“Gani Gani” New Users Concept

Pardus Kullanıcıları artmaya devam ediyor. Bu gün sınıf arkadaşlarımın bilgisayarlarında Pardus görünce çok sevindim.

Bir de bana ulaşan Komiser Yardımcısı bir arkadaş var. Kendisi aynı zamanda açık kaynak kodlu bir CMS geliştiriyormuş. Kendisine başarılar diliyorum.

I'm no Superman. But i feel closed to him, with my operating system.

16 Mart 2007

ÇOMÜ Kütüphanesi Terminal Sunucusu

Yapalım, hadi yapıyoruz, yapmayacağız mı derken sonunda yaptık :)
Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Kütüphanesi Terminal Sunucu’su artık “Pardus 2007.1 Felis Chaus” oldu ve tabi dolayısıyla sunucu üzerinden hizmet alan tüm ince istemcilerde. Buradan öncelikle böyle bir kararı alıp uygulamaya cesaret eden Sayın Necdet Yücel’e Çanakakkale’de kurulum sırasında kahrımı çeken Oğuz Yarımtepe’ye, bir ara necdet’in jabber’ından konuştuğumuz faik’e ve İsmail İşleyen’e teşekkür ediyorum. Yapılan bu çalışma Türkiye’deki tüm üniversiteler için bir örnek olacaktır ve devamının geleceğini de biliyoruz.

İşte kütüphaneden bazı resimler

comu2 comu1
comu3 comu4

13 Mart 2007

Posted In: comu, lkd, pardus

I was on Mars on my Free Days


Bilgi Üniveristesi'nin düzenlediği etkinlikte stand-cg olarak yerimizi aldık. Kahve döküntüleri ve bir minimum bağış miktarı karmaşası dışında sorunsuz bir etkinlik oldu bizim için.Eben'i ben de gördüm. Bence gereksizce uzun konuştu. Diğer katılımcıların zamanından çaldı, programı birbirine kattı. Elin gavuru olma avantajıyla uyarı bile almadı.

Youtube'un kapanması meselesine gelince yabancı bir arkdaşım bunun, daha önce, kendi memleketlerinde de gerçekleştiğinden bahsetti. Ve bizi haklı gördüğünü; dinin önemli bir konu olduğunu söyledi. Durumun dinle alaksı olmadığını, hassas olduğumuz bir konu olsa da bunun yanlış bir karar olduğunu savununca da proxy ile girersiniz niye dert ediyorsunuz ki dedi. Böyle de değişik bakış açıları var elbette diye düşündüm. Bu gün gezegende ki yazıları görünce evet dedim ben doğru yerdeyim, en azından doğru insanların arasındayım.

Bu arada Bilgi'de ki "Ekmek bulamıyorsanız pasta yiyin." tavrıyla karşılamanın beni çok üzdüğüne yazımın sonunda değinmek istiyorum. 256 ramli bir makina kullanan biri olarak her işimi sorunsuzca ve tatmin edici bir hızla yaparken "seni gidi pis fakir olur mu öyle şey" şeklinde karşılanmak kendimi uzaylı gibi hissetmeme neden oldu. Utandım, acaba kimin ayıbından?

8 Mart 2007

Right Through You

Kütahya'da gerçekleşen Akademik Bilişimin üzerinden epey bir zaman geçmesine rağmen sereserpe internete erişim yoksunşuğumdan izlenimlerime değinemedim. İlk defa Akademik Bilişim görmüş biri olarak, etkinlikten akedemik açıdan ne anladıp ne anlamadığımın ayrımına varamadım. Çok fazla seminere girmeyi düşünmüyordum zaten. Girdiklerimden pek memnun kaldım.

Stand ise çok şenlikli geçti. Mustafa Akgül Hoca'mızın 10 dk lik geçikmemizi affetmeden bütün İstanbuldakileri ayağa kaldırması, masaörtülerine kahve dökülmesi, klavyelerimizin arasına ikram artıkları kaçmasından başka hiçbir teknik aksaklıkla karşılaşmadık. En kalabalık stand bizdik. En çok başı kalabalık yine biz olduk. Diğer standlar komşuculuk oynarken, biz yoğunluktan yıkılıyorduk. Nitekim en sonunda diğer standdan arkadaşlar da bizi ziyarete geldiler. Ticari kaygısı tavan yapmış bir işletim sisteminin temsilcisi olarak gezinen arkadaşın Pardus kullanırken hayranlığını dile getirmesi de bizi ayrıca keyiflendirdi.

Karla, soğukla, biraz da uykuyla başım derde girdi ama, bu güzel espirilerin unutulup gitmesi ümidiyle bunlara hiç değinmeyeceğim.

http://160.75.62.7/~bozkiru/ab07/
Ümit Başkanımın emekleri ve kaynaklarıyla resimlerimiz burada yer aldı.

Teknik detay olrak v4l ile ilgileniyorum. Ucundan kıyısından pyQt öğrendim. Yakında huzurlarınıza çıkmayı planlıyorum.

Değinmek istediğim bir başka konu Enver'in rituel sancıları. Bu baş çok fena tabi, tuttu mu insanin "gözü görmüyor, kulağı duymuyor". Acil şifalar diliyorum kendisine.

Claudicat ingenium, delirat lingua, labat mens. (Lucretius, De rerum natura, III, 453)

1 Mart 2007

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com