Balrog Nedir? Nasıl Çalıştırılır?

Balrog, Firefox'un ve diğer mozilla ürünlerinin kullandığı uygulama güncelleme servisi(AUS).  Veritabanı modeli "Rules(Kurallar)"  ve "Release(Sürüm)"  şeklinde 2 grupta toplanıyor. Bu 2 grubun da alabildiği tipler ve özellikler var. Burada çok güzel bahsedilmiş. Ben makinama nasıl kurup ayağa kaldırdım kısaca ondan bahsedeceğim.

Geliştiriciler github'ı aktif kullanıyor. Proje "backend server" ve "admin ui" olmak üzere 2 kısıma ayrılmış şekilde bulunuyor. Depoyu yerelimize çektikten sonra (" $ git clone https://github.com/mozilla/balrog")  ui ile ilgileneceksek alt modülü başlatıp ui kaynak kodunu da projeye eklemeliyiz.

$ git submodule init
$ git submodule update

Ayrıca ui için gerekli modülleri de indirmeliyiz.

$ npm install
$ npm install -g lineman

Son olarak Balrog'u ayağa kaldırmak için "docker-compose up" komutunu vermeliyiz. Bu komutla gerekli olan 3 conteiner (balrog_balrogdb_1, balrog_balrogadmin_1 vebalrog_balrogpub_1) oluşturulup başlatılıyor. uwsgi, dizinindeki run.py çalışırken kontrol çıktısının

 "balrogpub_1   | Python auto-reloader enabled

olduğunu görebildiysek "http://127.0.0.1:8080" den balrog admin sayfasını görebiliriz. Görüşmek üzere.


20 Mart 2016

Posted In: aus, balrog, firefox, gnu/linux, hacking, mozilla, ubuntu

Kaynak Koddan Firefox Kurulumu ve Firefox İçin Yama Göndermek

Özgür yazılım dünyasının 3 büyük projesinden(Linux Kernel, LibreOffice, Firefox) birisi de Firefox. Herkesin de bildiği ve kullandığı gibi Mozilla Vakfı tarafından geliştirilen özgür bir ağ tarayıcısı.
Geçtiğimiz cuma, biraz da Firefox ile ilgileneyim diyip kolları sıvadım :) Bu birkaç günde neler öğrendiğimi sizlerle paylaşmak istedim.

Büyük bir projeye katkı vermeden önce kaynak kodundan 1 defa derleyip o halini kullanmak, o projeye katkı vermeden önce yapılması mantıklı bir iş. Deponun geliştirilmekte olan halini kullanmak eklenen-çıkarılan kısımları görüp hatalı yerleri raporlama ya da bu kısımlarla ilgili ters giden yerleri düzeltebilme imkanı sağlıyor.

DERLEMEYE HAZIRLIK:

Derlemeden önce bağımlılıklar için geliştiricilerin yazdığı python dosyasını buradan çekip çalıştırmamız gerekiyor.
$ wget -q <link> && python bootstrap.py
ya da
$ curl -O <link> && python bootstrap.py

KAYNAK KODU YEREL DEPOYA ÇEKERKEN:

Firefox, mercurial sürüm takip sistemini kullanıyor. Git ile entegre çalışıyor. Ben öğreneyim diye mercurial ile depoyu çektim. Mercurial kullanımıyla ilgili buraya bakabilirsiniz.

$ hg clone https://hg.mozilla.org/mozilla-central


YAPILANDIRMA:

 Dilerseniz derleme sırasında bazı özellikleri etkinleştirmek/devre dışı bırakmak için "mozconfig" dosyası oluşturup içini istediğiniz şekilde yapılandırabilirsiniz:
ac_add_options --enable-debug
ac_add_options --disable-optimize
DERLEME: 
$ ./mach mercurial-setup
$ ./mach build 
ÇALIŞTIRMA:
$ ./mach run


YAMA YOLLARKEN: 
İlk aşamada yama yollarken mercurial ile bir yama dosyası oluşturup, hangi hata kaydı için düzeltme yaptıysanız *.patch dosyasını ekleyebilirsiniz.

Yama dosyası hazırlarken de kullanacağımız komut "$ hg qnew *.patch " ve değişiklikleri yama dosyasına eklemek için de "hg export . > *.patch" komutları. 


Yardımcı linkler:

- Derleme ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.

- Kaynak kodda arama yapmak için tıklayın.

- Mozilla hata kaydı sayfası için tıklayın.


Güzel haberler vermek dileğiyle hoş kalın :)

17 Mart 2016

Posted In: compile, firefox, gnu/linux, mozillian, source code

Mozilla Firefox Reklam Göstermeye mi Başlayacak?

2004 yılından beri çok severek kullandığımız web tarayıcımız Firefox’un geliştirici ekibi tarafından bu hafta başında bir blog yazısı yayınlandı. Bu yazıya göre, Firefox web tarayıcısı yakın bir gelecekte kullanıcılara reklam göstermeye başlayabilir.

Yazı içersinde Firefox kullanmaya yeni başlayan bir kullanıcının tarayıcıyı ilk açtığı zaman aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaştığı belirtiliyor. Bu ekran, Firefox kullanıldıkça en sık ziyaret edilen web siteleri ile dolduruluyor ancak başlangıçta boş kaldığı için Firefox kullanıcılarına bir içerik sağlamadığı belirtiliyor.

firefox_newtab

Bu duruma çözüm olarak Directory Tiles adındaki yeni bir kavram üretilmiş; Directory Tiles sayesinde yeni kullanıcıların bu boş ekranda kullanıcının ilgisini çekebilecek reklamlar veya bizzat Mozilla tarafından seçilen sponsorlu reklamların gözükmeye başlayacağı belirtiliyor.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra duruma netlik kazandırmak için ikinci bir yazı yayınlanıyor. Bu yazıda yer alan Soru-Cevap kısmı aşağıdaki gibi:

Tile Nedir?

Bir kullanıcı Firefox’ta her yeni bir sekme açışında dokuz adet kutuyla veya Tile ile karşılaşıyor. Sıklıkla Firefox kullanan kullanıcılar kendi Tile’larında en sık ziyaret ettikleri siteleri görüyorlar.

Şu an için Tile’larda görüntülenen içerik bir frecency (=frequency+recency) algoritmasıyla bağlantılı. En yakın zamanda ziyaret ettiğiniz ve en sık ziyaret ettiğiniz siteler kullanıcıların Tile’larında görünür.

Directory Tile Nedir?

Directory Tile Mozilla’nın kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak için geliştirdiği yeni bir projedir. Yeni bir Firefox kullanıcısının ziyaret geçmişi henüz bulunmadığı için yeni bir sekme açtıklarında tile’larında herhangi bir içerik görmezler. Directory Tile ile düşüncemiz, bu kullanıcıların Tile’larını onların faydalı veya ilginç bulacakları önceden üretilmiş içerikle doldurmak.

Kullanıcılar hangi Tile’ların sponsorlu olduğunu bilecekler mi?

Evet, sponsorlu Tile’lar görülebilir şekilde ifade edilecek.

Tile zaman haritası ne şekilde?

Directory Tile’ların kullanım sırasında nasıl bir etki yaratacağına ve bizim doğru yöntemi nasıl seçeceğimize dair hala cevaplanacak bir çok soru var. Doğru detayları belirlediğimizde Directory Tile kullanıma sunulacak.

Firefox kullanıcılarına hangi Tile’ı göstereceğine nasıl karar verecek?

Başlangıçta Firefox her kullanıcı için Directory Tile’lardaki içeriği değiştirerek sonuçları test ediyor olacak.

Kullanıcılar Firefox kullanmaya başladıktan sonra ne kadar daha Directory Tile görmeye devam edecek?

Bizim frecency algoritmamız Tile’ların güncellenmesi için yaklaşık 30 günlük normal tarayıcı kullanımına ihtiyaç duyuyor. Bu noktada kullanıcılar kendi sık ve yakın zamanda ziyaret ettikleri sitelerin içerikleri ile karşılaşmaya başlayacaklar.

Directory Tile, içerik sunmak için kullanıcıların profilini üretecek mi?

Tile içeriklerinin kullanıcıların bulundukları konum ile alakalı olması ve kullanılacak dili belirlemek için GeoIP kullanacağız ama başka bir bilgi toplanmayacak ve toplanması düşünülmüyor.

Mozilla sponsorlu içerik ortaklarına Directory Tile’lardan hangi bilgileri sunacak?

Mozilla pazarlamacılar ve içerik yayıncılarına sadece temel ölçütleri sunacak. Şu an için bir Tile’ın ne kadar görüntülendiği ve kaç kere tıklandığı bilgilerini sunmayı planlıyoruz.

Bir yayıncı bir Tile içersinde belli bir içeriği tavsiye edebilecek mi?

Directory Tile içeriği için farklı yaklaşımları göz önünde bulundurup test edeceğiz, fakat ne gibi sistemlerin geliştirileceği Mozilla’nın misyon, değerleri ve gizlilik sözleşmesi doğrultusunda olacak.

Açıkçası kişisel fikrim Firefox’un günümüzde geldiği noktada bulunmasının başlıca sebepleri arasında kullanıcılarına yeterli özgürlük tanıyor olması yer alıyor; gelecekte de Firefox’un bu tutumunu sürdürmesi kullanıcılarının devamlılığı açısından önemli. Eğer Firefox’ta bu tarz bir yeni özelliğin sunulması planlanıyorsa tabii ki sunulabilir, ancak bu özelliği istemeyen kullanıcılara da bu özelliği tamamen devre dışı bırakabilmeleri özgürlüğü sağlanmalı.

14 Şubat 2014

Posted In: firefox, Gezegen Yazıları

Bir Güzel Ubuntu

Takıntı…Benimkisi gerçekten takıntı. Masasında kağıt olmayan bankacı gördünüz mü siz hiç? Var işte…Masası monitör, klavye, fare, telefon ve içinde firmalardan gelmiş evrakların bulunduğu bir havuzdan ibaret olan, iki telefonu masanın hep aynı yerinde (monitörün hemen altında) mutlaka birbirine paralel olarak duran, saplantılı bir bankacı. O benim… Bendeki bu düzen hastalığı sürekli olarak kullandığım Linux dağıtımlarını […]

7 Şubat 2011

Posted In: 1680 x 1050, 1680x1050, Araştırma, Bahçeşehir, Compiz, Duvar Kağıdı, Elementary, Faenza, firefox, Fluxbox, Gnome, Görsel, İletişim, kde, Kde4, Kullanıcı Deneyimi, linux, Lxde, mageia, mandriva, nautilus, Orta, Oturum, pardus, Paylaşım, Sohbet, Tema, theme, Toplantı, ubuntu, Üniversite, Wallpaper, Xfce

Pardus Kullanıcı Grup Toplantısı Yapıldı

Soğuk bir Ocak akşamında (dün) Beşiktaş’taki Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Pardus’un arkasından konuştuk, tüm konuştuklarımızın ve yaptıklarımızın kaydedildiğini umursamadan…Pardus’un, kullanıcıları gözündeki yerinin ve kullanıcı beklentilerinin tespit edilmesi açısından son derece faydalı ve pek keyifli bir oturum oldu. Toplantıda, Pardus’a başlama ve kullanma sebeplerimizden, yapısı, sağladıkları, sağlayamadıkları ve yaygınlaştırılmasına kadar pek çok konuda konuştuk. Öyle hissettim […]

16 Ocak 2011

Posted In: 1680 x 1050, 1680x1050, Araştırma, Bahçeşehir, Duvar Kağıdı, firefox, Fluxbox, Gnome, Görsel, İletişim, kde, Kde4, Kullanıcı Deneyimi, linux, Lxde, mageia, mandriva, Oturum, pardus, Paylaşım, Sohbet, Toplantı, ubuntu, Üniversite, Wallpaper, Xfce

64 bit önündeki bir engel daha kalktı – 2

Daha önceki yazımda Flash eklentisinin 64 bit sürümünün çıktığından bahsetmiştim. Bu sefer ki haber ise yine en beklenenlerden. Beta sürümü yayınlanan Java SE 6 Update 12 ile beraber artık Firefox 3 için (Firefox 2 desteklemeyecek) 64 bit Java eklentisi geliyor. Açıkçası baya bekleten bir hata kaydı oldu. 64 bit karnesi zayıf olan Sun Java en azından ağzımıza bir parmak bal çalmayı başardı. Evet artık  JMF, ve Wireless Toolkit için de 64 bit sürümlerini bekliyoruz. Java SE 6 Erken Erişim Programı sitesine girerek deneme sürümleri indirilip kurulabilir.

Ekleme: Şimdi farkettim ki Java Web Start da bu sürümle beraber 64 bit olarak gelmiş.

file /opt/sun-jdk-1.6.0.12_beta3/bin/javaws
/opt/sun-jdk-1.6.0.12_beta3/bin/javaws: ELF 64-bit LSB executable, x86-64, version 1 (SYSV), for GNU/Linux 2.4.0, dynamically linked (uses shared libs), not stripped

Ekleme: Java SE 6 Update 12kararlı sürümü yayınlandı.


Yayınlandı firefox, gezegen, java, linux

20 Aralık 2008

Posted In: firefox, Gezegen, java, linux

64 bit önündeki bir engel daha kalktı

64 bit önündeki en büyük engellerden olan kapalı kodlu yazılımlardan birisi daha 64 bit sürümünü çıkardı. Evet Adobe Flash Player’dan bahsediyorum. Bufün (17/11/2008) itibariyle Flash Player 10 deneme sürümünde 64 bit için de paket yeralıyor. http://labs.adobe.com/downloads/flashplayer10.html adresinden indirilebilir ve kullanılabilir. Artık darısı Sun Java sürümüne diyoruz (IcedTea’nin yeni java eklentisini denemediğim için başarısı konusunda fikir sahibi değilim)


Yayınlandı firefox, gezegen, linux

17 Kasım 2008

Posted In: firefox, Gezegen, linux

Kitapyurdu.com

Daha önceki bir yazımda kitapyurdu.com sitesindeki adres değişikliği ile ilgili bir hatadan bahsetmiştim. Şimdi kontrol ettiğimde düzeldiğini farkettim. Evet bildirince düzelten firmalar da varmış. Keşke devlet kurumlarına ait siteler de aynı şekilde bildirildiğinde Firefox ile de uyumlu hale getiriliyor olsa. Neyse yine de birşeylerin değiştiğini görmek güzel.


1 Ocak 2008

Posted In: firefox, internet, linux

Kitapyurdu W3C uyumsuz

Sitede Firefox kullanarak teslimat adresimi değiştiremediğimden alışveriş işlemlerimi işyerinden tamamlamak zorunda kaldım (dolayısıyla işlemim yarım gün gecikti) Bu arada durumu şikayet olarak da kendilerine bildirdim

Aşağıdaki kısım aynen alıntıdır.

Merhaba Sayın Serkan Kaba

kitapyurdu.com‘a gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.

Şikayetiniz site programcılarına iletilmek üzere kayda alınmıştır.

selamlar
www.kitapyurdu.com
kitapla buluşmanın en kolay yolu
______________________
orjinal mesaj:

Bir Linux kullanıcısı olarak böyle bir şansım yok. (İşyerimden yapmak
zorunda kaldım, o da olmasa alışverişi yapamayabilirdim)

—– Original Message —-
From: internet kitapçynyz
To: –
Sent: Monday, November 5, 2007 9:20:01 PM
Subject: Re:webmail-496992 ticket:1440760

Merhaba Sayın

kitapyurdu.com‘a gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.

Bu sitenin JavaScript kodları İnternet Explorer’a göre
hazırlanmıştır.
Diğer Tarayıcılarda problem yaşayabilirsiniz.

selamlar
www.kitapyurdu.com
kitapla buluşmanın en kolay yolu
______________________
orjinal mesaj:

seçilen Kategori: Şikayet
Satın alma işlemi sırasında teslimat il ilçe bilgilerimi Firefox
tarayıcısıyla değiştirememekteyim. Yapmak istediğimde
ağağıdaki hatayı
veriyor. Teknik ekibinize iletmenizi rica ederim.

Saygılarımla,

Uyarı: Standartlaşmamış olan “document.all” özelliği
kullanıldı. Bunun
yerine W3C standardı olan “document.getElementById()” özelliğini
kullanın.
Kaynak dosya: https://www.kitapyurdu.com/siparis/default.asp
Hat: 1

******************************************************
Bu elektronik posta ve onunla iletilen bütün dosyalar sadece
göndericisi tarafından alması amaçlanan yetkili gerçek ya da tüzel
kişinin kullanımı içindir.
Eğer söz konusu yetkili alıcı değilseniz bu elektronik postanın
içeriğini açıklamanız, kopyalamanız, yönlendirmeniz ve

******************************************************
Bu elektronik posta ve onunla iletilen bütün dosyalar sadece göndericisi tarafından alması amaçlanan yetkili gerçek ya da tüzel kişinin kullanımı içindir.
Eğer söz konusu yetkili alıcı değilseniz bu elektronik postanın içeriğini açıklamanız, kopyalamanız, yönlendirmeniz ve kullanmanız kesinlikle yasaktır ve bu elektronik postayı derhal silmeniz gerekmektedir.
kitapyurdu.com bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir.
Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir.
Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve kitapyurdu.com‘un görüşlerini yansıtmayabilir.
Bu e-posta bilinen bütün bilgisayar virüslerine karşı taranmıştır.
******************************************************

Gördüğümüz üzere aldığım ilk ilgisiz ve ukela cevaptan sonra alışveriş yapamayabilirdim demem nasıl da etkili oluyor. Ha bu arada aklıma geldi bir de ana sayfada W3C validation işlettim. İşte sonuçlar: (Ben bu yazıyı yazarken tam 666 hata buldu)

http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2Fwww.kitapyurdu.com%2F&charset=%28detect+automatically%29&doctype=Inline&group=0


6 Kasım 2007

Posted In: firefox, internet, linux

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com