KRACK: WPA2 Protokolünü Hedef Alan Bir Saldırı

Kablosuz internet cihazlarımızla (bilgisayar, telefon, vb) evlerde, iş yerlerinde vs bağlandığımız kablosuz ağların çoğunu koruyan WPA2 şifreleme algoritmasını etkisiz hale getiren bir atak geliştirilmiş. KRACK adı verilen bu atak kablosuz ağların parolalarını kırmıyor, yani evlerimizdeki internete kaçak ortağımız olmuyor ancak daha kötüsü cihaz ve erişim noktası arasındaki şifrelemeyi etkisiz hale getirerek siz ve internet arasında giden gelen bilgileri saldırgan kişilerin okuyabilir hale gelmesine yol açıyor. Üstelik bu atak en azından mayıs ayından beri başarıyla çalışıyormuş ancak ilk defa şimdi yaygınca bilinir hale gelmiş.

Biz ne yapabiliriz bu atak karşısında? Ziyaret ettiğimiz web sayfalarına mümkün olduğunca https üzerinden erişmeye çalışalım, ne kadar az şifrelenmemiş web trafiği yaratırsak o kadar iyi. Ayrıca kullandığımız bilgisayarların, telefonların, modemlerin vb her fırsatta yazılım güncellemelerini takip edelim. Örneğin bir çok Linux tabanlı işletim sisteminde WPA2 şifrelemeli ağlara bağlanmamızı sağlayan wpasupplicant yazılımına gerekli yamalar geldi bile. Windows’lar için de gerekli yamalar yayınlanmış. Şu an için yapacak başka da bir şey yok.

Atak hakkında detaylı bilgiye https://www.krackattacks.com/ adresinden, atakla ilgili yayınlanan bilimsel makaleye de https://papers.mathyvanhoef.com/ccs2017.pdf adresinden erişebilirsiniz.

17 Ekim 2017

Posted In: android, Gezegen Yazıları, güvenlik, ios, linux, windows, wpa2

LibreOffice Android Görüntüleyicisi için hata avcılığı

Bir yazılım projesine verilebilecek en önemli desteklerden biri de hata raporlamak. Geliştiriciler her ne kadar yazılımı testlerden geçirseler de bunu ancak sınırlı sayıda donanımla ve sistemle yapabiliyorlar. Hata raporlamak için bir programlama bilgisine sahip olmak gerekmemesi onu tüm kullanıcılar tarafından yapılabilir bir şey haline getiriyor. Raporlanacak şey bir yazılımı kullanırken karşılaşılan bir hata olabileceği gibi, yazılımın bir parçasının davranışında beklenen bir değişiklik veya yazılımla ilgili bir yenilik önerisi de olabilir.

Bu yıl Çanakkalede bir grubun LibreOffice geliştiricisi olmak için çalıştığını daha önce yazmıştım. Bu ekip 29 Aralık saat 13:00'da LibreOffice Android Görüntüleyici sürümü için bir hata avcılığı etkinliği düzenleyecek. LibreOffice Windows, MacOS ve GNU/Linux üzerinde belge oluşturmak için kullanılabilirken Android üzerinde sadece belge görüntüleyici olarak çalışıyor. Bu ürünün mümkün olduğunca az hatayla ve çok özellikle çalışabilmesi için hata kaydı girilmesinin önemi çok büyük.


Eğer siz de Android kullanıyorsanız ve LibreOffice için bir şeyler yaptım demek isterseniz sizi de bekleriz. Elbette hata kaydı girebilmek bu gün ve saatle kısıtlı değil ama birlikte iş yapmanın keyfi de başka ;) Bu tarihten önce Nasıl Hata Kaydı Açılır belgesini okumanız emeklerinizin boşa gitmemesini sağlayacağı gibi çalışmanızın verimini de arttıracaktır. LibreOffice için Android uygulamasını marketten indirmek yerine bizim son halinden oluşturduğumuz geliştirme sürümünü kullanmanızı öneriyoruz.

Bu tarihte protonları çarpıştırmayacaksanız siz de katılın ;)

27 Aralık 2015

Posted In: android, bug hunting, etkinlik, Gezegen, libreoffice

LibreOffice Android Viewer için Hata Avcılığı Oturumu

Herkese merhaba, 

Libreoffice'in Android cihazlarda belge görüntüleme uygulaması olan Viewer için, 29.12.2015 salı günü saat 13:00'da Libreoffice Çanakkale Ekibi olarak bir hata avcılığı oturumu düzenliyoruz. 
LibreOffice hata takip sistemi olarak Bugzilla'yı kullanıyor. Hata avlama oturumunda gönüllüler tarafından, uygulamanın çalışırken beklenenden başka şekilde davranıp davranmadığı test ediliyor. Test sonucu beklenenden farklıysa hata raporlanıyor.

Bunun haricinde hata raporlama; uygulama için önerileri, iyileştirmeleri de içeriyor. Örneğin LibreOffice masaüstü uygulamasında olan bir özellik Viewer için yapılmamışsa bu da Bugzilla'ya öneri olarak eklenebilir.

Bug raporlama nasıl oluyor diye bu kaynağın okunması iyi olur. LibreOffice Viewer apk'sına da buradan ulaşabilirsiniz.

Hata avı süresince, IRC "#libreoffice-qa" kanalında geliştiriciler ile birlikte Çanakkale ekibi olarak aktif olacağız.

Herkesi bekleriz.

25 Aralık 2015

Posted In: android, bug, Gezegen, hunting, libreoffice

LibreOffice Viewer’ın Android Cihazlara Kaynak Koddan Kurulumu

LibreOffice, Android platformu için de uygulama geliştiriyor. Gapps'den kurulup kullanılabilir elbette. Ben kaynak kodundan kurup adımlarını görmek istedim. Atla deve değilmiş. :)

 

Masaüstü kurulumu için uygulanan adımlara benzer adımlar uygulanıyor. Masaüstü için bu kurulum nasıl oluyor diye daha önce yazmıştım. Bazı kısımları farklı.

 

* Öncelikle Android SDK ve NDK paketlerine ihtiyacımız var. 

 

* Daha sonra LibreOffice kaynak kodunu yerelimize çekmeliyiz ve dizinin içine geçmeliyiz:

 

$ git clone git://anongit.freedesktop.org/libreoffice/core libreoffice

$ cd libreoffice 

 

* İnen SDK paketini "android-sdk-linux" adıyla kaynak kodunu clone'ladığımız libreoffice dizini içindeki "external" dizini altına çıkartmalıyız ve "SDK Readme.txt" dosyasında dediği gibi aşağıdaki komutla güncelleme ve çalıştırma işini yapmalıyız:

 

$ tools/android update sdk --no-ui

 

* İndirdiğimiz android-ndk.bin dosyasına çalışma izni verip ardından çalıştırmalıyız. 

 

$ chmod a+x android-ndk.bin

$ ./android-ndk.bin

 

Bu çalışma bitiğinde "android-ndk" adında bir dizin oluşmuş olmalı. Bu dizini de yine libreoffice/external/ altına taşımalıyız.

 

* Daha sonra "autogen.input" diye bir dosya oluşturup (libreoffice dizininde) içine aşağıdaki satırı eklemeliyiz. Nedeni ise autogen.sh betiğinin bazı yapılandırma paramerelerini kontrol etmesi. Bunun için 3 tip dosya kullanıyor. Bunlar: autogen.input(ro), autogen.lastrun(rw) ve autogen.lastrun.bak(rw). Derleme sırasında izlenecek varsayılan yolu bu parametre ile değiştirmiş oluyoruz.
--with-distro=LibreOfficeAndroid

 

* Ardından "autogen.sh" dosyasını çalıştırmalıyız. ($ ./autogen.sh) Bitiminde eksik sdk paketleri varsa uyarı alacağız, çıkan uyarıda denildiği gibi bu paketleri de kurmalıyız. autogen.sh çıktısı sorunsuz ise derleme işlemini başlatabiliriz. ($ make)

 

Bu işlem bir miktar sürüyor. Derleme başarıyla tamamlandığında ise "android/source" dizinine geçeceğiz.

 

Bilgisayara android cihazımızı bağladıktan sonra android/source dizininde:

 

$ make install demeliyiz. Bu komut sonunda "LibreOffice Viewer" cihazımızda çalışıyor olmalı :)

 

Not: Android cihazda (Developer options -> Android debugging ayarı açık olmalı) (Bu ayar kapalıyken "adb devices" çıktısında cihazımızı göremeyiz.) 

 

Görüşmek üzere.


21 Aralık 2015

Posted In: android, compile, Gezegen, libreoffice, ndk, sdk, viewer

Android Cihazlarda Rom Değiştirmek

Androidli telefonlarda yüklü olarak gelen rom dışında istediğimiz başka romları kurmak da mümkün. En bilinen romlar ise cynmod, miyui, aokp, paranoid android. Rom chip üzerindeki kalıcı yazılımları oluşturur. Romu değiştirerek cihazın içeriğini baştan sonra değiştirmiş olabiliriz. Bu değişim işlemci ve bellek kullanımı, kısayolları, ekran kilidi gibi birçok özelliği değiştirebilir. Telefondan aldığımız verimi artırabilir azaltabilir.

Ben şimdiye kadar cynmod'u denedim. Cihazınıza uygun cynmod romlarını buradan bulabilirsiniz. Uygun .zip dosyasını indirdikten sonra telefona sdcard içerisine kopyalamalıyız. adb reboot recovery diyerek telefonu recovery modda açıp zip dosyası kurmayı seçerek .zip'in konumunu da belirtmeliyiz. Cynmod'u kurduktan sonra Google Play Store sistemden kalkıyor. Play Store'u kurmak için gapps paketini indirmeliyiz. Gapps paketini de telefona kopyalayıp yine recovery moddan açarak kurulumu gerçekleştirmeliyiz.

Cihazın kendi sahipleri dışında bir firmanın yayınladığı romlara custom rom deniliyor. Cihaza kurulabilecek resmi (offical) romlara ise stock rom deniliyor. Custom rom kurduktan sonra stock romu indirerek tekrar cihazı ilk günkü haline çevirebiliriz.

Genelde stock romların içerisinde bir kurulum betiği oluyor. Nexus cihazlar için stock romlara buradan ulaşabilirsiniz. Nexus-5 için hammerhead .tgz dosyası içerisinde flash-all.sh dosyası var. İndridiğimiz .tgz dosyasını bilgisayarda açmalıyız. Cihazı ise adb reboot bootloader şeklinde fastboot modundan açarak bu dosyayı bilgisayardan çalıştırıp kurulumu gerçekleştirebiliriz.

14 Temmuz 2014

Posted In: adb, android, custom rom, cyanogenmod, fastboot, Gezegen, stock rom

Android Cihaz Rootlamak

Android telefonlara birkaç farklı şekilde root (yetkili kullanıcı) hakları verebiliriz. Android cihazlarda root olmak ise unix temelli işletim sistemlerindeki süper kullanıcı ile aynı şey.

Telefonu farklı modlarda başlatabilmek için güç, ses kısma-açma gibi tuşlara farklı kombinasyonlarda basmamız gerekli. Bu kombinasyonlar telefonun marka-modeline göre değişebilir ve elimizi sürekli şöyle miydi, böyle miydi düşüncesiyle basılı tutmak biraz zor :). Bunun yerine "android-tools-adb" ve "android-tools-fastboot" paketlerini kurarak telefonu bilgisayardan yönetebiliriz.

Android cihazlara root hakları vermek marka-modele göre değişebilir. Bu konudaki araştırmaları telefonun marka-modeline göre yapmak daha iyi olabilir. Ben burada adb ile kurulumdan bahsedeceğim için modele göre pek değişeceğini sanmıyorum ancak söylemek gerekirse Nexus-5 cihaz üzerinde çalışıyorum.

Usb kabloyu bilgisayara usb debug modda ve geliştirici hakları ile bağlamalıyız. Geliştirici yetkisi root ile aynı şey değil. Bilgisayardan telefona gelecek dosyaları kabul ettiğimizi belirtmek gibi birkaç işlem için gerekli. Geliştirici haklarına "Ayarlar->Telefon Hakkında->" yolunu izleyip "İnşa Numarası"na 5-6 kere basarak elde edilir. Debug mod için ise "Ayarlar->Geliştirici Seçenekleri"nde usb debug modunu aktif etmeliyiz.

Adb ise bilgisayardan telefonu yönetmek için gerekli. Bilgisayarda "adb devices" yazarak makineye bağlı cihazları görebiliriz. "adb shell" ile telefona bağlanabiliriz. Makineye birkaç telefon bağlı ise hangi cihaza erişeceğimizi belirtmeliyiz. "adb shell" ile telefona eriştikten sonra bash komutları ile telefonu yönetebiliriz ancak kullanabildiğimiz komutlar çok kısıtlı. Komut çeşidini artırmak için telefona busybox'ı kurabiliriz (busybox kurulumu root haklarını gerektiriyor). adb pull ile dosyaları bilgisayara çekebilir, adb push ile telefondan bilgisayara dosya aktarabiliriz. Örneğin telefondaki data dizininin içerisini root hakları olmadan listeyemeyiz, adb ile telefona bağlıyken su yazarak komut satırında root yetkilerini alabiliriz. Adb'nin tam belgesine buradan ulaşabilirsiniz.

Fastboot ise telefonu güncellemek, farklı recovery .img dosyaları yüklemek, bootloaderı kiltleyip açmak için kullanılabilir. Fastbooot hakkında daha fazlası için buraya bakabilirsiniz.

Cwm Yükleme

Telefonda yedekleme yapma, bilgileri sıfırlama, kurulum yapma gibi işlemler için birkaç farklı araç var. Bunlardan biri Clock Work Recovery Mod (cwm). Cwm'yi kurmak için buradan bilgisayara .img dosyasını indirebiliriz. adb reboot bootloader ile telefonu fastboot modunda açarak fastboot flash recovery cwm.img şeklinde recovery modu kurmuş oluruz. Şuan cihaz fastboot modda olduğu için ses kısma tuşu ile recovery moda geçerek telefonu yeniden başlatmalıyız. Böylece cwm'yi recovery mod aracı olarak yüklemiş olduk.

Root Hakları Verme

Buradan superSu.zip dosyasını telefona kopyalayıp, telefonu adb reboot recovery şeklinde recovery modda açarak install from zip'i seçmeliyiz. .zip'i kopyaladığımız konuma gidip dosyayı seçersek kurulum tamamlanmış olacak ve aşağıdakine benzer bir çıktı görülecek. Eğer .zip'i sdcarda kopyaladıysak sdcard'ı seçtikten sonra o/, legacy/, obb/ dizinlerinden o/ olan dizini seçmeliyiz. Bu şekilde kurulum tamamlanmış oldu.


İndirdiğimiz .zip dosyasını incelersek içinde SuperSu.apk'sı dışında betikler var, bu betiklerle gereken ayarları yapıp, .apk'yı yüklemeyi gerçekleştiriyor.

Root yetkisi verdiğimizi anlamak için SuperSu uygulaması yüklenmiş mi diye bakmak yeterlidir. Her zaman Supersu .apk'sının sistemde var olması rootlamanın başarılı bir şekilde tamanlanmış olduğu anlamına gelmiyor. Bu yüzden daha iyi bir yöntem ise adb ile telefona bağlıyken su yazınca root hakları veriliyorsa işlem sorunsuz tamamlanmış demektir.

13 Temmuz 2014

Posted In: adb, android, busybox, cwm, fastboot, Gezegen, recovery, root

ADB ve Fastboot / Bootloader Kurulumu ve Android SDK [Eğitim Dökümanı]

Blogumda ingilizce yazıyorum hep aslında ancak Android ile uygulama geliştiren arkadaşlara yardımcı olması için bu yazıyı yazmak istedim. İlk kurulumu yapacak arkadaşlar için karışık gelebilen konuyu bu yazı ile netleştirmek istedim. Android cihazınızı rootlamak, cihazın üzerinde işlemler yapmak için adb, fastboot uygulamalarının çalıştığından emin olmanız gerekmektedir.  Çünkü bütün boot uygulamaları bu toollar üzerinden cihaza erişmekte […]

2 Şubat 2014

Posted In: adb, Adb Devices, android, Android SDK, Bootloader, fastboot, Google USB Drivers, linux, sdk

How to sniffing Android Application with Wireshark ?

image

For a long time. I want to write this post. But My blog needed to migration new place. I decided to this post would be first. Actually I never wrote English post in my blog. Ok Lets start to post :)

Nowadays I want to learn network activities about some android application. First times I didnt find a solution in android. I decided to use Android Virtualbox image with Wireshark for solution. You should to some steps. 

Step 1: How to Install Android in Virtualbox.

This guide is very good for Android installation

Setup 2: Open Network Tracing Setting of Virtualbox

After Android Installation. We should setting up network tracing. VirtualBox has built-in capability to create pcap files might provide even more useful information because it contains a log of really all packets received and sent by Android Virtual Image. In Terminal:

$VBoxManage modifyvm [your-vm] –nictrace[adapter-number] on –nictracefile[adapter-number] file.pcap

We should change our network interface settings with VBoxManage command. Above output for usage of VBoxManage. Name of my Virtualbox machine is AndroidVM. Example of usage:

VBoxManage modifyvm “AndroidVM” –nictrace1 on –nictracefile1 ~/file.pcap

When I start my vm. Network package of VM is stored in file.pcap. It can be used later for Wireshark. 

2 Aralık 2013

Posted In: android, network tracing, sniffing, virtualbox

Speech Synthesis Algorithms(Konuşma Sentezleme Algoritmaları)

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır bloga yazı yazamıyordum ama dönüşüm muhteşem oldu bence:) Bugün sizlerle Text to Speech algoritmalarının nasıl çalıştığından ve eksik, hatalı yönlernden bahsedeceğiz. Yazıyı okurken bazı cümlelerin biraz havada kaldığını düşünebilirsiniz. Örneğin "Kullandığımız Android uygulaması" falan gibi. Proje raporlarım üzerinden alıntı yaptığım için bu vb cümlelerle karşılaşabilirsiniz ama bu cümlelerin konumuzun anlaşılmasını etkilemeyeceğini düşündüğüm için tekrar düzenleme yoluna gitmedim.  Daha fazla laf kalabalığı yapmayalım ve konumuza başlayalım...

Konusma Sentezleme(Speech Synthesis)


Konuşma sentezleyici yazılı(text) bir veriyi alır ve bunun konuşma dilinde çıktısını verir. Ayrıca konuşma sentezleyici literatürde text to speech (TTL) olarakta bilinir.
Yazılı bir metinden konuşma sentezlemenin ana adımları aşağıdaki gibidir

1)Yapı Analizi(Structure Analysis):

Yazılı metni işler ve paragrafların nerede başladığına, cümlelerin nerede başlayıp nerede bittiğine karar verir. Bir çok dilde noktalama işaretleri ve tarih formatları bu adımda kullanılır.

2)Metin Önişleme(Text pre-processing):


Dilin özel yapısına karşı girdi metni analiz edilir. İngilizce ‘de kısaltmalar, akronimler, tarihler, zamanlar, numaralar, para miktarları, e-mail adresleri ve diğer birçok veri türü için özel bir işleyiş gereklidir. Diğer diller de bu tür veriler için özel bir işleyişe ihtiyaç duyarlar ve birçok dil farklı özel gereksinimlere ihtiyaç duyar.

İlk 2 adım sonrasında yazılı metni konuşma formatına çevirir. Aşağıdaki örnekler yazılı metin konuşma formatı arasındaki ilişkiyi gösterir.

St. Mathews hospital is on Main St.

“Saint Mathews hospital is on Main Street”

Add $20 to account 55374.

”Add twenty dollars to account five five, three seven four.”

Leave at 5:30 on 5/15/99

“Leave at five thirty on May fifteenth nineteen ninety nine.”

Diğer adımlar yukarıdaki çıktıları konuşmaya çevirmek içindir.

3)Yazılı Metinden Ses Birimine Çevirme(Text-to-phoneme conversion):

Her bir kelimeyi ses birimlerine çevirir. Ses birimi(hece-phoneme) bir dildeki seslerin en basit birimidir. Amerikan İngilizcesinde yaklaşık 45 adet ünlü ünsüz dahil ses birimi bulunur. Örneğin, “times” sözcüğü 4 adet ses biriminden yararlanılarak seslendirilir(t ay m s). Farklı diller de farklı ses birimleri vardır.

4)Vezin (Ölçü) Analizi(Prosody Analysis):
Cümle yapısı süreci, kelime ve sesleri cümle için uygun vezni(aruz) bulmak için kullanılır. Vezin kelimeyi söylerken ağızdan çıkan seslerden ayrı olarak daha fazla konuşma özelliği içerir. Bunlar; ses perdesi(pitch or melody), zamanlama(timing or rhythm), duraksama(pausing), konuşma oranı(speaking rate), kelimeler üzerindeki vurgu ve diğer bir çok özellik. Doğru vezin doğru konuşma seslerini bulmak için ve doğru anlamı verebilmek için önemlidir.

5)Dalga Üretimi(Waveform Production):
Son olarak, fonem ve vezin bilgisi her bir cümle için ses dalgası üretmek için kullanılır. Fonem ve vezin bilgisinden ses dalgası üretmenin birçok yolu vardır. En güncel sistemler bunu iki yolla yaparlar. Bunlardan biri kayıtlı insan sesi parçalarını birleştirerek diğeriyse sinyal işleme tekniklerini kullanarak yapar.

Konuşma Sentezi Sınırlamaları

Konuşma sentezleyiciler yukarıdaki adımları uygularken bazı hatalar yapabilirler ve insan kulağı bu hataları yakalamada çok başarılıdır. Geliştiriciler tarafından iyi geliştirilmiş bir konuşma sentezleyici bu tür hataları en aza indirebilir ve konuşma kalitesini artırabilir.

Android in kullandığı Java konuşma Apisi(Java Speech API) ve java konuşma işaretleme dili (Java Speech Markup Language(JSML)) geliştiricilere konuşma kalitesini artırmak için birçok olanak sunar.

Java sentez işaretleme dili(Java Synthesis Markup Language) girdi yazısının nasıl işaretleneceğini belirler. Özelliklerinden bazılarından kısaca bahsedelim:

* Paragrafın ya da cümlenin işaretleme başlangıcını ve bitişini belirleme yeteneği.

* Herhangi bir kelimenin telaffuzunu belirleme, sözcük veya cümle kısaltma ya da diğer özel, yazı ifade etme yeteneği

* Vezin geliştirmek için aleni duraksama kontrolü, sınırlama, vurgulama, ses perdesi, konuşma oranı ve yükseklik.

Bu saydığımız özellikler geliştirici ve kullanıcılara birazdan bahsedeceğimiz aşağıdaki gibi hataların üstesinden gelebilme olanağı verir. Şimdi hata kaynaklarını ve bu hata kaynaklarını nasıl minimize edeceğimizi inceleyelim.

1)Yapı Analizi(Structure Analyses):Noktalama ve formatlama kesin olarak bir cümlenin ya da paragrafın nerede başlayıp nerede bittiğini gösteremeyebilir. Örneğin “U.S.A.” kısaltması yanlış çevrilerek bir cümle sonu olarak algılanabilir.

Çözüm: JSML de paragraf ve cümlelerin açık biçimde işaretlenmesi bu tür yapısal hataları engelleyebilir.

2)Metin Önişleme(Text pre-processing): Sentezleyicinin bütün cümle ve kelime kısaltmalarını bilmesinin ihtimali yoktur. Ayrıca bütün tarih ve zamanları da bilmesinin imkanı yoktur. Örneğin: 8/5 bizim yazımızda 5. Ayın 8’i kastedilirken 8/5 sonucunu okuyabilir ya da 1998 tarihi İngilizcede “nineteen nınety eight” olarak okunması gerekirken “one thousand nine hundred ninety eight” olarak okunabilir. Bu da anlam karmaşasına yol açabilir.

Çözüm: JSML in SAYAS elementi yazı kısaltmaları için değişiklikler sunar.

3)Yazılı Metinden Ses Birimine Çevirme(Text-to-phoneme conversion): Birçok sentezleyici yüz binlerce kelimeyi doğru olarak telaffuz eder fakat her zaman tahmin edilmesi gereken değişik ve olağandışı isim, şirket ismi vb. şeyler ya da yazılışları aynı ama okunuşları farklı sözcükler vardır ve bunların tahmin edilmesi büyük bir sorundur.

Çözüm: JSML in SAYAS elementi alışılmadık sözler için fonetik telaffuz sağlar.

4)Vezin (Ölçü) Analizi(Prosody Analysis): Bir cümleyi doğru olarak ifade edebilmek, doğru vurguyu yapabilmek, doğru ses perdesini tutturabilmek vb. şeyler için cümlenin anlamını anlamak gereklidir ve maalesef bilgisayarlar bunu yapamazlar.

Çözüm: JSML in EMP, BREAK ve PROS elementleri yazı üzerinde vurguyu, duraksamayı vb işler için kullanılabilir.

5)Dalga Üretimi(Waveform Production): Dudak, ağız, akciğer gibi insan sesinin özelliğini veren aparatlar olmadan ses sentezleyicisinden çıktı olarak çıkacak ses genellikle yapay(robotik) olur. Bu mekanik veya robotik ses insan sesinden kolaylıkla ayırt edilebilir. Bazı şartlar altında bu robotik ses tercih edilebilir fakat çoğu zaman sentezleyiciden gelen sesin daha kolay anlaşılabilir ve dinlenilebilir olduğu için insan sesine benzemesi tercih edilir.

Çözüm: Maalesef Java Speech API ve JSML direk olarak bu konu hakkında pek bir şey yapamazlar.

Konuşma Sentezi Değerlendirmesi

Konuşma sentezleyicilerin kilit noktaları sentezlenen sesin anlaşılabilirliği, kullanıcılar tarafından kabul görüşü ve çıkış kalitesidir. Konuşma sentezleyicilerin kalitesinin nasıl hesaplanacağının ve hangi faktörlerin çıktı kalitesine etki edeceğinin bilinmesi özellikle uygulama alanında önemlidir.

İnsanlar neredeyse yaşam süreleri boyunca dinlerler ve konuşurlar. Bunun sonucunda da insan kulağı ve beyni sesler üzerine çok hassastır. Konuşma üzerindeki en ufak değişiklikleri, duygusal duruları, aksanları, konuşma problemlerini rahatlıkla algılayabilir. Fakat şu anki konuşma sentezleyicilerin konuşması bu ufak değişiklikleri ses ile iletemeyecek durumdadır. Bu yüzden dinleyiciler konuşma sentezleyiciden çıkan sesleri anlayabilmek için ekstra efor sarf etmelidirler. Yukarıda sayılan gibi bir çok nedenden dolayı yeni kullanıcılar konuşma sentezleyicilerle ilk tanıştıklarında kendilerini rahatsız ve tatmin olmamış hissederler.

Geliştiriciler konuşma sentezleyicilerin kalitesinin değerlendirmesini yaparken 2 önemli faktör vardır. Anlaşılabilirlik ve doğallık. Anlaşılabilirlik sentezlenen konuşmanın kullanıcılar tarafından güvenli olarak anlaşılmasının göstergesidir. Doğallık ise sesin ne kadar insan sesine yaklaşabildiğiyle ve kullanıcılara bir insanla konuşuyormuş hissi vermesiyle alakalıdır.

10 Şubat 2011

Posted In: android, Gezegen, Guncel ve Teknoloji

Eclipse ADT-Plugin Sorunu

Merhaba arkadaşlar. Bugünkü konumuz erişim sorunları arasında nasıl Android ADT-Plugini yükleyebiliriz olacak. Plugini yüklemek çok basit. İşe bu plugini indirmekle başlayın.  Daha sonra Help-İnstall New Software yolunu izleyin ve gelen pencerede Archive butonuna tıklayın. İndirdiğiniz zip dosyasının bulunduğu yeri seçin ve onaylayın. Bundan sonra 2-3 ufak tıklamayla ADT-Plugininiz sizinle.

20 Ocak 2011

Posted In: android, Gezegen

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com