Google Chrome OS Kotu

Vallaha ben Richard Stallman`in yalancisiyim. Kendileri GNU foundation in kurucusu olmaktalar. Stallman`a gore Google Chrome OS ya da bu tur cloud mantigini kullanan uygulamalar, isletim sistemleri aslinda kullanicilarin iyiligi yonunde gorunselerde kullanicilar icin kotu durumlar soz konusu. Dosyalarimizin cloud uzerinde bulunmasinin dosya gizliligimizi tehlikeye attigini soyluyor. Ayrica dosylarimiz uzerindeki butun insiyatiflerimizde ayni zamanda service providerin eline gecmis bulunuyor. Iznimiz disinda bu dosyalari okuyabilir, degistirebilir, silebilir ya da baska makamlara servis edebilirler. (Buradan sonrasi benim yorumum:) Bana oyle geliyorki eskiden sadece kimlik bilgilerimiz sirketlerin degerlerine deger katarken artik kisisel dosyalarimizda zenginlik katacak.

21 Aralık 2010

Posted In: Geyik ve Ben, Gezegen, linux

Europass CV

Merhaba arkadaslar, bugun Daron hocanin tweetini okuduktan sonra acaba xml formatinda cv nasil yazilir diye merak ettim ve biraz olsun arastirdim. Bu arastirmalarim sirasinda AB ce ve dunya uzerinde kabul goren bir CV sistemi oldugunu gordum. Simdi sizlere bundan bahsedecegim. kariyer.net gibi sitelerde doldurdugumuz cv ler isverenlerce cok dikkate alinmayabiliyor maalesef(Bakiniz Daron Yondem`in tweeti) Iste bu yuzden kendi cv mizi yazmamiz gerekiyor. Bunun icinde dunyaca kabul gormus bir seyden yararlanmak guzel olur diye dusundum. Simdi siteden bir alinti yapiyorum:)


Europass Özgeçmiş (CV)

Nedir?

Europass'ı kullanmak isteyen herkes Europass Özgeçmişi doldurarak başlayabilir. Europass Özgeçmiş (CV) becerilerinizi ve yeterliliklerinizi görülür hale getirmenizi sağlar. Bu döküman ile kişisel bilgilerinizi, iş deneyimlerinizi, eğitim öğretim bilgilerinizi ve kişisel becerilerinizi belirli bir formatta oluşturabilirsiniz. Bu döküman formatı AB ülkelerinde de aynı olduğu için kendinizi işverenlere en etkin şekilde tanıtmanıza olanak sağlar.
Europass Özgeçmiş (CV) 2002 yılında çıkarılan Avrupa Özgeçmişinin (CV) yerini alır.

Europass CV'nin Kullanımı


Europass Özgeçmişi (CV) kullanmak için üç seçeneğiniz vardır;


-Europass CV'nizi Online Olarak Oluşturun


Yukarıdaki linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak sayfada sağ üst köşeden dil seçeneğini yaptıktan sonra, gerekli talimatları takip ederek CV’nizi oluşturabilirsiniz. CV’nizin tamamlanmış halini daha sonra elektronik olarak (e-posta ile veya indirerek) edinebilirsiniz.


-Europass CV belgelerini indirin


(boş şablon, talimatlar,farklı dillerde doldurulmuş örnekler ve Europass kapak sayfası). Bu bilgileri daha sonra bilgisayarınızda CV’nizi oluştururken kullanacaksınız.

-Europass CV'nizi Güncelleyin (XML/XML+PDF)


Eğer daha önceden CV'nizi yukardaki "Europass CV'nizi Online Olarak Oluşturun" linkinden oluşturmuş ve XML/XML+PDF formatlarında kayıt etmiş iseniz, bu CV'nizi ,bu linki kullanarak yükleyebilir ve verilerinizi güncelleyebilirsiniz.
Kişisel verileriniz otomatik olarak sisteme girilecektir.

21 Kasım 2010

Posted In: Geyik ve Ben, Gezegen, staj

Sansure Karsi Ortak Deklarasyon

Türkiye’de 10 bine yakın internet sitesine uygulanan ve gittikçe genişleyen sansür uygulamalarına karşı, aralarında Linux Kullanıcıları Derneği’nin de bulunduğu 30 sivil toplum örgütü ortak deklarasyon yayımladı.

Saat 12:00′da yayımlanan bildiride, uygulanan sansürün Anayasa’ya aykırı, orantısız ve keyfi olduğu savunularak bir an önce durdurulması istendi. Bildiride, sansüre baz olarak kullanılan 5651 sayılı muğlak ‘internet yasası’nın da kaldırılması talep edildi.

Bildiri metninde, “çocukların zararlı içerikten korunması” niyetiyle uygulanan engellerin yetişkinlerin haklarını ihlal etmemesi ve çoğunluğun ahlaki değerlerini diğerlerine dayatma amacıyla kullanılmaması gerektiği belirtildi.

Bildirinin tam metni şöyle:

“Temel Hak ve Özgürlükler Engellenemez


1. Internet kullanıcılarının düşünce özgürlüğü ve bilgiye erişim hakkı engellenemez.
2. Türkiye’de bireylerin, kurumların, ve şirketlerin bilişim alt yapılarını istedikleri şekilde oluşturmaları ve istedikleri servislerden yararlanmaları engellenemez. Sansür ülke ekonomisine de kabul edilemez bir bedel yüklemektedir.

Hukuka Aykırı, Ölçüsüz ve Keyfi İdari İşlem Demokratik Hukuk Devletinde Kabul Edilemez


3. 03 Haziran 2010 tarihinden beri Google servislerine uygulanan dolaylı sansür Anayasa’ya ve hukukun temel ilkelerine aykırıdır. BTK ve TİB tarafından alınan karar ve uygulama ölçüsüz ve tutarsız bir uygulamadır. Bu konuya ilişkin yapılan açıklamalarda, idarenin böyle bir yetkisinin olmadığı vurgulanmıştır. Nitekim, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı talebi ile Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 17.06.2010 tarihinde YouTube sitesine erişim sağlayan 44 IP adresini engelleme kararı daha önce yapılan işlemin yetki bakımından hukuka aykırı olduğunu ispatlanmıştır.
4. 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 17.06.2010 tarihinde verdiği ek karar, yetki sorununu çözmüş bulunmakla birlikte, kullanıcıların anayasal haklarını dikkate almadığı için yanlıştır ve en kısa sürede kaldırılması gerekir.

Sansür Amaçlı Kullanılan 5651 Sayılı Kanun Kaldırılmalıdır


5. Erişim engelleme hukuka aykırı içeriği engellemede yetersiz bir yöntemdir. Mevcut engelleme yöntem ve araçlarının hiçbiri hukuka aykırı olduğu veya çocuklar açısından uygun olmadığı iddia edilen içeriğe ulaşmayı engelleyecek etkili bir çözüm sunmamaktadır. Erişim engelleme ile iddia edilen suçu işleyenden ziyade tüm Internet kullanıcıları cezalandırılmaktadır. Eğer filtre kullanımı gerekli görülüyorsa, bu kullanım bireyler tarafından kendi kişisel bilgisayarları üzerinde gerçekleştirilmelidir.
6. Ayrıca, engelleme kararları sadece hukuka aykırı olduğu iddia edilen içeriğe değil, bu sistemlerin tümünün çalıştığı tek bir alanın içeriğinde bulunan milyonlarca yasal sayfa ve dosyaya da erişimi imkânsız kılmaktadır. Bu nedenle, 5651 sayılı Kanun ve uygulaması, Anayasa’da öngörülen ve AİHM tarafından geliştirilen zorunluluk ve orantılılık testlerinin gereğini yerine getirememektedir.
7. 5651 Sayılı Kanunun uygulanması sansürle aynı kapıya çıkmaktadır. Türkiye’de mahkeme kararları ve idari engellemelerle 5000’den fazla web sitesi şu anda erişime kapatılmış bulunmaktadır. Yüzlerce web sitesi de 5651 Sayılı Kanun’un kapsamı dışında engellenmiştir. Mevcut rejimin taşıdığı esasa ve usule dair eksiklikler ifadeyi sansürleyen ve susturan bir yapı oluşturmuştur. Kanun ve uygulamasının etkileri geniştir, yalnızca ifade özgürlüğünü değil, özel yaşamın gizliliğini ve adil yargılanma hakkını da ihlâl etmektedir. Demokratik bir toplumda sansürün bu ölçüde yaygınlaşması kabul edilemez.
8. 5651 Sayılı Kanun Kaldırılmalıdır. 5651 Sayılı Kanun, çocukları hukuka aykırı ve zararlı İnternet içeriğinden korumak amacıyla hazırlanmıştır. Fakat benimsenen engelleme politikası, hükümetin çocukları koruma amacının çok ötesine geçmektedir. Uygulamada yaygın olarak görünen sonuç, hukuka aykırı olmayan içeriğin ve 03 Haziran 2010’dan itibaren Google şirketinin Türkiye’den milyonlarca kişi tarafından kullanılan 40’a yakın servisine yetişkinlerin erişiminin ve bu servislerin kullanılmasının yasaklanması olmuştur.

Çocukların Zararlı İçerikten Korunması için Öngörülen Devlet Politikası Yetişkinleri Etkilememelidir


9. Hükümet, mevcut politikası yerine çocukları gerçekten zararlı İnternet içeriğinden korumak için yeni bir politikayı katılımcı bir şekilde geniş kamuoyu desteği (sivil toplum, akademi, ve özel sektör) ile geliştirmelidir. Ancak bu yeni yapılanma, çoğunluğun ahlaki değerlerini diğerlerine dayatacağı bir çalışma olmamalıdır. İnternet düzenlemesine ilişkin yeni politika, ifade özgürlüğüne ve yetişkinlerin her türlü İnternet içeriğine erişim ve tüketim haklarına saygı temelinde geliştirilmelidir. Bu ilkeleri içeren yeni politika, şeffaf, açık, katılımcı, ve çoğulcu bir yöntemle belirlenmeli ve hayata geçirilmelidir.
10. Vatandaşların Anayasa’da güvence altına alınan temel hak ve özgürlüklerini korumak hükümetin ve idarenin asli görevidir. Bu güvencenin sağlanmaması halinde sorumluların istifa etmesi demokratik bir toplumun zorunlu sonucudur. Bu nedenle, yukarıda sayılan önlemleri en kısa sürede almamaları halinde gelişmelerden sorumlu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Daire Başkanlığı Başkanı Sayın Osman Nihat Şen, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Sayın Tayfun Acarer ve Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın istifa etmesi acil bir zorunluluk haline gelecektir.

Kaynak : Habertux (LKD, NTVMSNBC)

24 Haziran 2010

Posted In: Geyik ve Ben, Gezegen, Guncel ve Teknoloji

Internete Sansure Hayir

Daha youtube sansurunun neden oldugunun tam sebepleri ortaya cikmadan simdiden pes dedirtecek bir gelisme daha ortaya cikti. Artik Google in da bazi sistemlerine erisemeyecegiz. Sansurunde bu kadarina pes dogrusu. Yapilanlar neden yapiliyor bilinmez ama internete sansur konusunda Cin`e cok guclu bir rakip oldugumuz kesin. Bizler internete sansur istemiyoruz. Eger sansur yapilmasi gereken bir durum varsa kullanicilar zaten kendi sansurlerini yaparlar. Bu sekilde iletisim ve erisim ozgurlugunun kisitlanmasina hic gerek yok...
Erisemeyeceginiz ya da erisirken gucluk yasayacaginiz bazi servisler...

 • Google web sitesine erişimde sorun yaşanması
 • Reklam vb. analiz verisi için web sitelerinde Google Analytics, Google Maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya web sitelerine erişimlerin yavaşlaması
 • Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere yavaş erişme
 • Web sitelerin dahilinde "google search" kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama
 • Google uygulamalarıyla entegre ya da Google Search'e dayalı birtakım uygulamaların etkilenmesi.

4 Haziran 2010

Posted In: Geyik ve Ben, Gezegen, Guncel ve Teknoloji

Murphy Kanunları


 1. Bir şeyin ters gitme olasılığı varsa, ters gidecektir.
 2. Bir şeyin birkaç şekilde ters gitme olasılığı varsa, hep en kötü sonuç doğuracak şekilde ters gidecektir.
 3. Bir şeyin ters gidebileceği olasılıkları engelleseniz bile, anında yeni bir olasılık ortaya çıkacaktır.
 4. Bir şeyin olma olasılığı, istenme olasılığı ile ters orantılıdır.
 5. Er ya da geç olası en kötü koşullar zincirlemesi vuku bulacaktır.
 6. Ne zaman bir şeyden vazgeçseniz, vazgeçtiğiniz o şey size geri gelir.
 7. Olmuyorsa zorlayın, kırılırsa zaten değişmesi gerekirdi.
 8. Ne kadar beklersen bekle istendiği zaman gelecektir.
Kaptan Murphy nin 1948 yılında yaptığı bir deney sırasında cihazları yanlış bağlayan bi arkadaş sonucunda çıkarmış kanunlar. :D

31 Mayıs 2009

Posted In: Geyik ve Ben, Gezegen

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com