Pardus 2008 RootFS 0.1

On the way to Pardus 2008, there has been a huge update on core components – so it became very hard to work on devel and the new 2008 repo for developers. So we’ve released a custom rootFS including the new system.base and system.devel components, kernel 2.6.24.2, vi and subversion packages…

This rootfs is intended to be used for a base system during package cleanup and adaptation process during the Pardus 2008 Phase. As we move on with other components, we’ll be releasing weekly developer install CDs as usual.

Developers will have to install and boot into this rootfs to work – it’s not possible to chroot to Pardus 2008 toolchain from Pardus 2007 platforms (unless you use a 2.6.24 kernel of course). It will be convenient to use a virtualization solution such as Virtualbox, as it is ready in 2007 repo and very easy to prepare a working Pardus 2008 setup. Below are the brief instructions for installing rootFS under Virtualbox – similar steps are required for a real disc partition install, but the device names and GRUB configurations should be adjusted accordingly..

Pardus 2008-RootFS 0.1 can be dowloaded from here, all PiSi packages included in this rootfs and a bit more (kernel-debug, kernel-source) are here.

Installing Pardus 2008-RootFS 0.1 :

 • Prepare the required disc : For Virtualbox, add a new virtual disc to the virtual machine you’ll be using.
 • Boot the virtual machine with a Pardus CD, fire up a console and login as root.
 • Prepare a partition and format it :
  # fdisk /dev/hda
  # mkfs.ext3 /dev/hda1 -m 1 -L PARDUS_2008
  

  You should create a primary partition occupying full disc in the first step. If you’re using a real system and disc partition, adjust device names accordingly.

 • Mount the partition:
  # mkdir target
  # mount /dev/hda1 target
  
 • Transfer rootFS Image (you’ll have to configure your network beforehand) :
  # wget [ftp/sftp/....]
  
 • Extract the image:
  # cd target
  # tar -jxf ../pardus2008-rootfs01.tar.bz2
  
 • Upon completion of the extraction, you may reboot your system now.
 • Boot your system with the Pardus CD once again – at the boot menu, choose desired language and proceed to next menu. On first option (normal boot), press “e” and edit the boot parameters as :
  root (hd0,0)
  kernel (hd0,0)/boot/kernel-2.6.24.2-87 root=LABEL=PARDUS_2008 vga=0x317 mudur=language:tr
  initrd (hd0,0)/boot/initramfs-2.6.24.2-87
  

  Pressing “b” will boot ssytem to your new rootFS.

 • root password is “pardus” – login to your ssytem as root and finalize the installation by installing grub :
  # grub-install /dev/sda --recheck
  

  If you’re using a real system and disc partition, edit /boot/grub/grub.conf to suit your system or add the new rootFS to your existing boot loader.

 • Reboot your system to check boot loader configuration, if all gone well, you have a working Pardus 2008 base system now – Happy hacking..
  # reboot
  

28 Şubat 2008

Posted In: linux - fs, pardus planet (in English)

Geliştiricilere Özel : Pardus 2008-RootFS 0.1

Pardus 2007′den 2008′e geçerken Pardus’un neredeyse tüm temel bileşenleri güncellendi, dolayısıyla Pardus 2008 üzerinde çalışacak geliştiricilerimiz Pardus 2008 taban sistemine ihtiyaç duymaya başladılar. Taban sistemin üzerinde çalışılabilecek hale gelmesiyle birlikte geliştiricilere özel bir kök dosyasistemi hazırladık : bu dosyasistemi tüm system.base ve system.devel paketlerini, yeni kernel’i ve geliştiricilerin en çok kullandığı iki aracı – vi ve subversion – içeriyor. kernel-debug ve kernel-source paketleri ise boyutları nedeniyle kök dosyasistemine dahil değiller, bu paketler ve kök dosyasistemini oluşturan diğer tüm ikili paketler şu anda burada, kök dosyasistemi ise şurada.

Pardus geliştiricileri, bu kök dosyasistemini ayrı bir disk bölümüne veya sanal bir makineye kurarak kullanabilecekler – aşağıda kök dosyasistemini sanal bir makineye kurmak için gerekli adımları listeledik. Tabii ki prensipte aynı adımları izleyerek gerçek bir disk bölümüne kurmak da olanaklı, fakat gerçek bir sistem kullanan geliştiricilerimiz disk ve bölüm isimlerini kendi sistemlerine göre düzeltmeliler.

Yeni kök dosyasistemini kurmak için gerekli adımlara geçmeden önce tekrar hatırlatalım : bu kök dosyasistemi, sadece sistem ve geliştirme araçlarını içeren bir mini taban sistemdir ve konsol seviyesinde paket derlemek dışında herhangi bir amaca hizmet etmez. Masaüstü kullanıcılarının ihtiyacı olan hiçbir yazılımı içermemektedir, geliştiricilerin üzerinde çalışması amacıyla oluşturulmuştur – dolayısıyla kurulması ve kullanılması birçok müdahale gerektirmektedir. Bu kök dosya sistemi henüz karşılaşılmamış bir çok hatayı içeriyor olabilir, sistemin deneme seviyesinde olduğu unutulmamalıdır. Aynı nedenlerle Pardus 2008 taban istemini oluşturan paketlerin hiçbiri Pardus 2007 sistemi üzerine kurulmamalıdır – tüm temel araç seti değiştiğinden bu paketler en iyi ihtimalle çalışmayacak, büyük ihtimalle diğer paketlerin çalışmasını da engelleyecektir.

Şimdi, Pardus 2008-RootFS 0.1′i kurmaya başlayalım…

 • Yeni kök dosyasisteminizi kuracağınız disk bölümünü hazırlayın : Örneğin Virtualbox kullanacaksanız, yeni bir sanal disk oluşturup sanal makinenize bu diski eklemeniz yeterli.
 • Elinizdeki herhangi bir Pardus CD’si ile sanal sisteminizi açın, konsola geçip root olun (virtualbox altında konsola geçmek için [sağ control] ve [F1] tuşlarına birlikte basmanız gerekli.)
 • Yeni diskinizde bölüm oluşturun ve biçimlendirin :
  # fdisk /dev/hda
  # mkfs.ext3 /dev/hda1 -m 1 -L PARDUS_2008
  

  ilk adımda diskin tamamını kaplayan bir bölüm oluşturun ve çıkın.
  Dikkat ! Sisteminizdeki gerçek bir disk bölümünü kullanacaksanız yukarıdaki komutlarda geçen disk isimlerini ona göre düzenlemeyi unutmayın !

 • Disk bölümünü bağlayın :
  # mkdir target
  # mount /dev/hda1 target
  
 • Sisteminizin ağ bağlantısını kurun ve RootFS imajını sisteminize kopyalayın :
  # wget [ftp/sftp/....]
  
 • ve imajı açın :
  # cd target
  # tar -jxf ../pardus2008-rootfs01.tar.bz2
  
 • imaj açıldıktan sonra sanal sisteminizi yeniden başlatabilirsiniz. Bu adım için sisteminizi yine bir Pardus CD’si yardımıyla açacaksınız.. CD açılış menüsü karşınıza geldiğinde ilk adımda dil seçin, ikinci adımda ilk seçeneğin üzerinde e tuşuna basarak açılış seçeneklerini aşağıdaki gibi düzenleyin :
  root (hd0,0)
  kernel (hd0,0)/boot/kernel-2.6.24.2-87 root=LABEL=PARDUS_2008 vga=0x317 mudur=language:tr
  initrd (hd0,0)/boot/initramfs-2.6.24.2-87
  

  b tuşuna basarak sisteminizin açılmasını sağlayın – herşey yolunda gittiyse sisteminiz açılacaktır.

 • Pardus 2008 RootFS’inizin root parolası pardus (ne kadar şaşırtıcı :-P), bu aşamada sisteme giriş yapabiliyor olmalısınız. Giriş yapın ve son adım olarak grub’ı yükleyin :
  # grub-install /dev/sda --recheck
  

  Dikkat ! Sisteminizdeki gerçek bir disk bölümünü kullanacaksanız /boot/grub/grub.conf içeriğini sisteminize uygun şekilde düzenlemeyi unutmayın ! Sisteminizde halihazırda kurulu bir GRUB varsa yeni kök dosyasisteminizi kurulu önyükleyicinize eklemelisiniz.

 • Sisteminizi yeniden başlatabilirsiniz, Pardus 2008-RootFS 0.1 kullanılmaya hazır – iyi geliştirmeler :-)
  # reboot
  

26 Şubat 2008

Posted In: linux - fs, Linux Gezegeni, pardus dünyası

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com