LibreOffice için Türkçe imla denetimi eklentisi: zemberek-extension

Zemberek-NLP Ahmet A. Akın ve Mehmet D. Akın'ın 10 yıldan uzun zamandır geliştirdikleri bir özgür yazılım projesi. Proje Türkçe için doğal dil işleme araçları içeriyor [1]. Bir dönem Pardus tarafından kullanımı ile çok bilinen bir projeydi ama bir süre hem Pardus sahipsiz kaldı, hem de Zemberek geliştiricileri gönüllü olarak yaptıkları işe bir süre ara verdiler. Zemberek sadece imla denetimi işini yapmıyor olsa da son kullanıcıya en çok ulaştığı yer burası. Özellikle LibreOffice kullanıcılarının imla denetimi yaptırabilmeleri ciddi bir ihtiyaç.

Zemberek-NLP bu yıl içinde yeniden geliştirilmeye başlandı. Uzun yıllardır el değmemiş olan LibreOffice eklentisi de baştan hazırlandı [2]. Eklentiyi hazırlama kısmında Okan Özdemir ve Talha Kanyılmaz da çalıştılar. Eklenti henüz ilk sürümünde olduğundan hatalar içerebilir. Deneyip geri bildirimde bulunulursa çok iyi olur. Kurulum ve diğer konular için eklentinin sayfasına bakılabilir.


[1] https://zembereknlp.blogspot.com
[2] https://github.com/COMU/zemberek-extension

4 Aralık 2018

Posted In: Gezegen, libreoffice, Özgür yazılım, zemberek, zemberek-extension

Nerelerdeyim, neler yapıyorum…

Son yazımı yazalı epey bir zaman geçti. Yazmadıkça yazmıyor insan… Devamlılık gerektiren her eylem gibi yazmak da zor kazanılan ve çabuk kaybedilen bir alışkanlık.  Tabi bir de başka bir faktör var o da zaman… Yorgunlukla mücadele edebiliyor insan ama zaman ile mücadele edip daha fazlasını kazanmak çok ama çok zor.

İşyerinde  son altı aydır çok yoğun bir dönem geçirmekteyim . Gündüz yoğunluğu nöbetini akşamın yorgunluğuna ve boşvermişliğine devretmekte, ben ise kendimi hoyratça bu dar boşluğa bırakmaktayım.

Hobiler, sosyal yaşam, planlar ve hayalcilik gibi boş zamanını harcadığım faaliyetlerim de çok iyi gitmiyor haliyle. Bu güçlükle en çok yer ayırdığı konu olan özgür yazılım ve son iki yıldır LibreOffice ile ilgili şeylere de bakamıyorum gibi gibi görünse de asgari oranda bakabiliyorum diyebilirim. Yeni bir şey katmasam da olanı muhafaza etmeye gayret ediyorum. Sadece ben değil, gördüğüm kadarıyla birçok arkadaş da benzer bir atalet içerisinde.

İşte bu çerçevede ne yaptık ne ettik dersek şöyle bir liste ile durumu özetlemeye çalışayım:

 • LibreOffice’in yeni sürümü olan 4.3 duyuruldu. Sürüm notlarına şuradan bakabilirsiniz.
 • Mazoşist ıstırabımızın keyifli aralarından biri olan çevirilerini yetiştirebildik. Arayüz %99.9 seviyesine ulaştı. Bu çevirilerde sevgili Ayhan Yalçınsoy ve her zamanki gibi yaşı ve verdiği emeği en büyük olan -bu kısımda utanmaz gerekiyor- sevgili Necdet Hocamız büyük çaba gösterdiler. Ben de elimden geleni yapmaya çalıştım ama çeviri zamanımın büyük kısmını yeni Microsoft Office Excel işlevleri ve Calc işlevlerinin çevirilerini yeknesaklaştırmaya harcadım. Bununla ilgili ayrıca bir tablo da yapmıştım. Onu da güncellemem gerekiyor.
 • Bu 4.3 sürümün notlarında da adım geçiyor çok şükür. KK(QA) çalışmaları çerçevesinde 5 adet hatayı çözüldü işaretledim bu sayede adım sürüm notlarına geçti. Yeni kayıtlar girdim. Şimdiye kadar toplamda 44 hata kaydı girmişim. Bu sürüm öncesi Türkçe yerlerini ilgilendiren bir tanesi var ki önemliydi, çözüldü(Teşekkürler Eike).
 • Küresel pazarlama listesinde LibreOffice 4.4 için bir öneri sundum: İşletmeler için daha iyi bir LibreOffice sürümü olsun dedim, işletmeler için çözülmesi iyi olacak hata kayıtlarına yoğunlaşmayı önerdim. Bu konuda uzun bir tartışma olmasına rağmen net bir çizgi çizilmiş değil fakat konferans gündemine alınması da benim için mutluluk verici.
 • TDF üyeliğimi yeniledim. Ülkemizden tek üye benim.
 • Zemberek çok eskidi, Linux sürümleri üzerinde performans sorununa ek olarak tam olarak nedenini bulamasam da güncel Ubuntu 14.04 üzerinde çalıştıramadım. Bazı paketlerde sorun var sanırım… Bu konuda biraz daha araştırma yapmak gerekiyor. Şayet diğer Linux dağıtımlarında da benzer sorun yaşanırsa TÜBİTAK’ın çalışmayan bir Zemberek ile nasıl bir ofis deneyimi sunacağını merak etmiyor değilim. Zemberek’i kaybedersek önce TÜBİTAK düşünsün!
 • Yine Zemebrek demişken, gözümüz yollarda Zemberek 3’ü bekliyoruz fakat gelişmesi ne yazık ki pek kolay olmuyor, sevgili Ahmet A. Akın’dan başka bu işe elini bulaştıran yok. Yine burada iş Zemberek’in hamisi TÜBİTAK’a düşüyor…
 • TÜBİTAK demişken Micheal Meeks LibreOffice 4.3’ün kaputunun altında neler olduğunu yazdığı yazısında, LibreOffice’e kod katkısı veren kuruluş ilişikli kişiler grafiği yayımladı. İdeal tabloda TÜBİTAK imzalı geliştirici veya “o yeni modelde” TÜBİTAK’ın hizmet aldığı Türk yazılım şirketleri olmalıydı…Hala yok, beklemiyoruz da…
Kuruluşa göre kod gönderim grafiği

Kuruluşa göre kod gönderim grafiği

 • Yukarıdaki grafikle ilgili şunu da söyleyeyim, Suudi Arabistan Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehri(KACST) dahi The Document Foundation Danışma Kurulu’na üye oldu da TÜBİTAK hala olmadı… Kod dahi gönderiyorlar… Arapça ve sağdan sola yazılan diller ile ilgili çok güzel gelişmeler bu sayede oldu
 • Foruma birkaç kişi hariç ilgi düşük, wiki Allah’a emanet…
 • Topluluk olma adına çok aşama kaydedemedik. Hiç yoktan iyi ama bağlarımızı güçlendirmek adına bir hafta sonu İstanbul’da bir toplantı yapalım diyorum. Detayı planı ile ilgili fikir alış verişi için e-posta listemize ilk fırsatta bir ileti göndereceğim.
 • Kod katkısı olarak sevgili Efe Gürkan Yalaman bu yıl da GSoC’a katıldı, Şablon Yöneticisini iyileştirecek ama sesi soluğu çıkmıyor pek…
 • Türkiye’de özgür yazılıma olan ilgi ve katkı çok iyi seyretmiyor, haliyle LibreOffice’e de pek ilgi yok… Onca yazı yazdık, kod katkısı verin, Andorid sürümüne geliştirici olun diye ama önemsiz işlere bulaşmayan kod okur yazarlarımızın dikkatini çekemedik maalesef.

Velhasıl-ı kelam, ölmesek de sürünmeye devam ediyoruz, bireysel yük ile 5-10 kişi çeşitli alanlarda dağınık zamanlarda katkı vermeye devam ediyoruz. Her alanda katkıcıya ihtiyacımız var. Bekleriz.

Mutlu günler.

PS: Bu yazıya tablette başladım, telefonda devam ettim ama fiziki klavyesiz olmuyor…

Sonrası Nerelerdeyim, neler yapıyorum… Günlüğüm ilk ortaya çıktı.

1 Ağustos 2014

Posted In: Genel, Gezegen, libreoffice, linux, lkd, neler yaptık, oi, sürüm duyurusu, tdf, tubitak, zemberek

Seminer mevsimi

Baharın gelmesi ile Açık Kaynak ve Linux ile ilgili seminerler artmaya başladı. Bilgi Üniversitesi’nde FreeDays ve 8. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 3. Açık Kaynak Günleri düzenleniyor. Ben de 14 Nisan saat 14:00’te Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Fakultesi B-316 sınıfında “Açık Kaynak Kodlu Yazılım Geliştirme”, 18 Nisan saat 13:00’te de YTÜ Açık Kaynak Günleri kapsamında “Zemberek Projesi ve Geliştirme Süreci” başlıklı 2 seminer vereceğim.


Yayınlandı gezegen, linux, seminer, zemberek

9 Nisan 2009

Posted In: Gezegen, linux, seminer, zemberek

Zemberek Web AppEngine’de

AppEngine Java desteği haberini duyurduktan sonra Zemberek-web'i bu hizmet ile yayınlamaya karar verdim. SVN'de yer alan özelliklerinden önemli bir kısmını aktardım (Web servisi şu an için aktif değil) Aktarım esnasında Zemberek kütüphanesinde Java'nın konsol kayıtçısının kullanımını AppEngine ile kullanılamaz sınıflardan olduğundan kaldırmam gerekti. Bunun için yerel dosya sistemimde özel bir Bazaar dalı açtım. Ve bu şekilde çalıştırmayı başardım. Ardından kodda ufak düzenlemeler de yaparak şu anki haline[1] getirdim. Bu şekilde Ekşisözlük'te de bilinen[2] zemberek-web uygulaması tekrar hayata dönmüş oldu.

Bu aşamadan sonraki hedefim GWT inceleyerek arayüzü GWT ile yazmak.

1: http://zemberek-web.appspot.com/
2: http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=9157957

9 Nisan 2009

Posted In: appengine, google, zemberek, zemberek-web

Zemberek Ubuntu paketleri hazırlandı

Daha önceki yazımda Rail ALİEV'in Ubuntu paketlerinin hazırlanmasına yönelik çalıştığından bahsetmiştim. Evet, çalışmaları meyvelerini verdi ve kütüphane, sunucu, zpspell (Zemberek KDE3 eklentisi için gerekli program) Openoffice.org ve Firefox eklentileri için hazırlanan paketler kendisinin kişisel paket arşivinde (PPA) yerini aldı. Bağlantıda yer alan depo adreslerini kullanarak paketleri kurup kullanmaya başlayabilirsiniz.

8 Nisan 2009

Posted In: ubuntu, zemberek

Tez çalışmam ve bulduğum hatalar

Tez çalışmamın yazımını çoğu Openoffice programını (Writer, Draw, Math) ve kmplot (ilk Google sonucu) kullanarak tamamladım (son rötuşlar olur tabi). Bu esnada Zemberek tarafından tanınamayan bazı kelimeler keşfettim ve hata kayıt sistemine raporladım. Ancak karşılaştığım hataların en ilginci Openoffice’te çıkandı. Çıktıyı (Neyse ki ciltli kopya değildi) bile aldıktan sonra arkadaşın gözle farkettiği formüllerim. Openoffice PDF çevrimi yaparken formüllerin bazılarında rakamları Arap alfabesindeki rakamlara çevirmişti. Araştırdığımda bunun bilinen ve uzun zamandır açık olan bir hata olduğunu öğrendim. Üstelik de yazılanlar gibi rasgele oluyor, bozulan rakamlar her seferinde değişiyordu. Şimdilik yazdırma için PDF’ye aktarmayı tercih edeceğim (Oysa kı yazıtipi, kayma gibi sorunlar olmasın diye özellikle PDF tercih etmiştim). Ancak PDF’ye çevirirken (CD’de PDF olarak da vermem gerekiyor sanırım) muhtemelen CUPS-PDF kullanmam gerekecek.

Ekleme: Tarık Zengin’in tavsiyesi ile dosyaya yazdır ile postscript dosyası oluşturup ghostscript ile beraber gelen ps2pdf ile pdf oluşturmaya karar verdim. Gayet de rahat oldu. Teşekkürler Tarık.


Yayınlandı gentoo, gezegen, linux, openoffice, zemberek

17 Ocak 2009

Posted In: gentoo, Gezegen, linux, openoffice, zemberek

Zemberek Firefox eklentisi layman ile kurulabilir

Rail ALİEV’ in geliştirdiği Zemberek Firefox eklentisinin SVN paketini kişisel depoma ekledim. Layman ile depoyu ekledikten sonra portage ile mozzemberek paketi kurulabilir. Ben de bu satırları Firefox’tan yazım denetimi yaparak yazıyorum. Sanırım artık benden daha hatasız günlük yazıları okuyabilirsiniz😛


Yayınlandı gentoo, linux, zemberek

28 Aralık 2008

Posted In: gentoo, linux, zemberek

Zemberek’in dağıtımlardaki durumu

Pek çok yerde dağıtımlarda Zemberek'in nasıl kurulacağına dair sorular ya da belgeler görüyorum. Onun için bunları tek yerden ulaşılabilir bir döküman haline getirmek istedim.

Pardus: Zemberek-server KDE ve GTK/GNOME etkileşimleriyle beraber entegre edilmiş durumda. Openoffice.org eklentisinin de eski bir sürümünü içeriyor. Firefox ve Thunderbird kullanırken Zemberek ile yazım denetimi yapılabiliyor.

Gentoo: Zemberek kütüphanesi, Zemberek-server KDE ve GTK/GNOME etkileşimleriyle beraber entegre edilmiş durumda. Openoffice.org eklentisi ve Firefox Zemberek eklentisi (MozZemberek) layman ile geliştirici depomu kullanarak kurulabilir. Kurulum ile ilgili kişisel günlüğümde yazdığım yazılar[1][2][3] incelenebilir.

Arch Linux: Zemberek kütüphanesi, Zemberek-server KDE ve GTK/GNOME etkileşimleriyle beraber entegre edilmiş durumda. Firefox kullanırken Zemberek ile yazım denetimi yapılabiliyor. Openoffice.org eklentisi programın kendi eklenti yöneticisi ile kurulabiliyor. Arch Linux paketleme çalışmaları için Samed BEYRİBEY'e ve Alper KANAT'a teşekkürler. Alper KANAT'ın duyurusuna http://raptiye.org/blog/2008/10/13/arch-linuxda-turkce-yazim-kontrolu/ adresinden ulaşılabilir.

Lapis Linux: Zemberek-server KDE ve GTK/GNOME etkileşimleriyle beraber entegre edilmiş durumda. Openoffice.org eklentisi de birlikte geliyor. Firefox ve Thunderbird kullanırken Zemberek ile yazım denetimi yapılabiliyor.

Debian ve Ubuntu için Rail ALİEV'in çalışmaları sürüyor. Tamamlandığında Zemberek kütüphanesi, Zemberek-server KDE ve GTK/GNOME etkileşimleri ve Openoffice.org eklentisi olacak. Bu iki dağıtım için de bilgileri tamamlandığında vereceğiz.

1: http://serkank.wordpress.com/2008/07/19/zemberek-gentoo-ile-bulustu/
2: http://serkank.wordpress.com/2008/11/22/zemberek-ooo-eklentisi-layman-ile-kurulabilir/
3: http://serkank.wordpress.com/2008/12/28/zemberek-firefox-eklentisi-layman-ile-kurulabilir/

Düzenleme: Pardus paketi kaldırıldıktan sonra Zemberek Openoffice eklenti listesinde görünmeye devam ediyor(muş)
Ekleme: Lapis Linux bilgileri
Ekleme: MozZemberek Gentoo için paketlendi.

26 Aralık 2008

Posted In: archlinux, Debian, gentoo, pardus, ubuntu, zemberek

Zemberek Gentoo ile buluştu

Aslında çok uzun zaman önce başladım Zemberek ile çalışmaya. Az değil, 20 ay geçmiş Zemberek paketlerini lapis overlaye alıp Lapis forumuna ilk başlığı yazmamdan. O günden bugüne çok şeyler oldu tabi. İlk önce Zemberek ardından Gentoo geliştiricisi oldum. Zemberek projesi sayesinde Ahmet ve Mehmet Akın gibi iki değerli insanı tanıdım. Jubler için Zemberek eklentisi yazdım. Ve bu hikayede benim ve diğer Türk Gentoo kullanıcılarının adına bir diğer mutlu son. Dün gece itibariyle Zemberek paketleri artık portageda yer alıyor. Evet artık GTK/Gnome ve KDE uygulamalarında Türkçe imla denetimi ile ilgili paketler direk portagedan yüklenebilir. Buradan test ve geliştirme sürecinde yardımını emeğini esirgemeyen herkese teşekkür ederim.

KDE için

emerge zpspell

GTK/Gnome için

USE=”zemberek” emerge =app-text/enchant-1.4*

komutlarını vererek gerekli paketleri kurabilirsiniz. KDE için yapılması gereken ayarları http://www.pardus.org.tr/projeler/masaustu/zemberek-pardus adresinden bulabilirsiniz.


19 Temmuz 2008

Posted In: gentoo, zemberek

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com