İki Kule

Dolaşan haberlere[1][2] göre IBM uzun süredir ekonomik sıkıntı yaşayan Sun Microsystems’i 6.5 milyar dolar gibi bir rakama almak için kolları sıvamış durumda. Bundan dolayı da herkes geleceğin ne getireceği konusunda düşünmeye başladı. IBM ve Java pek çok alanda rekabet içinde ürünlere sahip. Donanım alanından çekilmeye başlayan IBM’in Sun’ın donanımdan çok yazılım teknolojilerine göz diktiği söylenmekte.

Şimdi düşündüğümüzde daha kararsız olduğunu gözlemlediğim ancak daha çok platformda çalışan IBM JDK ile Sun JDK’nın birleşmesi ile OpenJDK/IcedTea’nin boşlukları tamamen kapanabilir ve gerçekten pek çok platformda çalışan özgür bir JDK’e kavuşabiliriz. Unutmayalım ki IBM temel platformun özgür olmasını destekliyor. Ama bence Openoffice o kadar şanslı gibi durmuyor. Açık kaynak kodlu olduğundan yokolmasa da IBM Lotus Symphony’ye karşı Openoffice’e destek vermeyebilir. (Zemberek Symphony entegrasyonunu araştırmalı mıyız ne?) Bir de Eclipse platformuna karşılık Netbeans var. Görsel geliştirme ortamı daha iyi olmasına rağmen (ancak hiçbir zaman görsel geliştirme ortamlarının ürettiği kod optimum değildir) yarattığı ekosistemle Eclipse daha geniş bir destek bulmayı başardı. Bu sebepten muhtemelen üstün yanları Eclipse’e entegre edilerek yokolacaklar listesinde yerini alacak. Hatta Adobe Flex’e karşı JavaFX de kaybedenler arasına girebilir.

Bakalım haber gerçekleşir ve iki kule güçlerini birleştirirse neler olacak? Bence en önemli etkisi .Net ve Java kutuplaşmasının derinleşmesi olacak.

1: http://www.nytimes.com/2009/03/19/technology/companies/19sun.html?_r=2&ref=technology
2: http://online.wsj.com/article/SB123735124997967063.html


Yayınlandı eclipse, gezegen, linux, lotus symphony, netbeans, openoffice, yazılım

19 Mart 2009

Posted In: eclipse, Gezegen, linux, lotus symphony, netbeans, openoffice, yazılım

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com