yayınlamaya başladık. Aslında fikir ve uygulama yeni değil, Pardus 2007 öncesinde de benzer geliştirme sürümleri yayınlamıştık..

Öncelikle artık standart hale gelen uyarımızı yineleyelim :

Pardus 2008 – 20080404 sadece yeni sürüm çalışmaları ile ilgili fikir vermek, yeni teknolojileri denemek ve geliştiricilerin Pardus 2008 üzerinde çalışmasını kolaylaştırmak amacıyla hazırlanmış bir deneme sürümüdür. Henüz masaüstü kullanıcılarının kullanabileceği bir ortam sunmamaktadır, günlük kullanım için yeterli olgunluğa ulaşmamıştır.

Bu kurulabilir geliştirme sürümünde birçok yeni özellik ve paket var, ilk anda göze çarpanlar ise şöyle :

 • Xorg 7.3, QT 3.3.8b, QT4 4.3.4, Kdebase ve KdeLibs paketleri ile grafik masaüstü ortamı 2008 depomuzda yerini aldı. Bu sürüm ile tamamen yenilenen zorg (Pardus grafik yapılandırma altsistemi) da ilk kez kullanılıyor.
 • Pardus 2008 – 20080404, yepyeni YALI4 ile kuruluyor – YALI’daki yenilikler ayrı bir haber konusu, ama çok daha kullanışlı bir disk bölümleme adımı ve tamamen yenilenen arayüz ilk anda farkedilen özellikler. YALI4, QT4 üzerinde neredeyse yeniden yazıldı…
 • CD ile Firefox 3beta5 ilk kez görücüye çıkıyor, mplayer 20080322 ise paketler deposunda kullanıma hazır.
 • kernel 2.6.24.4 ve yenilenmiş sürücüler, COMAR 2.0 alpha1, mudur 2.0 alpha4, PiSi 2.0 alpha4 temel sistemde yenilenen paketler arasında. Tüm servis altyapısı ve paket betikleri de COMAR 2.0 için yenilendi.

Pardus 2008 – 20080404 sürümünün farkında olduğumuz ve önümüzdeki süreçte çözmeyi planladığımız bazı hataları da var tabii ki :

 • Kurulum sırasında ve kurulan sistemde X grafik ortam klavye düzeni standart US klavye olarak kalıyor, kurulum sırasında klavye düzenini değiştirmek mümkün değil.
  Geçici çözüm : X grafik ortam açıldıktan sonra konsolda setxkbmap tr komutunu çalıştırmak.
 • YALI’da “CD Bütünlüğü Kontrol Et” adımı henüz düzgün çalışmıyor.
 • Türkçe kurulumda bazı mesajlar İngilizce, Türkçe ve ingilizce dışındaki dillerde eksikler var, bu dillerdeki kurulum sonrasında X grafik ortamı İngilizce açılıyor.
 • Yavaş sistemlerde zaman zaman kurulum Dbus hatası ile sonlanıyor.

Bu kurulabilir deneme sürümü ile birlikte Pardus 2008 ikili paketler depomuzu da kullanıma açtık, ikili paket deposu ile Pardus’daki değişiklik ve güncellemeleri daha kolay takip edebilirsiniz.

Tabii ki bu sürümün Pardus 2008′e giden yolda yayınlanan ilk geliştirme sürümü olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz : Sistem genelinde farkında olmadığımız bir çok hata olması kuvvetle muhtemeldir – sistemin deneme seviyesinde olduğunu unutmadan kullanmanızı öneririz. Yine benzer nedenlerle Pardus 2008 paketlerinin hiçbiri Pardus 2007 sistemi üzerine kurulmamalıdır – tüm temel araç seti değiştiğinden bu paketler sisteminizin çalışmasını tamamen engelleyecektir..

6 Nisan 2008

Posted In: linux - fs, Linux Gezegeni, ozgurlikicin.com, pardus dünyası

Pardus Test Süreci’nin Dünü, Bugünü, Yarını

Pardus ekibine katıldığımdan beri pek fırsat bulamıyorum yazmaya. Oldukça yoğun ama bir o kadar da zevkli bir çalışma dönemi yaşıyoruz.

Sorumlusu olduğum Pardus test süreçlerinden bahsetmek istedim biraz. Hem süreçleri çekirdek ekip dışındakiler için biraz daha belirgin kılmak, hem de Pardus Test Takımına ve gelecekteki takım arkadaşlarımıza bir başlangıç noktası oluşturmak için.

Pardus ekibinin her üyesinde görebileceğiniz ortak bir özellik mükemmeliyet takıntısıdır. Bazen küçük bir düğmenin yeri ve işlevi için bile saatlerce tartışabiliyoruz. Ancak Pardus'la ilgili değerlendirmeleri okudukça harcadığımız bu zamanın karşılığını fazlası ile aldığımızı görüyoruz. Pardus Test Takımı da bu mükemmelleştirme sürecinin önemli bir parçası olmak üzere kuruldu.

Ne kadar yetenekli geliştiricilere sahip olursanız olun, tek başına sorunsuz çalışan parçalar bir araya gelince çalışmak konusunda sorun yaratabiliyorlar. Pardus Test Takımının görevi büyük yapbozu incelemek ve onu kusursuz hale getirmek.

Evvel zaman içinde, Pardus 1.0 sürümü öncesinde rootfs in çıkışı ile başlamış test takımı kurma fikri. O zamanki adıyla Resmi Pardus Test Sürecinin (RPTS) kordinasyonunu sevgili Erkan Tekman yürütüyormuş. Lakin zaman içinde iş yoğunluğunun arasında kaybolmuş gitmiş yeni sürümler çıkarken RPTS. Bu gün bu süreç daha geniş bir katılımla ve daha uzun soluklu olarak yeniden canlanıyor.

Yeni test sürecini planlarken önce diğer dağıtımların test süreçlerini inceledik. Kendi çalışma metoçlarımızı gözden geçirdik. Geçmişteki deneyimlerimize dönüp baktık. Sonuçta test süreçlerinin 2 ana bölüme ayrılmasına karar verdik.

Test takımımız şimdilik birinci bölümde bizlere yardımcı olacak ancak süreç ilerledik takımın içinde çıkacak istekli ve tecrübeli arkadaşlarla ikinci bölümü de bir ekip halinde yürütmeyi planlıyoruz.

Birinci Bölüm "Sürüm Öncesi Test Süreci"

Sürüm Öncesi Test Süreci alfa sürümünün çıkması ile başlayan ve kararlı sürüm ile sona eren yaklaşık 30 - 60 günlük bir süreçtir. Bu süreç de Alfa , Beta ve RC sürümleri çıktıkça, test takımımız kendileri için hazırlanan test kılavuzunun yardımıyla dağıtımın temel işlevlerini test edecek ve sonuçları test_takımı listesi aracılığı ile bizimle paylaşacaklar. Liste içinde istenilen bilgilerin tamamlanması ile gerekiyorsa hata takip sistemine aktarılacak hata bilgileri ve burada çözümlendikten sonra hatayı bildiren ve tekrarlayan takım üyelerince çözüm onaylanacak.

İkinci Bölüm "Düzenli Testler"

Bu test süreci yeni kararlı sürümün çıkması ile başlar ve sürüm resmi olarak desteklendiği sürece devam eder. Bu süreçte kendi içinde ikiye ayrılır. "Güncelleme Testleri" ve "İşlev Testi".

Bu süreç için öncelikle, test edilen kararlı sürüm ( örneğin Pardus-2007 ) ve o ana kadar çıkmış ara sürümlerin her birinin ( örneğin 2007.1 , 2007.2 , 2007.3 ) yeni kurulmuş birer versiyonuna sahip olmamız gerekir. Her bir testin ardından tekrar bu temiz kurulumlara ihtiyaç duyacağımızdan bu sürümleri sanal görüntü olarak kurmak ( misal VirtualBox ile ;) ) sağlık ve de sıhhat açısından faydalıdır. Bu sanal görüntüleri güncelleme testlerinde kullanacağız.

Ayrıca her güncelleme sonrasında kararlı depodan güncellediğimiz düzenli güncellenen bir sanal imaja da ihtiyaç vardır.

Süreç genel hatları ile şöyle işler; Test sorumlusu test deposunda bekleyen paketler için bir onay süreci başlatır. Geliştiriciler tarafından onaylanan paketler o anki kararlı depo ve onay alan yeni paketlerden oluşan bir geçici depoya aktarılırlar. Temiz kurulmuş sürümlere bu deponun adresi verilerek sürümler güncellenir. Her güncellenmiş sürüm yeniden başlatılarak temel sistemlerin sağlıklı işleyip işlemediği kontrol edilir. Ardından revdep-rebuild komutu ile ters bağımlılıklardaki kırık paylaşımlı kütüphane dosyalarının varlığı denetlenir.

İşlev testi içinse, kararlı depo ile eş zamanlı güncellediğimiz imaj, test için geçici depodan güncellenir ve güncellenen her bir program tek tek test edilir.

Testçinin bütün program ve kütüphaneleri bütün özellikleri ile test etmesi bilgi, tecrübe ve zaman açısından mümkün görülmediği için test edilecek olan paketler 4 ana kategoriye ayrılmıştır. Kategorizasyon işlemi halen devam etmekte olup yeterince olgunlaşınca wikiye aktarılacak. Bu kategoriler; Detaylı biçimde test edilecek paketler ( ki bunların nasıl test edileceği ayrıntılı olarak belgelenmiştir ) , Standart biçimde test edilecek paketler ( kurulum ve temel çalışma denetimi yapılır ) , Yalnız kurulum testine tabi tutulacak paketler ve Multimedya paketleridir ( Multimedya paketlerininde nasıl test edileceği detaylı olarak belgelenmiştir ).

Bu süreçler Pardus'un dünyada ve Türkiye'de hak ettiği yere gelmesinde önemli rol oynarken bizlere de test takımımızın içinden yeni dostlar ve yeni geliştiriciler kazandıracak. Özgürlük İçin...

5 Nisan 2008

Posted In: pardus, test

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com