Songbird 0.3pre

alt= Songbird Mehmet D. Akın sayesinde rastladığım bir medya oynatıcı. Mozilla tabalı ve açık kaynak kodlu. Songbird ekibi yazılımlarını; web tabanlı bir masaüstü medya oynatıcısı, dijital bir müzik kutusu ve internet tarayıcısının harmanlanması olarak tarif ediyor.

Songbird Linux, Mac ve Microsoft platformlarında çalışabiliyor. Songbird'ü kurduktan sonra ana sayfasında görebileceğiniz üzere, ürün şu an yoğun talebi ms tarafından görüyor.(%80 Microsoft, %11 Linux ve %9 Macintosh gibi bir dağılım gözleniyor.)O.3pre sürümü Songbird geliştiricileri ve takipçilerinin ürünün ne aşamada olduğunu görmeleri ve test etmeleri için hazırlanmış. Bunu yine ana sayfada da yer alan "geliştirici olun" , "kaynak kodu indirin" ve "bugzilla(hata takip sistemi)" linklerinden anlayabiliyoruz.

Bağlantıları takip etmeyi sevmeyenler için bir iki Songbird görüntüsü;


Kurulumu ve kullanımı çok basit. Ayrıca yazılımın web sitesinden bunlarla ilgili gerekli kaynaklara ulaşabiliyorsunuz. Buradan bağlamak gerekirse, işte wiki sayfası, işte özellikleri ile kullanımını da görebileceğiniz Songbird tanıtım videosu (Screencast)..

Songbird'ün tanıtım videosunu izlediğimizde hemen "mp3 blogs" kısmında ki, blog'u tarayıp içindeki media'ları listeleyen listeden müzik dinlemek isteyeceğiz. Bunun için sistemimizin gstreamer ile uzak (remote) dosyaları çalabiliyor olması gerekiyor. Bunu şu şekilde test edebilirsiniz;

gst-launch-0.10 playbin uri="full_url_of_media"

-( ben vfs ve neon eklentilerinin eksik olmasından dolayı bunu başaramıyorum. vfs bir çok gnome bağımlılığı ile geldiği için kurulu gelmesi sanırım pardus tarafında pek istenmiyor. Gnome 'la gelen dağıtımlar bu konuda şanslıyken neon'u iki tarafta da kurmak gerekiyor.) -

Gelişim safhasının çok başlarında olmasına rağmen 30'u aşkın add-on ile gerek ipod'unuzu gerek usb belleğinizi bağlayabileceğiniz, çok marifetli bir yazılım.

E yazılım mozilla tabanlı olunca bir browser havası arayüze hakim. Bir sekmede kütüphanenizi görüntülerken bir sekmede müzik sitelerini takip etmek, ayrı bir sekmede de işinizi görmek ayrı bir keyif oluyor. Ayrıca yazılımınız indirme yöneticisi görevini de üstlemiş durumda.

- (Yukarıda ki gibi eksik eklentilerle uzak müzikleri çalmak sorunken bunları lokalinize indirdiğiniz anda dilerseniz kütüphanenizden, dilerseniz indirdiğiniz yerden çalmak mümkün oluyor.) -

Duyduğumuz son bir fısıltıya göre geliştiriciler daha güçlü bir gstreamer desteği ile last.fm desteğini de sunmak istiyorlar. Gelişim bu aşamaya gelince masaüstü ortam oynatıcıları arasındaki rekabet kızışacağa benziyor.

Sistem kaynakları tüketimine bakınca da Songbird de bazı dezavantajlarını dengelemiş oluyor. Gözümüzü projeden ayırmamak lazım, Songbird istikrarlı bir şekilde geliyor.


Songbird'ü siz de desteklemek isterseniz buraya bakabilirsiniz.

29 Temmuz 2007

İstanbullu Penguenler Buluşuyor


İlla ki penguen olmanız gerekmiyor. Bu penguenler neye benzer, neyle beslenirler, neler konuşur, neler giyerler, diye merak eden herkesi buluşmamıza bekliyoruz. Biraz dernekten, biraz Özgür Yazılım Camiası'ndan bahsedeceğimiz, ama illa ki eğleneceğimiz sohbetimize gelin siz de katılın. Haydi, LKD penguenlerini İstanbul'da buluşturuyor.

Tarih :28 Temmuz - Cumartesi
Saat :15:00
Yer : Beşiktaş - Beer City

Adres : Ortabahçe Caddesi No:26 Beşiktaş/İstanbul
Not: Beer City, Elma Cafe(eski ad) olarak da biliniyor.Sonradan gelen edit: Buluşmadan sonra Penguenler hep beraber Ortaköy'e balık yemeye gidiyorlar. Cumartesi akşamınız müsaitse siz de isminizi yazdırın, siz de katılın. Tadına doyulmaz sohbetimizin devamını kaçırmayın.

Kayıt için sizleri buraya alalım.

21 Temmuz 2007

İstanbul’a hareket geliyor… Guadec 2008


7., yok olmadı 8. derken bir türlü gidemediğimiz Guadec için bazı arkadaşlar çalışmışlar, çabalamışlar, (adımı yanlış yazsalar da :) )organizasyonu ayağımıza getirmişler;

haberi -> buradan <- aldık, proposal'a da -> buradan <- bakıyoruz.

LKD olarak desteğimizi beklediklerini belirten gnome-tr ekibi ile güzel bir çalışma yapmayı umuyoruz.

17 Temmuz 2007

PC değişimi

Daha önceki yazımda eski emektar PCmi değiştireceğimden bahsetmiştim. Yeni donanım şu şekilde oluşuyor.

Intel Core2 Duo 2.6, ASUS P5B anakart, 2x1GB ram,500GB samsung SATA II HDD, PALIT GF7600GS Sonic 256MB ekrankartı, 19″ Philips WS monitör (buradan bana WS öneren Mesut ve Taner’e teşekkür ederim) ………

Linux kurulumunda beni en çok uğraştıran ana kartta yer alan SATA/IDE controller oldu. JMicron363 SATA/IDE controllerı tanıtmak (daha doğrusu uygun kernel yapılandırmasını bulmak) baya zor oldu. Ayrıca kurulan pek çok dağıtımın cd sinde hala bunun modülü yer almadığından kurulum IDE dvd/cdrom lar ile gerçekleştirilemiyor. Bir de hala açılışta “BIOS bug …” gibi bir hata alıyorum risk alabilirsem BIOS güncelleyeceğim.

Neyse şimdilik bir kısım hata ile sisteme Gentoo kurdum. Donanımını tanıdıkça ve kernel güncelledikçe bunları da aşarım herhalde.


3 Temmuz 2007

Posted In: donanım, gentoo

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com