Evde Vuvuzela Yapımı

Evde Vuvuzela Yapımı

Daha önce tortelini ve donut hamuru açmada kullandığım Dizayn Oxy Plus kombi borusundan bu defa vuvuzela yapmaya karar verdim. Geçen sene doğal gaz dönüşümünden kalan borulardan 25×4.2 mm yazan 50 ve 75 cm lik uzunlukta olanlarından 2 tane seçtim.

Borunun 2 cm lik ucundan alüminyum tabakaya kadar birinci katı kestim. Isıtıp tahta kaşık ile birazcık genişlettim. Isıtma hem üst katın alüminyum tabakadan ayrılmasını sağlıyor hem de boruyu kola şişesini tutacak kadar genişletmiş oluyoruz. Kesilmiş kısmı ısıtrak çıkarın bıçakla kesmeye çalışmayın. Aksi takdirde elinizi kesme olasılığınız var. Birinciyi yaparken kesdim de ondan biliyorum. Litrelik kola şişesinin ağzı 1-2 mm kadar geniş. Boruyu genişletmek veya şişe ağzını daraltmak gerekiyor.

Gece vakti komşular ayağa kalkmasın diye fazla deneme yapamadım ama sonuçta aynı iğrenç ses. Vuvuzela.ogg


13 Haziran 2010

Posted In: Gezegen

1. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Özgür Yazılım Konferansındaydım

Ali Erdinç Köroğlu ve Oğuz Yarımtepe ile Kuzey Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesinde buluştuk.

Bu arada Mustafa Akgül ve Ufuk Çağlayan hocamı da uzun bir aradan sonra yeniden gördüm. Necdet Yücel, Devrim Seral, Onur Tolga Şehitoğlu da diğer konuşmacılar idi. Ulrich Weigand’la da  almanca konuşma fırsatını buldum. Konferans öncesi ve sonrası misafirperverlik, özgür yazılım üzerine söyleşiler nedeniyle bayağı bir özgürlük havasına girdim. (Öz)/(gür)leştim, kilo aldım. Mutluyum, özgürüm. heyyooo!

Oğuz Yarımtepe ve ben bu yazının yazımı sırasında görünüyoruz.


14 Nisan 2010

Posted In: Gezegen

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com