Django İle Hayat Güzel


Girdik bir kere uğraşıp duracağız. Yarım saat önce tasarladığım sistemi test edeyim dedim, patladı. Bundan böyle kendime not edeyim Web sitesi falan programlarken aşama aşama uygulamaları test edeceğim sonra vallahi bulunmuyor neyin hataya sebep olduğu. Neyse yarım saat modelleri falan oluşturduktan sonra halletim gibi. Şimdilik uygulamamızın haberler kısmı, anketi ve statik sayfaları mevcut ve bunları ekleyebileceğimiz bir admin panelimiz var(onu ben yapmadım kendisi oluşturdu). Uygulamayı denerken bir şey dikkatimi çekti. Ben modelleri falan hep İngilizce hazırlıyorum ama admin panelinin geri kalan kısmı Türkçe'ydi. :D settings.py dosyasında ayarlar ülkemize göre olduğu için Türkçe çıkıyordur, unutmuşum onu ama kalsın öyle. Şimdi bir yerden tema araklamam lazım. O temanın üzerine monte edeceğim ne olacak çok merak ediyorum. Memlekete gitmeden bitirmeye çalışacağım, kitaba orada devam ederimde şunu bitireyim bari. Zor bir şey yok mantığını kaptıktan sonra şakır şakır yapılıyor. Buradan belki anlatırım, ya da başka bir platform üzerinden...(Özgürlükiçin)

Django ile çalışınca bu uygulamayı barındıracak sunucu konusunda sıkıntı çekebiliyorsunuz. Ülkemizde maşallah hosting işlemleri çok uygun. Süper hizmet veriyorlar, her şey sınırsız! Ahh pardon o burada değildi! Bir kaç arkadaşı kafalayıp yurt dışından sunucu kiralamayı düşünüyorum. Şimdilik üç kişiyiz bir kişi daha bulduk mu tamamdır. Sürekli sunucuları denemekten bahsediyordum böylelikte tecrübede kazanmış olacağız. Evde kullandığım bilgisayarı sunucuya dönüştürüp denemeye çalışabilirdim ama yer yok! Yer olsa da diğer sistemlerde İnternet'e nasıl bağlanırım bilmiyorum Pardus ile USB modemler için gerekli paketler hazır geliyor. Diğerlerinde geliyor mu bilmiyorum... En azından Ubuntu da yoktu. Sunucuyu kiralayınca üstünde Ubuntu kuracağım. Dokümanları iyi ve az da olsa tecrübem var.

Pardus 2009 Beta çıktı. Kitap okurken uyuya kalmışım, kalktığım gibi haberi gördüm çok sevindim. Daha deneme imkanım yok kararlı sürüm çıktığında tüm bilgisayarı ona ayıracağım o zamana kadar Pınar Yanardağ ve Gazanya gibi başka kullanıcıların blogları üzerinden takip edeceğim. Lâl teması çok hoş! Zaten 2008'in rengini hiç sevmemiştim :P Ben daha çok böyle mavi, yeşil, mor(ve tabi ki siyah!) gibi renkleri severim. Kaptan'ın yeni görüntüsünden çok etkilendim tüm sistem böyle olacaksa sonunda beni tatmin edecek bir sisteme sahip olabilirim. "Never, Not Ever!" demiş cadının birisi en güzeli o söz üzerinden asla daha iyisini aramaktan vazgeçmeyelim.

Aranızda tagged kullanıcısı olan var mı bilmiyorum. Aslında o isimde bir başlık açıp duyura da bilirim de madem günlük yazıyoruz burada belirteyim. Cinsiyet bölümünü hangi tür istiyorsunuz anlayıp bayan işaretleyen ne kadar çok Türk erkeği var! İstanbul da ki bilmem ne isimli kızları aratıyorsunuz karşınızda sakallı adamlar ahahahaha Kocaeli de şu ilçede olan kızlara bakıyorsunuz karşınızda başka başka erkekler! :D Zaten takip etmiyorum siteyi de bazen arkadaşlara falan bakıyorum var mıdır tanıdık diye ama böyle tipleri görünce soğuyorum. Bildiğiniz sapık dolu site. Tagged'ı da bundan böyle ziyaret etmeyeceğim.

Kardeşimin okulu bitti. Bugün gelecekler inşallah bir aksilik olmazsa. Annem de geliyor :) Canım annem benim, çok özledim. Sonunda yine birlikte olacağız. Şimdi sabaha kadar evi temizlerim yoksa ne hale getirdin böyle diye kızıyorlar, komşulara falan da anlatıyorlar evi batırmış ayy bu oğlan ama hallettik gibisinden. :D Nefret ediyorum şu ev işlerinden. İnsan yalnız kalınca uğraşası gelmiyor hiç. Bulaşık mı? Koy makinaya beklesin. Çamaşır mı? Koy makinaya beklesin! Ya iki tane düğmeyi çevireceğim kalkıp ta halletmiyorum. Koşuya başladıktan sonra şart oldu çamaşır falan kalmıyor başka türlü. Evet, kirli çamaşırlarımız dökelim ortaya ahahah gece dörtte günlük yazarsan böyle olur. Yanda da metal müzik çalıyor psikolojimi tahmin edebilirsiniz. Neyse bu girdi burada bitsin ben de eğlenceye(temizlik) devam edeyim!

20 Haziran 2009

Posted In: Günlük, linux, pardus, Sunucu

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com