Linux için F5 Ssl Vpn Client i Kurulumu ve Kullanımı

Windows için Windows Store da, android için Google Play de client i bulunan F5 Ssl VPN linux için herhangi bir repo ya katılmış gözükmüyor. Eğer siz de benim gibi linux kullanıcısı iseniz, kuruluşunuz tarafından size verilen vpn geçidi adresine firefox ile eriştiğinizde karşınıza çıkan sayfaya kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptığınızda karşınıza şöyle bir sayfa çıkacak
Bu sayfada işaretli olan yerden manual olarak yüklemeyi seçip indirdiğiniz tgz uzantılı dosyayı açtığınzda
karşınıza şu dizin gelecek. Burada sağ tıklayıp terminalde açtıktan sonra;

sudo ./Install.sh 
komutu ile kurulumu başlatabilirsiniz. sadece bir kere kurayım mı diye soracak size "yes" yazıp entera basıp geçtikten sonra vpn clientiniz hazır. Kullanmak için sadece komut satırında (terminalde)

sudo f5fpc -s -t "https://sslvpnadresiniz.com"

yazarak başlatmanız

sudo f5fpc --stop 

yazarak durdurmanız mümkün olacaktır.

Detaylı bilgi için f5fpc --info yazmanız yeterli....

Kolaylıklar dilerim.

29 Ekim 2018

Posted In: F5 VPN Client, linux, ubuntu

Uyap Döküman Editörünün linux sistemlerde çalıştırılması. (UDF Editör)

Bilindiği üzere Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı (ve belkide benim bilmediğim bazı diğer kurumlar) döküman editörü olarak "udf editör" adı altında bir yazılım kullanmakta. Bu editörle elektronik imzalama işlemlerini de gerçekleştirmekteler. Yazılım java da yazılmış olduğundan platform bağımsız çalışır hissi verse de, son kullanıcılar için hazırlanmış bir linux kurulum yönergesi veya paketi bulunmuyor.(En azından ben bulamadım).

Bir ubuntu kullanıcısı olarak sistemim de uyap döküman editörünü çalıştırmak için önce uyap.gov.tr den windows kurulum dosyasını indirip wine ile çalıştırdım. /home/username/.wine/drive_c/ altına uyap adında bi dizin oluşturup dosyaları buraya atmıştı. Baktığımda ise bir bat dosyası da bu java dosyalarını tetikliyordu. Bunun için ben de bi sh dosyası oluşturup bu jar dosyalarını çalıştırması için gerekli değişiklikleri yapmam yeterli oldu. Zaten deb dosyasının içini bir arşiv yöneticisi ile açarsanız yaptığım değişiklikleri görebilirsiniz.

Buraya kadar olan kısım kendi isteklerine göre dağıtımlarına uyap editörü kurmak isteyenler içindi. Bundan sonrası için ise; ubuntu kullanıcıları için hazırladığım deb dosyasını direk indirip kurabilirler. Bu deb i komut satırından indirdiğiniz dizinde sudo dpkg -i uyapeditor.deb komutu ile kurabilirsiniz. Dash da ise Uyap Editor yazdığınızda başlangıç simgesini göreceksiniz. Komut satırında ise uyap komutu ile açılıyor.


Ubuntu 14.04.1 LTS olan sistemimde denedim sorunsuz çalıştı. Olur da çalışmazsa haberleşelim :)

Deb Kurulum Dosyası


Not: Bu arada github dan baktığımda editörün paketi PisiLinux depolarında görünüyor. PisiLinux Geliştiricilerini de buradan selamlıyorum :) Harikasınız.

4 Şubat 2015

Posted In: Dys, linux, MEB, Program Tanıtımı, Uyap Editör

Linux Hibrid Grafik Kartları ile Uykudan Uyanma Problemi

Daha önce hibrid grafik(ati/intel) kartlı bir bilgisayar aldığımı ve yaşadığım ısınma ve pil sorunları ile ilgili ufak bir yazı paylaşmıştım.Şimdi karşılaştığım sorun ise uykudan uyanmama problemi. Bu problem ati açık kaynak sürücüleri kullandığımda meydana geliyor.

vgaswitcheroo ile harici ekran kartını(ati) kapatıyordum böylelikle bilgisayarım hem daha az güç tüketiyor hem de daha az ısınıyordu. ancak bu sefer de uyanma problemi ile karşılaştım. ((bu sorunun birden fazla çözümü olabilir)) Sistemim ve benim için en uygun çözüme; uykuya giderken ati ekran kartını çalıştırıp dönerken tekrar kapatmakla kavuştum.

Bunun için
gksudo gedit /etc/pm/sleep.d/00_custom-hgcco
ile uykuya giderken ve dönerken çalışacak kodlar için bir çalıştırılabilir bash scripti oluşturuyoruz. içerisine de

#! /bin/sh

# author : Birtan YILDIZ
# This bash script solves hybrid graphic cards(amd/intel) suspend
# wake up problem

case $1 in
     suspend|suspend_hybrid|hibernate)
    echo ON > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
        ;;
     resume|thaw)
    echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
        ;;
esac
yazıyoruz.Sonrasında dosyayı çalıştırılabilir şekilde düzenliyoruz

sudo chmod 755 /etc/pm/sleep.d/00_custom-hgcco
Artık bilgisayarımız uyumaya ve uyanmaya hazır. scripti isteğinize ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz. sleep.d içerisine yazılan scriptlerin root olarak çalıştırıldığını unutmayın :)

 

10 Kasım 2013

Posted In: linux, ubuntu

Manjaro Linux ile bir kaç gün….

Manjaro, kullanıcı dostu ve profesyonel sloganı ile yola çıkan bir linux dağıtımı. Profesyonelliği bence Arch Linux gibi seçkin bir dağıtımı temel alıyor olmasından.
Arch Linux profesyoneller veya linux tutkunları tarafından sıkça tercih edilen linux dağıtımlarından. Ancak eğer benim gibi devamlı insanlara linux anlatıyor ve ne kadar kolay bak al sen de kullan diyorsanız ve bilgisayarınızda arch varsa :D işte bazen durumu anlatmakda zorlanabilirsiniz.

Ubuntu bu bağlamda hayat kurtarıcı. Harika kolaylıkta ve yaygın kullanımı olan bir dağıtım ancak arch profesyonelliğinde ve güncelliğinde ubuntu kolaylığında bir dağıtım arıyorsanız Manjaro biçilmiş kaftan. Unutmadan manjaro da aynen arch gibi yuvarlanan sürüm (rolling release)(böyle mi diyorduk buna? :)).

Grafik yükleyicisi ile hızlıca kuruluyor (512mb ramli centrino işlemcili 2005 yılından kalma bilgisayarıma 15dk gibi bir sürede yüklendi) Paket yöneticisi ise çok kullanışlı.

Ben hızlı ve klasik masaüstü deneyimi yaşamak istediğimden XFCE4 ü tercih ettim masaüstü ortamı olarak. Hızlı, elegant ve kolay :)

Sıradan bir kullanıcı için herşeyi yerli yerinde tutan manjaro, biraz sağı solu kurcalamayı sevenler için ise yeni heyecanlar yaratmıyor değil.

Kendinize farklı bir heyecan farklı bir dağıtım arıyorsanız bi deneyin derim.

Arkası yarın....

10 Eylül 2013

Posted In: linux

Linux Hibrid Grafik Kartları ve Isınma Problemi

Geçen ay zamansız bir şekilde emektar bilgisayarım bozulunca çok da araştırma fırsatım olmadan bir bilgisayar almaya karar verdim. Dell Inspiron 5520'yi tercih etmemdeki en büyük sebep üzerinde ubuntu yüklü geliyor olması idi.

Ancak bilgisayarımda hem tümleşik intel hem de harici ati ekran kartı bulunmakta. Bilgisayarı ilk açtığımda fanın hızla çalıştını gördüm, gördüm ki ısı da artıyor.

Biraz araştırmadan sonra ubuntunun her iki ekrana da elektrik verdiğini gördüm. Ayrıca turbo boost işlemciye sahip bu bilgisayarda bi ayarlama yapmazsanız hep yüksek performans modunda çalıştığından hem şarj hem de ısınmada problem artıyor. Ondan dolayı aşağıdaki adımları uyguladım ve sonuç mükemmele yakın.

Öncelikle vgaswitcheroo yu kullanarak çift ekran kartımızdan aktif olarak kullanmadığımızın elektriğini kesmek için.

echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
komutunu veriyoruz.  "cat /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch" komutu ile de durumu görebiliyoruz. (Detaylı ayar ve açılışta bu ayarların geçerli olması gibi konular için lütfen kaynak kısmındaki linkleri inceleyiniz)Şimdi de Jupiter adlı güç kontrol uygulamacığını yükleyelim. Böylelikle  işlemci gücünü daha kontrollü kullanabileceğiz. Bunun için;
sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/jupiter
sudo apt-get update
sudo apt-get install jupiter
Sistem çekmecesine yerleşen uygulamadan eğer ihtiyacımız yoksa power savings moduna getirelim işlemcimizi.

Ayrıca eğer işlemciniz intel ise powertop uygulamasını yükleyebilirsiniz.
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt-get install powertop
sudo powertop komutundan sonra tunable tabından gerekli iyileştirmeleri yapabilirsiniz.isteğe göre lmsensors veya Pensor aracılığı ile sıcaklığı ölçüp değerlendirebilirsiniz. Nadir kapattığım bilgisayarımda genelde sıcaklık bu ayarlamalar ile 48-58 oC aralığında değişiyor. Detaylar için lütfen kaynakları inceleyiniz.
Kaynaklar: 

1) Ubuntu Help ~ HybridGraphics
2) Psensor, temperature monitor
3) Jupiter, power managment applet
4) Powertop

27 Şubat 2013

Posted In: linux, ubuntu

Virtualenv ile PIL (python imaging library) yükleme hatası.

Kendime Not: Virtualenv içerisinde geliştirme yaparken PIL kütüphanesini kurmadan önce python-dev i kur sonra sanal ortama girip PIL i pip install PIL diye kur ki hata verip durmasın, rahat rahat veritabanında image veri türünü yayıla yayıla kullan.

Virtualenv Nedir Nasıl Kurulur?

Not2:  aslında pil yerine pillow da kullanılabilir. ve hatta ben pillow kullanıyorum pil ile bir resim işleminde image decoder not found hatasını gördüğümden beri ...

22 Ekim 2012

Posted In: django, linux, Mint, python, ubuntu

Google Hangout Linux Siyah Kamera Problemi

Daha nasıl açıklayacağım bilemediğim bir sorun. Google Hangout ta veya da önce google talk(web sürümü)ta kameralı görüşme yapmak istediğimde kamera ışığım yanıyor anca kendi görüntümü ve karşımdakinin görüntüsünü alamıyordum siyah bir ekran geliyordu.

Bunun için internette şöyle bir ayar buldum blogumu takip edenlerle paylaşmak ve kendime not düşmek için;

echo "O3D_OVERRIDE_RENDER_MODE=2D" >> /opt/google/talkplugin/envvars
Bunu root yetkileri ile yapmanızı isteyecektir.

12 Eylül 2012

Posted In: linux, Mint, ubuntu

Pardus Kurumsal 2 uykudan uyandıktan sonra tekrar uyuyamama problemi

Bu nasıl bir problem öyle demeyin :D Aynen bu başlıkta dediğim gibi problem. Bir batarya aldım uyutur uyutur uyandırırım dedim çalışmalarım bölünmez dedim ama işler pek umduğum gibi gitmedi.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/206952

buradaki deneyimlerden yararlanarak benim problemim olan usb çekirdek modülleri ile ilgili problemi tespit edip bu modül için tanımlama yapmak üzere root yetkili iken

echo SUSPEND_MODULES=\"ehci_hcd uhci_hcd usbcore\" >> /etc/pm/config.d/usb_suspend_workaround

komutu ile ehci_hcd uhci_hcd ve usbcore modüllerinin suspend(uyku) haline geçerken devre dışı kalmasını sağladım(sanırım).

Ben de herşey yolunda gitti ancak anlaşılan o ki bazı kullanıcılarda bu modüllere ek olarak wireless card modülünüde devre dışı bırakmak gerekebiliyor.

İyi çalışmalar dilerim.

linux second suspend problem and solving method.

24 Nisan 2012

Posted In: linux, pardus, ubuntu

Toplu id3 tagı düzenlemek

Her zaman ki gibi amerikalıların bu duruma ne dediği ile başlayalım :D " bash id3 tag editing" . Android bi telefonum var şimdi marka söyleyip ele güne reklam etmeyelim. müzik falan da çalıyor :P güzel telefon ancak klasör halinde attığım müzikleri sıra ile çalma gibi bir huyu yok. Bir sonraki parça dediğimde albümde sıradaki parçayı çalıyor. Can sıkıcı. Nasıl çözerim diye düşünürken eğer indirdiğim bağımsız parçaları gruplarken albüm isimlerini aynı yaparsam albüm tanıma özelliği olan telefonumda sıkıntısız dinleyebileceğimi düşündüm.

Ancak o kadar mp3 'ün toplu bir  şekilde id3 taglarını nasıl düzenleyecektim? :S önce id3ed isimli ufak konsol yazılımını denedim tek tek yapıyordu uğraştıracaktı.


Bi an şimşekler çaktı yılların müzik oynatıcı Amarok aklıma geldi seçtiğim müziklerin biri üzerinde sağ tıklayıp id3 tagını düzenlemem için açılan pencereyi doldurmam yeterli idi. Gerçekten acısız oldu.

19 Şubat 2012

Posted In: linux, pardus, Program Tanıtımı

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com