Linux Yaz Kampı 2016

7.Linux Yaz Kampı 2016, 5-20 Ağustos tarihlerinde Bolu’da Abant İzzet Baysal Üniversitesinde düzenlenecektir. Kampa başvurular 1-15 Temmuz tarihleri arasında yapılacaktır. Linux Kullanıcıları Derneği, İnternet Teknolojileri Derneği ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi‘nin organizasyonunu üstlendiği etkinlikte, farklı alanlarda, farklı bilgi düzeylerine hitap eden paralel sınıflarda gerçekleştirilen eğitimlere katılım ücretsiz olacaktır. Kurslar üniversite ve kamu çalışanlarını hedeflemekte...»

27 Haziran 2016

Posted In: Linux Haberleri, linux yaz kampı 2016, yaz kampı

Ubuntu Bağış

En son yazımı 346 gün önce yazmışım ve penguenci’ye yazı yazmaya ara vermişim. Uzun zamandır sitenin tozunu almak, örümcek ağlarını temizlemek ve yeniden yazmak aklımdan geçiyor ancak bir türlü fırsatı ve enerjiyi bulamıyordum. Merak edenlere GNU/Linux’dan vazgeçmiş değilim halen kullandığım tüm sistemlerde GNU/Linux üzerinde çalışmaktayım. Aktif olarak iş için kullandığım sistemim üzerindeki Linux Mint 11...»

15 Aralık 2013

Posted In: donation, Kategorisiz, ubuntu, ubuntu bağış

Linux Journal 2012 Okuyucu Ödülleri

Her yıl Linux Journal tarafından yapılan ve GNU/Linux ve Özgür Yazılım dünyasının en iyilerinin okurları tarafından seçilen LJ Okuyucu Ödülleri sonuçları açıklandı. Bu yıl çok daha kapsamlı bir yelpazede okuyuculara sunulan anket içeriğinde bilinen ve beklenen sonuçların yanısıra hiç bilinmedik projelerin ortaya çıkması heyecan verici gelişmeler arasındaydı. Oldukça uzun bir liste ile GNU/Linux dünyasının EN’lerine...»

3 Ocak 2013

Posted In: 2012 ödülleri, en iyi linux, en iyiler, Linux Haberleri, linux journal, Linux Journal Okuyucu Ödülleri, okuyucu ödülleri

Linus Torvalds’dan Nvidia’ya “F*ck You!”

Finlandiya Aalto Center for Entrepreneurship’de katıldığı bir panelde katılımcılardan gelen Nvidia’nın Linux desteği konusundaki soruyu cevaplarken, Nvidia’nın uğraşmak zorunda kaldıkları en berbat firma olarak dile getiren Torvalds sözlerini Nvidia’ya söverek bitirmektedir. Yıllardır kötü politikalar izleyerek ve yetersiz kodlar yayınlayarak geliştiricilerin saçını başını yoldurtan Nvidia’ya Linux’un babası olan Torvalds’dan gelen tepki kanımca geç kalınmış komik bir...»

29 Haziran 2012

Posted In: linus torvalds, Linux Haberleri, nvidia

Sistemde aradığını şak diye bulmak : Locate komutu

Birazcık elini komut satırına bulaştırmış kullanıcıların en çok ihtiyacı olan şey aradığı dosyanın nerede olduğunu bulmaktır. Komut satırında en elimizin altında olan komutlar find ve locate komutlarıdır. Örneğin samba paylaşımlarını ayarlamak için kullanılan smb.conf dosyasının nerede olduğunu kolayca bulabilmek için find veya locate komutu ile hızlıca dosyanın hangi dizin altında olduğunu bulabiliriz. Sizin alışkanlığınız nedir...»

30 Mayıs 2012

Posted In: bash, dosya aramak, dosya bulmak, find, Komut Satırı, locate, locate veritabanı

Mandriva’da Neler Oluyor?

Mandriva Linux blog’unda 17 Mayıs 2012 tarihinde Jean-Manuel Croset (CEO) tarafından yapılan açıklama ile Mandriva’nın tüm haklarını bağımsız bir topluluğa devredileceğini iletiyor. Yapılan bu açıklamanın özetle anlamı Mandriva Linux dağıtımının gelecek kararları Mandriva firması tarafından verilmeyeceğini, dağıtımın sorumluluk gösterebilecek bir topluluk tarafına devredileceği belirtilmektedir. Mandriva SA’nın bu topluluğun parçası olacağını ve doğrudan destekler ile dahil...»

26 Mayıs 2012

Posted In: Linux Haberleri, mageia, mandriva

ROOT Dergisi

Linux Mint dağıtımının Türkiye topluluğu tarafından hazırlanan Root e-dergisi her ay yeni bir sayı hedefiyle yayın hayatını sürdürmekte ve GNU/Linux camiasına değerli bir kaynak sunmaktadır. Tamamı Türkçe olan derginin görselliği, dergi tasarımı, konu çeşitlemeleri ve akıcı anlaşılır yazarlarının kalemiyle her seviyede GNU/Linux kullanıcı ve takipçisinin faydalanabileceği bir kaynaktır. Dergide GNU/Linux dağıtım incelemeleri, açık kaynak dünyası,...»

16 Mart 2012

Posted In: linux mint root dergisi, root, root dergisi, Yayınlar

Özgür Yazılım Hareketinin Toplumsal Yönleri

Remziye Elifcan Çakmak Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü bitirme tezi olarak hazırladığı “Özgür Yazılım Hareketinin Toplumsal Yönleri” adlı çalışmasını herkesin faydalanabilmesi için web sitesi üzerinden paylaştı. Creative Commons Attribution 3.0 lisansı ile paylaştığı toplam 80 sayfadan oluşan araştırma çalışmasında Özgür yazılımı teknolojik, ekonomik ve kültürel yaklaşımlar ile ele almış ve çeşitli mesleklerden bir çok kullanıcı ile yapılan...»

11 Mart 2012

Posted In: Özgür Yazılım Hareketinin Toplumsal Yönleri, Remziye Elifcan Çakmak, tez, Yayınlar

Lightweight Portable Security (LPS)

LPS dağıtımı Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı (USA Department of Defence) tarafından kullanıma sunulmuş GNU/Linux dağıtımıdır. Çalışan CD ve USB yapısında olan bu dağıtımın en temel amacı kullanıcıya gizlilik ve güvenlik sağlamasıdır. Çalışan yapısı ile CD veya USB’den açılıp sistemde RAM üzerinde çalışmasıyla sadece RAM üzerinde geçici izler bırakarak (diğer tüm çalışan GNU/Linux dağıtımlarında olduğu...»

6 Mart 2012

Posted In: Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı, güvenlik, Lightweight Portable Security, Linux Dağıtımları, lsp, USA Department of Defence, USB Linux

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com