Balıkesir Özgür Yazılım Özgür Toplum Semineri

2 hafta önce +Necdet Yücel , +yeliz taneroğlu  ve +Gülşah Köse  ile birlikte Baubit'in (Balıkesir Üniversitesi Bilişim Topluluğu) misafiri olduk. 

Seminer 2 kısımdı. İlk kısımda Necdet hoca, özgür yazılımın ne olduğunu, özgür olmayan yazılımları kullanarak hangi yolu tercih ettiğimizi, neden  özgür yazılımın kullanılması gerektiği anlattı. Defalarca dinlememe rağmen yine ilk kez dinlediğim zamanki gibi keyifle dinledim bu sunumu :)

 İkinci kısımda da Yeliz ve Gülşah ile birlikte, bu yıl 14 kişilik çalıştığımız ekiple Libreoffice üzerine neler yaptığımızı anlattık. Okul haricinde özgür yazılım üzerine çalışmanın, iş hayatına atıldığında mezun öğrenciye nasıl yararları olacağından bahsettik.

Yeni arkadaşlar edindiğim, keyif aldığım bir seminer oldu. Bizi misafir eden Baubit ekibine teşekkür ederim. Görüşmek üzere..

11 Ocak 2016

Posted In: Baubit, etkinlik, özgür toplum, Özgür yazılım, seminer

Açık Kaynak Sistemlerle Siber Saldırı Gözlemleme Sistemi

IstSec 2014 kapsamında yaptığımız, Ossec, Snort, Elasticsearch, Logstash, Kibana kullanarak “Açık Kaynak Sistemlerle Siber Saldırı Gözlemleme Sistemi” kurgulama konusuna değinen konuşmama aitait sunum dosyasını Linux Akademi Slideshare adresine eklendi; ilgilenenler için ilgili link şöyle: https://www.slideshare.net/LinuxAkademi/ack-kaynak-sistemlerlesibersaldrgozlemlemesistemikurulumveyonetimi


Cagri Ersen tarafından Syslogs adresinde yayınlandı. | Permalink | Etiketler: ,

17 Ekim 2014

Posted In: Genel, seminer, sunum

Etiketler: ,

Yeditepe Üniversitesi seminerinin ardından

Yeditepe Üniversitesi’n’de verdiğim “Açık Kaynak Kodlu Yazılım Geliştirme” semineri benim için bir ilkti. Daha önceden bu tarz bir seminer hiç vermemiştim. Ancak kendi adıma iyi geçtiğini düşünüyorum. İyi bir başlangıç iyi bir tecrübe oldu. Çok kalabalık bir grup olmasa da az sayıda insana da bilgi verebilmiş, açık kaynak kodlu projelere katılmayla ilgili heveslendirebildiysem ne mutlu bana. Buradan gayreti için Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu başkanı Zafer ÇAKMAK’a teşekkür etmek isterim.

Şimdi darısı önümüzdekinin belki de yenilerinin başına.

Not: Seminer sunumuna yeni açtığım Verdiğim Seminerler sayfasından erişilebilir.


Yayınlandı gezegen, linux, seminer, yazılım

17 Nisan 2009

Posted In: Gezegen, linux, seminer, yazılım

Seminer mevsimi

Baharın gelmesi ile Açık Kaynak ve Linux ile ilgili seminerler artmaya başladı. Bilgi Üniversitesi’nde FreeDays ve 8. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 3. Açık Kaynak Günleri düzenleniyor. Ben de 14 Nisan saat 14:00’te Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Fakultesi B-316 sınıfında “Açık Kaynak Kodlu Yazılım Geliştirme”, 18 Nisan saat 13:00’te de YTÜ Açık Kaynak Günleri kapsamında “Zemberek Projesi ve Geliştirme Süreci” başlıklı 2 seminer vereceğim.


Yayınlandı gezegen, linux, seminer, zemberek

9 Nisan 2009

Posted In: Gezegen, linux, seminer, zemberek

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com