Pardus 2008 – 20080411 Geliştirme sürümü

İlkini geçen hafta yayınladığımız Pardus 2008 haftalık geliştirme sürümlerinin ikincisi de ftp sunucumuzda yayınladık. Hafta boyunca yoğun bir geliştirme trafiğinin yaşandığı Pardus 2008 deposunun ve Pardus teknolojilerinin son hallerini içeren bu sürümdeki başlıca yenilikler şöyle :

 • Klavye dil seçimi ve CD bütünlüğünü kontrol et adımlarındaki sorunlar giderildi.
 • kdenetwork ve kdepim paketleri depodaki yerlerini aldı. böylece Pardus 2008 – ufak eksiklerle de olsa- masaüstü kullanımında da test edilebilecek noktaya geldi.
 • 2008 deposuna programlama araçlarından oyunlara kadar bir çok alanda onlarca yeni paket girdi, hepsi test edilip kullanılmayı bekliyorlar..

Tabii ki bu sürümün de Pardus 2008′e giden yolda yayınlanan bir geliştirme sürümü olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz : Sistem genelinde farkında olmadığımız bir çok hata olması kuvvetle muhtemeldir – sistemin deneme seviyesinde olduğunu unutmadan kullanmanızı öneririz. Yine benzer nedenlerle Pardus 2008 paketlerinin hiçbiri Pardus 2007 sistemi üzerine kurulmamalıdır – tüm temel araç seti değiştiğinden bu paketler sisteminizin çalışmasını tamamen engelleyecektir..

13 Nisan 2008

Posted In: linux - fs, Linux Gezegeni, ozgurlikicin.com, pardus dünyası

Pardus 2008 – 20080404 Geliştirme sürümü

Pardus 2008 geliştirme süreci içinde geliştiricilerimiz ve kullanıcılarımız için gerçekleştirmeyi düşündüğümüz bir adımı daha attık ve haftalık geliştirme sürümleri yayınlamaya başladık. Aslında fikir ve uygulama yeni değil, Pardus 2007 öncesinde de benzer geliştirme sürümleri yayınlamıştık..

Öncelikle artık standart hale gelen uyarımızı yineleyelim :

Pardus 2008 – 20080404 sadece yeni sürüm çalışmaları ile ilgili fikir vermek, yeni teknolojileri denemek ve geliştiricilerin Pardus 2008 üzerinde çalışmasını kolaylaştırmak amacıyla hazırlanmış bir deneme sürümüdür. Henüz masaüstü kullanıcılarının kullanabileceği bir ortam sunmamaktadır, günlük kullanım için yeterli olgunluğa ulaşmamıştır.

Bu kurulabilir geliştirme sürümünde birçok yeni özellik ve paket var, ilk anda göze çarpanlar ise şöyle :

 • Xorg 7.3, QT 3.3.8b, QT4 4.3.4, Kdebase ve KdeLibs paketleri ile grafik masaüstü ortamı 2008 depomuzda yerini aldı. Bu sürüm ile tamamen yenilenen zorg (Pardus grafik yapılandırma altsistemi) da ilk kez kullanılıyor.
 • Pardus 2008 – 20080404, yepyeni YALI4 ile kuruluyor – YALI’daki yenilikler ayrı bir haber konusu, ama çok daha kullanışlı bir disk bölümleme adımı ve tamamen yenilenen arayüz ilk anda farkedilen özellikler. YALI4, QT4 üzerinde neredeyse yeniden yazıldı…
 • CD ile Firefox 3beta5 ilk kez görücüye çıkıyor, mplayer 20080322 ise paketler deposunda kullanıma hazır.
 • kernel 2.6.24.4 ve yenilenmiş sürücüler, COMAR 2.0 alpha1, mudur 2.0 alpha4, PiSi 2.0 alpha4 temel sistemde yenilenen paketler arasında. Tüm servis altyapısı ve paket betikleri de COMAR 2.0 için yenilendi.

Pardus 2008 – 20080404 sürümünün farkında olduğumuz ve önümüzdeki süreçte çözmeyi planladığımız bazı hataları da var tabii ki :

 • Kurulum sırasında ve kurulan sistemde X grafik ortam klavye düzeni standart US klavye olarak kalıyor, kurulum sırasında klavye düzenini değiştirmek mümkün değil.
  Geçici çözüm : X grafik ortam açıldıktan sonra konsolda setxkbmap tr komutunu çalıştırmak.
 • YALI’da “CD Bütünlüğü Kontrol Et” adımı henüz düzgün çalışmıyor.
 • Türkçe kurulumda bazı mesajlar İngilizce, Türkçe ve ingilizce dışındaki dillerde eksikler var, bu dillerdeki kurulum sonrasında X grafik ortamı İngilizce açılıyor.
 • Yavaş sistemlerde zaman zaman kurulum Dbus hatası ile sonlanıyor.

Bu kurulabilir deneme sürümü ile birlikte Pardus 2008 ikili paketler depomuzu da kullanıma açtık, ikili paket deposu ile Pardus’daki değişiklik ve güncellemeleri daha kolay takip edebilirsiniz.

Tabii ki bu sürümün Pardus 2008′e giden yolda yayınlanan ilk geliştirme sürümü olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz : Sistem genelinde farkında olmadığımız bir çok hata olması kuvvetle muhtemeldir – sistemin deneme seviyesinde olduğunu unutmadan kullanmanızı öneririz. Yine benzer nedenlerle Pardus 2008 paketlerinin hiçbiri Pardus 2007 sistemi üzerine kurulmamalıdır – tüm temel araç seti değiştiğinden bu paketler sisteminizin çalışmasını tamamen engelleyecektir..

6 Nisan 2008

Posted In: linux - fs, Linux Gezegeni, ozgurlikicin.com, pardus dünyası

Pardus 2008 – RootFS 0.21

Pardus commit listelerini takip edenler bu sabah Pardus 2008 deposundaki hareketliliği farketmiştir – X.org ailesi depoda yerini almaya başladı.. Fakat yayınladığımız ilk rootfs’den beri temel sistemde o kadar çok değişiklik oldu ki, bu değişiklikleri elle yaparak temel sistemi güncel hale getirmek bayağı karmaşık olmaya başladı.. Biz de bu paketleri güncel taban sistemimiz üzerinde derleyip denemek, 2008 üzerinde geliştirme yapmak isteyen geliştiricilerimiz için yeni bir rootfs hazırladık. Bu rootfs’deki yeniliklerin başlıcaları şöyle :

 • COMAR 2.0 alpha1, mudur 2.0 alpha2, PiSi 2.0 alpha3
 • ConsoleKit 0.2.10, PolicyKit 0.7, dbus 1.1.20 entegrasyonu
 • hal 0.5.10
 • GCC 4.3.0
 • kernel 2.6.24.3 ve bootsplash desteği
 • Yeni servis altyapısı, yenilenmiş system.base ve system.devel

Pardus 2008 – RootFS 0.21′i buradan indirebilir, kurulum için bu adımları takip edebilirsiniz. Rootfs’i oluşturmak için kullandığımız paketler ise burada.

Biz bir dahaki sefere yepyeni YALI ve X.org’umuzla kurulabilen bir geliştirme sürümü hazırlamak için çalışmaya geri dönüyoruz, görüşmek üzere…

… Geçen seferki uyarılarımızı tekrarlamayı da unutmayalım : bu kök dosyasistemi, sadece sistem ve geliştirme araçlarını içeren bir mini taban sistemdir ve konsol seviyesinde paket derlemek dışında herhangi bir amaca hizmet etmez. Masaüstü kullanıcılarının ihtiyacı olan hiçbir yazılımı içermemektedir, geliştiricilerin üzerinde çalışması amacıyla oluşturulmuştur – dolayısıyla kurulması ve kullanılması birçok müdahale gerektirmektedir. Bu kök dosya sistemi henüz karşılaşılmamış bir çok hatayı içeriyor olabilir, sistemin deneme seviyesinde olduğu unutulmamalıdır. Aynı nedenlerle Pardus 2008 taban istemini oluşturan paketlerin hiçbiri Pardus 2007 sistemi üzerine kurulmamalıdır – tüm temel araç seti değiştiğinden bu paketler sisteminizin çalışmasını tamamen engelleyecektir..

18 Mart 2008

Posted In: linux - fs, Linux Gezegeni, pardus dünyası

Geliştiricilere Özel : Pardus 2008-RootFS 0.1

Pardus 2007′den 2008′e geçerken Pardus’un neredeyse tüm temel bileşenleri güncellendi, dolayısıyla Pardus 2008 üzerinde çalışacak geliştiricilerimiz Pardus 2008 taban sistemine ihtiyaç duymaya başladılar. Taban sistemin üzerinde çalışılabilecek hale gelmesiyle birlikte geliştiricilere özel bir kök dosyasistemi hazırladık : bu dosyasistemi tüm system.base ve system.devel paketlerini, yeni kernel’i ve geliştiricilerin en çok kullandığı iki aracı – vi ve subversion – içeriyor. kernel-debug ve kernel-source paketleri ise boyutları nedeniyle kök dosyasistemine dahil değiller, bu paketler ve kök dosyasistemini oluşturan diğer tüm ikili paketler şu anda burada, kök dosyasistemi ise şurada.

Pardus geliştiricileri, bu kök dosyasistemini ayrı bir disk bölümüne veya sanal bir makineye kurarak kullanabilecekler – aşağıda kök dosyasistemini sanal bir makineye kurmak için gerekli adımları listeledik. Tabii ki prensipte aynı adımları izleyerek gerçek bir disk bölümüne kurmak da olanaklı, fakat gerçek bir sistem kullanan geliştiricilerimiz disk ve bölüm isimlerini kendi sistemlerine göre düzeltmeliler.

Yeni kök dosyasistemini kurmak için gerekli adımlara geçmeden önce tekrar hatırlatalım : bu kök dosyasistemi, sadece sistem ve geliştirme araçlarını içeren bir mini taban sistemdir ve konsol seviyesinde paket derlemek dışında herhangi bir amaca hizmet etmez. Masaüstü kullanıcılarının ihtiyacı olan hiçbir yazılımı içermemektedir, geliştiricilerin üzerinde çalışması amacıyla oluşturulmuştur – dolayısıyla kurulması ve kullanılması birçok müdahale gerektirmektedir. Bu kök dosya sistemi henüz karşılaşılmamış bir çok hatayı içeriyor olabilir, sistemin deneme seviyesinde olduğu unutulmamalıdır. Aynı nedenlerle Pardus 2008 taban istemini oluşturan paketlerin hiçbiri Pardus 2007 sistemi üzerine kurulmamalıdır – tüm temel araç seti değiştiğinden bu paketler en iyi ihtimalle çalışmayacak, büyük ihtimalle diğer paketlerin çalışmasını da engelleyecektir.

Şimdi, Pardus 2008-RootFS 0.1′i kurmaya başlayalım…

 • Yeni kök dosyasisteminizi kuracağınız disk bölümünü hazırlayın : Örneğin Virtualbox kullanacaksanız, yeni bir sanal disk oluşturup sanal makinenize bu diski eklemeniz yeterli.
 • Elinizdeki herhangi bir Pardus CD’si ile sanal sisteminizi açın, konsola geçip root olun (virtualbox altında konsola geçmek için [sağ control] ve [F1] tuşlarına birlikte basmanız gerekli.)
 • Yeni diskinizde bölüm oluşturun ve biçimlendirin :
  # fdisk /dev/hda
  # mkfs.ext3 /dev/hda1 -m 1 -L PARDUS_2008
  

  ilk adımda diskin tamamını kaplayan bir bölüm oluşturun ve çıkın.
  Dikkat ! Sisteminizdeki gerçek bir disk bölümünü kullanacaksanız yukarıdaki komutlarda geçen disk isimlerini ona göre düzenlemeyi unutmayın !

 • Disk bölümünü bağlayın :
  # mkdir target
  # mount /dev/hda1 target
  
 • Sisteminizin ağ bağlantısını kurun ve RootFS imajını sisteminize kopyalayın :
  # wget [ftp/sftp/....]
  
 • ve imajı açın :
  # cd target
  # tar -jxf ../pardus2008-rootfs01.tar.bz2
  
 • imaj açıldıktan sonra sanal sisteminizi yeniden başlatabilirsiniz. Bu adım için sisteminizi yine bir Pardus CD’si yardımıyla açacaksınız.. CD açılış menüsü karşınıza geldiğinde ilk adımda dil seçin, ikinci adımda ilk seçeneğin üzerinde e tuşuna basarak açılış seçeneklerini aşağıdaki gibi düzenleyin :
  root (hd0,0)
  kernel (hd0,0)/boot/kernel-2.6.24.2-87 root=LABEL=PARDUS_2008 vga=0x317 mudur=language:tr
  initrd (hd0,0)/boot/initramfs-2.6.24.2-87
  

  b tuşuna basarak sisteminizin açılmasını sağlayın – herşey yolunda gittiyse sisteminiz açılacaktır.

 • Pardus 2008 RootFS’inizin root parolası pardus (ne kadar şaşırtıcı :-P), bu aşamada sisteme giriş yapabiliyor olmalısınız. Giriş yapın ve son adım olarak grub’ı yükleyin :
  # grub-install /dev/sda --recheck
  

  Dikkat ! Sisteminizdeki gerçek bir disk bölümünü kullanacaksanız /boot/grub/grub.conf içeriğini sisteminize uygun şekilde düzenlemeyi unutmayın ! Sisteminizde halihazırda kurulu bir GRUB varsa yeni kök dosyasisteminizi kurulu önyükleyicinize eklemelisiniz.

 • Sisteminizi yeniden başlatabilirsiniz, Pardus 2008-RootFS 0.1 kullanılmaya hazır – iyi geliştirmeler :-)
  # reboot
  

26 Şubat 2008

Posted In: linux - fs, Linux Gezegeni, pardus dünyası

it’s complicated…

Couple

– Mozilla 2.x kullanan ölümlülere dev kıyak ! sonunu okuyamadığınız mouseover şöyle :
“Facebook defines relationships. ‘Yeah, we would have broken up last night, but the net connection was down.”
– Mozilla 3′de bu sorun çözülmüşmüşmüş……

10 Aralık 2007

Posted In: hayat, Linux Gezegeni, pardus dünyası

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com