Pardus Kurumsal 2’de Psi Sorunu

Uzun süre Jabber istemcisi olarak Kopete’yi kullandım. Ancak birkaç ay önce Kopete’yle bir sıkıntı[1] yaşayınca alternatif bir istemci aramaya başladım. Tavsiyeler üzerine Psi uygulamasını[2] kurdum Kurumsal 2 deposundan.

Her şey çok güzel olacak zannederken, Psi ile de ilişkimiz sorunlu başladı: Jabber sunucusuna bağlanabiliyordum, ancak listemdeki çevrimiçi bir arkadaşıma bir şeyler yazmak istediğimde, konuşma penceresini açıp ilk karaktere bastığım anda uygulama kendiliğinden kapanıyordu. Uzun süre çeşitli ayarları kurcaladım, fakat bir türlü aşamadım bu sıkıntıyı.

Yeni bir istemci arayışına girmiştim ki, Doruk Fişek yardımıma koştu. Hatanın sebebi, uygulamada “Check spelling” özelliğinin açık olmasıymış. “Options -> Misc.” sekmesinde “Check spelling” seçeneğinin önündeki işareti kaldırınca sonunda yeni Jabber istemcimi kullanmaya başlayabildim.

Pardus’un hata takip sisteminde bunun için bir hata kaydı[3] açtım, lakin hatayla ilgilenen Serdar Dalgıç hatayı tekrarlayamadığı için henüz çözülemedi sıkıntı. Ben de onun hatayı tekrarlayamamasından dolayı sorunun benim sistemimden kaynaklı olabileceğini düşünüp bu yazıyı yazmayı ertelemiştim. Fakat Kurumsal 2 kullanan birkaç arkadaşım daha aynı sorunu yaşayınca, hiç değilse hata çözülene kadar birilerinin işine yarayabileceğini düşünerek buraya çözümü yazıyorum.

adil

[1] http://bugs.pardus.org.tr/show_bug.cgi?id=19167

[2] http://psi-im.org/

[3] http://bugs.pardus.org.tr/show_bug.cgi?id=19063


14 Kasım 2011

Posted In: Jabber, Kopete, lkd-gezegen, Özgür yazılım, Pardus Kurumsal, Psi

Elveda Windows Live Messenger

Gözü yaşlı bir elveda değil bu. Gayet keyfi bir karar. 2007 yılından beri Pardus (ve Ubuntu) kullanıyorum. Oyun oynamak dışında Windows’a hiç ihtiyacım olmadı ki evli, bebek bekleyen bir bankacının oyun oynamaya ne kadar vakti kalabileceğini düşünürseniz, Windows’a ne kadar ihtiyaç duyabileceğimi de tahmin edebilirsiniz. Linux’la geçen bu 4 yılda pek çok farklı uygulamayı kullanmayı […]

12 Mart 2011

Posted In: Anlık Mesajlaşma, Elveda, Haberleşme, İletişim, Jabber, linux, pardus, ubuntu, Windows Live Messenger, WLM

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com