GNU / LilyPond hakkında Elektronik Kitap

Besteci ve İnönü Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Prof. Server ACİM, ilk kitabını hazırladı. Bu kitap, bir İnönü Üniversitesi Yayını olarak İnönü Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yayın Komisyonu, İnönü Üniversitesi Yayın Komisyonu ve İnönü Üniversitesi Yönetim Kurulu tarafından onaylandı.

Bu kitabın önemli bir özelliği de, İnönü Üniversitesi tarafından yayınlanan ilk Elektronik Kitap olmasıdır. Diğer özelliği ise GNU / LilyPond yazılımı hakkında yazılmış ilk Türkçe kitap olma özelliğini taşımasıdır. Kitabın yazarı olan Prof. Server ACİM, bu kitabın bir Açık Kitap – Open Book olarak yayınlanmasının daha uygun olacağını düşünerek bu kitabı kendi web sayfasında yayınlayarak kamunun hizmetine sundu.

Prof. Server ACİM, bu kitabı LaTeX ve GNU / LilyPond gibi özgür yazılımlar ve Linux Mint gibi özgür işletim sistemi araçlarını kullanarak hazırlamış olup aynı zamanda bu kitap İnönü Üniversitesi – Sosyal Bilimler Enstitüsü – Müzik Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı - Yüksek Lisans Devresi'nde vermekte olduğu “Açık Kaynak Kodlu Müzik Yazılımları ve İşletim Sistemleri” dersi için kullanılacak bir ders kitabı olma özelliği taşımaktadır. Ancak, özgür bir nota yazma uygulaması olan GNU / LilyPond hakkında bilgi ve fikir sahibi olmak isteyen herkes, Elektronik Kitap formatındaki bu Açık Kitap'ı özgürce indirebilir ve okuyabilir.

Kitabın ağ adresine ulaşmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

http://bit.ly/AcimKitap-TR

25 Kasım 2013

Posted In: Gezegen, kitap, lilypond, malatya, müzik, Özgür yazılım

önce topraktım şimdi ağaç oldum
derya denizler gibi dalgalandım şimdi duruldum
kendimi buz gibi çok sert zannederdim
meğer ne kolaymışım hemen eriyiverdim
her şey dün gibi inan gelir geçer
bilemezsek kıymeti hayat bizi içer

bu benim gurur gecem görsün cümle alem
yıkamaz kimse inan kalbimdir benim kalem
işte uzattığım sana yeminli elim
sımsıkı tut ki bu yolda düşmeden yürüyelim
her şey dün gibi, bilemezsek kıymeti

tut ki elimden düşmeden yürüyelim
tut ki elimden düşmeden yürüyelim
tut ki elimden düşmeden yürüyelim
tut ki elimden birlikte yürüyelim..

sıkı tutun / hayko cepkin – tanışma bitti, 2007

14 Aralık 2007

Posted In: müzik

Shame on Me !

Über müzik kültürüne sahip bir şahsiyet değilim. Ama yine de bu zamana kadar böyle bir sesi fark edememişim.

25 Eylül 2007

Posted In: müzik

ScrobblerJ

Bir zaman önce Last.FM bilgilerine erişim için java-gnome ile GUI yazmaya başlamıştım. Ancak öncelikle Last.FM erişim mantığının ayrı bir kütüphane olmasına karar verdim. Bu şekilde ScrobblerJ ortaya çıktı. Şu an test kodundaki tüm işlemler çalışıyor. Ancak servislerin tümünü kapsaması için baya bi yolum var. Gelişimini web sitesinden ve sağdaki commit loglarından takip edebilirsiniz. İstek ve hataları da bu adrese bildirebilirsiniz.


27 Mayıs 2007

Posted In: audioscrobbler, Gezegen, java, lastfm, müzik

Araskargo Creative Zen Touch ve Linux

Hepsiburada.com dan sipariş verdiğim Creative Zen Touch MP3 playerım sonunda elime ulaştı. Ulaşırken de sırası ile Araskargo Merkez şube (Kavacık) Alemdağ ve Cendere dağıtım merkezleri Kervan (Mecidiyeköy) ve İzzet Paşa şubelerini gezdi. (Bir dahaki kargomu deniz yoluyla ulaştırmalarını bekliyorum) Aslında çok zaman harcamasa da bu kadar gezmesi garip.

Neyse şimdi alete gelelim. Hafızasından ve bataryasından dolayı alet biraz ağırca ve sigara paketi boyutunda. Ancak 20 GB hafızası ve ses kalitesi bence bunu affettiriyor. Ama asıl sorunu ise firmware güncellemesi ile üstesinden gelinebildiği iddia edilen driver sorunu. PDE (Portable Digital Entertainment protocol) kullandığından dosya ya da müzik taşımak için programa ihtiyaç duyuyor. Şükür ki bu konuda da Gnomad2 imdadıma yetişti. Sadece root olmadan aygıta erişememe problemini aşağıdaki satırları /etc/udev/rules.d dizininde yeni bir dosyaya eklemem yetti.
SUBSYSTEM!="usb_device", ACTION!="add", GOTO="libnjb_rules_end"
# Creative Nomad Jukebox Zen Touch
SYSFS{idVendor}=="041e", SYSFS{idProduct}=="411b", GROUP="plugdev", MODE="0660"
LABEL="libnjb_rules_end"

Ardından alete müzik dosya kopyalama ve aletten bilgisayara kopyalama yapabilmeye başladım program ile. Yalnız 20 GB kopyala kopyala bitmiyor daha sadece 1000 civarı şarkı kopyalayabilmişim…

Düzenleme: Zen Touch a ait olmayan kısımları kırptım. Dosyanın tam haline ulaşmak için adres:

http://bugs.gentoo.org/attachment.cgi?id=89909

 Düzenleme 2: Protokolü MTP değil PDE imiş.


24 Mayıs 2007

Posted In: dumur, Gezegen, müzik

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com